Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Зависи и тоа дирекно пропорционално, неможе Џек Ма да каже никој несмее да продава акции треба мене прво да ми ги понуди, или да ги купува за по еден голф 4....

Просто е, ако ја делистаат од Њујорк на пазарот ќе се појават огромен број на продажни акции (институции, фондови...), а кога понудата е преголема за побарувачката, акцијата ќе падне.

Поентата ми е дека (не)работењето на компанијата не зависи од тоа дали ќе биде котирана или не. Може да се тргува во мал обем и по огромна цена, како многу северџански компании. Затоа ме чуди дали причината за пад на цената е само толку банална какошто е декотација
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Ova se glasini od poodamna, mozebi 1-2 godini. Sami znaevme vo sto vleguvame, toa e toa, ja ne izleguvam pa sto bide - bide. Cenata ja reflektira momentlanata situacija so BABA, no jas davam pogolemi sansi da ne se delista i da odi nagore pa zatoa ke holdam.

Onie koi me pratile vo kupuvanje a ne se komotni pri eventualno delistanje, podobro da prodadat pa makar i so tie 5-10% zaguba, za da ne izgubat 100%. Jas sum komoten i ke ja vozam do kraj, dolgorocno, ne se pustam od oroto :D
Не верувам да биде делистната. Сосема различна ситуација е ДИДИ, каде самата кинеска влада им наложи да се делистнат. Не ги послушаа, па мора да ги притиснат. Другите кинески компании очигледно не им се толку критични за кинеската влада.
Плус официјални кинески лица изјавија дека планираат да најдат решение окулу регулативата со америка, со цел да не бидат делистнати.
Како и да е бељата е веќе направена, бидејки се дигна доста галама окулу ова, и не глеам што би се сменило за да се смени наративот.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
PKB nema x3.5 prihodi posledni 3 godini :vozbud:
Голема работа што толку се зголемил приходот ако маржите паднале и конкуренцијата зајакнала, па профитот дури и почнува да опаѓа.

Зависи и тоа дирекно пропорционално, неможе Џек Ма да каже никој несмее да продава акции треба мене прво да ми ги понуди, или да ги купува за по еден голф 4....

Просто е, ако ја делистаат од Њујорк на пазарот ќе се појават огромен број на продажни акции (институции, фондови...), а кога понудата е преголема за побарувачката, акцијата ќе падне.
Зошто побогу да сакаат да продаваат ако не е котирана??? Јас стопати попрво ќе купев пред 7-8 години по 1% од некотираните Групер или Кам маркет по валуација на ПКБ, наместо било која котирана северџанска акција.
 
Член од
26 јуни 2018
Мислења
7
Поени од реакции
2
Здраво, дали знаете како се провизиите со Interactive Brokers и дали има некој искуство со тргување на амерички берзи преку нив?
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Здраво, дали знаете како се провизиите со Interactive Brokers и дали има некој искуство со тргување на амерички берзи преку нив?
Vo sporedba so ilirika ili so nekoi od bankite sto nudat trguvanje so hartii vo stranstvo se daleku popovolni. Na primer mene nikogas mi nema zemeno poveke od 1.9$ sto e zivo dzabe. Kolku tocno e provizijata zavisi od tipot na akauntot I kolicinata I tipot na hartiite so koi trguvas (akcii, opcii, futures,..). https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=commission
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Edino so ne znam e kolkava proviizja zema pri povlekuvanje na parite. Ima nekoj povleceno do sega?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Еве мое искуство за преку НЛБ. Најголема мука видов за да го потврдам акаунтот на страната, во нлб одма завршив работа. Може и преку апликација, меѓутоа за прв пат сакав да зборам во банката.
Провизија ми земаа 20, за 1000 евра. Потоа уште долар ипол за конверзија од евра во долари. За тргување ми зема 1 долар за налог од 500 долари, претпоставувам тоа е минимумот. И тоа е тоа. Е сега провизијата за повлекување на пари не прашав, не планирам во скоро да ги повлечам. Најголем трошок се тие 20 евра, вака му доаѓа 2%.
Претпоставувам дека овие 20че се за SWIFT, не верувам дека ќе биде поголема провизијата доколку е поголема сумата.
Ќе тестирам до крај на оваа недела со неколку пати поголема и ќе пишам искуство, само уште да најдам менувачница со подобар курс за конверзија во амерички долар :D
Денес менував евро, 61.75 во менувачница, 61.8 во банка, австралиски долар 39.5 во менувачница, 39.52 во банка, нема математика за олку мала разлика воопшто да се оди во менувачница.

П.С ако има некој искуство со менувачница што нуди подобар курс пишете, не се срамете :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Претпоставувам дека овие 20че се за SWIFT, не верувам дека ќе биде поголема провизијата доколку е поголема сумата.
Ќе тестирам до крај на оваа недела со неколку пати поголема и ќе пишам искуство, само уште да најдам менувачница со подобар курс за конверзија во амерички долар :D
Денес менував евро, 61.75 во менувачница, 61.8 во банка, австралиски долар 39.5 во менувачница, 39.52 во банка, нема математика за олку мала разлика воопшто да се оди во менувачница.

П.С ако има некој искуство со менувачница што нуди подобар курс пишете, не се срамете :D
А зш не напраиш на интерактив конверзија, за 1000 евра долар ипол ме кошташе. Читав дека за повисоки суми е уште поисплатливо.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
А зш не напраиш на интерактив конверзија, за 1000 евра долар ипол ме кошташе. Читав дека за повисоки суми е уште поисплатливо.
Тие што ги планирам за на ИБ ми се во моментов во денари, морам да ги сменам прво во странска валута, а кога веќе треба да биде во долар, најдобро од старт во тоа.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Тие што ги планирам за на ИБ ми се во моментов во денари, морам да ги сменам прво во странска валута, а кога веќе треба да биде во долар, најдобро од старт во тоа.
kaj planiras da investiras, u taa valuta prefrli gi. Ista e provizija vo banka. A posle mozes na IB da si gi konvertiras za 1$ vo koja valuta sakas
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Зема ли mounthly inactivity fee на ibkr?
Porano zemase, a od pred nekolku meseci e ukinato.
Автоматски споено мислење:

Edino so ne znam e kolkava proviizja zema pri povlekuvanje na parite. Ima nekoj povleceno do sega?
Na ibkr ima eden withdrawal besplaten sekoj mesec. A bankive kaj nas si imaat sopstvena politika I zemaat site razlicno. Na primer vo Kmb najmnogu sto moze da ti zemat e 20 eur (za sumi >20000 eur)
Автоматски споено мислење:

Претпоставувам дека овие 20че се за SWIFT, не верувам дека ќе биде поголема провизијата доколку е поголема сумата.
Ќе тестирам до крај на оваа недела со неколку пати поголема и ќе пишам искуство, само уште да најдам менувачница со подобар курс за конверзија во амерички долар :D
Денес менував евро, 61.75 во менувачница, 61.8 во банка, австралиски долар 39.5 во менувачница, 39.52 во банка, нема математика за олку мала разлика воопшто да се оди во менувачница.

П.С ако има некој искуство со менувачница што нуди подобар курс пишете, не се срамете :D
Porano ovaa vo kisela voda bese megju najdobrite http://www.menuvacnica.mk/index.php/kursna-lista
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Дали некој има споредувано податоци за одредена компанија помеѓу Yahoo Finance и FMP (Financial Modeling Prep) и која е поверодостојна?

На FMP имаат многу почисто API за автоматизација, а планирам да направам scraper со кој ќе ги повлечам сите податоци за последни 5 години во табеларен приказ, групирани по компанија.
Сакам да направам и пресметки на сите соодноси потребни за евалуацијата во прв чекор (Current Assets/Current Liabilities, Cash Ratio, Quick Ratio...(плус истите соодноси и за 5 години наназад доколку има податоци)), се со цел да ги елиминирам компаниите кои не вреди воопшто да се разгледуваат.

Ако ги има некаде веќе пресметани и собрани на едно место во табеларен приказ давајте линк да не се малтретирам :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom