Лондон - работа, живот, авантура

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
толку од кај нас само очекувам да се јават, а каде е цела европа
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
толку од кај нас само очекувам да се јават, а каде е цела европа
Cela Evropa e u Germanija/Danska etc. kade shto si platen i nemas golemi privremeni casovi i plus zagarantirano ti e viza dodeka vo UK e privremeno toa samo
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
E sea zamisili site biznisi da imavme. Mene mi e u plan vekje nekoe vreme da pocnam nesto, za toa i upisav studii, ali od druga strana i ne znam dali go sakam toj dopolnitelen stres bidejki ne e taka lesno i ednostavno ko sto obicno izglea, bar ne dodeka kompletno ne go oformis biznisot i ostavis nekoj drug da ti trcka se a ti samo parite da gi zimas. I ja poznavam nasi tuka sto imaat biznisi ali se dolgo vreme tuka so se familii.
Najlesno e da se pocni biznis koga imas zanaet, bidejki bukvalno mozes da pocnes so epten mal vlog. Jas ne sum po zanaetite i ne me zanimaat tolku pa u mojot slucaj za bilo koj biznis ke trebaat mnogu pari. Imam pisuvano prethodno deka kaj sto rabotam mi e super, sloboden sum epten i nekoj ne me kontrolira, moza koga sakam da si zemam pauza, da si prosetam do park, da si ispazaruvam, da bidam na forum lol, plus ne moram da rabotam na dve mesta :D. So ova sto go rabotam ako sakam mozam da rabotam kratki dogovori 3-6 meseci koi plakjaat 400-500funti dnevno ali ja preferiram sigurnost i stalna rabotai za toa rabotam za pomalku, ali sepak solidno.
UK а посебно Лондон е створен за правење сопствен бизнис. Јас мислам во Лондон кај и да боцнеш пари ке извираат, многу капитал има во градот.
Само треба да си спремен да работиш буквално 24/7 за сопствениот бизнис.
Газдава мој почнал со некои £20k капитал, а сега има фирма што врти £50м годишно.

That being said, се прават добри пари и како работник без стресовите поврзани со бркање бизнис. :)
 

LastPage

Peter Crouch legs
Член од
3 ноември 2021
Мислења
71
Поени од реакции
141
UK а посебно Лондон е створен за правење сопствен бизнис. Јас мислам во Лондон кај и да боцнеш пари ке извираат, многу капитал има во градот.
Само треба да си спремен да работиш буквално 24/7 за сопствениот бизнис.
Газдава мој почнал со некои £20k капитал, а сега има фирма што врти £50м годишно.

That being said, се прават добри пари и како работник без стресовите поврзани со бркање бизнис. :)
А занает у Лондон? Колку зимаат... да речеме столари, електричари, водоводџии? Има ли дефицит од таков кадар у Лондон?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
А занает у Лондон? Колку зимаат... да речеме столари, електричари, водоводџии? Има ли дефицит од таков кадар у Лондон?
Site okolu 20-25 funti saatnina, ali ke ti treba kvalifikacii vo Anglija pogotovo za elektricar. Elekrricari i vodovodzii sho rabotat u gradeznistvo zimat tolku i obicno rabotat od 8 do 4. Ako rabotis u specilijazirani firmi valjda ke imas podolgo rabotno vreme i ke bides na povik. Ako rabotis za sebe se pravat ubavi pari. Pobaruvacka sekogas ima za vakvi zanaeti dokolku vekje imas prestoj tuka Ne znam dali se vkluceni za davanje rabotna viza za niv.
Автоматски споено мислење:

UK а посебно Лондон е створен за правење сопствен бизнис. Јас мислам во Лондон кај и да боцнеш пари ке извираат, многу капитал има во градот.
Само треба да си спремен да работиш буквално 24/7 за сопствениот бизнис.
Газдава мој почнал со некои £20k капитал, а сега има фирма што врти £50м годишно.

That being said, се прават добри пари и како работник без стресовите поврзани со бркање бизнис. :)
Se slozuvam deka se pravat ali pa i nogu stres e. Baska znaes tuka ko direktor mozes i mnogu pari da napravis ama eden pogresen cekor i mnogu da zaglavis.

Tocno e, se pravat pari i kako rabotnik kade bi imal pomalku stres otkolku da brkas biznis.
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Дечки, знае некој дали треба да исполнуваш некакви услови за добивање на британска туристичка виза (важност над 1 година)?

Има некој искуство, колку чини целата процедура, и што бараат?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Дечки, знае некој дали треба да исполнуваш некакви услови за добивање на британска туристичка виза (важност над 1 година)?

Има некој искуство, колку чини целата процедура, и што бараат?
Eve ti link pa citaj, u princip dolgotrajni vizi potesko se davaat, obicno davaat 6 mesecna. Lista na potrebni dokumenti e na linkot. Ti sakas da se setas ili da rabotis tuka? So ogled na toa deka prasuvas za dolgotrajna pretpostavuvam planiras da rabotis na crno, podolgo vreme.

 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Eve ti link pa citaj, u princip dolgotrajni vizi potesko se davaat, obicno davaat 6 mesecna. Lista na potrebni dokumenti e na linkot. Ti sakas da se setas ili da rabotis tuka? So ogled na toa deka prasuvas za dolgotrajna pretpostavuvam planiras da rabotis na crno, podolgo vreme.

Грешна проценка, сакам да се шетам, ама да ја извадам еднаш и да трае барем година дена. Знам дека има на линкот, ама прашував некој од искуство ако знае. Башка трошоците за апликација и крајните трошоци (поштарина и сл.) не се исти.

На пример ако ја извадам јули, да идам пример еднаш во септември, и уште еднаш март-април.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Грешна проценка, сакам да се шетам, ама да ја извадам еднаш и да трае барем година дена. Знам дека има на линкот, ама прашував некој од искуство ако знае. Башка трошоците за апликација и крајните трошоци (поштарина и сл.) не се исти.

На пример ако ја извадам јули, да идам пример еднаш во септември, и уште еднаш март-април.
Ti gi pisuva trosocite za aplikacijata na linkot. Od ostali troskovi valjda najgolem trosok ke bide preveduvanje na dokumenti.

Inace za prva viza obicno davaat na 6 meseci samo.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Ti gi pisuva trosocite za aplikacijata na linkot. Od ostali troskovi valjda najgolem trosok ke bide preveduvanje na dokumenti.

Inace za prva viza obicno davaat na 6 meseci samo.
Трошоците за апликација не се истите со крајните трошоци, затоа прашувам искуство од некој што скоро вадел.

Другарка пред 3 години вадеше 6 месечна виза, и плати 187 евра, што е скоро дупло од евтините 95 фунти тука. Дали и сега е 187 или повеќе, тоа ми е прашањето.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Трошоците за апликација не се истите со крајните трошоци, затоа прашувам искуство од некој што скоро вадел.

Другарка пред 3 години вадеше 6 месечна виза, и плати 187 евра, што е скоро дупло од евтините 95 фунти тука. Дали и сега е 187 или повеќе, тоа ми е прашањето.
117 evra e viza za 6 meseci, moze 187evra ja fatilo se so se sreduvanje site dokumenti. Ili ako platila za nekoi drugi uslugi. Ima grupa na fb za makedonci vo Anglija, ke mozat valjda da ti kazat podetalno.
Stom ti e za setanje na dolg period sigurno ne ti se problem 50evra povekje.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Трошоците за апликација не се истите со крајните трошоци, затоа прашувам искуство од некој што скоро вадел.

Другарка пред 3 години вадеше 6 месечна виза, и плати 187 евра, што е скоро дупло од евтините 95 фунти тука. Дали и сега е 187 или повеќе, тоа ми е прашањето.
Мислам зашто нема во Мк, па од Белград или друг град по ДХЛ ја праќаат и затоа испаѓа толку скапо. Нек се гонат, двајца да сакаат да прошетаат 400 евра за 6 месеци виза.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Трошоците за апликација не се истите со крајните трошоци, затоа прашувам искуство од некој што скоро вадел.

Другарка пред 3 години вадеше 6 месечна виза, и плати 187 евра, што е скоро дупло од евтините 95 фунти тука. Дали и сега е 187 или повеќе, тоа ми е прашањето.
3 визи имам добиено и секогаш по 6 месеци беа, изгледа ретко даваат на 1 година


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
44
Поени од реакции
36
Трошоците за апликација не се истите со крајните трошоци, затоа прашувам искуство од некој што скоро вадел.

Другарка пред 3 години вадеше 6 месечна виза, и плати 187 евра, што е скоро дупло од евтините 95 фунти тука. Дали и сега е 187 или повеќе, тоа ми е прашањето.
Визата од 6 месеци е поефтина, ама кратко трае. Мислам дека нема годишна виза.
Таа за 2 години чини околу 520 евра, највеќе се исплати.
Плус додека шеташ, ако имаш пријатели ќе одработиш некоја смена некаде и ќе си ги вратиш парите :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom