Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Zdravo. Dali dokumentite treba da se prevedat direktno i zaverat vo Bugarija ili pak moze vo Makedonija kaj makedonski ovlasten preveduvac i notar?
Ова ти е листа на преведувачи, овластени од бугарски конзулат/амбасада во Македонија.
Кај некој од нив преведуваш, кај кој ти одговара, зависи од каде си, и одиш во конзулат/амбасада да ти ги заверат документите.
Во Бугарија ако сакаш да правиш документи, мора таму да ти ги преведат, не во Македонија и да ти ги заверат на бугарски нотар.
Листа на преведувачи на линкот овде:
Иста листа во пдф во прилог:
 

Attachments

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Друже, прочитај го законот каде пишува за лица до 18 год и после треси зелени.
собери се со речникот не сум ти јас на тебе другар нит ниво за да можеш така да ми се обраќаш!
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935

Attachments

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
хахахаххаха
па така де! јас официјален маил праќам за синот да вадам пасош и од бугарска амбасада во холандија ми одговараат кои документи треба да ги доставам и меѓу нив ми ја кажуваат и согласноста и ја пренесувам информацијата, наеднаш некој мисли дека јас така си тресам тука на форумот и ми се обраќа ко да сме растеле заедно или демек ако вреѓа на некој начин дека у право е со неговото мислење!

ајде @Altair75 тебе те чекам во Указ 200!
кој знае како ти е деновиве


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
17 ноември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
3
Ова ти е листа на преведувачи, овластени од бугарски конзулат/амбасада во Македонија.
Кај некој од нив преведуваш, кај кој ти одговара, зависи од каде си, и одиш во конзулат/амбасада да ти ги заверат документите.
Во Бугарија ако сакаш да правиш документи, мора таму да ти ги преведат, не во Македонија и да ти ги заверат на бугарски нотар.
Листа на преведувачи на линкот овде:
Иста листа во пдф во прилог:
Ви благодарам што ми одговоривте. Бев на интервју минатата недела и ги зедоа документите што беа заверени на македонски нотар и преведени кај македонски преведувач што не е споменат на листата што ја споделивте. Само еден документ ми беше одделно преведен директно од бугарски преведувач и заверен на бугарски нотар, сите други документи од македонски преведувач и заверени на македонски нотар без да бидат заверени во амбасада. Дали некој од вас аплицирал вака порано?
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
хахахаххаха
па така де! јас официјален маил праќам за синот да вадам пасош и од бугарска амбасада во холандија ми одговараат кои документи треба да ги доставам и меѓу нив ми ја кажуваат и согласноста и ја пренесувам информацијата, наеднаш некој мисли дека јас така си тресам тука на форумот и ми се обраќа ко да сме растеле заедно или демек ако вреѓа на некој начин дека у право е со неговото мислење!

ајде @Altair75 тебе те чекам во Указ 200!
кој знае како ти е деновиве


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
Деновиве малку гадничко:cenzura::noze: :свиркам: решени се до крај да ме мачат браќата :D
Указ 200 е само мој:popce::popce:
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
23
Здраво, дали може да ми кажете со каде се стигнати. Кога да очекувам да ми се смени статусов "финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство" , бев на интервју во Јуни 2019 од документи имам дадено воена книшка од дедо ми. Благодарам на сите
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Decki zdravo, edno prasanje nadvor od tema, Se raboti za prijatel, ima dve dozi vakcina fajzer primeno, megjutoa vo sertifikatot e so mak maticen broj I mak pasos, prasanjeto mi e dali koga kje patuva niz EU so Bg pasos bi imal Nekako problem, itn... Pri skeniranje na kodot itn.... Neli na sertifikat edno drzavjanstvo, a patuva i raboti so drugo drzavjanstvo, dali bi imal problem... Pozzz
 
Член од
21 јуни 2017
Мислења
7
Поени од реакции
18
Decki zdravo, edno prasanje nadvor od tema, Se raboti za prijatel, ima dve dozi vakcina fajzer primeno, megjutoa vo sertifikatot e so mak maticen broj I mak pasos, prasanjeto mi e dali koga kje patuva niz EU so Bg pasos bi imal Nekako problem, itn... Pri skeniranje na kodot itn.... Neli na sertifikat edno drzavjanstvo, a patuva i raboti so drugo drzavjanstvo, dali bi imal problem... Pozzz
U "zapoved od 26.10.2021...."je dodato na kraju ovo Screenshot_20211119_131036_com.android.chrome.jpg
 
Член од
12 јануари 2020
Мислења
39
Поени од реакции
23
Deneska bev na intervju i imase sto gi vrakaa za lekarsko.Zatoa tie sto ke odat da znat deka starite lekarska ne vazat.Me interesira zosto nekoi plakavme po 140evra a nekoi po 50evra
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Deneska bev na intervju i imase sto gi vrakaa za lekarsko.Zatoa tie sto ke odat da znat deka starite lekarska ne vazat.Me interesira zosto nekoi plakavme po 140evra a nekoi po 50evra
Се јавив во конзулатот во Битола за тој проблем, зошто некој плаќаат повеќе а некој помалку, одговорот беше дека зависи от тоа колку документи носите толку ве таксуване.
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Се јавив во конзулатот во Битола за тој проблем, зошто некој плаќаат повеќе а некој помалку, одговорот беше дека зависи от тоа колку документи носите толку ве таксуване.
Jas preku roditel plativ vo uni banka za int bitola 50 eur i deklaracija 10 eur . Toa e . Ama lani 18 avgust . 2020

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
176
Поени од реакции
182
Deneska bev na intervju i imase sto gi vrakaa za lekarsko.Zatoa tie sto ke odat da znat deka starite lekarska ne vazat.Me interesira zosto nekoi plakavme po 140evra a nekoi po 50evra
Истото прашање беше и јас кога бев на интервју и заклучивме дека тие што имаат нелегализирани документи плаќаат легализација, а јас бев со легализирани документи и платив само 60 евра
 

Kajgana Shop

На врв Bottom