Добитници на лотарија за САД

Член од
5 февруари 2019
Мислења
29
Поени од реакции
31
Исто е и за Америка. Барем 8.5 илјади евра на сметка или пак некој познаник да имаш во Америка инаку тешко дека ќе добиеш зелено светло од амбасада за зелена карта џабе што ќе добиеш на лотарија.
Nema vralska pari kolku treba da imas za amerika ama ke ti trebaat za tamu sekako ke treba da imas a nikoj ne ti barat suma na pari kako garancija,garancija e toa da imas poznanik ili familija bilo sto kade sto ke odis i ke bides smesten i ke pretstojuvas nekoe vreme i da imas sredno cetiri godini zavrseno i po novo pasos prethodnite godini mozese i so licna karta sega morat pasosh za da apliciras to e sto se barat
 
Член од
8 ноември 2021
Мислења
23
Поени од реакции
10
Zdravo, pasosot mi istekuva vo juni i vo aplikacijata gi vnesov tie podatoci, dali ke bide nekakov problem zatoa sto izvlekuvanjeto e duri vo maj , a jas ke go obnovam togas pasosot?
 
Член од
23 јуни 2015
Мислења
192
Поени од реакции
340
Zdravo, pasosot mi istekuva vo juni i vo aplikacijata gi vnesov tie podatoci, dali ke bide nekakov problem zatoa sto izvlekuvanjeto e duri vo maj , a jas ke go obnovam togas pasosot?
Нема никаков проблем, доколку те извлечат си вадиш нов пасош и го носиш заедно со стариот како доказ, најбитно е пасошот да важи на ден кога имаш аплицирано.
 

ElindHost

ElindHost
Член од
27 јуни 2011
Мислења
30
Поени од реакции
15
Здраво, дали некој има инфо колку апликации има од Македонија за лотаријата од DV-2022 и колку има одобрени??
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Здраво, дали некој има инфо колку апликации има од Македонија за лотаријата од DV-2022 и колку има одобрени??
секоја година испод 1% од пријавените заминуваат, така да шансите се скоро никакви
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
извлечените*

Ретко кој заминува дури и да биде добитник. :vrtioci:
Не.
Конкретно за 2016 и 2017 има пријавено 32к па 43к. Издадени визи има по 200 за тие две години, што е околу 0.7% и 0.5% од пријавените
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.969
извлечените*

Ретко кој заминува дури и да биде добитник. :vrtioci:
Нема врска, двајца другари имам во Америка преку лотаријава. Доволно е да имаш 10К на сметка или affidavit of support. Во случај на второто, ќе треба да прикаже гаранторот континуитет од последни 2 години како вработен и да надминува некој минимален износ на примања или така нешто.
 
Член од
8 ноември 2021
Мислења
23
Поени од реакции
10
Имам 18 години и аплицирав оваа година , меѓутоа ова ми е последна година од средното, но бидејќи се уште немам диплома, јас внесов ,,high school no degree'' бидејќи читав и на англиски дека се бара моменталното образование на денот кога аплицираш, бидејќи доколку внесеш лажни и неточни податоци ќе бидеш дисквалификуван.. Е сега дали бидејќи ставив no degree може да бидам елиминирана, бидејќи сепак кога ќе излезат резултати и пополнување на формулари за оние кои ќе бидат добитници, јас веќе ќе имам диплома од средно школо и можам да продолжам со процедурите доколку бидам извлечена ? Благодарам , ве молам за одговор ако некој знае.
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
52
Поени од реакции
31
Имам 18 години и аплицирав оваа година , меѓутоа ова ми е последна година од средното, но бидејќи се уште немам диплома, јас внесов ,,high school no degree'' бидејќи читав и на англиски дека се бара моменталното образование на денот кога аплицираш, бидејќи доколку внесеш лажни и неточни податоци ќе бидеш дисквалификуван.. Е сега дали бидејќи ставив no degree може да бидам елиминирана, бидејќи сепак кога ќе излезат резултати и пополнување на формулари за оние кои ќе бидат добитници, јас веќе ќе имам диплома од средно школо и можам да продолжам со процедурите доколку бидам извлечена ? Благодарам , ве молам за одговор ако некој знае.
Ништо погрешно немаш внесено. Основен предуслов за партиципација во лотаријата е само да имаш завршено четиригодишно средно образование.

Ако немаш завршено факултет тогаш внесуваш "no degree" се додека целосно не го завршиш факултетот.

Screenshot_20211112_154546.jpg
 
Член од
8 ноември 2021
Мислења
23
Поени од реакции
10
Ништо погрешно немаш внесено. Основен предуслов за партиципација во лотаријата е само да имаш завршено четиригодишно средно образование.

Ако немаш завршено факултет тогаш внесуваш "no degree" дури целосно не го завршиш факултетот.

Прегледај го приврзокот 313246

Но бидејќи јас сега во моментов го немам завршено средното, а во јуни веќе ке имам и диплома, и ако бидам извлечена можам да продолжам со процедурата така?
Автоматски споено мислење:

Ништо погрешно немаш внесено. Основен предуслов за партиципација во лотаријата е само да имаш завршено четиригодишно средно образование.

Ако немаш завршено факултет тогаш внесуваш "no degree" дури целосно не го завршиш факултетот.

Прегледај го приврзокот 313246

Но бидејќи јас сега во моментов го немам завршено средното, а во јуни веќе ке имам и диплома, и ако бидам извлечена можам да продолжам со процедурата така?
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
52
Поени од реакции
31
Но бидејќи јас сега во моментов го немам завршено средното, а во јуни веќе ке имам и диплома, и ако бидам извлечена можам да продолжам со процедурата така?
Автоматски споено мислење:




Но бидејќи јас сега во моментов го немам завршено средното, а во јуни веќе ке имам и диплома, и ако бидам извлечена можам да продолжам со процедурата така?
Секако дека ќе можеш. Оваа лотарија е за 2023 година, а ти до тогаш ќе го имаш завршено средното образование.

Не заборавај да провериш дали си добитник во мај 2022 година.
 
Член од
8 ноември 2021
Мислења
23
Поени од реакции
10
Секако дека ќе можеш. Оваа лотарија е за 2023 година, а ти до тогаш ќе го имаш завршено средното образование.

Не заборавај да провериш дали си добитник во мај 2022 година.
Фала ти многу , значи нема никаква грешка што ставив ,,high school no degree''' ? бидејќи во моментов сега немам диплома
 
Член од
8 ноември 2021
Мислења
23
Поени од реакции
10
Може ли некој да објасни дали вака одат работите , доколку сте извлечени , која е највисоката цифра на CASE NUMBER за која може да се надевате дека ќе стигнете на ред, односно ќе добиете виза ? Најпрво добивате прв коверт (доколку сте добитник) т.е DS-260 формулар кој ви го праќаат од Америка. Колку месеци има рок за да се испрати назад DS-260 формуларот заклучно почнувајќи од денот на извлекувањето? Дали доколку DS-260 формуларот се испрати назад што покасно , може да ви се намалат шансите да добиете зелена карта или нема никаква врска , односно сѐ се базира на CASE NUMBER , само што ако пратите покасно и датумот за интервју ќе ви биде покасно ? Откако ќе се испрати тој формулар, потоа добивате втор коверт со датум за интервју и упатства кои документи треба да се припремат ( изводи, дипломи,лекарско , итн) преведени на англиски јазик и заверени од нотар, така ? (Интервјуата почнуваат некаде од Октомври месец до следната година до Септември ? ) Потоа го чекате датумот , одите со сите документи во Амбасада, и ако се е регуларно добивате виза , која има важност 6 месеци и доколку за овој рок не направите влез во Америка , тогаш ви пропаѓа. Прочитав и за l-134 мислам дека тоа беше за да имате спонзор , т.е некој кој е легално во Америка има солидни примања и гарантира за вас , т.е дека нема да бидете на терет на државата. Дали ова отприлика е целата процедура , ако знае некој , или некој кој веќе живее таму преку оваа лотарија нека сподели одговори , благодарам.

П.С интервјуата, лекарски прегледи , заверување и преведување на документи, и сето тоа е на ваш трошок.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom