Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Прашање на време е до кога ќе функционираат тука, голем дел верувам дека и ќе ги продаваат становите, особено ако не живеат, преголем трошок е одржувањето.
Лани се јавив кај еден што го издаваше под кирија, за стан од 50м2 ми бараше 350 евра кирија + уште ми го даваше како реклама делот дека само за 100 евра ќе сум имал одржување + греење/ладење :pos:
Аха, ок. Ќе ги продаваат на кого? После ваква реклама?
Не знам како им е решено, искрено.
Имам живеено во вакви згради, мислам и дека понапред во оваа тема или некоја од овој тип. Ниту одговара на нашиот менталитет, ниту има субјект способен да ја стопанисува, па макар и странски. Не ми е струка, но мислам дека некако овие системи се сегментирани по катови. Фората е што, не само што немаше празен стан во облакодерите во кои живеев, туку и едвај се наоѓаше да ти го изнајмат.
Претходно дискутиравме за станбените кредити, кои се тешки за враќање, со масивни камати, а од друга страна растењето на платите овде е инертно и никогаш не го следи растот на цените и трошоците за живот. Со едноставни зборови - си скрпил едвај пари за учество, плаќаш огромна месечна рата и еве вакви трошоци секој месец - нема резон. Ова е за луѓе со сериозна плата, кои овде се малку, а и тие што ја примаат веќе имаат релативно голем избор од локации за куќи - посебно нагласувам, пошо имаат многу поголем квалитет од овие кули и што е најбитно, во последно време, со геотермални пумпи, инвертери, овие месечни трошоци се сведени на минимум. Првичната инвестиција им е нешто повисока, но се враќа при експлоатација, за разлика од примеров со џевахир, каде месечно ти лијат пари, со голема опасност да порасне цена на струја и да треба ќумбе да запалиш за да се грееш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Аха, ок. Ќе ги продаваат на кого? После ваква реклама?
Не знам како им е решено, искрено.
Имам живеено во вакви згради, мислам и дека понапред во оваа тема или некоја од овој тип. Ниту одговара на нашиот менталитет, ниту има субјект способен да ја стопанисува, па макар и странски. Не ми е струка, но мислам дека некако овие системи се сегментирани по катови. Фората е што, не само што немаше празен стан во облакодерите во кои живеев, туку и едвај се наоѓаше да ти го изнајмат.
Претходно дискутиравме за станбените кредити, кои се тешки за враќање, со масивни камати, а од друга страна растењето на платите овде е инертно и никогаш не го следи растот на цените и трошоците за живот. Со едноставни зборови - си скрпил едвај пари за учество, плаќаш огромна месечна рата и еве вакви трошоци секој месец - нема резон. Ова е за луѓе со сериозна плата, кои овде се малку, а и тие што ја примаат веќе имаат релативно голем избор од локации за куќи - посебно нагласувам, пошо имаат многу поголем квалитет од овие кули и што е најбитно, во последно време, со геотермални пумпи, инвертери, овие месечни трошоци се сведени на минимум. Првичната инвестиција им е нешто повисока, но се враќа при експлоатација, за разлика од примеров со џевахир, каде месечно ти лијат пари, со голема опасност да порасне цена на струја и да треба ќумбе да запалиш за да се грееш.
Тоа го зборувам, овие згради не се добри за инвестиција доколку сакаш да затвориш пари (страв од инфлација и сл), а да не живееш таму.
Во новите згради во Аеродром еве плаќаме просек 600-700 денари за одржување на влез + имаат солидна изолација и со греење на цел стан со инвертер (од дома работев, цела зима) струјата беше околу 50 евра, дури и да е поладна зимата не верувам да отиде повеќе од 4000 денари.

Околу бенефитите и незамарањето, дури и без централно климата може да ја управувам remote преку вифи-то, и да не сум бил дома може да ја уклучам на 1 саат пред да се враќам и да го стопли, бојлер иста приказна.
Единствено мислам дека имаат поголема контрола за влез во самиот објект.

Има бенефити во вакви згради, не велам дека не, ама јас лично не ја гледам поентата ни за под кирија, ни да го купиш како имот.

Исто не ги разбирам и кирии по 350-400 евра за станови до 65м2 (пр1, пр2), освен ако не е за краток период. Со 3 месеци исплаќаш 1м2, за 50-70 евра повеќе од оваа кирија ќе биде ратата (и тоа без нула учество) за ваков стан.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Познавам неколку луѓе кои земаа станови во Џевахир. Све ит луѓе со солидни примања. Зграда е перверзии како е све напраено. пумпи за притисоци, греење/ладење топла вода. Најако беше како е направена фасада, има простор помеѓу зидот и материјалот за изолација, бидејќи воздухот е многу добар изолатор кога е во мирување затоа и не смее да се буши фасада да се ставаат тенди и сл. Не знам што очекувале станарите кога купувале стан во такви згради да има парно на бег на 34 кат или пак да се грееш на инвертер клима. Бидејќи нема гас сигурно ова било следното најдобро решение со hvac.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Познавам неколку луѓе кои земаа станови во Џевахир. Све ит луѓе со солидни примања. Зграда е перверзии како е све напраено. пумпи за притисоци, греење/ладење топла вода. Најако беше како е направена фасада, има простор помеѓу зидот и материјалот за изолација, бидејќи воздухот е многу добар изолатор кога е во мирување затоа и не смее да се буши фасада да се ставаат тенди и сл. Не знам што очекувале станарите кога купувале стан во такви згради да има парно на бег на 34 кат или пак да се грееш на инвертер клима. Бидејќи нема гас сигурно ова било следното најдобро решение со hvac.
Ок е! Муабетов е дека нит Џевахир е способен да ја менаџира саглам, нит просечен македонец може да поднесе такви трошоци. Дека е убаво замислено е, во практика ете и не е баш цвеќе за мирисање. Ќе речеш па таа комоција кошта и не е скапо. Да може не е скапо за некои, за повеќето е изгор. Секако проблемот е нашиот стандард.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Изборот на станови од 42 до 210 метри квадратни ветува разноликост и динамика, велат инвеститорите.

„Нашите блокови се на ртастојание од 50 метри. Знаеме дека градското зеленило е неопходно. Зеленикло проектиравме насекаде, а до нас е и парк шумата Гази Баба“, потенцира Давков.

Инаку, во првата фаза ќе бидат готови четири згради, и тие ќе бидат завршени до 2023 година.

Првите четири згради ќе имаат висина од П плус 14 ката. Оние од втората фаза ќе бидат П плус 12, а од третата фаза четирите згради исто така ќе бидат во висина П плус 14 ката.

За овие станови има голем интерес, односно како што велат од компанијата, веќе се резервирани 50 стана.

Сите десет згради ќе треба да бидат готови до 2027 година. Во сите згради вкупно ќе има 1.600 станови. Овие згради ги градат четири различни изнвеститори, со кои компанијата има партнерски однос.

Цената на становите ќе се движи меѓу 1.250 евра до 1.350 евра по метар квадратен. Инвеститорите велат дека цената ќе зависи од големината на станот, при што поевтин квадрат ќе имаат поголемите станови, како и од нивната местоположба.

Оној што ќе сака да купи стан ќе треба да купи и макар еден паркинг простор, кој ќе чини 7.000 евра.
Еве зошто рипаат цените :)
Генерално ова се ликови кои затвораат пари, така е и со пола Скопје, земете троа прошетајте по новите зградови, прашање дали во 60% има редовни станари.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
241
Поени од реакции
316
Аха, ок. Ќе ги продаваат на кого? После ваква реклама?
Не знам како им е решено, искрено.
Имам живеено во вакви згради, мислам и дека понапред во оваа тема или некоја од овој тип. Ниту одговара на нашиот менталитет, ниту има субјект способен да ја стопанисува, па макар и странски. Не ми е струка, но мислам дека некако овие системи се сегментирани по катови. Фората е што, не само што немаше празен стан во облакодерите во кои живеев, туку и едвај се наоѓаше да ти го изнајмат.
Претходно дискутиравме за станбените кредити, кои се тешки за враќање, со масивни камати, а од друга страна растењето на платите овде е инертно и никогаш не го следи растот на цените и трошоците за живот. Со едноставни зборови - си скрпил едвај пари за учество, плаќаш огромна месечна рата и еве вакви трошоци секој месец - нема резон. Ова е за луѓе со сериозна плата, кои овде се малку, а и тие што ја примаат веќе имаат релативно голем избор од локации за куќи - посебно нагласувам, пошо имаат многу поголем квалитет од овие кули и што е најбитно, во последно време, со геотермални пумпи, инвертери, овие месечни трошоци се сведени на минимум. Првичната инвестиција им е нешто повисока, но се враќа при експлоатација, за разлика од примеров со џевахир, каде месечно ти лијат пари, со голема опасност да порасне цена на струја и да треба ќумбе да запалиш за да се грееш.
Незнам колку се сега трошоците реални. Може да каже најубаво некој што седи.

Ако сметките и натаму се високи, Проблемот со Џевахир е што има ниски цени на м2 при продавање.
Се сеќавам дека на времето кога се продаваа они има најевтин м2. Ги продаваа по 800 евра, а на другиве места многу тешко се наоѓаше под 900 евра. Сега разликите се уште поголеми.

Ова на почетокот привлекува најчесто луѓе од пониските класи, со помали плати итн, кои при купување гледаат да спасат и најмало евро. Од нив покасно не можете да очекувате да плаќаат високи сметки, премии и сл. Така да ако сметките се драстично повисоки ова им е стварно безврска работа на менаџментот на компанијата.

Многу често поминувам покрај овој дел, и впечатокот беше дека до пред половина година двете згради беа 1/5 полупразни т.е светеше сијалица на секој 4- 5ти стан во зградата,

Во заднава половина година пак се добива впечаток дека во зградиве живеаат се повеќе луѓе, барем ако се гледа по сијалиците, па претпоставувам се решил проблемот со високите сметки. или нешто друго се променило.

Инаку се касни многу со роковите. Досега одамна требаше се да биде завршено, ама работава се движи во еден период, за потоа во следен период да се влече и да стои.

Сепак останувам на изборот дека многу попаметно е да се купи куќа во тој дел отколку да се живее во заедница со 1000 луѓе во влез.

Во близина на Џеваир зградите неодамна се продаде куќа за 90.000 евра со приземје и кат вкупно 100м2 и 300м2 двор. Реално на луѓето им се брзаше па ја дадоа пошто зашто.
Реално во куќата веќе имаат два стана, а гратис е дворот од 300м2 и се разбира мирот кој не може да се спореди со оној во Стан.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.416
Поени од реакции
3.634
Аеродром, Аеродром, Аеродром, Аеродром очигледно за вас нема друга опција, е затоа немојте да кукате за цената ако ви ја покачат до плафон.

Ова е чист бизнис, кај е побарувачката таму расте најмногу и цената на недвижности.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Не знам кај точно живееш, ама јас живеам во близина на кружен тек и летно време преферирам да спијам со отворени прозори. Ај на стартовите од колите се навикнав, во близина имам и еден летниковец каде буквално секој ден дромските деца се пијанчат и си пејат песнички до раните утрински часови. А дека сум во нова зграда и комшиите ми се све млади дечки и девојки кога ќе си заседнат на тераса ко да не виделе тераса у живот испуштаат неартикулисани звуци до 4 сабајле, еве баш денес ме разбудија. Живеам во зграда на адора, ја не знам Чифлиганец со шуплива цигла ли ги градел, па комшијата над мене сабајле кога прди го слушам, до мене кога имаше кираџии дечково пепел ја праеше девојка му пред одење на работа и јебеш га стаив звучна изолација + 5 сантима на ѕидот. За гужвите во сообраќај и немањето места за паркирање пошто гаража ти е 6000 евра(и пошто никој не му купи ги симна на 3000 евра :) ) веќе зборев. Единствена предност е блискоста, ГТЦ ми е на 20 минути пешки и фактот што станот има добра топлотна изолација 12 сантима и зимно време ми е 30 степена дома, цело време сум по кратки.
А тек да видиш како е во таа касарната на Настел спроти гранд плаза во Карпош. Иам пријатели кои живеат таму и баш им е забавно. Дете пишти од лево, некој пржи колбасици од десно, доле пишти жена маж и ја тепа, горе пишти друга жена маж и ја ебе, песови по балкони лаат. Урбано живеење, сите една голема фамилија :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.970
Еве ви станови, нова градба, во населба Илинден, по цена од 640 евра квадрат.

 
D

Deleted member 53418

Гостин
Еве ви станови, нова градба, во населба Илинден, по цена од 640 евра квадрат.

1632384263331.png

740 моментално се.
 
Член од
10 ноември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ме интересира мислење за становите во воените кули во Аеродром на ул. Руди Чајевац. Дали некој од вас живее или какви се за живеење?
 
Последно уредено:
Член од
10 август 2015
Мислења
22
Поени од реакции
6
Не знам кај точно живееш, ама јас живеам во близина на кружен тек и летно време преферирам да спијам со отворени прозори. Ај на стартовите од колите се навикнав, во близина имам и еден летниковец каде буквално секој ден дромските деца се пијанчат и си пејат песнички до раните утрински часови. А дека сум во нова зграда и комшиите ми се све млади дечки и девојки кога ќе си заседнат на тераса ко да не виделе тераса у живот испуштаат неартикулисани звуци до 4 сабајле, еве баш денес ме разбудија. Живеам во зграда на адора, ја не знам Чифлиганец со шуплива цигла ли ги градел, па комшијата над мене сабајле кога прди го слушам, до мене кога имаше кираџии дечково пепел ја праеше девојка му пред одење на работа и јебеш га стаив звучна изолација + 5 сантима на ѕидот. За гужвите во сообраќај и немањето места за паркирање пошто гаража ти е 6000 евра(и пошто никој не му купи ги симна на 3000 евра :) ) веќе зборев. Единствена предност е блискоста, ГТЦ ми е на 20 минути пешки и фактот што станот има добра топлотна изолација 12 сантима и зимно време ми е 30 степена дома, цело време сум по кратки.
Ако може да ми кажеш каква звучна изолација стави и од каде ја набави и дали има ефект, дали се намали бучавата? И јас сум со ист проблем со никакви ѕидови, баш она шупливи, сакам да ставам звучна изолација, па ако може совет
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво друштво, барам стан веќе извесно време. Ми искочи добра понуда на стан во Џевахир А зградата.
Дали имате некое искуство да поделите. Секое мислење е добредојдено.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.707
Здраво друштво, барам стан веќе извесно време. Ми искочи добра понуда на стан во Џевахир А зградата.
Дали имате некое искуство да поделите. Секое мислење е добредојдено.
Pred nekoe vreme imase pismo od "zadovolen" stanar na Dzevahir. Mislam bese objaveno na off. net. mk, imase staveno kopija od smetka za stanot, greenje, ladenje I Topla voda..
8000 I kusur mesecno, jbt...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom