Дискус-хернија(искуства и совети)

Член од
8 септември 2019
Мислења
51
Поени од реакции
118
Ве молам за препорака за некој доктор што е спремен да оперира по четврти пат. Познаников мора да се оперира по четврти пат од ова, а никој досега не се нафатил да го оперира.
Секој совет е добредојден.
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво
Дали некој има искуство или можеби веќе го посетил центарот за киропрактика ПРЕПОРОД во Зајачар - Србија. Како и сите други така и овие многу пофалби на ФБ но колку од тоа е вистина.
 
Член од
23 август 2009
Мислења
176
Поени од реакции
31
Дечкиве многу ми помогнаа со третман, медицинска масажа и медицинска акупунктура,вежби и ТЕНС со неколку терапии подобро ми беше, башка доаѓаат дома. За фул третман од саат време 800 зимаат

 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2018
Мислења
175
Поени од реакции
151
Zdravo lugje imam da spodelam nesto so vas:
Pred 2 dena vo teretana pomagajki mu na prijatel na bench pocnav da osekam peckanje dolu na kicmata i si rekov ajde da se rasteglam malku belkim ke pominat.

I prvo se fativ da visam na vratilo,pa posle legnavi i eve na slikive ovie 2 vezbi gi napraviv no pravejki ja vtorata nozete so dignatikolena gore i nastrana koga gi staviv krcna i si rekov super e sega nema da me boli...glupak ((((da se nadovrzam oti ovie vezbi gi pravam mnogu cesto ne mi bese prv pat))) i stanav da prodolzam so vezbanje no kako stanav taka i naednas tolko silna bolka mi se pojavi vo kicmata i padnav na zemja probav da stanam ama sto i da mrdnam vrat noga NENORMALNO BOLI polezav 5 minuti se obrnav nenako na stomav probav da stanam so sklek no pak neuspesno, i dojdoa 3ca da me dignat me dignaa no nemozev da dadam cekor premnogu me bolese dolu kicmata i od bolka i panika se onesvestiv si rekov hahahahah boze invalid ke ostanam bidejki nemozev cekor da dadam.
Dojdov prisebe za kratko i nekako se izboriv me nasednaa dojde brza pomos inekcija ketonal deksazon mi stavea i mi rekoa da odam na sportski lekar utre denta.Ponekoe vreme me dinaa so pomos me odnesoa do doma pa bolkata se namali od inekcijata i pocnav da odam da dvizam popoleka. Ne mi se kocat nozite samo kako da imam PRITISOK DOLU VO kicmata. Utredenta stanav otidov na sportski lekar mu raskazav se toj mi rece odma diskushernija NO ajde prvo da probas edni vezbi da vidame dali ke te boli,Sednav tamu na krevetot nozite ispruzenii mi ja pretisna glavata nadolu bolka nemav pa legnav samo na legnuvanje malku pecka edna po druga nozite bez problem gi digam nema maka stanav isto taka bez maka,I doktort mi rece deka ne e seriozno (mal gjavol bilo haha) mi dade gel-krema da se mackam i apcinja ibuprofen i mi rece da odmaram malku sega teretana nikako odreden period samo vezbi za istegluvanje doma i potoa koga ke podopravam samo so svoja tezina vezbanje i staticen velosiped da sum vrtel.
Nemalo potreba da se snimas si go povredil preklestil nervot ne e mnogu seriozno samo se iscuvaj sega dobro biidejki ako ne se iscuvas ke stane seriozno i ke imas seriozni boliki i problemi toa rece.


Pa SAKAM nekoj sovet i od vas nemam nikakvi problemi kocenje na nozi butovi itn samo kako da imam pritisok dolu i me pecka kako da saka da prsne ako se opustam.
Pesacam bez problem no znae da me secne struja ako se opustam i zatoa koga odam stegnat sum ...koga da pocnam so vezbi da istegluvanje strav mi e bidejki mislam deka od sto loso sum se isteglal mi se sluci ova.

Fala vi i izvinete ako sum goltnal nekoj bukvi hahhaha.


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
3 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Недела дена имаш пробелми со дискус хернија? И успеал да те излекува ? Како е тоа можно? :)

ја имам дискус хернија т.е поточно стеснување на 5ти и 6ти пршлен и по зборови на специјалист за мој 21 година не било ама баш добро..
Многу грда работа е ова, несмеам да дигам премогу течко, при поголем замор обавезно си имам болки,. Ме ограничува едноставно.
Искрено и од другите ме интересира мислење за овој доктор Туран, кој се вашите искуства со него ?
Dali Imate broj za kontakt na doktor Turan ili kade mue ordinacijata, slusnav deka se preselil od kapistec no kolku e vistina ne znam. FALA ako pomagate so brojot
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Dali Imate broj za kontakt na doktor Turan ili kade mue ordinacijata, slusnav deka se preselil od kapistec no kolku e vistina ne znam. FALA ako pomagate so brojot
И да го имам не би ти го дал ниту препорачал. Човекот е жива превара, има круг од 30-50 луѓе што секој ден му идат на терапија и ги лаже.
 
Член од
1 август 2020
Мислења
1
Поени од реакции
2
дечки некој може ли да ми помогне????
Jas bev kaj Turan i nemam podobruvanje uste poloso se cuvstvuvam
Автоматски споено мислење:

Zdravo jas imam problem so kicmata potocno diskushernija i strasni bolki a otkako otidov kaj turan uste poloso mi e toj e ziva prevara naplaca 50 evra a nisto ne pomaga samo pritiska so lakt nekontroliramo i te prasuva kako se cuvstvuvas.Ako kazes deka uste te boli pocnuva da te navreduva
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Jas bev kaj Turan i nemam podobruvanje uste poloso se cuvstvuvam
Автоматски споено мислење:

Zdravo jas imam problem so kicmata potocno diskushernija i strasni bolki a otkako otidov kaj turan uste poloso mi e toj e ziva prevara naplaca 50 evra a nisto ne pomaga samo pritiska so lakt nekontroliramo i te prasuva kako se cuvstvuvas.Ako kazes deka uste te boli pocnuva da te navreduva

Пробај со ова, одлично работи.

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.626
Поени од реакции
34.878
Пробај со ова, одлично работи.

Ако има хернија на дискот се сомневам дека ќе ја исправи со суплементи, евентуално може да ја намали болката и инфламацијата.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Jas bev kaj Turan i nemam podobruvanje uste poloso se cuvstvuvam
Автоматски споено мислење:

Zdravo jas imam problem so kicmata potocno diskushernija i strasni bolki a otkako otidov kaj turan uste poloso mi e toj e ziva prevara naplaca 50 evra a nisto ne pomaga samo pritiska so lakt nekontroliramo i te prasuva kako se cuvstvuvas.Ako kazes deka uste te boli pocnuva da te navreduva
Прочитај ги назад моите постови во врска со Туран. Би ти препорачал моментално да престанеш да одиш кај него.
 

peac+tapanar

музицар
Член од
22 јануари 2015
Мислења
71
Поени од реакции
18
Jas bev kaj Turan i nemam podobruvanje uste poloso se cuvstvuvam
Автоматски споено мислење:

Zdravo jas imam problem so kicmata potocno diskushernija i strasni bolki a otkako otidov kaj turan uste poloso mi e toj e ziva prevara naplaca 50 evra a nisto ne pomaga samo pritiska so lakt nekontroliramo i te prasuva kako se cuvstvuvas.Ako kazes deka uste te boli pocnuva da te navreduva
prijavate go ako e prevarant
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.920
Range of motion e bukvalno najdobroto i najkorisnoto nesto koe sum go sretnal na Facebook. Od vkocantetost i bolki vo vratot, grbot, kicmata, zglobovite, bukvalno celo telo, so kratki videa so mnogu prosti i ednostavni vezbi, za koi ne treba oprema, osven edno tenisko topce mozebi, mozete da se oslobodite od bolkite koi gi prai diskusot, i toa za kratko vreme. Jas ne pamtam godinava dali imase period podolg od edna nedela a da ne me boli diskusot, eve so vezbive gajle nemam, i duri mislam i joga kolku za stretch da kombiniram, i sekako pesacam. Worth it definitivno.
 
Член од
31 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
15
Ова е страшно! Л5 с1, да ми поминеле болките, па физикална, а болкиве не поминуваат, збеснав! Од задник, десна страна, ко здробен внатре, до доле ногата боли корне! Веќе 3 месеца сум со проблемот, на почетокот не болеше толку, сега лом. Пробавме со инфузии, не ги трпам, ми се слошува, бев кај еден киропрактичар ми ја влоши состојбата. Ја исчитав колку можам темата, гледам цела година никој ништо не пишал. Дајте малку надеж, совет, упатство, ве молам!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ова е страшно! Л5 с1, да ми поминеле болките, па физикална, а болкиве не поминуваат, збеснав! Од задник, десна страна, ко здробен внатре, до доле ногата боли корне! Веќе 3 месеца сум со проблемот, на почетокот не болеше толку, сега лом. Пробавме со инфузии, не ги трпам, ми се слошува, бев кај еден киропрактичар ми ја влоши состојбата. Ја исчитав колку можам темата, гледам цела година никој ништо не пишал. Дајте малку надеж, совет, упатство, ве молам!
Кои медикаменти ги користиш? Што зимаш за болка?
 
Член од
31 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
15
Кои медикаменти ги користиш? Што зимаш за болка?
Користев: кетонал, па бруфен 600мг, аналгин, неуробион, дијазепам 2мг. Веќе ми е лошо од кетонал, преминав на бруфен, па и од тие ми е лошо и не смее нели долго да се користат. Во инфузија ми ставаа кетонал, дексаметазон и нешто за желудник, ама од третата ќе се онесвестев. Па ме ставија на апчиња Мовалис, ама докторката рече само 3 дена пиј и ќе се смири. Како не, малце се смири, скроз никако, ама завршија тие 3 дена и еве корне. Од суплементи заборавив, Аланерв, ми рекоа сега тој да го пијам, Неуробион не, зашто содржи б. Ноќите се посебен кошмар, нема вртење од една на друга страна. У кревет сум, дома... Задутре имам закажано неурохирург
 

Kajgana Shop

На врв Bottom