Семеен проблем

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Дечки би ве замолила на ваква деликатна тема да избегнувате одговори од типот мавни си два шамара, јадна мајка ти, ти си семе расипано. Дечкото има проблеми, свесен е за тоа и ако стварно беше расипан немаше да бара помош.
Всушност, он беше тој што рече некому дека семката му е расипана. Што не ми е баш логично од излагањава, но сепак.
Не го тинтрај толку, без разлика што напишал. Ова е очигледно недозреано детиште на кое треба да му се плесне вистината во фаца.
Бил и на психијатар и на психолог, вежбал, се праел ко шо треба и пак не му е како што он замислил дека треба да му биде.
Се дур не си сфати дека проблемот е ВО НЕГО и треба САМ да си го реши, ќе си има проблеми.
Ако го тинтраме тука, ништо нема да направи.
Немој да мислиш дека решението е секогаш само од околу па на ќоше, со убаво... ова е тип на човек кај кој не бива тој пристап.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Всушност, он беше тој што рече некому дека семката му е расипана. Што не ми е баш логично од излагањава, но сепак.
Не го тинтрај толку, без разлика што напишал. Ова е очигледно недозреано детиште на кое треба да му се плесне вистината во фаца.
Бил и на психијатар и на психолог, вежбал, се праел ко шо треба и пак не му е како што он замислил дека треба да му биде.
Се дур не си сфати дека проблемот е ВО НЕГО и треба САМ да си го реши, ќе си има проблеми.
Ако го тинтраме тука, ништо нема да направи.
Немој да мислиш дека решението е секогаш само од околу па на ќоше, со убаво... ова е тип на човек кај кој не бива тој пристап.
Ти си од тие луѓе што кога некој е депресивен му кажуваш абе не го дрви иди истрчај се и ќе ти пројде?

Ти посакувам никигаш да не ти притреба помош, затоа што кога некој не се сака себе си најлошо што можеш да му кажеш е дека е за нигде. Му ги потврдуваш стравовите. Ако немаш како да помогнеш, можеш и да ја игнорираш темава :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Не се работи за тинтрање.. Ова е тполку осетлива тема што не можеш на глас да ги кажеш сите работи што си ги правел. Анонимноста на форумот е добар почеток за најразлучни маки. Сигурно не очекува да го тапшаме по рамо.
Агресивното однесување се "храни" со фрустрации а дечково ги има многу.
Не очекувај дека лесно и брзо ќе го решиш проблемот. Почни да решаваш едно по едно. Најбитно ти е да најдеш работа. Човек без пари е блокиран. Ќе расчистуваш камати, ќе можеш да си дозволиш да излезеш и запознаеш нови луѓе.
Јас не сум медицинско лице ама мислам дека нема зијан од природни апчиња за смирување, некоја валеријана нпр... Ти спомнаа спорт, пешачење и тоа е многу важно.. Оди чекор по чекор.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.004
Поени од реакции
55.235
Хмммммм, научни студии.
Воедно најголем ризик фактор се за голем број болести. Така да, не гледам ништо погрешно во мојот најдобронамерен совет кој може но и не мора да го прифати.
Не го коментирам твојот совет, на страна тоа.

Ми падна у очи ова пропагандава за цигарите, еве и ова го видов сеа, создавале депресија и анксиозност. Научни студии од типот кај дијагностицирана депресија или анскиозност кај пациентот, на прашањето дали е пушач, одговара со да. Ете, мора да е до цигарите. :D
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Гледај во иднина да не ти се повтори, тоа што се случило кога физички си ги нападнал членовите на твоето семејство. Убаво те советувале поголемиот дел од членовите, би додал само да почнеш да тренираш односно да бидеш физички активен. Тоа мислам дека ќе ти помогне во справувањето со стресот, нервозата и бесот.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Всушност, он беше тој што рече некому дека семката му е расипана. Што не ми е баш логично од излагањава, но сепак.
Не го тинтрај толку, без разлика што напишал. Ова е очигледно недозреано детиште на кое треба да му се плесне вистината во фаца.
wtf?
Па нели гледаш дека си има проблем човекот, свесен е за тоа и се кае.
„Удри си два шамара„ за тебе е конструктивен муабет? Демек тој не помислил на тоа и не е свесен дека згрешил?

Ок, форумов не е идеалното место за него но сепак, нека не се трупа темава со глупости беспотребно.
Се гледа дека е во длабоки психолошки кризи, но штом има силна волја да се корегира тогаш има надеж.
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
Друже тој бес и нервоза си требало да го покажуваш ма друго место како на пример на работа а не дома, јас те разбирам убаво затоа што и јас сум нервозна личност и многу лесно се вадам од такт и за пцуење но и за удирање но дома се може да се случи а најголем проблем може да стане до викање на повисок тон и незборување неколку дена, удирање ако е потребно само надвор, си требал да удираш по таа во маркетот а не по мајка ти. А од друга страна знам дека постојат и родители кои буквално се ситат на маката на детето и не го остаават на мира додека не почме да ги мава, како ти е дома до тој степен не знаеме.
И мене ми доаѓаше многу пати таа во маркетот и да ја удрам и да ја опцујам и секакви работи на памет ми доаѓале, ама не сум го направил тоа,затоа што одма ќе ми викнеа полиција и готов ќе бев,ЗАТОА морав да трпам, а сето тоа го трпев поради ратите за кредитот и за струјата,не видов бел ден од тој маркет и тие пари што ги заработував немав време да ги трошам,ЗАТОА што секој ден, секој викенд,секој празник јас бев на работа ,се случувало да идам 2расмена и утре да бидам прва и кога ќе се вратам од работа ниту ми се јадело ниту ми се пиело ниту ништо,плус сум доаѓал премногу нервозен од колешките..За дома еве сега конкретен пример ќе ти кажам денеска пред малку што се случи..Татко ми беше на одмор летото и тетка ми му даде 150 куни,тоа се околу 1500 денари,и сега он има свои пари на страна доволно за цел месец има и плата,јас уште не сум проверил дали ми стигнала платата за половина октомври, планирав да одам со тие куни,да ги сменам ,да си купам стаклена фолија и маска за телефонот,бидејќи немам и му кажав на него дека ќе купам со куните, и не ми ги даде да ги земам ми рече дека можеби тетка ми му ги дала тие куни демек за следното лето да иде кај нив на одмор со тие пари, и ми рече ако сум немал пари ќе ми позајмел, јас тука повторно се изнервирав ама не се ни развикав ни ништо не направив му кажав само добро,и дека не знае дали ќе остане жив до следното лето а ќе ги чува куните пошо тетка ми можда ги пратила за да иде на одмор со нив кај нејзе,и му искоментирав дека е себичен .. коментарите вчера што ми ги пишаа дека кога ќе бидам нервозен да си кажам во себе дека не сум лош чове го направив тоа после оваа случка и се повлеков во соба,како го коментираш ти ова ме интересира дали е добра постапка од негова страна и дали е коректна,иако знае дека платата уште не сум ја подигнал и дека ќе ми биде околу 5-6000 илјади денари,вечерта применив еден коментар од тука и размислив на коментарот дека мојата нервоза преминува во семејно насилство и се повлеков во соба, се тргнав а и сега не ми се збори ич ама ич со него
Автоматски споено мислење:

...дали тоа ,,хаос,, од пијанството на татко ти се подразбира и малтретирање (тепање) од негова страна врз мајка ти и брат ти, па можно и ти истото го правиш така, тој поради пијанство ти поради нервоза (хистерија) што не знаеш да си ги решиш проблемите, не кажа која возраст е твојот брат, а исто не кажа каде е во моментот татко ти кога ги тепаш твоите дома и дали некогаш тоа си го сторил и пред него, прашање до тебе, зошто и него не го тепаш прашајќи го исто како мајка ти? дали возраста ти е навистина 19 години и мајка ти после ќотекот уште те трпи?

...како што пишуваш повеќе проблематичен е татко ти со пиењето, отколку ти со тепањето и уште нешто, ако твојата агресија и ќотек е како причина и од неодговарање на мајка ти на твоите прашања, зашто продолжува на ист начин да не ти одговара кога знае дека после тоа следи ќутек, а што пак братот го тепаш, тој може ја брани во моментот мајката или е премал или можеби има некој хендикеп?
...дали посетуваш пречесто обложувалници или евентуално се коцкаш?
Татко ми не ги тепал нив,кога бев многу мал имаа проблеми он и мајка ми стално и знаеше и да ја тепа, се до смрта на сестра ми ,продолжи уште 2 години тоа ,ама после пораснав ја и не му дозволував веќе да ја чепка и застанував на нејзина страна,брат ми е со тешка ретардација и вчера и он беше тука кога зборев со мајка ми ,на моето прашање она ми одговори незнам а ја прашав ЗАТОА што ми покажа 18000 денари и ја прашав за што се тие ми вика незнам,и ја прашувам па зашто ми ги покажуваше тогаш ако не се за трошење и пак беше одговорот од нејзина страна незнам и се изнервирав и и кажав дека не требала да ми ги покаже ако не знае дали се за трошење и и кажав дека пак се изнервирав и брат ми ми вика немој бе немој и почна да се удира во лице,и ја се изнервирав што од најобичен МОАБЕТ пак се изнервирав ,ми се усра денот,и и го кажав тоа и ми пукна пак филмот ми се доближи преблиску и ја удрив,потоа брат ми ме нападна мене ,,и него го удрив и останатото е се пишано од мене погоре..ИНАЧЕ ТИЕ КОЦКАРНИЦИ МОМЕНТАЛНО МИСЛАМ ДЕКА НЕМА ПОГОЛЕМ ЧОВЕК ОД МЕНЕ ШТО ГИ ИЗБЕГАВА
Автоматски споено мислење:

...дали тоа ,,хаос,, од пијанството на татко ти се подразбира и малтретирање (тепање) од негова страна врз мајка ти и брат ти, па можно и ти истото го правиш така, тој поради пијанство ти поради нервоза (хистерија) што не знаеш да си ги решиш проблемите, не кажа која возраст е твојот брат, а исто не кажа каде е во моментот татко ти кога ги тепаш твоите дома и дали некогаш тоа си го сторил и пред него, прашање до тебе, зошто и него не го тепаш прашајќи го исто како мајка ти? дали возраста ти е навистина 19 години и мајка ти после ќотекот уште те трпи?

...како што пишуваш повеќе проблематичен е татко ти со пиењето, отколку ти со тепањето и уште нешто, ако твојата агресија и ќотек е како причина и од неодговарање на мајка ти на твоите прашања, зашто продолжува на ист начин да не ти одговара кога знае дека после тоа следи ќутек, а што пак братот го тепаш, тој може ја брани во моментот мајката или е премал или можеби има некој хендикеп?
...дали посетуваш пречесто обложувалници или евентуално се коцкаш?
Татко ми не ги тепал нив,кога бев многу мал имаа проблеми он и мајка ми стално и знаеше и да ја тепа, се до смрта на сестра ми ,продолжи уште 2 години тоа ,ама после пораснав ја и не му дозволував веќе да ја чепка и застанував на нејзина страна,брат ми е со тешка ретардација и вчера и он беше тука кога зборев со мајка ми ,на моето прашање она ми одговори незнам а ја прашав ЗАТОА што ми покажа 18000 денари и ја прашав за што се тие ми вика незнам,и ја прашувам па зашто ми ги покажуваше тогаш ако не се за трошење и пак беше одговорот од нејзина страна незнам и се изнервирав и и кажав дека не требала да ми ги покаже ако не знае дали се за трошење и и кажав дека пак се изнервирав и брат ми ми вика немој бе немој и почна да се удира во лице,и ја се изнервирав што од најобичен МОАБЕТ пак се изнервирав ,ми се усра денот,и и го кажав тоа и ми пукна пак филмот ми се доближи преблиску и ја удрив,потоа брат ми ме нападна мене ,,и него го удрив и останатото е се пишано од мене погоре..ИНАЧЕ ТИЕ КОЦКАРНИЦИ МОМЕНТАЛНО МИСЛАМ ДЕКА НЕМА ПОГОЛЕМ ЧОВЕК ОД МЕНЕ ШТО ГИ ИЗБЕГАВА
Автоматски споено мислење:

Коцка душо, тој ако беше свесен, немаше воопшто да пишува овде, ќе се засрамеше од тоа што го прави ...ова ти го велам од искуство, сите зависници, насилници, бараат оправдување за нивните глупости и си продолжуваат по старо.
Со нив треба само остро, не треба да ги жалиме воопшто.
Верувај ми
Дај ми совет еве те молам за да не продолжам по старо те молам ,а овдека пишувам за да се информирам за следните чекори кои да ги направам за семејството да не ми дојде до фаза на распаѓање, зависник не сум веќе 3ипол години,дали знаеш дека на работа на пауза еднаш кога седев на клупа ,доаѓаат двајца и од нигде никаде ми викаат види го братот си јаде кур не го боли да му ја ебам мамицата у пичка..значи се работи за луѓе што никогаш ниту сум контактирал со нив ниту ги познавам ,сум седнал на пауза на таа клупа да јадам и од нигде никаде двајца доаѓаат и ми ја ебат мајката,на ова не му кажав ништо станав од клупата и отидов на друго место да јадам, за тоа дека сум насилник според мое мислење си ја згрешил личноста,ама ок нема да те терам и да те убедувам дека не сум таков можеби сум и стварно таков..Ме интересира сега твое мислење ако јас сум насилник,какви се овие двајца што прв пат ги гледам во живот и не сум им згрешил ништо,случајно сме се нашле на исто време во исто место,од ништо ми викаат дека ќе ми ја ебат мајката и кога станував од клупата уште замавнуваат накај мене??
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
мене ми доаѓаше многу пати таа во маркетот и да ја удрам и да ја опцујам и секакви работи на памет ми доаѓале, ама не сум го направил тоа,затоа што одма ќе ми викнеа полиција и готов ќе бев,
Не ти текна тебе прв да викнеш полиција?
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
Всушност, он беше тој што рече некому дека семката му е расипана. Што не ми е баш логично од излагањава, но сепак.
Не го тинтрај толку, без разлика што напишал. Ова е очигледно недозреано детиште на кое треба да му се плесне вистината во фаца.
Бил и на психијатар и на психолог, вежбал, се праел ко шо треба и пак не му е како што он замислил дека треба да му биде.
Се дур не си сфати дека проблемот е ВО НЕГО и треба САМ да си го реши, ќе си има проблеми.
Ако го тинтраме тука, ништо нема да направи.
Немој да мислиш дека решението е секогаш само од околу па на ќоше, со убаво... ова е тип на човек кај кој не бива тој пристап.
Можеби си во право незнам,а можеби и не си те молам да ми конкретен совет за да не се повторува тоа повеќе ЗАТОА и тука пишав значи очајно барам совет за да не го повторувам тоа,а за тој што му реков дека семката му е скапана незнам дали прочита он дека ми кажа да ги удрам посилно??
Автоматски споено мислење:

Ти си од тие луѓе што кога некој е депресивен му кажуваш абе не го дрви иди истрчај се и ќе ти пројде?

Ти посакувам никигаш да не ти притреба помош, затоа што кога некој не се сака себе си најлошо што можеш да му кажеш е дека е за нигде. Му ги потврдуваш стравовите. Ако немаш како да помогнеш, можеш и да ја игнорираш темава :)
Не му се лутам коцка во право е човек што треба на мајка и брат рака и ги тепа и заслужува вакви коментари дури и полошо,можеби така и ќе се помогне повеќе
Автоматски споено мислење:

Не се работи за тинтрање.. Ова е тполку осетлива тема што не можеш на глас да ги кажеш сите работи што си ги правел. Анонимноста на форумот е добар почеток за најразлучни маки. Сигурно не очекува да го тапшаме по рамо.
Агресивното однесување се "храни" со фрустрации а дечково ги има многу.
Не очекувај дека лесно и брзо ќе го решиш проблемот. Почни да решаваш едно по едно. Најбитно ти е да најдеш работа. Човек без пари е блокиран. Ќе расчистуваш камати, ќе можеш да си дозволиш да излезеш и запознаеш нови луѓе.
Јас не сум медицинско лице ама мислам дека нема зијан од природни апчиња за смирување, некоја валеријана нпр... Ти спомнаа спорт, пешачење и тоа е многу важно.. Оди чекор по чекор.
Затоа и пишав тука бидејќи постои некоја анонимност, иначе не верувам дека би се осмелил ова на некој да го кажам дирекно во очи,не очекувам никакво тапшање по рамо и мислам дека заслужувам секаква осуда,фала ти на советите ќе пробам со валеријаната,пешачам веќе месец дена пред тоа бев ним стоп дома затворен,сега главен приоритет ама и страв ми е работата
Автоматски споено мислење:

Гледај во иднина да не ти се повтори, тоа што се случило кога физички си ги нападнал членовите на твоето семејство. Убаво те советувале поголемиот дел од членовите, би додал само да почнеш да тренираш односно да бидеш физички активен. Тоа мислам дека ќе ти помогне во справувањето со стресот, нервозата и бесот.
Ова се повторува веќе уназад долг период и затоа одлучив да побарам помош тука во надеж дека секој совет ќе придонесе да се промени сето тоа,иначе почнав да пешачам веќе месец дена и кога пешачам ми е подобро но утредента повторно го правам истото и пак истото и затоа видов дека нема крај и решив да побарам помош од вас тука без разлика на тоа што ќе бидам осудуван ради моите постапки за што и треба, и не сум битен ја во ситуацијата побитно ми е СЕМЕЈСТВОТО да ми биде здраво и живо па макар фрлале сите со дрва и камења по мене, подобро да фрлаат и можеби ќе се роди некоја надеж ,одколку да не побарам помош и да ми се случи повторно трагедија во СЕМЕЈСТВОТО,и скроз да се уништиме
 
Последно уредено:
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
Не се мешам у вакви работи ,ама треба да се разгледат неколку околности зошто е ваква ситуациата повеќето е егзстијален како и многу фамилли кои држават капитализмот режимот и си го прават своето.Последиците се растурени фамилии и дури физички пресметки ,кои не ретко гледаме и на телевизии ,и во друг случај кога некој од фамилијата има Социопатски или Психопатски нагони и тоа се одразува на целокупната фамилија ,Инаку од конкретно во овај случај имам неколку прашања,
1.Дали имаш идено у затвор некад и дали се тетовиран
2.Со каков интезитет ги удри малку или само со туркање
3.Од што почина вашата Сестра
4,Кој го има главниот збор во фамилијата мајката таткото или поденднакво
5.И дали сте Религиозни фамилјарно и политички активни
6.Дали држите оружје дома за лов или сл
и накоја возраст сте
Немора да се Одговори
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
wtf?
Па нели гледаш дека си има проблем човекот, свесен е за тоа и се кае.
„Удри си два шамара„ за тебе е конструктивен муабет? Демек тој не помислил на тоа и не е свесен дека згрешил?

Ок, форумов не е идеалното место за него но сепак, нека не се трупа темава со глупости беспотребно.
Се гледа дека е во длабоки психолошки кризи, но штом има силна волја да се корегира тогаш има надеж.
Не се лутам на ниеден навредлив коментар бидејќи заслужувам и полошо чим удрив мајка и брат,и заслужувам,и знаев дека ќе добијам вакви коментари и нека ги добијам ако треба ,спремен сум и гомна да јадам и се ,само да ми се помогне да биде моето семејството живо и здраво, бидејќи видов дека веќе ситуацијата излегува од контрола и си реков знам дека ќе ме навредуваат знам дека ќе ме осудуваат се тоа го заслужувам можеби и полошо од вакви коментари,но можеби од сето тоа ќе излезе некој совет и ќе го искористам,во полза на спас
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.110
Го погоди местото каде да се обратиш пошто овде сите се доктори,психијатри или психолози...
Вакви работи веќе не пишувај по форуми... Мој совет е како знаеш и умееш да побегнеш од твојата околина малку во странство да те снема и да се искупиш за се што си напраил... Така ќе им бидеш повеќе мил со тек на време а и ќе си ја зачуваш фамилијата...
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Тоше, што ти се има случувано како дете, те имаат тепано и психички малтретирано родителите?
Ова ми звучи како чист облик на траума која ја имаш долг период, тоа што си бил толку врзан за девојката ти било многу повеќе прибежиште него ли огромна љубов, си се чувствувал мирен покрај неа, многу лошо што немаш одбранбени способности, затоа си во ваква ситуација.
Мораш да побараш професионална помош, ако треба и да престојуваш во установа некој месец, не само што им креваш рака дома, ќе кренеш и на себе, оди на психијатар, мора да ти направат план и да ти се помогне најбрзо што може, ќе мораш и ти сам да се форсираш да изгураш од дупката, најди Макар еден добар пријател, и работа било каква, не влегувај во врска додека не застанеш на здрави нозе, но прво и основно психијатар, ако немаш здравствено, земи она што е државното кај нас со картончиња, барај помош што побрзо. И слободно пишувај тука, ќе ти е за малку полесно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom