Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.980
Поени од реакции
3.703
Realno u momentov prokletstvo e da rakovodis so zemjava so ogled na toa sto sledi, iako ovde imaat mal prostor od respiratorna poddrska pak maalce da se krenat, so toa sto dobro bi ja izmenadzirale krizata i slicno vo uslovi na golema energetska kriza u Evropa, ali toa znaeme site deka nema da se sluci, zasto se megalomanski glupi i nesposobni.

Isto ke bese i ako padnese vladata, ama togas ke teraa so spinovi jebiga, ne rakovodime veke nie so zemjata, inace nie imavme super plan ali toa e, ne butnavte, ovie posle mesec dena ja raspadnaa na energetski plan drzavata. Toj spin konstantno ke se bustase vo mediumi i svesen si i sam deka ke pominese kaj del od prostata raja bajagi.

Ne bi se tepal momentalno da sum na vlast, bi ostavil dopolnitelno da go prodlabocat dnoto pa posle natenane plus so moznost da ne bidam u situacija da bidam do tolku ucenuvan od albanskiot blok.
dpmne ke imaat zicer prilika da gi utepaat na sledni parlamentarni bez pritoa da im se prepisuvaat sranjata od periodot sto sledat u zemjava, nesto sto sigurno bi gi destabiliziralo dokolku oni gi vlecea glavnite konci vo zemjava.

Izbrzaa i Micko i Apasiev, ne se sadat tikvi so takvi luge ali poneseni od euforijata izreagiraa implusivno, i malo dete znae deka ne pretstavuva nikakov problem 1 covek preku nok od drugive da smeni stav, na nekoj nesto ke mu se iskopa, dali licno dali na clen od familija i ke mu se preti so istoto i toa e toa, ali nisto strasno, osven meminja na net i par tvitovi ova nema tolku da im steti kolku sto ke se prikazuva, vklucitelno i tuka na temava, naprotiv.

Nit e ova nikakva pobeda nit nekakov poraz, edinstveni sto u sledniov period ke gubat mnogu sme nie i vaka i taka, taka da od politicki aspekt bolje e toa da se desi sto tie koi ne dovedoa do toj stadium za da ne im se ostavi prostor toa da go prepisuvaat na nekoj drug.
Тоа е апсолутно така. Тактички најдобра опција на Мицковски му беше да ја остави сегашната власт да се справува со сите предизвицуи кои следат зимава а не да прави глупости со превземање власт. На најавата за оставка на Заев тој требаше само да каже дека не верува во тоа што Заев го зборува и потоа на секој прес да го потсетуваа Заев на оставката, зголемувајќи рејтинг на секој проблем кој ке следи во државата, па така таму на лето или есен да притиснеа за предвремени избори на кои сигурно добро ке поминеа. Но, Мицковски има голем проблем во партијата со луѓе на кои им гори под нозе и сакаат по секоја цена што поскоро на власт, такви притисоци има и од Пешта. Дополнително притисок му направи и тоа што изгледа дека во декември навистина ке ни биде даденн датум од ЕУ за почеток на преговорите (во некаква ни риба ни жена форма, преговори во кои за напредување паралелно ке треба да се реши и проблемот со бугарија), што од друга страна на власта секако ке и донесе одредена предност и комодитет што во наредниот период ке има на располагање некои еу фондови од каде ке се убризгаат пари... што крајно битно би влијаела на резултатот на наредните избори.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
У паралелен универзум Села и Мицко би си дале оставки после фијасково денес.
Ние СМЕ паралелниот универзум... Од сите на купче еден саглам не можеш да склопиш.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.172
У паралелен универзум Села и Мицко би си дале оставки после фијасково денес.
У паралелен универзум, Венко ќе одговараше за 14 запалени живи, Заев и Николче ќе одговараа за противуставно промена на име, а цело ДУИ ќе беа у затвор за дрога и убиства.

пс: И секако, истрага за 1 тон „прашкаста материја“ пројдена како електронски делови. Од Мавровка натака како Синалоа сме.
 
Член од
12 мај 2021
Мислења
110
Поени од реакции
223
Кога Беса го отвори штабот у Чаир, поради Кастриот за малку тепачка ќе имаше хахаха.За него само гласаат овие што не добиле ништо за возврат од ДУИ и ДПА.
 
O

onefifty

Гостин
Realno u momentov prokletstvo e da rakovodis so zemjava so ogled na toa sto sledi, iako ovde imaat mal prostor od respiratorna poddrska pak maalce da se krenat, so toa sto dobro bi ja izmenadzirale krizata i slicno vo uslovi na golema energetska kriza u Evropa, ali toa znaeme site deka nema da se sluci, zasto se megalomanski glupi i nesposobni.

Isto ke bese i ako padnese vladata, ama togas ke teraa so spinovi jebiga, ne rakovodime veke nie so zemjata, inace nie imavme super plan ali toa e, ne butnavte, ovie posle mesec dena ja raspadnaa na energetski plan drzavata. Toj spin konstantno ke se bustase vo mediumi i svesen si i sam deka ke pominese kaj del od prostata raja bajagi.

Ne bi se tepal momentalno da sum na vlast, bi ostavil dopolnitelno da go prodlabocat dnoto pa posle natenane plus so moznost da ne bidam u situacija da bidam do tolku ucenuvan od albanskiot blok.
dpmne ke imaat zicer prilika da gi utepaat na sledni parlamentarni bez pritoa da im se prepisuvaat sranjata od periodot sto sledat u zemjava, nesto sto sigurno bi gi destabiliziralo dokolku oni gi vlecea glavnite konci vo zemjava.

Izbrzaa i Micko i Apasiev, ne se sadat tikvi so takvi luge ali poneseni od euforijata izreagiraa implusivno, i malo dete znae deka ne pretstavuva nikakov problem 1 covek preku nok od drugive da smeni stav, na nekoj nesto ke mu se iskopa, dali licno dali na clen od familija i ke mu se preti so istoto i toa e toa, ali nisto strasno, osven meminja na net i par tvitovi ova nema tolku da im steti kolku sto ke se prikazuva, vklucitelno i tuka na temava, naprotiv.

Nit e ova nikakva pobeda nit nekakov poraz, edinstveni sto u sledniov period ke gubat mnogu sme nie i vaka i taka, taka da od politicki aspekt bolje e toa da se desi sto tie koi ne dovedoa do toj stadium za da ne im se ostavi prostor toa da go prepisuvaat na nekoj drug.
Баш истово си го помислив, иако ќе страдаме мада ние како граѓани ќе го јадеме секако, подобро е што не донесоа недоверба од проста причина што и да се десеше тоа, нема бегање од блатово во кое сме сега, ни сега, ни за три месеци, ќе му направат само услуга на Заев да спинува дека поради тоа што го избркале сме во тешко блато и цела машинерија комуњарска ќе се активира на таа карта.
Вака ќе тераме додека тераме, нема да ме чуди таму фебруари, март да се излезе и на протести. Нека се досахранат како партија уште малце, не е доволно ова.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.734
Поени од реакции
8.102
У паралелен универзум Села и Мицко би си дале оставки после фијасково денес.
Реално Касами од Беса само треба да си даде отставка зошто не го исполнил ветеното. За што па Села би си дал отставка. Ветил 8 пратеника, донел 8 пратеника. Мицко ако после ова не тргне порадикално, напуштање парламент, блокирање институции. Тогаш на конгрес заслужува да го бунат. Ама знаејќи какви би дошле, тоа не е баш за радување.
Автоматски споено мислење:

Кога Беса го отвори штабот у Чаир, поради Кастриот за малку тепачка ќе имаше хахаха.За него само гласаат овие што не добиле ништо за возврат од ДУИ и ДПА.
Зошто тепачка?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.668
Лидери на опозиција а политички неспремни. Мицко по којзнае кој пат покажува дека е неук и незнае да ги предвиди настаните. Сеља нема никаква контрол и онака Таравари му е го зема чаламот. Вакво фијаско во нормална средина резултира со оставка пошто го загрозува исходот на наредни избори.
У паралелен универзум, Венко ќе одговараше за 14 запалени живи, Заев и Николче ќе одговараа за противуставно промена на име, а цело ДУИ ќе беа у затвор за дрога и убиства.

пс: И секако, истрага за 1 тон „прашкаста материја“ пројдена како електронски делови. Од Мавровка натака како Синалоа сме.
Тоа секако, зборот ми беше за денес.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.281
Поени од реакции
36.164
Фуркан пишал прееска дека овој Реџепи два дена не бил достапен и кога од Беса денеска сакале да го пријават како исчезнат, овој се огласил со статус на Фејсбук.

Да не го возеле во гепек до Грчец гревот? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom