Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 декември 2013
Мислења
5
Поени од реакции
2
Zdravo na site, sakam da prasam: Dali ako izvadam bugarska licna karta mozam da patuvam vo EU shengen zonata? nema da rabotam, samo za prestoj mi treba, nemam bugarski pasos.
 
Член од
28 февруари 2018
Мислења
140
Поени од реакции
233
Zdravo na site :) , prasanjeto e upateno do site so se upoznaeni.. POSREDNIK za promena na vozackata MK -BG , so adresa sum LEGE 6 , Pozdrav i sekoe dobro :)
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
102
Поени од реакции
78
Еве примерно како Ковачев подејствувал, а гледам денес и добил подршка од Радев за истото.

Андреј Ковачев ГЕРБ/ЕНП: Б'лгарското гражданство трјабва да се получава јавно и с церемонија! - YouTube

Радев: „Посебно место во оваа политика ќе заземат прашањата за бугарското државјанство, кои ги засегаат Бугарите во светот воопшто. Добивањето на бугарско државјанство треба да се олесни и забрза и од управна постапка да се претвори во свечен акт. Бугарското државјанство е и државјанство на Европската Унија и тоа треба да биде причина за гордост“,
До оваа немаше да се дојде, ако не беа овие друштва бугарски во Македонија,ако не правеа шеми со ДАБЧ.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Osekam,utre ke pukne ukaz,site sto sme inter. 26.03.2019 ke zavrsime rabota.Taksajte si da ne bide posle vaka bese onaka bese
Isto mislenje!tie so cekaat na potpis od 26mart utre ukaaz haha mislam deka use ima potpisano ama gi cepkaat dosta nedeli poso izbori i nema da se sostanat pred
Izbori sigurno.toa so se potpisano na 11.10 ke se objavi pred izbori i use ednas ako imaat sredba do kraj na godinava.moe mislenje!
 
Член од
2 јуни 2019
Мислења
24
Поени од реакции
42
Kolku so znam sega finalna se ceka 10-12meseci ako ne i odi kon poveke cekanje. Vi momentov gi rabotat april-maj 2019 so bea na intervju .ima vreme ..2ipol do 3godini racunaj od datata na intervju ko niso ke letnat.osven ako neso ne ubrzaat ..
Jas od 10.12 2020 sum na finalna preku roditel..taka da ke si pocekame si4kite
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Здраво дечки
Сакам да ве прашам од каде може да се извади документ за родниски врски (поврзаност меѓу родител и дете) и кога да го доставам овој документ во конзулат, на самото интервју?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Со ова сака да кажи дека државјанство ќе се дава за 9 месеци?
Ova se zborese use pred nekolku godini ama samo na zborovi a ne na dela.. pak si se ceka 2ipol-3godini od intervju a moze i poveke alo prodolzat vaka so nerabotenje .kakvi 9 meseci toa moze
Bilo 2015-16 koga tetka mi za godina ipol go zema drzavjanstvoto posle toa e vaka …cekanje so nema
Kraj
 
Член од
14 октомври 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zdravo Dechki,
Nov sum na forumov i na temava.

Imam edno prashanje, aplicirav za bugarsko drzhavjanstvo ovde vo ambasadata vo skopje, so izvodi do pradedo roden 1914 godina i so potvrda od makedonsko-bugarsko zdruzhenie ovde vo skopje (ja plativme taa potvrda 30 evra), i sekako site drugi potrebni dokumenti (avtobiografija, neosuduvan, lekarsko, deklaracija, molba...) inaku aplicirav sam bez posrednik, i sega posle mesec ipol mi se javija od ambasada, otidov si gi zemav dokumentite mi vikaat deka sum odbien deka ne sum dokazhal vrska so bugarski predok. Neli do skoro vazheshe deka mozhe so predok roden 1900-1918, od koga e ova smeneto i sega kakvi dokumenti priznavaat? Dokolku ima nekoj poupaten ako mozhe da mi odgovori bi bil mnogu blagodaren.

Pozdrav i ubav den.
 
Член од
15 август 2021
Мислења
15
Поени од реакции
66
Zdravo Dechki,
Nov sum na forumov i na temava.

Imam edno prashanje, aplicirav za bugarsko drzhavjanstvo ovde vo ambasadata vo skopje, so izvodi do pradedo roden 1914 godina i so potvrda od makedonsko-bugarsko zdruzhenie ovde vo skopje (ja plativme taa potvrda 30 evra), i sekako site drugi potrebni dokumenti (avtobiografija, neosuduvan, lekarsko, deklaracija, molba...) inaku aplicirav sam bez posrednik, i sega posle mesec ipol mi se javija od ambasada, otidov si gi zemav dokumentite mi vikaat deka sum odbien deka ne sum dokazhal vrska so bugarski predok. Neli do skoro vazheshe deka mozhe so predok roden 1900-1918, od koga e ova smeneto i sega kakvi dokumenti priznavaat? Dokolku ima nekoj poupaten ako mozhe da mi odgovori bi bil mnogu blagodaren.

Pozdrav i ubav den.
Welcome to the club.
Za razlika od tebe jas bev vo Sofija i poradi toa sto nemam nikakvi dostaveno dokumenti vo aplikacijata kade nekoj od moite poredoci se bugari isto taka bev odbiena duri i ne mi gi primija dokumentite.
Site onie koi sme aplicirale posle 17mart godinava dokolku ne odime po linija na roditel (ako roditelot e bugarski drzavjanin) ili na nekoj od nasite pretci ne prilozime nekakov dokument kade se gleda deka istitot toj poredog nekade e pisan kako bugarin za nas zavrsena e prikaznata se dur ne go promenat zakonot ili ne im tekne nekoja nova glupost so koja i samite nema da znaat kako da se spravat.
procitaj mi gi postovite od vcera istoto jas go prasav vo sofija koga bev im vikam kako mene nekete da mi primite dokumenti i napravite intervju a vo skopje vo ambasada im gi zimaat, edna zenicka sto bese na salter mi kaza deka site tie ke se odbieni i eve denes ti se javuvas.

mora da najdes dokument svidetelstvo od skolo, krstrnica od crkva, voena kniska, licna karta ili bilo kakov drug dokument izdaden od bugarski organ na tvojot poredok kade jasno stoi deka e po nacionalnost bugarin.

da se nadevame deka ke go smenat ovoj zakon zosto ako ostane nema da ima veke nekoj sto ke ispolni uslov za da zeme pasos. ili moze ova im e finta da ne se pustaat novi aplikcii se dur ne gi likvidiraat site zaostanati predmeti pa posle pak ke smebat zakon.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom