Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Нешто страшно се случува
Се игра некоја игра у позадина. Матна е работава, незнам што ќе биде. Да си се напијам од апоите за шизо најбоље, а? Ај.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.867
И двајцата сте овци за стрижење.
Има безброј вакви ситуации, и кај нас и надвор ко што гледате од прилогот.
Избегал од болница и умрел кратко после тоа !!!
Вистината која никогаш вие ограничените нема да ја откриете е дека тие пациенти се веќе оштетени од претходната респираторна подршка. Нешто страшно се случува со маските за кислород и пациентите добиваат оштетување на мозокот и се во еден вид бунило, умираат поради тоа. Дали е поради кислородот кој го примаат и неговиот квалитет, дали е поради притисокот во маските или нешто друго е не знам.
мозокот се оштетува ако нема ич на кислород некој период. Не ради квалитет на кислород. И еднаш штом мозокот ќе остане без кислород, пациентот е како билка, brain dead, нема да му текне да рипа низ прозори и слично како што пациентиве прават.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Заврши вакцинирањето или има уште до 50% од населението да го убедат да се вакцинира или присилат некако? :)
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.493
И двајцата сте овци за стрижење.
Има безброј вакви ситуации, и кај нас и надвор ко што гледате од прилогот.
Избегал од болница и умрел кратко после тоа !!!
Вистината која никогаш вие ограничените нема да ја откриете е дека тие пациенти се веќе оштетени од претходната респираторна подршка. Нешто страшно се случува со маските за кислород и пациентите добиваат оштетување на мозокот и се во еден вид бунило, умираат поради тоа. Дали е поради кислородот кој го примаат и неговиот квалитет, дали е поради притисокот во маските или нешто друго е не знам.
5 мин без маска и толку е со мозокот.
Зборам за пацеинти кои се навистина респираторно загрозени, значи респираторен дистрес.

Инаку, пациентите на механичка вентилација најчесто умираат од инфекции (респираторот го зголемува ризикот за инфекција) и други компликации кои сама по себе си ги повлекува механичката вентилација (една од тие е и неадекватната вентилација, што може да предизвика акутна повреда на белите дробови - она што ти сакаше да го кажеш, ама лошо се изрази).
Да, може да предизвика повеќе штета отколку корист, но не и доколку правилно се употребува (како што кажав, ако се работи за живот или смрт, едноставно последна опција ти е респираторот).
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Заврши вакцинирањето или има уште до 50% од населението да го убедат да се вакцинира или присилат некако? :)
80% е посакуваниот резултат, не 50%, а ние сме на разочарувачки 35%! Чекаме да завршат изборите, потоа ќе има мотивациски мерки. Рон ни сподели инсајдерско инфо. :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.867
80% е посакуваниот резултат, не 50%, а ние сме на разочарувачки 35%! Чекаме да завршат изборите, потоа ќе има мотивациски мерки. Рон ни сподели инсајдерско инфо. :)
кои 35% Дамби? 48% од полнолетните се вакцинирани. Фактички пола пола. Пола свесни граѓани пола антиваксери.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
А од вишок кислород? И кој тоа е обучен за правилно да дозира кислород?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
кои 35% Дамби? 48% од полнолетните се вакцинирани. Фактички пола пола. Пола свесни граѓани пола антиваксери.
Од целокупното население 35%, и за децата над 5 год има експериментална вакцина. Нели беа суперпреносители! :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.867
Од целокупното население 35%, и за децата над 5 год има експериментална вакцина. Нели беа суперпреносители! :)
ако инсистираш така нека биде, иначе Трамп ви спрема прибежиште на вас антиваксерите и другите рамноземјаши
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
кои 35% Дамби? 48% од полнолетните се вакцинирани. Фактички пола пола. Пола свесни граѓани пола антиваксери.
Пола граѓани послушни на системот и во постојан страв дека готово умревме, пола чекаат реална вакцина со која ќе се вакцинираш еднаш и си завршил со тоа наредните 100 години минимум :)
И нормално, нема вакцините да бидат обоени политички или глобалистички, про-руски, про-кинески, про-западни, па едни ќе важат ваму, оние нема да важат таму... што сме ние, Huawei? Ќе не забрануваат со допис од некој? :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.867
Пола граѓани послушни на системот и во постојан страв дека готово умревме, пола чекаат реална вакцина со која ќе се вакцинираш еднаш и си завршил со тоа наредните 100 години минимум :)
И нормално, нема вакцините да бидат обоени политички или глобалистички, про-руски, про-кинески, про-западни, па едни ќе важат ваму, оние нема да важат таму... што сме ние, Huawei? Ќе не забрануваат со допис од некој? :)
друже ако така мислиш дека тие што се вакцинираат живеат во страв си многу грешка. Едно е да живееш во страв а друго е да си загрижен за своето здравје.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
друже ако така мислиш дека тие што се вакцинираат живеат во страв си многу грешка. Едно е да живееш во страв а друго е да си загрижен за своето здравје.
Живееш во страв дека ќе умреш или ти или твоите од вирусов, заради страшните снимки што ги прикажуваа секојсневно по 4 пати на час. Несвесно си набилдан со страв. Сигурно и маска сеуште носиш на отворено, а се смееш на оние што не носат или мислиш лошо за нив, за луѓе кои „не ја извршуваат својата граѓанска должност“.

Граѓанската должност ни е да турнеме систем кој што не е добар, толку од нашата граѓанска должност - другото е поддржување на партии и политички идеологии. ;)
Кога нема да се мора забрани на луѓето да одат ваму или таму бидејќи не послушале влада - тогаш ќе биде ок со вакцините! Сега за сега е само тестирање на послушноста на човештвото... и добро е што 50% е поделеноста. Тоа е најлоша веројатност. Не знаат на што се :)

Секако ќе умреме, вакциниве не се сигурност никаква сега за сега, освен психолошка потпора за одредени луѓе дека ете направиле „тоа што им е должност“. Ако ти даваат потпора, супер - но ти не си ништо позаштитен од другите кои не се вакцинирани.
Вакцинираниве се во некој трип на херои, го спасија човештвото, хеорои на нашето време, другите се бедници - барем тебе што те читам тука, многу некако негативен кон луѓето што не сакаат да се вакцинираат бидејќи вакцините не се добри и не се испитани.

И да, кога нема да ми бараат јас да потпишам дека сум само јас одговорен ако ми се случи нешто заради вакцините (што може јас да сум крив ако не функцинира истата, нели е одобрена, ок е, испитана валидна?) - ќе се вакцинираат 99% од луѓето :)

Ако ја броиш Африка и сиромашните држави, пак ќе бидеме на 60% вакцинирани...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.681
Поени од реакции
38.867
Живееш во страв дека ќе умреш или ти или твоите од вирусов, заради страшните снимки што ги прикажуваа секојсневно по 4 пати на час. Несвесно си набилдан со страв. Сигурно и маска сеуште носиш на отворено, а се смееш на оние што не носат или мислиш лошо за нив, за луѓе кои „не ја извршуваат својата граѓанска должност“.

Граѓанската должност ни е да турнеме систем кој што не е добар, толку од нашата граѓанска должност - другото е поддржување на партии и политички идеологии. ;)

Секако ќе умреме, вакциниве не се сигурност никаква сега за сега, освен психолошка потпора за одредени луѓе дека ете направиле „тоа што им е должност“. Ако ти даваат потпора, супер - но ти не си ништо позаштитен од другите кои не се вакцинирани.
Вакцинираниве се во некој трип на херои, го спасија човештвото, хеорои на нашето време, другите се бедници - барем тебе што те читам тука, многу некако негативен кон луѓето што не сакаат да се вакцинираат бидејќи вакцините не се добри и не се испитани.

И да, кога нема да ми бараат јас да потпишам дека сум само јас одговорен ако ми се случи нешто заради вакцините (што може јас да сум крив ако не функцинира истата, нели е одобрена, ок е, испитана валидна?) - ќе се вакцинираат 99% од луѓето :)

Ако ја броиш Африка и сиромашните држави, пак ќе бидеме на 60% вакцинирани...
ти по муабетов си нихилист, секако ќе умреме, сите ќе умрете, тоа се тие муабети. Ако така размислуваш, со среќа.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
друже ако така мислиш дека тие што се вакцинираат живеат во страв си многу грешка. Едно е да живееш во страв а друго е да си загрижен за своето здравје.
Иронијата е што 99% од овие антиестаблишмент антиваксери антикуров, у дадени прилики беа влечкани за нос по митинзи од Грујо по автобуси. Е тие стигнаа денес да ти кажуваат дека се своеглави, дека они биле освестени дека ти си бил со испран мозок...е толку е муабетот. И нормално го имаш Тенеќа кој ни сам више незнае кај тера него сурфа на брановите на хајпот разочаран од политичката понуда на неговите довчерашни идоли.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
ти по муабетов си нихилист, секако ќе умреме, сите ќе умрете, тоа се тие муабети. Ако така размислуваш, со среќа.
Зошто нихилист? Нормално е дека ќе умреме. Зошто се плашиш да си признаеш дека ќе умреш? Не си вечен во тоа тело!

Вакцините со ништо не покажуваат дека си нешто посебно заштитен. Оние што имаат слаб имунитет, проблеми со крвта - дури и полошо им се случува.
Како не може да ме разбереш дека вакцина која мора да ја земаш на 20-30 дена 2 пати, па потоа да ти најавуваат и трета, па и идеи сега дека секоја година ќе се боцкаш... вакцина е тоа што работи? :)

Не е. Ти си вакциниран бидејќи си бил во страв дека ќе се разбилеш и умреш. Тоа е тоа. Вакциниран си? сега ти е подобро, психички?
Супер :)
Автоматски споено мислење:

Да, јас ги организирав автобусите! И сега ќе ве убедам сите да си исцицате крвта надвор и да ја прочистувате на Македонското сонце бидејќи нема да можете да имате деца и ќе изгине македонскиот ген!

Абе кај се наоѓате вакви со толку длабоки размисли не знам... ве садат некаде, во некоја оранжерија - што е работата? На секој подфорум и тема има по 2-3 вакви што долетуваат и баам - муабет од пред клупичка во влез на зграда :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom