Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2011
Мислења
9.736
Поени од реакции
17.431
@Илко Илија залудно трошење на време и зборови е да ти објаснувам на тебе што значи симболот на дуксериците кај ајдуци т.е идеалисти...на страна тоа што во твојот живот немаш ниту една утакмица како дел од некоја навијачка група (или да си бил активен член), и твојата едукација произлегува од читање форуми,гледање клипови и слушање приказни..., а еве ти од мене бесплатна едукација, за да знаеш дека единствена окупација која и се има случено на Македонија е комунистичката окупација тргнувајќи од 11 - ти октомври или следното:
На 11 Октомври Душко Наумовски меѓу прилепчани познат како локален бандит и криминалец од позади грб убива стражар , човек којбил татко на три деца, прилепчанец.
Од овој настан комунистичката пропаганда на еден само на нив својствен начин успева да направи мит за пукање на прва пушка и борба против окуптарот.
Hm od kaj mi e poznat ovoj narativ..
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.884
Поени од реакции
17.492
Многу добар момент е сликава, нека стој ова знаме по оградите насекаде, нека знаат душманите дека Саздо ќе живее. Силни Комити ќе направат силен Вардар. Се гледаме здравје со Тетекс или Гостивар.
FB_IMG_1633280240702.jpg
Автоматски споено мислење:

20211003_193442.jpg

Чувајте се деца, секакви Бугари "висат" по социјалните мрежи. Ама џабе е, ние ве знаеме сите по име и презиме, зошто толку и ве има, мала група одметници од кртилото. Давај адреса и во Струмица сум за една недела, контакт на бугарски шпиони да дадам не пијам нафта. И доста пишуваш од лажни акаунти, не можеш да бидеш голем Бугарин кога се собирате по дупките со оној кретенот од Охрид коа ви идат гости од Бугарија и да доаѓаш тука да им лижеш газ на членовите од Комити.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2011
Мислења
621
Поени од реакции
2.534
Многу добар момент е сликава, нека стој ова знаме по оградите насекаде, нека знаат душманите дека Саздо ќе живее. Силни Комити ќе направат силен Вардар. Се гледаме здравје со Тетекс или Гостивар.
Прегледај го приврзокот 308955
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 308963

Чувајте се деца, секакви Бугари "висат" по социјалните мрежи. Ама џабе е, ние ве знаеме сите по име и презиме, зошто толку и ве има, мала група одметници од кртилото. Давај адреса и во Струмица сум за една недела, контакт на бугарски шпиони да дадам не пијам нафта. И доста пишуваш од лажни акаунти, не можеш да бидеш голем Бугарин кога се собирате по дупките со оној кретенот од Охрид коа ви идат гости од Бугарија и да доаѓаш тука да им лижеш газ на членовите од Комити.
Drugar pishi gi be so ime prezime i od sk,bt,oh neka sedat tuka ...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.884
Поени од реакции
17.492
Drugar pishi gi be so ime prezime i od sk,bt,oh neka sedat tuka ...
Нема потреба другар, има некои дечки кои го оставија настрана навивачкото ривалство и почнаа да ја бранат Македонија од вакви уништувачи и слуги на соседни држави, нормално на интелектуален план затоа што вакви ликови само така ќе ги победиме за да не ни се повтори историјата. А за нивна несреќа и некои други коцки се поклопуваат. Нека има само повеќе вакви моменти како овој денеска од Илинден, како оној од вчера со вас и со Лозари и учете ја младината на историјата, ривалството нека постои ама не заборавајте на овој момент, така се изгубија некои млади деца пред неколку години затоа што немаше кои да внимава на нив, за жал тоа е тоа, но борбата продолжува. А овој член овде е ултрас од Ајдуци, натаму не е ништо за форуми.


А 1на1 ако сака веќе толку штом прв се залетува, иако е скоро дупло постар од мене кога сака може да се помине до МАКЕДОНСКА Струмица.
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
@Илко Илија залудно трошење на време и зборови е да ти објаснувам на тебе што значи симболот на дуксериците кај ајдуци т.е идеалисти...на страна тоа што во твојот живот немаш ниту една утакмица како дел од некоја навијачка група (или да си бил активен член), и твојата едукација произлегува од читање форуми,гледање клипови и слушање приказни..., а еве ти од мене бесплатна едукација, за да знаеш дека единствена окупација која и се има случено на Македонија е комунистичката окупација тргнувајќи од 11 - ти октомври или следното:
На 11 Октомври Душко Наумовски меѓу прилепчани познат како локален бандит и криминалец од позади грб убива стражар , човек којбил татко на три деца, прилепчанец.
Од овој настан комунистичката пропаганда на еден само на нив својствен начин успева да направи мит за пукање на прва пушка и борба против окуптарот.

Во однос на коментарите околу кореографијата на Чкембари и Лозари, идејата како идеја е супер бидејќи суштински го преставува братството помеѓу групите, ги содржи симболите на градовите и групите, меѓутоа мое лично мислење е дека многу подобро би изгледало визуелно ако кореографијата била поставена најдолу на почетокот од трибината, тогаш би имало простор и за дополнително бајраци, стендарди, или било што друго како дополнување на кореографијата и пиротехниката би дала многу подобар впечаток тоест би дошла до израз, отколку овака како што направиле чкембари и лозари. Тоа е само мое лично мислење, не мора да значи дека сум во право. Пример, можело кореографијата да биде поставена најдолу, а од врвот на трибината до напред до оградата да бидат поставени најлони како што има најчесто по трибините во јужна америка. Во однос на бројката, мислам дека проблем е што ова коло се играше во сабота, а мнозинство од навијачите во нашата држава се радничка класа.
п.с Не го разбрав делот и коментарите околу некаков си митинг на сдсм и поврзаноста со чкембари, иако предизборниот период кога и да било влијаел отсекогаш негативно, бидејќи навијачите отсекогаш служеле за искористување и биле движечка сила за собирање гласови во замена за маици, вработување на членови по јавни претпријатија, кинење на пријави, покривање на гостување или пиротехника, добивање просторија. Најголема рак рана кај нашите групи е тоа што членовите не се финансиски независни, да можат да си дозволат и да издвојат од свој џеб да си платат гостување,маици,корео итн. итн, бидејќи во најголем дел се на возраст од 17-20 години, а освен тоа и се навикнати да зависат од управа, а тоа го научиле од претходните генерации кои гледале само како да профитираат од групата или да имаат било каква друга лична корист.
Бугарија ја мраззам највеќе од сите непријатели во околинава не си свесен дека ке ви ја пиеме крвта и ке ве колеме во стилот на Веља Невоља! Смрт за Бугари.
 
Член од
19 август 2021
Мислења
10
Поени од реакции
8
илузорно е воопшто да ви реплицирам на вас двајца @Чесен Рекетар @Илко Илија, зошто вие не сте пациенти, туку сте клинички случаеви, вкупно заедно имате не повеќе од 32-34 години возраст заедно и отприлика пола гостување,и можеби еднаш сте биле да ја гледате Македонија на Градски, но не сте вие криви, денес технологијата е отидена многу нанапред и интернетот е достапен во секој дом,па така наместо да се едуцирате на трибина,вие школо земате од форуми, youtube, итн. итн., а ретко кој навијач со двоцифрена бројка на години стаж си го губи времето да пишува по форуми, и да се објаснува со ликови што во нивните постови прераскажуваат нешто што го слушнале,а не го разбрале, наместо тоа да биде базирано на лично искуство и директно учество во работата и организацијата на една навијачка група, па освен тоа да вашите постови може да послужат како сценарио за утринска програма на мтв, тоест инспирација за македонски народни приказни рано наутро и ништо повеќе, далеку сте од реалноста и објективната ситуација светлосни години,дури коментарот на @Илко Илија не може да биде ни трагикомедија, сигурно дечкото се занимава или е наркотрафикант, или сериозен криминалец,па јас сум испратен од службата со намера да извлечам информации за него,а дечкото под ник @Чесен Рекетар алијас Вељко Беливук, алијас when we have weapons we fight with weapons, не е ни вреден за коментар, прати ми локација каде треба да дојдам,па да ме носите во Ритопек...е ради овакви ликови и тогаш кога малку од малку ќе се развие нормална навијачка дискусија, пак се за кратко време паѓа во вода, затоа што место да прашаат, за да не скитаат, тие се тврдоглави како магаре на мост и и докажуваат на луѓе кои имат еве од ракав минимум 100 утакмици на трибина повеќе од нив
Автоматски споено мислење:

доста беше залудно трошење време овде, пријатно и се најдобро
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.884
Поени од реакции
17.492
илузорно е воопшто да ви реплицирам на вас двајца @Чесен Рекетар @Илко Илија, зошто вие не сте пациенти, туку сте клинички случаеви, вкупно заедно имате не повеќе од 32-34 години возраст заедно и отприлика пола гостување,и можеби еднаш сте биле да ја гледате Македонија на Градски, но не сте вие криви, денес технологијата е отидена многу нанапред и интернетот е достапен во секој дом,па така наместо да се едуцирате на трибина,вие школо земате од форуми, youtube, итн. итн., а ретко кој навијач со двоцифрена бројка на години стаж си го губи времето да пишува по форуми, и да се објаснува со ликови што во нивните постови прераскажуваат нешто што го слушнале,а не го разбрале, наместо тоа да биде базирано на лично искуство и директно учество во работата и организацијата на една навијачка група, па освен тоа да вашите постови може да послужат како сценарио за утринска програма на мтв, тоест инспирација за македонски народни приказни рано наутро и ништо повеќе, далеку сте од реалноста и објективната ситуација светлосни години,дури коментарот на @Илко Илија не може да биде ни трагикомедија, сигурно дечкото се занимава или е наркотрафикант, или сериозен криминалец,па јас сум испратен од службата со намера да извлечам информации за него,а дечкото под ник @Чесен Рекетар алијас Вељко Беливук, алијас when we have weapons we fight with weapons, не е ни вреден за коментар, прати ми локација каде треба да дојдам,па да ме носите во Ритопек...е ради овакви ликови и тогаш кога малку од малку ќе се развие нормална навијачка дискусија, пак се за кратко време паѓа во вода, затоа што место да прашаат, за да не скитаат, тие се тврдоглави како магаре на мост и и докажуваат на луѓе кои имат еве од ракав минимум 100 утакмици на трибина повеќе од нив
Автоматски споено мислење:

доста беше залудно трошење време овде, пријатно и се најдобро
Шпион, сакаш да се правиш Македонец и Бугарин во исто време ама не оди тоа така бе. Не може да дојдеш овде и под маската на навивач да пишуваш приказни како на ебаниот портал што го водиш. Која е поената дека си со искуство и као треба да имаш некое влијание овде, ај ако не нека направи акаунт воџата на паок и нека дое да пишува и сите ќе го лајкнуваме оти имал искуство. Џабе е се коа тоа не е искрено, јас не сум навивач ама сум искрен на сценава, тебе ова ти е платформа за перење образ као еве си дел од тифо сцената а всушност на тие што се лижеш овде гркљан би им сечел, таа ти е идеологијата, со тие идеали сте во главата. Ае сеа почни да пишуваш од вистинскиот профил и не се плаши, пиши си што и како застапуваш по искрено е така, ти можеш да си се чуствуваш како сакаш и ниедно малцинство во РМ не е загрозено па така ни бугарското, познавам еден куп деца од мешани бракови што имаат мајки Бугарки и живеат најнормално во нашето опшество, имам двајца такви другари од средно и се баш ок личности и никој никогаш ништо не им рекол иако си ја следат и таа страна од крвта што е и нормално и природно. Ама вакви подли игри како оној што си го закачил на слика што правел порано не поминуваат, како завршил кучето Сарафов и Гарванов така ќе завршите и вие низ Македонија, ќе се криете како оние у Битола што не смеат да се појават на стадион веќе.
 
Член од
19 август 2021
Мислења
10
Поени од реакции
8
да бе пратен сум од службата да те шпионирам пошо си озбилен наркотрафикант, транспортираш квалитетен сканк преку граница од македонија во бугарија, а од таму назад носиш количини амфетамин испод цена и ми дадоа наредба дека морам да те шпионирам за да давам информации таму каде што треба и да помогнам да паднеш, ќе ти дадам пријателски совет поарно да си ќутиш оти прерипуваш како изгребано цеде од еден муабет во друг,а да не збориме што се тоа е неповрзано и далеку од здрава логика...а инаку штом си спомнал криење, мора да си играл миждупка до сега, продолжи со играта да не ти одземам од времето, пак си на ред да мижиш
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.105
Поени од реакции
34.974
Интересна навивачка група се чкембари, со свои претставници на промоција на сдс. 20 луѓе со реквизити од чкембари на претставувањето. Ете можеле со наумче да се договорат да среди да не им бараат сертификати во јане против вардар.

tome pit bulo mu go izvaj kuro na vmrovcite :icon_lol:
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.741
Поени од реакции
12.715
Викендов сите имавме можност за споредба меѓу навивачките групи во државава. Од една страна чкембари и лозари со слаба бројка на братско дерби, нејасна кореографија, ужасен изглед на копот и присуство на промоција на кандидат за градоначалник на сдс. Од друга страна комити на обична утакмица во втора лига против кадино. Бројката би рекол дека беше над 300, со оглед на тоа што копот се преполни, па голем број на луѓе мораа да навиваат од просторот до трибината и надовр од неа. Изгледот на трибина класа, ударен транспарент и десетина знамиња распределени низ целиот коп. Кореографијата без многу експерименти, меѓутоа тоа е максимумот што може на таква трибина. Покривно знаме широко околу 3 метри, должина преку 20. Дополнително и бакаљада. Се промовираше и нова песна која верувам дека ќе грми понатаму.

Разлика небо и земја. Другиве групи се далеку помали па воопшто не би ни споредувал со комити.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom