Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Нелогична е анкетава. Стефче и Оливер заедно имаат 42%, а листите на вмро и гром заедно имаат 30%. Огромна е разликава. Јас мислам дека душко и дечкото од левица ќе одат во втор круг. Стефчо е ултранепопуларен во карпош, а вмро никогаш не ни имало јако гласачко тело таму. Интересно би било дали вмро би ја поддржило левица во таков втор круг. Доколку левица земе толку голема и богата општина ќе ја искористат како платформа за огормна експанзија, поготово во ск. Особено што карпош заедно со аеродром веројатно се двете општини кои најлесно се работат. Само не треба да си дебил или криминалец.
Не верувам дека дечкото од Левица ќе влезе во втор круг иако искрено би сакал тоа да се деси. Ама дека Стевче е најпопуларен во Карпош, тоа ми е ептен лудо :LOL:
Автоматски споено мислење:

Анкети фрчат 24/7, се убедува членството да гласа. Првава ми е апла сус, вторава може да е малку пореална.



Анкета спроведена врз 1.012 испитаници, а реализирана од страна на ИПСОС.
Од анкетираните најавиле дека ќе излезат да гласаат 56%, а би гласале вака:

ВМРО-ДПМНЕ - 33%
СДСМ - 26%
ЛЕВИЦА - 12.4%
ДУИ - 9.8%
АЛИЈАНСА И АЛТЕРНАТИВА - 8.8%

Коалиција ВМРО /АА/А - 41.8 %
Коалиција СДС/ДУИ - 35.8%
Извор од анкетата на Ипсос?
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.775
Поени од реакции
13.437
Нелогична е анкетава. Стефче и Оливер заедно имаат 42%, а листите на вмро и гром заедно имаат 30%. Огромна е разликава.
Можеби е некој процент премногу, но овој тренд е и очекуван кај Стевче. Тој ќе земе некој процент од поранешни гласачи на ДПМНЕ кои се разочарани и ќе гласаат само за него, а има и некој процент што ќе гласа за Левица на советничка листа, а за него како градоначалник. И тоа се национални гласови кои ги собира Левица, но не се цврсто врзани за нив. Плус ги имаш и оние кои гласаа за него на сите избори, освен во 2017, а сега му се враќаат.

Мене ми е изненадување дека ќе освои скоро една третина, баш ќе видиме други анкети колку му дадат.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Можеби е некој процент премногу, но овој тренд е и очекуван кај Стевче. Тој ќе земе некој процент од поранешни гласачи на ДПМНЕ кои се разочарани и ќе гласаат само за него, а има и некој процент што ќе гласа за Левица на советничка листа, а за него како градоначалник. И тоа се национални гласови кои ги собира Левица, но не се цврсто врзани за нив. Плус ги имаш и оние кои гласаа за него на сите избори, освен во 2017, а сега му се враќаат.

Мене ми е изненадување дека ќе освои скоро една третина, баш ќе видиме други анкети колку му дадат.
Не знам јас може сум грешка. Генерално со сите што зборев, го мразат стефче, а ќе гласаат за левица или сдсм. Зависи од старосната група, под 30 години 100% левица се, постари повеќето за сдс. Не дека е репрезентативен примерок или нешто слично, ама буквално еден добар збор неам чуено за стефчо.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.775
Поени од реакции
13.437
Не знам јас може сум грешка. Генерално со сите што зборев, го мразат стефче, а ќе гласаат за левица или сдсм. Зависи од старосната група, под 30 години 100% левица се, постари повеќето за сдс. Не дека е репрезентативен примерок или нешто слично, ама буквално еден добар збор неам чуено за стефчо.
И мене ми е чуден процентот на неговата подршка, но не и што собира од доста страни по нешто, па затоа и таа разлика помеѓу процентите за советничките листи и оние за градоначалници.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.996
Ме боли кур дали СДСМ или ВМРО ќе тепаат, пошто мање више исти курац се. Барем у изминативе две години апослутно се рака под рака.

Како и да е, она што ме изненадува е бројот на луѓе кои ќе гласаат за СДСМ. Сеуште не ми се верува дека ги има толку.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Сдсм и вмро по 18%
Левица и дуи по 8-9%
Алијанса 6-7%

Све друго е лага. Вака стоеа работите пред пожарот во тетово. После пожарот веројатно има пад кај сдс и дуи.
Автоматски споено мислење:

Ме боли кур дали СДСМ или ВМРО ќе тепаат, пошто мање више исти курац се. Барем у изминативе две години апослутно се рака под рака.

Како и да е, она што ме изненадува е бројот на луѓе кои ќе гласаат за СДСМ. Сеуште не ми се верува дека ги има толку.
Паѓаат вмро и сдс, веќе влегуваме во трипартиски систем кај македонскиот блок. Би одел до таму дека ова се последни избори кај што било која има шанси да надмине 270 000 гласови. Евентуално вмро би надминало 270 000 на предвремени парламентарни после ,,победа" на локалниве.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.619
Поени од реакции
5.137
Абе какви анкети какви бакрачи.
Тешко губи партијата што е на власт, у цел Свет, поготово па кај нас. Си ја имаат овие шемата на Грујо и Нино и ќе си цепаат, дур не ги бутне некој "од надвор".
Кој знае бил упатен од минатите, има фори еден куп.
За 0,1 ќе тепаат ако треба, ќе се наштелува со инбусот малку и тоа е.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.576
Јас не верувам дека анкетиве се реални баш, и затоа ќе си почекам 18ти октомври да видам резултати пред да почнам да се расфрлам со навреди за гласачкото тело во Македонија. Карпош, Центар и Аеродром не се општини каде што можат Струмички шерифи да купуваат гласови со кола пред гласачко место, горе доле резултатите ќе бидат реални.

Али Стевчо да биде фаворит во Карпош и сите останати бројки баш не ми имаат смисла. Мислам дека и СДС и ДПНЕ имаат барем 20-30% пониски бројки. Али мора и на двете партии да го дигнат % кога ги штелуваат за да не биде ептен блатантно каде што едната води пред другата со 10%.
 
Последно уредено:
Член од
11 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
342
Нелогична е анкетава. Стефче и Оливер заедно имаат 42%, а листите на вмро и гром заедно имаат 30%. Огромна е разликава. Јас мислам дека душко и дечкото од левица ќе одат во втор круг. Стефчо е ултранепопуларен во карпош, а вмро никогаш не ни имало јако гласачко тело таму. Интересно би било дали вмро би ја поддржило левица во таков втор круг. Доколку левица земе толку голема и богата општина ќе ја искористат како платформа за огормна експанзија, поготово во ск. Особено што карпош заедно со аеродром веројатно се двете општини кои најлесно се работат. Само не треба да си дебил или криминалец.
Овие од независна листа за Карпош бидејќи немат кандидат за градоначалник, мислам ќе гласат за СДСМ или Левица.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Ме боли кур дали СДСМ или ВМРО ќе тепаат, пошто мање више исти курац се. Барем у изминативе две години апослутно се рака под рака.

Како и да е, она што ме изненадува е бројот на луѓе кои ќе гласаат за СДСМ. Сеуште не ми се верува дека ги има толку.
Па зар ти би гласал за шарлатани како Перо Камиказа и Бени Шаќири? Немој да ме јебеш бре...Ако од СДСМ или ВМРО не им платиле за да ги кандидираат овие двајца,тогаш и Левица и тие другите кои и да се најпаметно да се самоукинат,да не постојат.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.576
Па зар ти би гласал за шарлатани како Перо Камиказа и Бени Шаќири? Немој да ме јебеш бре...Ако од СДСМ или ВМРО не им платиле за да ги кандидираат овие двајца,тогаш и Левица и тие другите кои и да се најпаметно да се самоукинат,да не постојат.
Епа ај ако не за СДС и ДПНЕ да гласаме.

Шилегов и странски соработник ( човек на Мијалков) им се кандидати и ни два ни три коментираш други кандидати.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Епа ај ако не за СДС и ДПНЕ да гласаме.

Шилегов и странски соработник ( човек на Мијалков) им се кандидати и ни два ни три коментираш други кандидати.
Јас да ти кажам избори бојкотирам,али ако морам и за Шилегов пре би гласал него ли за ш.иптаров или Камиказата.Апасиев треба да ја снима главата на магнет,ако е све у ред ондак му платиле или не дупи у здрав мозок.До кога бе,до кога со разно разни кловнови ке експериментираме?Со вакви будали ли ке им спротиставуваат на Вмро и Сдс? Кандидативе се навреда за сите нас
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.996
Бени џабе го спомињате. Колку што знам, уште од одма они со Шилегов се поврзаа и соработка ветија у втор круг. Он е само уште еден од многуте мали привезоци на СДСМ/ВМРО.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom