Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Ако може мала помоћ при избору климе пошто видим да се прилично разумете у то. У питању је кућа у Врању. Хтео бих да узмем инвертер климу за грејање дневне собе и кухиње од 28 квадрата, 4x7 (иначе ова соба нема никакве препреке, није физички подељена а клима би тачно била на средини собе између 2 прозора). Соба је на другом спрату (први спрат се не греје), под је изолован и једна страна собе (северна страна). Имам 2 неизоловане стране (јужну и источну) и плафон. Плафон могу врло лако да изолујем. Столарија је ПВЦ, прилично добра. Буџет ми је 1.000 евра. Замало да узмем Gree Muse Profi 18K међутим после силног читања по нету, одустао сам. Мој друг греје спаваћу собу од 16м2 Muse дванеастицом и не смета му што се стално пали и гаси, важно да му је топло у соби. Нисам и даље сигуран да ли сам правилну одлуку донео што сам избацио из обзира Muse.
Мало сам копао по нету и на први поглед су ми ове 4 климе привукле пажњу:

Panasonic KIT-PZ50-WKE (5 година гаранције на компресор)
Daikin FTXB50C/RXB50C
Mitsubishi klima uređaj MSZ-HR50VF
Fujitsu ASYG14KMTA / AOYG14KMTA

Иначе у овој соби тренутно имам Берген инвертер BER12MB-GI05/O која је углавном служила за грејање у јесењим и пролећним месецима и зими кад бисмо били само преподне кући.
Никад није служила за целодневно грејање у зимским месецима јер смо се грејали на дрва. Берген планирам да пребацим у спаваћу собу.
Za Fujitsu ASYG14KMTA / AOYG14KMTA imate najgolema servisna podrska vo Srbija,najrasprostraneti se tamu i ke ti brka rabota vo toj prostor.
 
Член од
18 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
6
Za Fujitsu ASYG14KMTA / AOYG14KMTA imate najgolema servisna podrska vo Srbija,najrasprostraneti se tamu i ke ti brka rabota vo toj prostor.
Jedini problem mi je što KMTA ne mogu da direktno kupim u Vranju jer ga nema i niko ne radi Fujitsu u Vranju niti pak ima neki ovlašćeni servis, moraću onlajn pa zato se i dvoumim oko KMTA dok ove ostale mogu. Kakve su inače ove ostale?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Jedini problem mi je što KMTA ne mogu da direktno kupim u Vranju jer ga nema i niko ne radi Fujitsu u Vranju niti pak ima neki ovlašćeni servis, moraću onlajn pa zato se i dvoumim oko KMTA dok ove ostale mogu. Kakve su inače ove ostale?
Modelot na Panasonic nekako mi ima prelesna vnaresna edinica od 8kg i imam custvo kako da ne bi mocela komforno da se spravi so pogolemi obrtaj na ventilatorot,jas ne bi ko kupil,da e model Ehterea bi se zamislil.
Mitsubishi HR vo dolniot segment na Mitsibushi,vlezen model i toj so 9Kg vnatresna edinica a za 18 BTU, sigurno ima stedeno na materijal ne bi go kupil.Da bi bil barem serija AP bi se zamislil i toa AP42.
Daikin isto vo vlezna seriaj isto kako Mitsibushi pogore.
Fugitisu megu ovie mi izgleda kako termit sto sovrseno ke si ja odraboti rabotata,za toj prostor(mozi so mala pogolema bUka na nadvoresnata edinica na ekstemno niski temperaturi).Ova go kazuvam jas kako bi igral.
Izborot e tvoj.:)
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
[
Ако може мала помоћ при избору климе пошто видим да се прилично разумете у то. У питању је кућа у Врању. Хтео бих да узмем инвертер климу за грејање дневне собе и кухиње од 28 квадрата, 4x7 (иначе ова соба нема никакве препреке, није физички подељена а клима би тачно била на средини собе између 2 прозора). Соба је на другом спрату (први спрат се не греје), под је изолован и једна страна собе (северна страна). Имам 2 неизоловане стране (јужну и источну) и плафон. Плафон могу врло лако да изолујем. Столарија је ПВЦ, прилично добра. Буџет ми је 1.000 евра. Замало да узмем Gree Muse Profi 18K међутим после силног читања по нету, одустао сам. Мој друг греје спаваћу собу од 16м2 Muse дванеастицом и не смета му што се стално пали и гаси, важно да му је топло у соби. Нисам и даље сигуран да ли сам правилну одлуку донео што сам избацио из обзира Muse.
Мало сам копао по нету и на први поглед су ми ове 4 климе привукле пажњу:

Panasonic KIT-PZ50-WKE (5 година гаранције на компресор)
Daikin FTXB50C/RXB50C
Mitsubishi klima uređaj MSZ-HR50VF
Fujitsu ASYG14KMTA / AOYG14KMTA

Иначе у овој соби тренутно имам Берген инвертер BER12MB-GI05/O која је углавном служила за грејање у јесењим и пролећним месецима и зими кад бисмо били само преподне кући.
Никад није служила за целодневно грејање у зимским месецима јер смо се грејали на дрва. Берген планирам да пребацим у спаваћу собу.

Sad da znaš toplotne gubitke svog prostora riješili bi nedoumicu za čas , ovako valja bacati u grah...

Dole se ne grije , gore dva zida neizolovana , tavan neizolovan , tu su prilično veliki gubici , prilična ledara , ja lično ne bih se usudio s ovim modelima koje si naveo , to su ulazni modeli prilično slabašni , ovaj fuji kmta14 ima slabašan kompresor , i njega bih preskočio...
Mozda da vidiš model 18 od Fujitsua i naravno od Gree model Muse 18..
Ova fuji 18 ima dosta bolji kompresor od modela 14 , Gree Muse ima novi model 2021...
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Jedini problem mi je što KMTA ne mogu da direktno kupim u Vranju jer ga nema i niko ne radi Fujitsu u Vranju niti pak ima neki ovlašćeni servis, moraću onlajn pa zato se i dvoumim oko KMTA dok ove ostale mogu. Kakve su inače ove ostale?
Јас имам fujitsu Kmta Seria 18000 I e e zmaj taka da ti preporacuvam
A za tia oti ja nemas vo Vranje I ne e bitni ke SI ja kupis online I ke ti ja donesat I montiraat
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Јас имам fujitsu Kmta Seria 18000 I e e zmaj taka da ti preporacuvam
A za tia oti ja nemas vo Vranje I ne e bitni ke SI ja kupis online I ke ti ja donesat I montiraat
Samo da dopunam oti vo taa klasa Kmta 18000 ima I najdobar kop 4.1,plus strasno dobra modulacija, I vo prosek izduvit na klimata e 55-56stepeni so 1300w potrosuvacka I 1020m3 pri zadadena temperature,a otkako ke ja pistigne zadadenata temperature odi so 640m3 izduv I so 52-53 steoeni I 800w potrosuvacka, I potoa paga na 560, I uste podulu do 90w
Toplo ti ja preporacuvam oti Zmaj e I e mnogu tivka,а сметка за ел.енергина е колку една кутија цигари
Плус во тој простор мај тебе ќе работи so potrosuvacka od 250w do 800w na nekoi SI 30-50% I ke imas najdobar kop
И никогаш не се гасне...
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Samo da dopunam oti vo taa klasa Kmta 18000 ima I najdobar kop 4.1,plus strasno dobra modulacija, I vo prosek izduvit na klimata e 55-56stepeni so 1300w potrosuvacka I 1020m3 pri zadadena temperature,a otkako ke ja pistigne zadadenata temperature odi so 640m3 izduv I so 52-53 steoeni I 800w potrosuvacka, I potoa paga na 560, I uste podulu do 90w
Toplo ti ja preporacuvam oti Zmaj e I e mnogu tivka,а сметка за ел.енергина е колку една кутија цигари
Плус во тој простор мај тебе ќе работи so potrosuvacka od 250w do 800w na nekoi SI 30-50% I ke imas najdobar kop
И никогаш не се гасне...
14 KMTA ke mu bide dovolno,a sekako deka 18KMTA ke raboti porastereteno dokolku mozi da si ja dozvoli.
Eve kaj mene Toshiba SUZUMI 16 imam jas vo 4om2 izolirani,aka i Toshiba SUZUMI 24 btu da stavam ne e greska,samo ke raboti porastereteno,nema uredot da bide siluvan.

Ako e mala cenata vo doplatata od 14 do 18btu vredi doolku se ima sredstva,i prostorot e otvoren,a potrosuvackata ke bidi skoro ista.
I ti vo tvojot prostor slobodno mozese da si stavis Fugitisu 24 KMTA ama odese so 18btu.
Japoncite dobro moduliraat nemaat nikakov ON-OF problem.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.964
Nevideno i preterano. 24-ka e za avtobuska stanica. Alo, čovekot saka da gree sredno izolirani 28 m2. 18- ka e premnogu za ova će nema kaj da se krie na ladenje od promai.
Sigurno i postoečkata vo 95% od zimata može da go gree ako ja podnagazi malce.....
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Nevideno i preterano. 24-ka e za avtobuska stanica. Alo, čovekot saka da gree sredno izolirani 28 m2. 18- ka e premnogu za ova će nema kaj da se krie na ladenje od promai.
Sigurno i postoečkata vo 95% od zimata može da go gree ako ja podnagazi malce.....
Nikoj ne rece deka mu nudi nekoj na coekot 24btu.Ekspertot na Alen ponudi i 18 i to zamisli koja ,MUSE,a jas samo navedivme za 18 Fugitisu mozi maksimum.
Fuditisu 24KMTA,mu ja preporacavna Robert vo 70m2.
Inace Toshiba 24btu si ja ponudiv za kaj mene vo 40m2.I ke predi vo mojot prostor,i nema ni on- of da se oseti.
Istava Toshiba 24 i kaj tebe da ja zamenime so tvojata ke modulira do 300w,ia tvojata ne spusta pod 400w i ako e 12btu.Minimalniot izduv ke go spusti na 300m3,i toa od golema vnatresna edinica,nema ni da go osetis izduvot ni promaja, pa razmisli so kakov ured imas rabota.
Znaci mozi i za 25m2,a mozi i za avtobuskata stanica i da ladi i da gree.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Alo, čovekot saka da gree sredno izolirani 28 m2.
Ovaj prostor uopšte ne spada u kategoriju izoliranih objekata jer mu nedostaje izolacija na 3 strane (samo sjeverna izolirana ) te na plafonu/tavanu a i to sto ima u podovima i na jednoj strani kuće ne zna se debljina...

Srednje izoliran objekt ti je danas , 5cm u podovima , 10cm zidovi , 20cm tavanski prostor , 3 cm balkoni , vanjska stepeništa ( s obe strane izolacija ) , terase , niskoenergetska stakla na stolariji..
Ovde kod mene to je neki standard ili minimum , malo ko ide ispod toga ako renovira i toplotno izolira kuću , a sve veći broj novogradnje kuća i stanova ima 10cm u podovima , 15 zidovi , 30 krovište /tavan , 5cm obostrano balkoni / terase , troslojna niskoenergetska stakla...

Još jednom da ponovim što sam napisao zadnjih 6-7 postova , da se znaju toplotni gubici , odbarati uredjjaj je vrlo lako...
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Ovaj prostor uopšte ne spada u kategoriju izoliranih objekata jer mu nedostaje izolacija na 3 strane (samo sjeverna izolirana ) te na plafonu/tavanu a i to sto ima u podovima i na jednoj strani kuće ne zna se debljina...

Srednje izoliran objekt ti je danas , 5cm u podovima , 10cm zidovi , 20cm tavanski prostor , 3 cm balkoni , vanjska stepeništa ( s obe strane izolacija ) , terase , niskoenergetska stakla na stolariji..
Ovde kod mene to je neki standard ili minimum , malo ko ide ispod toga ako renovira i toplotno izolira kuću , a sve veći broj novogradnje kuća i stanova ima 10cm u podovima , 15 zidovi , 30 krovište /tavan , 5cm obostrano balkoni / terase , troslojna niskoenergetska stakla...

Još jednom da ponovim što sam napisao zadnjih 6-7 postova , da se znaju toplotni gubici , odbarati uredjjaj je vrlo lako...
Za tebe izoliran prostor e izgleda prostor za pasivno greenje,polovina metar izolacija.
Toj standard sto go kazvas e za Laponija.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Orjentaciono gubici na -10,-5, 0 , s uračunatim pvc prozorima (dvostrukostaklo ) , 5 cm u podovima.. Screenshot_2021-09-19-22-59-12-831_com.android.chrome.jpg Screenshot_2021-09-19-22-59-12-831_com.android.chrome.jpg Screenshot_2021-09-19-22-58-11-478_com.android.chrome.jpg
Автоматски споено мислење:


Za tebe izoliran prostor e izgleda prostor za pasivno greenje,polovina metar izolacija.
Toj standard sto go kazvas e za Laponija.
Kakvo pasivno grijanje , daleko je to od pasivnog grijanja , to su malo veći standardi ...
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom