Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Bev na dopolnitelna so rok na podnesuvanje dokumenti do 23.09. mu gi dadov na posrednikot da gi odnese dopolnitelnite dokumenti na pocetokot na mesecov, mislam deka na vtori ili treti gi predal vo pravosudie, a od deneska sum vraten povtorno na finalna. Nekoe iskustvo posle kolku vreme bi znael sto i kako ke bide?
Stom ti se smenilo, dostaveni se dokumentite, ke te pregledat preku red (ako ne si veke i pregledan), pa ako e se ok u skoro vreme ke ti se smeni vo polozitelno, koga ne znam.
Nema da cekas povtorno mnogu vreme za promena od finalna u status polozitelno.
Автоматски споено мислење:

Pozdrav ljudi, molim za odgovor i objasnjenje.. Naime ja sam na intervju bio 20.06. 2019 godine, jos sam na finalno.. Vidim po prepiske da se sa ukazima stiglo do polovine februara ako ne gresim, jel moguce da cu na finalno da budem 9 ili 10 meseci posto danas mi je tacno devet meseca na finapno, a da cu za 3 4 meseca ukaz da dobijem, tj da necu puno da cekam.. Nelogicno mi je ovo.. I hvala unapred na odgovorima
Nema ovde nikakva logika, ne se zamaraj so matematiki i ostavi na vremeto...koga ke bide, ke bide. :tapp:
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Stom ti se smenilo, dostaveni se dokumentite, ke te pregledat preku red (ako ne si veke i pregledan), pa ako e se ok u skoro vreme ke ti se smeni vo polozitelno, koga ne znam.
Nema da cekas povtorno mnogu vreme za promena od finalna u status polozitelno.
Автоматски споено мислење:


Nema ovde nikakva logika, ne se zamaraj so matematiki i ostavi na vremeto...koga ke bide, ke bide. :tapp:
Ti blagodaram na odgovorot, se nadevam na pozitivna promena.
 
Член од
2 април 2020
Мислења
36
Поени од реакции
35
Bev na dopolnitelna so rok na podnesuvanje dokumenti do 23.09. mu gi dadov na posrednikot da gi odnese dopolnitelnite dokumenti na pocetokot na mesecov, mislam deka na vtori ili treti gi predal vo pravosudie, a od deneska sum vraten povtorno na finalna. Nekoe iskustvo posle kolku vreme bi znael sto i kako ke bide?
Ako moze da ni kazesh sto dopolnitelni dokumenti dostavi?
Koga vekje pishuvate i kazuvate za vashite proceduri, pozelno bi bilo po opsirno da objasnite za da znaeme site sto i kako se deshava tamu.
 
Член од
11 септември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
Bev na dopolnitelna so rok na podnesuvanje dokumenti do 23.09. mu gi dadov na posrednikot da gi odnese dopolnitelnite dokumenti na pocetokot na mesecov, mislam deka na vtori ili treti gi predal vo pravosudie, a od deneska sum vraten povtorno na finalna. Nekoe iskustvo posle kolku vreme bi znael sto i kako ke bide?
A koi se tie dopolnitelni dokumenti kete zamolam da pises ovde oti i jas sum isto so rok do 26.11 i neznam koi dokumenti dagi odnesam vi blagodaram
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Ako moze da ni kazesh sto dopolnitelni dokumenti dostavi?
Koga vekje pishuvate i kazuvate za vashite proceduri, pozelno bi bilo po opsirno da objasnite za da znaeme site sto i kako se deshava tamu.
Nekoja strana po nazad imav napisano se opsirno, stisni na mojot niknejm i ke gi vidis site moi postovi.
Автоматски споено мислење:

Eve sto i kako e, da ne barate
Za proishod dadov srpski dokumenti od pra baba i dedo po na majkami strana koi nekogas ziveele na teritorijata koja vo toa vreme bila bugarska a sega e srpska nekoe si uverenie bese i izvodi da se povrzam do mene. So tia dokumenti ne mi dadoja proishod mi pobaraa nekoi dopolnitelni. Potoa odnesov od na tatko mi stranata dokumenti za pra dedo koj ziveel vo 100% bugarsko selo so potvrda od bitola. Zemav proishod i bev na intervju. Potoa koga kazaa deka trebalo i vo pravosudie da se nosat pak istite dok odnesov od na tatko mi stranata sto bea a srpskite ne gi odnesov, a vo proishodot bea navedeni i tie dok. Sega kako dopolnitelni mi gi pobaraa srpskite da gi dostavam vo original. Pa ke vidime sto ke se desi.
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
17
Поени од реакции
27
Здраво . Имали промени со финална . Во ред со указите али финална блокинг

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Имате претстава до која преписка се стигнати со последниот указ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom