Феминизам!

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Најголеми жртви на жените а и феминистките се романтичните мажи.Кај секој оженет маж магично ја снемува романтиката.Тесла бил идеалист затоа и останал сам во сиромаштија.А инаку и мажите не се ништо подобри.Ако некоја жена е заљубена тогаш почнуваат манипулации од страна на мажот.
Штом така велиш - така нека ти биде :)
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Не знам шо ти е чудно.Овај свет не им припага на идеалистите ,туку на бизнисмените,политичарите и манипулаторите.Колку шо знам Едисон створил богатство од идеите на Тесла.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Верувај кога ти кажувам.
Што ти пречи тебе во тие gentlemen's clubs!? Таква им е политиката, имаат посебен дрес код и пуштаат само мажи да бидат дел од клубот. Истото им носи и одреден бедефит, како бизнис или политички врски (таму се запознаат, дружат или прават зделки). Генерално се приватни.

Имаше таква цела постапка каде феминистките бараа и жените да имаат право да посетуваат еден таков клуб во Австралија! Им беше одбиена.

Никој не ги спречува и жените да формираат свои клубови. :)

пи.ес. Прашај го Хепта зошто во одредени братства не пуштаат жени? :D
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Не знам шо ти е чудно.Овај свет не им припага на идеалистите ,туку на бизнисмените,политичарите и манипулаторите.Колку шо знам Едисон створил богатство од идеите на Тесла.
Се чудам на изјавата дека Тесла останал во заборав.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.137
Поени од реакции
10.494
@Aceso уште ли ќе се занимаваш со провидна еднаквост на половите? Патријархатот е уморен и штетен. Му помина времето. Сега наместо да стимулира прогрес, му стои на патот и пробува да го спречи истиот.

Размисли убаво и запрашај се, дали сакаш да бидиш еднаква со ваквите бацки како овај калифорниски само-прогласениот филантроп и љубител на човештвото? Или сакаш да бидиш нешто подобро од тоа?



Одлуката е на жените. А штом ќе ви стани јасно колку е саатот, никој нема да може да ви застани на патот, ниедно тајно машко братство, куршлус. Верувај кога ти кажувам.
Епа токму тоа бе Византиец. Не е проблем борбата на жените за своите права, туку борбата на жените против мажите и борбата на мажите против жените. Тоа што жените добиле право на образование не значи дека жените сакаат да се натпреваруваат со мажите, туку значи дека сака да се шоклува, да работи, да заработува и да напредува во рамките на своите можности.

Јас лично се сомневам дека ова Тесла го изјавил, ако е вистина тогаш тоа би било огромно разочарување.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Самиот сметал дека тој не влегува во таја категорија на супериорни граѓани кои треба да имаат деца. За да дојди до тој заклучок направил историја на болеста на цела своја фамилија. Спартански и сурово, зар не.
И, во право бил ли Тесла за ова? Стварно не е ли дел од категоријата на супериорни граѓани?
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.029
^^ За мене е најсупериорен лик кој некогаш живеел на планетава. Лично ни Леонардо да Винчи ни Алберт Ајнштај не му се до колена - без воопшто да го потценам нивниот труд, тие се поќе теорија и аспирации. Ама Тесла е Физика. Тесла е опит и акција. Да им кажел некој на старите грци и нивниот Прометеј што им украл (најдол начин да им запали) оган од боговите како врвна технолија, што Тесла ке му даде на модерниот свет, мислам дека би помислиле дека тој е самиот Зевс со молња во раката.
Кога ќе го туриш Футурологизмот во приказната и неговите стремежи кон нов Матријархат, тој е во мојот ум најперфектното битие. Е сега уште еднаш, за некој друг перфектениот човек е извесен Талибанец. За тоа сите си имаме своја дефиниција.

Но тој живеел во друго време. За него биле важни болестите кои еден човек ги има во фамилија. Бил свесен дека идејата е сурова, но кога крајниот резултат би биле перфектни луѓе, кои нема да се мачат со болести, ќе бидат исклучително силни, веројатно си велел воопшто не е сурово, чунки за добро е.
Сите тие интелектуалци школовани во Австрија тоа време ги имале тие ставови. Во нив е и самиот Адолф.

Знаеш дека витезите во Среден Век не јавале масивни коњишта како што ги прикажуваме? Знаеш ли со колкави димензии бил коњот во тоа време? Колку едно магаре бил. Но човекот свесно ги селектира. Со векови. Така, коњот е единственото животно кое профитира од свесната човечка интервенција. Денес се огромни пастуфи, со мускулишта и долги гриви. Ги има во стотици нијанси, отпорни се на болести, можат да трчаат со саати. Дали беше сурово да се селектира коњот? Дали крајниот резултат е лош?
Автоматски споено мислење:

Епа токму тоа бе Византиец. Не е проблем борбата на жените за своите права, туку борбата на жените против мажите и борбата на мажите против жените. Тоа што жените добиле право на образование не значи дека жените сакаат да се натпреваруваат со мажите, туку значи дека сака да се шоклува, да работи, да заработува и да напредува во рамките на своите можности.

Јас лично се сомневам дека ова Тесла го изјавил, ако е вистина тогаш тоа би било огромно разочарување.

На мене ли ќе ми го кажиш тоа? Стигни до Маск и кажи му, жените сакаат само да се школуваат. И тие сакаат да учат Машински професии. Од пасија, а не од натпревар со мажите. Па да видиш што ќе ти кажи со пурата в рака.
Ти си злато, она што јас го викам наивен Либерал. Во твоите очи светот е зрел за еднаквост. Ќе те поштедам од маки - светот никогаш нема да биди зрел за еднаквост.
Автоматски споено мислење:

Што ти пречи тебе во тие gentlemen's clubs!? Таква им е политиката, имаат посебен дрес код и пуштаат само мажи да бидат дел од клубот. Истото им носи и одреден бедефит, како бизнис или политички врски (таму се запознаат, дружат или прават зделки). Генерално се приватни.

Имаше таква цела постапка каде феминистките бараа и жените да имаат право да посетуваат еден таков клуб во Австралија! Им беше одбиена.

Никој не ги спречува и жените да формираат свои клубови. :)

пи.ес. Прашај го Хепта зошто во одредени братства не пуштаат жени? :D

Да не си ги мерат во тајниве кругови?
За женски здруженија ич не се грижи. На САД по факултетите имаш Сороритиес. Бетер од секта се. И после жените не се држеле едни со други. Море не си видел. Само восхит предизвикаја кај мене, со цела поддршка што си ја даваја, немаш претстава како можат да се здружат жени. Уште помалку имаш претстава што можат да направат заедно.
Иднината е женска. На ова прашање, јас стојам до Тесла.
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.137
Поени од реакции
10.494
@Византиецот епа никако не му е местото во темава, затоа што намерата на феминизмот не е супериорност на жената над мажот, туку еднаквост. "Феминизмот на Тесла" дијаметрално се разликува од феминизмот на Емелин Панкхарст, Симон де Бовоар, Роза Луксембург, Клара Цеткин, Александра Колонтаи.
Имаме матријархални и патријархални општества низ историјата и ниту едно не опстанало доволно долго. Супериорноста е првиот знак за распад на цивилизацијата, поттикнува инфериорност и угнетување. Никој не смее да се чувствува инфериорен во однос на друг човек, без разлика од кој пол е. Полот секогаш ќе постои во физичката реалност, секогаш ќе има мажи и жени, но стереотипите што самите ги креираме за тие родови аспекти не се одржливи, туку се доста варијабилни. Е таа варијабилност, ни остава простор за порано или подоцна човештвото да напредува до точка кога сите ќе сфатиме дека сме само еднакви човечки суштества. Еволуцијата на свеста ќе си го направи своето.

Неговата брилијантност, кога е во прашање технологијата воопшто не ни е тема на разговор. Туку неговите ставови кога е во прашање социјалната структура....кои воопшто не се адекватни за феминизмот. Или се целосно извлечени од контекст. Не сакам да верувам дека толку брилијантен и широк ум, размислувал толку ограничено. Моралните квалитети врска немаат со полот.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Да не си ги мерат во тајниве кругови?
За женски здруженија ич не се грижи. На САД по факултетите имаш Сороритиес. Бетер од секта се. И после жените не се држеле едни со други. Море не си видел. Само восхит предизвикаја кај мене, со цела поддршка што си ја даваја, немаш претстава како можат да се здружат жени. Уште помалку имаш претстава што можат да направат заедно.
Иднината е женска. На ова прашање, јас стојам до Тесла.
Моето прво прашање, поврзано со братствата е за бизнис врските, а не дали си ги мерат, ама секој со своите интереси. :)

Знам дека две жени заедно не можат да направат дете, друго можат сѐ. Ете, во Авганистан, на жените им се забрани да спортуваат. Протестираа и беа растурени со солзавец! Зошто кога зборуваме за одредени конзервативни концепти, одма се врти на религија, дека местото на жената е во кујна (и во спална) и дека жената нема граѓански права!? Живееме во неолиберално општество, секој си прави што сака. Системски спреги не постојат, а општествени постојат во руралните средини, претежно населени со Албанци, каде сеуште има договорни бракови и каде жена може да сврти еден круг дома-џамија-пазар-дома. Тоа треба да се искорени, а не да се руши целиот систем само затоа што не ви се допаѓа одредена статистика.

За вејџ гапот, дали може да го напушти работното место и да бара подобро платено? Да. Ако сидрото е таа цела индустрија (шивачката), зошто политиките не се осврнат кон субвенции кон овој сектор, но и да се зголемат платите на работничките!? И така, овој сектор е на апарати поради сите овие мерки и затворања на државите, а со тоа има пречки кон реализирање на договорите и остварување на профит. Мерките се политички, затоа треба и помош. :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.694
Само UGLE не дозволува жени да се иницираат (и оние кои таа ги признава како „регуларни“), исто како што старите религии не дозволуваат жената да биде свештеничка.
Затоа тие создаваат масони, а други магичари :)

@Византиецот епа никако не му е местото во темава, затоа што намерата на феминизмот не е супериорност на жената над мажот, туку еднаквост. "Феминизмот на Тесла" дијаметрално се разликува од феминизмот на Емелин Панкхарст, Симон де Бовоар, Роза Луксембург, Клара Цеткин, Александра Колонтаи.
Имаме матријархални и патријархални општества низ историјата и ниту едно не опстанало доволно долго.
Сега е време на Детето. Се е игра, се е натпревар, се е искуство. И жената и мажот мора на исто рамниште за да на она што му даваат потпора да биде правилно одржано, а не да занесува на едната па на другата страна :)
Инаку пак ќе забегаме во кланица - бидејќи нештата во човештвото се менуваа со многу крв. Никако на друг начин.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.029
@Византиецот епа никако не му е местото во темава, затоа што намерата на феминизмот не е супериорност на жената над мажот, туку еднаквост. "Феминизмот на Тесла" дијаметрално се разликува од феминизмот на Емелин Панкхарст, Симон де Бовоар, Роза Луксембург, Клара Цеткин, Александра Колонтаи.
А кој одлучува на кого му е местото во темава а на кого не? Ти? Роза Луксембург? Кој одлучува да даде дефиниција за Феминизмот до која сите треба слепо да се држиме? Тебе ти е охрабрувачка идејата да бидеш еднаква со мажите и заради тоа се дразнуваш да кажиш дека само тоа е Феминизам и се друго по дифолт не смее да биде Феминизам? Не си помислила дека на други жени можеби охрабрувачка им е идејата да воспостават нов Матријархат и дека можеби по нивната дефиниција тоа е симбол за Феминизам. Жени кои се далеку по-selbstbewusst, уморни од идејата дека полот на CVто вечно ќе ги натера шефовите да размислат два пати. Вечен таргет за секс на работно место. Жени уморни од идејата дека некој се дразнува да оди до таму што формира друштво за да го ограничи нивниот влез во Машниски професии. Следиш ли ти воопшто вакви анализи? Знаеш ли колкав е бројот на жени факултетски 10каши кои им ги крадат работите на мажите во свера која традиционално беше доминирана од мажи? Знаеш ли ти каква нелагодност ствара тоа во фрагилниот, исполнет со его, машки ум? Знаеш до каде би одел еден маж за да ја угнети една жена? До таму да напиши Религии кои се дразнуваат да кажат дека и Господ бог ја мрази жената. Ете до таму. Во кој розев свет живееш ти? Уште поважно, колку години имаш?

Уште еднаш не ти реплицирам, ми се гади од идејата некој да ми наметнува Дефиниции за поими и теми кои јас како индивидуа ќе ги поимам и ќе ги тумачам како што ми чини.
Те оставам разочарана и со рајски соништа за еднаквост со мажите. И да, со желби за многу среќа. Ќе ти треба.
Жената еден ден ќе го достигни својот потенцијал, тоа не е ни така далеку. За еден век, жената веќа е во далеку подобра позиција од порано. Интервјуто на Тесла веќе ѕвони со вистини. Дозволи ми да те разубедам, тоа досигнување на женскиот пол нема да биди по заслуга на луѓе замајани од модерен Луберализам кој аспирира кон еднаквост, перфектност, рајој, соништа.
Тоа ќе биди благодарение на жени кои сватиле колку е саатот, жени кои секташки се организираат, жени кои страдале, жени кои биле тепани, насилно силовани. Такви треба да запознаеш. Само свесна жена можи да доведи до промена. Не и модерен Либерал кој одамна изгубил допир со реалното. Идејата дека @Dumbledore ти клика лајк на постовите е hilariously bepuzzling. Чунки си имаш работа со кралот на еднаквоста. Ако има еден човек од кој ќе добијаш еднаквост и кој се залага за апсолутна еднаквост, еднаквост и само еднаквост, на цел форуум, тоа е токму тој. :LOL:

Разбуди се.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Кој одлучува да даде дефиниција за Феминизмот до која сите треба слепо да се држиме?
Zenite.
Уште еднаш не ти реплицирам, ми се гади од идејата некој да ми наметнува Дефиниции за поими и теми кои јас како индивидуа ќе ги поимам и ќе ги тумачам како што ми чини.
Dosta mizoginisticki od tebe sto i mansplainuvas na edna zena.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.137
Поени од реакции
10.494
А кој одлучува на кого му е местото во темава а на кого не? Ти? Роза Луксембург? Кој одлучува да даде дефиниција за Феминизмот до која сите треба слепо да се држиме? Тебе ти е охрабрувачка идејата да бидеш еднаква со мажите и заради тоа се дразнуваш да кажиш дека само тоа е Феминизам и се друго по дифолт не смее да биде Феминизам? Не си помислила дека на други жени можеби охрабрувачка им е идејата да воспостават нов Матријархат и дека можеби по нивната дефиниција тоа е симбол за Феминизам. Жени кои се далеку по-selbstbewusst, уморни од идејата дека полот на CVто вечно ќе ги натера шефовите да размислат два пати. Вечен таргет за секс на работно место. Жени уморни од идејата дека некој се дразнува да оди до таму што формира друштво за да го ограничи нивниот влез во Машниски професии. Следиш ли ти воопшто вакви анализи? Знаеш ли колкав е бројот на жени факултетски 10каши кои им ги крадат работите на мажите во свера која традиционално беше доминирана од мажи? Знаеш ли ти каква нелагодност ствара тоа во фрагилниот, исполнет со его, машки ум? Знаеш до каде би одел еден маж за да ја угнети една жена? До таму да напиши Религии кои се дразнуваат да кажат дека и Господ бог ја мрази жената. Ете до таму. Во кој розев свет живееш ти? Уште поважно, колку години имаш?

Уште еднаш не ти реплицирам, ми се гади од идејата некој да ми наметнува Дефиниции за поими и теми кои јас како индивидуа ќе ги поимам и ќе ги тумачам како што ми чини.
Те оставам разочарана и со рајски соништа за еднаквост со мажите. И да, со желби за многу среќа. Ќе ти треба.
Жената еден ден ќе го достигни својот потенцијал, тоа не е ни така далеку. За еден век, жената веќа е во далеку подобра позиција од порано. Интервјуто на Тесла веќе ѕвони со вистини. Дозволи ми да те разубедам, тоа досигнување на женскиот пол нема да биди по заслуга на луѓе замајани од модерен Луберализам кој аспирира кон еднаквост, перфектност, рајој, соништа.
Тоа ќе биди благодарение на жени кои сватиле колку е саатот, жени кои секташки се организираат, жени кои страдале, жени кои биле тепани, насилно силовани. Такви треба да запознаеш. Само свесна жена можи да доведи до промена. Не и модерен Либерал кој одамна изгубил допир со реалното. Идејата дека @Dumbledore ти клика лајк на постовите е hilariously bepuzzling. Чунки си имаш работа со кралот на еднаквоста. Ако има еден човек од кој ќе добијаш еднаквост и кој се залага за апсолутна еднаквост, еднаквост и само еднаквост, на цел форуум, тоа е токму тој. :LOL:

Разбуди се.
Бре, зошто се нервираш? :D
Некогаш помислувам дека зад имево се крие некоја византиска царица..., сеуште не сум сретнала маж кој има вака радикални погледи и сфаќања кога е во прашање жената. Не знам колку е реално тоа.

Феминизмот, во нашата култура има дискутабилно значење, пред се заради стереотипите кои претходно ги споменав, а истите во голема мера произлегуваат од незнаење и недостаток на информации за тоа што всушност е феминизмот. Седни, прочитај си Византиец. Јасно дефинирани поими, не сам да си ги интерпретираш како што сакаш.

Либерален феминизам веќе спомна, се залага за родовата нееднаквост, почитување на индивидуализмот, правото на избор, слобода и еднакви можности за сите.
Социјалистички, смета дека економската нееденаквост е причина за женската потчинетост (жените се плаќаат многу помалку од мажите за истата работа пример).
И радикален феминизам (ова твоето) - бара целосно преобликување на општеството, затоа што истото е инхрентно патријархално општество и само ремонт може да доведе до права и ослободување.
Значи не се сите феминистки лути жени кои сакаат доминација и потчинетост на мажите. За мене, како женско е навредливо ваквото размислување.

Ако јас сум самоуверена и сигурна во сопствените квалитети не ми треба мене вештачки допинг, т.е некаква си супериорност
или предоминација. Ми требаaт еднакви можности како и колегите од спротивниот пол, за право на глас, образование, избор на партнер, за работа, заработка, напредување, вреднување на трудот итн. Квалификацијата треба да биде реална и еднаква без разлика на полот. Изборот треба да биде индивидуален. Јас сум човечко суштество кое одлучува само за себе. Не сум сопственост на мажот, ниту пак имам аспирации да бидам негова господарка.

Оној што се откажува никогаш не победува...оној што победува никогаш не се откажува.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.029
Zenite.
Dosta mizoginisticki od tebe sto i mansplainuvas na edna zena.
Уште ти беше кусо на темава. Еднаш кажа дека жената била слабак во споредба со мажот. Кој би се борел подобро за женски права, маж кој го верува спротивното од тоа што го напиша ти, или жена ко ти? Јас имам мајка која ја сакам неизмерно многу и ќе имам ќерка која ќе ја сакам неизмерно многу. Нема да дозволам книгата од потопот да ја угнети, да ја застрами. Ќе ја охрабрам. Ќе биди неволја за секој ебан маж на овај свет. А ако некоја битанга и направи нешто, со голи раце ќе го задавам.

Кој подобро би ги знаел мажите и колку се одвратни истите, и нивните безвезални мизогинистички разговори на тематa - жените, од некој кој веќе присуствувал на такви разговори? Стрипот за Wonder Woman e напишан од Амерички психолог, кој заклучил дека најголемиот дел од клиентелата му е женска, поради општествени угнетувачки феномени.

На тоа што го кажа тогаш дека мажот бил мускулест и силен, а жената инфериорна по овие боже мој протеински прашања, јас немам одговор. Но Тесла се чини имал:
"Не е во плитката физичка имитација на мажите, таму каде жените прво ќе ја потврдат својата еднаквост, а подоцна и нивната супериорност - туку во будењето на интелектот на жените." - Никола Тесла.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom