Пожар во Тетовскиот Ковид центар, 15+ мртви

Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Ништо нема да му направат, најмногу ќе го јадат проектантите.
Плус ревизорите и надзорот.
Анѓушев може да го јади само и само ако му нарачале незапаливи материјали, а вградил запаливи за да заштеди.
Нема ни проектантите да го јадат. Нема врска материјалот што го стаил. Се глеа убаво од видеото како буфнува, не е од ѕидовите.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.348
Поени од реакции
4.998
Како немаат врска проектантите кога не е планиран заштитен противпожарен систем во објект кој е од висок ризик каде се користат и складираат лесно запаливи материи

Ова не е штала со кокошки па доволно е покрив колку да не ги врне.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Како немаат врска проектантите кога не е планиран заштитен противпожарен систем во објект кој е од висок ризик каде се користат и складираат лесно запаливи материи

Ова не е штала со кокошки па доволно е покрив колку да не ги врне.
Од кај знаеш што им било побарано да испроектираат. Јасно ми е дека сите сакате жртва ама не си прајте бајрам на паметот со Брако. Пред кочо има 5 нивоа на одговорни таму.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Од кај знаеш што им било побарано да испроектираат. Јасно ми е дека сите сакате жртва ама не си прајте бајрам на паметот со Брако. Пред кочо има 5 нивоа на одговорни таму.
Болница?
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Кај се оние пичкициве шо не ги занима политика сега?
Колку треба луѓе да изгинат само заради тоа шо вас не ве занима политика?
Ебаве капиталистите ебаве.
Еден човечки живот е бесценет и со ништо не може да се плати.

ЌЕ ПОЧНАМ ДА МАВАМ КО ЌЕ ЧУЈАМ НЕКОЈ ДЕКА НЕ ГО ЗАНИМАЛА ПОЛИТИКА.

Па шо те занима бе друже? - Да се накркаш у некој фаст фуд нездрава храна оти појма немаш како се садат патлиџани ебати независниот северџан ебати.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Во поглед на противпожарна заштита, не праи смешки сеа. Од сите места кај што ќе се бара одговорност, од кочо подалеку не може да отидете.
Не треба да се бара, си има закони, кај ќе ни биде крајот ако се проектира на барање а не по стандард. Не е дивоградба у село Слепче.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.348
Поени од реакции
4.998
Од кај знаеш што им било побарано да испроектираат
Сигурно не тоа што треба.

Еве јас работам во прехрамбена индустрија. На 200кг. производ треба да туриме 2 вреќи Е436 да речеме. Газдата ми вика доволно е една. Со една производот е нестабилен, подложен трулеж и вие се труете со канцер.
Газдата го знае тоа али хемикалијата е скапа, па може да помине и со помала количина.
Потписот е негов. Мене кур ме боли - Ја не јадам пошто знам, вие не знаете и се труете и децата ви умираат пополека.
Кoј е сега крив - Ја или Газдата. - Рајко проектантот или Брако кој вика терајте ко што ви викам ја.

Не се трудете да ја префрлите кривицата на пониска инстанца.
Ако некој се тумба со автобус и ако се утврди дека автобусот не бил исправен. а му било наложено ДА ВОЗИ СО РАСИПАН, Кој е тука крив - Возачот?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.221
Поени од реакции
35.824
Nema vrska ova so angjusev. Vo drugite slucai bilo cvrsta gradba objekt. Nema materijal so gori vaka brzo. Radi kislorodot gori vaka
Ако бил огноотпорен треба да издржи барем 15 минути, овие се распаднаа за 150 секунди. Којзнае што шкарт им има ставено наместо огноотпорни панели.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.962
Togash sigurno deka ke go jade. Ako ovie materiali ne se zapalivi, shto k.. material treba da e pozapaliv!
Ти го виде проектот и знаеш, или?
Ај пак, ако во проектот пишувало дека материјалите треба да не се запаливи, а тој ставил запаливи (за да заштеди, или не виделе) - ќе го јаде.
Ако во проектот никој не прецизирал дека треба да има незапаливи материјали, тој нема одговорност.

Исто како кај тебе дома, ако сакаш да изградиш нешто и викнеш мајстор, тој ќе ти вгради тоа што си му кажал да вгради.
Нема ни проектантите да го јадат. Нема врска материјалот што го стаил. Се глеа убаво од видеото како буфнува, не е од ѕидовите.
Не би рекол дека некој ќе оценува по видео.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Капиталистичкиот систем им дозволува да штедат на матерјал за поголем профит.
Тоа е единствената причина зошто овие луѓе загинаа.

Треба да гласате за левица за да се смени системот.
ТОЛКУ.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Не треба да се бара, си има закони, кај ќе ни биде крајот ако се проектира на барање а не по стандард. Не е дивоградба у село Слепче.
Пожаров нема врска со тоа како била изведена болницата(модуларна или не). А и мислам дека поима немаш ни за барање, ни за проектирање и стандарди.
Автоматски споено мислење:

Не би рекол дека некој ќе оценува по видео.
Веќе има вакви случаи во неколку банана земји, при што болниците не се модуларни. Нормални тврда градба болници, исто изгорени за 5 минути.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Пожаров нема врска со тоа како била изведена болницата(модуларна или не). А и мислам дека поима немаш ни за барање, ни за проектирање и стандарди.
Автоматски споено мислење:


Веќе има вакви случаи во неколку банана земји, при што болниците не се модуларни. Нормални тврда градба болници, исто изгорени за 5 минути.
Ебате и тебе стручниот и способниот.
Колку цицки има една овца?
Колку е соодносот цемент + песок + вода?
Каде се треба да има хидранти?
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.043
Поени од реакции
1.352
Ти го виде проектот и знаеш, или?
Ај пак, ако во проектот пишувало дека материјалите треба да не се запаливи, а тој ставил запаливи (за да заштеди, или не виделе) - ќе го јаде.
Ако во проектот никој не прецизирал дека треба да има незапаливи материјали, тој нема одговорност.

Исто како кај тебе дома, ако сакаш да изградиш нешто и викнеш мајстор, тој ќе ти вгради тоа што си му кажал да вгради.

Не би рекол дека некој ќе оценува по видео.
Gi gleav nekade teknickite specifikaci na tenderot (ne bee 100 posto verificirani), vo koj se specificirashe deka materialne treba da bide neshto speciallno protiv ogan, poradi oksigenot shto tece.

I ova e i logicno, ne veruem deka mozhe da ima vakov isklucok vo ambient kaj shto ima tolku boci na oksigjen da ne se specificira rizikot od palenje
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Сигурно не тоа што треба.

Еве јас работам во прехрамбена индустрија. На 200кг. производ треба да туриме 2 вреќи Е436 да речеме. Газдата ми вика доволно е една. Со една производот е нестабилен, подложен трулеж и вие се труете со канцер.
Газдата го знае тоа али хемикалијата е скапа, па може да помине и со помала количина.
Потписот е негов. Мене кур ме боли - Ја не јадам пошто знам, вие не знаете и се труете и децата ви умираат пополека.
Кoј е сега крив - Ја или Газдата. - Рајко проектантот или Брако кој вика терајте ко што ви викам ја.

Не се трудете да ја префрлите кривицата на пониска инстанца.
Ако некој се тумба со автобус и ако се утврди дека автобусот не бил исправен. а му било наложено ДА ВОЗИ СО РАСИПАН, Кој е тука крив - Возачот?
Тоа ако е кај тебе така, не значи дека е така сегде. Не е ова фирма со 2ца вработени што мешаат малтер. Во ниедно сценарио нема да дојде кривицата кај Кочо, не знам како да ти го нацртам ова :D Секоја недела ставам потпис со кој преземам одговорност, дали мислиш дека директорот што не стапнал у погон којзнае од коа ќе лежи или ја.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom