Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Другари, да разјасниме една работа и да ви биде јасно, посредник не ви треба освен ако инсистирате да ви ги пополни документите за интервју! За друго ништо не ви треба ниту ви врши работа па посебно ако сте преку амбасада.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
И тие ќе ги пополниме и објавиме на темата ГАГА.
Тогаш воопшто ќе нема потреба од посредници.
Ако сакаш да учествуваш добредојден си, повели во пп.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
И тие ќе ги пополниме и објавиме на темата ГАГА.
Тогаш воопшто ќе нема потреба од посредници.
Ако сакаш да учествуваш добредојден си, повели во пп.
За жал немам примероци за да знам што точно треба да се пополни.
Добредојден сум за формулари и правила за визи во германска амбасада.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
21 август 2021
Мислења
11
Поени од реакции
55
Tvoeto e broj na molba zaso ti si pravel po stariot zakon intervju koa se zakazuvalo vo Sofija, a od Januari 2019 se zakazuva elektronski i direktno se nosat dokumentite na intervju i togas ti davaat broj na prepiska.
Finalmente... Bingooo... Da si mi zdrav i ziv za odgovorot... Ti blagodaram... Ubav den
Автоматски споено мислење:

Ne se nerviraj drugarce, site sme na vrh srca so se veli od ovaj zastojot so ukazi i se...pogodi se da me fates na leva noga denes, pa...jebi ga...
I jas isto cekam ukaz i preku k#@ mi e od se....razbiram te, i jas sum po vtor pat.
Gleam deka ne ti se jasni rabotite molba/prepiska i drugo, i gleam deka si uporen, pa ako moze, daj mi vreme i za pola saat ke ti objasnam se sto ti treba ubavo, ok?
Samo te molam dosta so prepukuvanja i objasnuvanja veke, koj sto kazal i koj e po pameten od mene tebe petko stanko...

30 min gore-dolu i imas odgovor....se ke ti objasnam :misticen:

p.s.
1 saat, gledam fudbal :D
Aj da si mi zdrav i ziv... Daj Boze denes na desna . Ne sfakaj me pogresno, najrelevantno kaza Blgarceto. Star zakon - nov zakon. Sekoja cest za tebe (kapa dole) sto postiras tolku mnogu informacii na temava i gooolema blagodarnost od mene, posebno sto te iznamaciv i sto ti odzedov od tvoeto vreme. Sega mi e se jasno. Ostanuva da si cekame ukaz, pa Gospod na pomos na site. Ubav den i sekoe dobro prijatelce. Blagodaram!
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
Гледаш како се лутиш? Сега и мене ме обвини практично за ништо.

Ајде да разглобиме што всушност ти кажал Алтаир, може?

1. Ти постави генеричко прашање до каде си со процедурата и колку че чекаш.

Такви прашања има секој втор ден.

Да прочиташе некоја страна поназад ќе видеше дека Алтаир ги води списоците и со помош на одредени членови тука (за општо добро) ги внесоа сите преписки и ТОЧНО може да се види до каде е процедурата (според датумот на твојот статус).

Е тоа ти го кажа Алтаир.

Ако не може да сфатиш од документот тогаш како тоа е негова вина?

Напротив, те упати на почетокот од темата БАШ за да не луташ низ 1000+ страници и да се запознаеш барем малку како оди цела работа.

Плус, на првите страни и најгоре во темава има линк со статуси, дали го погледна тој линк? Таму ТОЧНО стои кога отприлика се менуват статусите.

На крај, ти потенцира дека никој не е должен да ти реплицира и да добиеш одговор "на тацна" ако претходно не си одвоил барем 5 мин да прочиташ нсловна страна.

Еве сега кажи ми ти мене две работи:

1. Дали прочита и што научи? Односно дали имаш уште прашања на кои не најде одговор?
2. Дали мислиш дека е океј ако секој ден 20 луѓе прашуваат до каде е процедурата или кога ќе има указ, положително од финална промена и слично?

Без разлика што мислиш за Алтаир или што мислиш за мене (некако брзо донесуваш заклучоци за луѓето и нивните намери) еве те поканувам на темава или во лична порака да ме прашаш ШТО ГОД ДА САКАШ во однос на процедурата и ќе ти одговорам веднаш.
Jasno mi e deka za makedonski uslovi e premnogu pari no veruvaj deka za 10 rab dena vo EU si gi vrativ site vlozeni pari od koga ja pocnav cela postapka za pasos i se isplati veruvaj mi
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Во однос на посредници...

Јас кога ја почнав постапката немав абер од процедурата и затоа си викам ќе платам посредник... Тој тип досега ми зеде 670 евра и ми кажа цена од 350 евра за подигање здравје боже кога ќе дојде ред, а е помалку информиран за постапката од мене, јас веќе имав однесено дополнителни документи во МП во моментот кога тој ми се јави да ме извести дека требало да се носат дополнителни за кои патем ми бараше 40 евра од документ, а јас си ги преведов и заверив во амбасада пред да ги пратам за 20 евра од документ...

Сега да почнувам постапка, дефинитивно би одела сама а со тие 670 евра дадени на посредникот ќе си се почастев одмор во Египет на пример, а не да му ги давам на тој клошар кој се прави дека многу ја разбира а уствари е полунеписмен. Овде на форумот има многу информации и доколку го пратиш редовно можеш сам да си ја истераш постапката без посредници.
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Во однос на посредници...

Јас кога ја почнав постапката немав абер од процедурата и затоа си викам ќе платам посредник... Тој тип досега ми зеде 670 евра и ми кажа цена од 350 евра за подигање здравје боже кога ќе дојде ред, а е помалку информиран за постапката од мене, јас веќе имав однесено дополнителни документи во МП во моментот кога тој ми се јави да ме извести дека требало да се носат дополнителни за кои патем ми бараше 40 евра од документ, а јас си ги преведов и заверив во амбасада пред да ги пратам за 20 евра од документ...

Сега да почнувам постапка, дефинитивно би одела сама а со тие 670 евра дадени на посредникот ќе си се почастев одмор во Египет на пример, а не да му ги давам на тој клошар кој се прави дека многу ја разбира а уствари е полунеписмен. Овде на форумот има многу информации и доколку го пратиш редовно можеш сам да си ја истераш постапката без посредници.
Јас платив 150 e од указ до подигање. се на готово.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Ти спремај пивото, ќе ти дојдам во Минхен на шетање :)))) :ајнапиво:
Автоматски споено мислење:


Беше и си остана ЦАР!!!!!
Да ми ти е алав за постот.

п.с. ни малку, ни повеќе Моника Белучи, м?
Епа, и тата би сине. :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
:) Vo sekoe vreme, za site vazi kolku mozam, komu mozam, a posebno za tebe :) A pivo vikas... Ama Krigla onaka zapotena A pozz
Автоматски споено мислење:

Во однос на посредници...

Јас кога ја почнав постапката немав абер од процедурата и затоа си викам ќе платам посредник... Тој тип досега ми зеде 670 евра и ми кажа цена од 350 евра за подигање здравје боже кога ќе дојде ред, а е помалку информиран за постапката од мене, јас веќе имав однесено дополнителни документи во МП во моментот кога тој ми се јави да ме извести дека требало да се носат дополнителни за кои патем ми бараше 40 евра од документ, а јас си ги преведов и заверив во амбасада пред да ги пратам за 20 евра од документ...

Сега да почнувам постапка, дефинитивно би одела сама а со тие 670 евра дадени на посредникот ќе си се почастев одмор во Египет на пример, а не да му ги давам на тој клошар кој се прави дека многу ја разбира а уствари е полунеписмен. Овде на форумот има многу информации и доколку го пратиш редовно можеш сам да си ја истераш постапката без посредници.
E Da, ama kasno doznavme za forumot, bitni da se zavrsi rabota... Jbg
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
:) Vo sekoe vreme, za site vazi kolku mozam, komu mozam, a posebno za tebe :) A pivo vikas... Ama Krigla onaka zapotena A pozz
Кригла бато се знае, на Октоберфест некоја германка во секси брусхалтер да ни ги носи. :love: :cool:
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
I uste nesto, od 1vi sme vo crvena zona so bugarija (kako i ostanata EU), vlez od utre skoro nevozmozen. E sega ako ima nekoj nekoja finta.... Moeto prasanje bese deka imam 2 dozi Pfizer i deka cekam EGN od Sredec, da podignam i da se slikam, i eve sto dobiv kako oficijalen odgovor od BG MVR i od Min za Zdravstvo:

Прегледај го приврзокот 305362

Eve ja vazeckata odluka od utre:

Stotuku dobiv mejl so oficijalen dopis od:

МИНИСТЕРСТВО НА В'ТРЕШНИТЕ РАБОТИ
ГЛАВНА ДИРЕКЦИја “ГРАНИЧНА ПОЛИЦИја”

Предвид гореизложеното, органите на ГДГП на граничните контролно-пропускателни пунктове ште разрешат влизане в Р Б'лгарија на севрномакедонски гражданин, пристигашт от РС Македонија, притежавашт указ за придобиване на б'лгарско гражданство, при условие, че притежава валиден паспорт на РС Македонија и посочените в т.I, подт.4.1 от Заповедта медицински документи.

Информирам Ви, че Заповед № РД-01-733/27.08.2021 г. на Министерство на здравеопазването е налична на официалнијат интернет сајт на www.mh.government.bg.


Izvinete sto nemozam da go atachiram celiot dokument, ima klauzula za zastita na podatoci.

Znaci vo prevod za da pominete vo momentov na BG granica vi trebaat 3 dokumenti i toa:

1. Ukaz
2. Vazecki pasos od RSM
3. Sertifikat za vakcinacija ili dokument za prelezana bolest ili negativen test (spored tockata 4.1. od gorenavedeniot Zakon, toa e za drzavi od Zelena Zona, a nie sme vo Crvena Zona, malce zbunuvacko, no sepak potpisot na ovoj dopis sto go dobiv e na prviot covek na Granicna Policija).

Link od Zakonot (detali za doziranje i vakcini so priznaeni sertifikati kako i priznaeni testovi, na poslednite stranici).

 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Stotuku dobiv mejl so oficijalen dopis od:

МИНИСТЕРСТВО НА В'ТРЕШНИТЕ РАБОТИ
ГЛАВНА ДИРЕКЦИја “ГРАНИЧНА ПОЛИЦИја”

Предвид гореизложеното, органите на ГДГП на граничните контролно-пропускателни пунктове ште разрешат влизане в Р Б'лгарија на севрномакедонски гражданин, пристигашт от РС Македонија, притежавашт указ за придобиване на б'лгарско гражданство, при условие, че притежава валиден паспорт на РС Македонија и посочените в т.I, подт.4.1 от Заповедта медицински документи.

Информирам Ви, че Заповед № РД-01-733/27.08.2021 г. на Министерство на здравеопазването е налична на официалнијат интернет сајт на www.mh.government.bg.


Izvinete sto nemozam da go atachiram celiot dokument, ima klauzula za zastita na podatoci.

Znaci vo prevod za da pominete vo momentov na BG granica vi trebaat 3 dokumenti i toa:

1. Ukaz
2. Vazecki pasos od RSM
3. Sertifikat za vakcinacija ili dokument za prelezana bolest ili negativen test (spored tockata 4.1. od gorenavedeniot Zakon, toa e za drzavi od Zelena Zona, a nie sme vo Crvena Zona, malce zbunuvacko, no sepak potpisot na ovoj dopis sto go dobiv e na prviot covek na Granicna Policija).

Link od Zakonot (detali za doziranje i vakcini so priznaeni sertifikati kako i priznaeni testovi, na poslednite stranici).

Ova mu doaga deka so isprintana potvrda (ili na mail) za zakazan termin za podiganje ukaz, so veke podignat ukaz, potvrda za celosna vakcina so 14 dena pominati od vtorata ili so negativen PCR (najverojatno i so antigen test), makedonski vazecki pasos, te pustat na granica. Za podnesuvanje dokumenti i za odenje na zakazan termin za intervju ili za nosenje na dopolnitelni dokumenti, ne znam, ne pisuva, ama bi trebalo i za toa da pustat da pomines.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Stotuku dobiv mejl so oficijalen dopis od:

МИНИСТЕРСТВО НА В'ТРЕШНИТЕ РАБОТИ
ГЛАВНА ДИРЕКЦИја “ГРАНИЧНА ПОЛИЦИја”

Предвид гореизложеното, органите на ГДГП на граничните контролно-пропускателни пунктове ште разрешат влизане в Р Б'лгарија на севрномакедонски гражданин, пристигашт от РС Македонија, притежавашт указ за придобиване на б'лгарско гражданство, при условие, че притежава валиден паспорт на РС Македонија и посочените в т.I, подт.4.1 от Заповедта медицински документи.

Информирам Ви, че Заповед № РД-01-733/27.08.2021 г. на Министерство на здравеопазването е налична на официалнијат интернет сајт на www.mh.government.bg.


Izvinete sto nemozam da go atachiram celiot dokument, ima klauzula za zastita na podatoci.

Znaci vo prevod za da pominete vo momentov na BG granica vi trebaat 3 dokumenti i toa:

1. Ukaz
2. Vazecki pasos od RSM
3. Sertifikat za vakcinacija ili dokument za prelezana bolest ili negativen test (spored tockata 4.1. od gorenavedeniot Zakon, toa e za drzavi od Zelena Zona, a nie sme vo Crvena Zona, malce zbunuvacko, no sepak potpisot na ovoj dopis sto go dobiv e na prviot covek na Granicna Policija).

Link od Zakonot (detali za doziranje i vakcini so priznaeni sertifikati kako i priznaeni testovi, na poslednite stranici).

Е сега земи уклучи се на фб групата, гледај како посредниците објаснуваат дека НЕ може да се премине граница и пукај сеир.

ЗАТОА е добро што ја има оваа тема на форумот, баш ради вакви информации (бесплатни и навремени) и заради вакви членови расположени да ги пренесат.

(ајде баш да видиме после колку време некој од тука ќе им каже на „посредниците“ дека можат да патуваат - засега оваа информација ја има САМО тука.)
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Finalmente... Bingooo... Da si mi zdrav i ziv za odgovorot... Ti blagodaram... Ubav den
Автоматски споено мислење:


Aj da si mi zdrav i ziv... Daj Boze denes na desna . Ne sfakaj me pogresno, najrelevantno kaza Blgarceto. Star zakon - nov zakon. Sekoja cest za tebe (kapa dole) sto postiras tolku mnogu informacii na temava i gooolema blagodarnost od mene, posebno sto te iznamaciv i sto ti odzedov od tvoeto vreme. Sega mi e se jasno. Ostanuva da si cekame ukaz, pa Gospod na pomos na site. Ubav den i sekoe dobro prijatelce. Blagodaram!
Taka nekako e. No nema vrska star zakon nov zakon, sekoj br. molba posle dobiva br. na prepiska, toa e deka poosle intervjuto ti e obrazuvano/vneseno/izgotveno tvoeto dosie ili predmet vo MP i se vodi po broj na prwpiska. Ako si pravel intervju vo ambasada, broj na prepiska se oformuva pokasno, otkako ke stignat dokumentite od ambasada vo Sofija, a si pravel vo Sofija, od jan 2019 pa do denes, istiot den koga prv pat podnesuvas dokumenti, togas praves intervju, i vednas posle intervju ti davaat br.na molba so pin i te vnesuvaat vo sistem kade prviot status sto moze da proveris so taa br.molba i pin ti e "obrazuvana prepiska No. Xxxxx... " i togas moze da se isti dvata broja ili so mala razlika. Preku ambasada moze da proveruvas i so br. Na molba i so br.na prepiska (vo dolnoto pole) i ke ti izleze u dvata slucaja istiot status do kaj si. Zatoa vo spisokot sto go vodime moze da gi vidime tie prepiski sto se po konzulski pat (int. Ambasada ili konzulat) a so int. Sofija ne. Za tie ni treba za sekoj br. Molba i pin. :)
Ok e...vazno se razbravme. Ti cekas ukaz naskoro i ne mu ja misli. Pisi koga ke dobies ukaz.
Pozdrav.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Pretsedatelskite trebase da bidat vo oktomvri. Ova znaci deka ke ima i 3 pat parlamentarni isti den so pretsedatelskite izbori.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Pretsedatelskite trebase da bidat vo oktomvri. Ova znaci deka ke ima i 3 pat parlamentarni isti den so pretsedatelskite izbori.
Znaci u novembru 3 izbora auuu, slobodno mozemo da ne ulazimo na forum od 01.11. do 15.12. jer se apsolutno nista nece desavati :(
Posle toga idu novogodisnji praznici pa kabinet predsednika treba da se formira i zvanicno do 20.01.2022. Otprilike, sto bude ukaza bice do sredine novembra, posle tek od februara 2022.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom