Заштитни средства против коронавирус КОВИД19 и промена на нашите навики!

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
1. Расителните вируси се ДРАСТИЧНО различни од тие за другите. Згора на тоа, папајата е подложна на специфичен тип на вируси, што има праевно проблеми во минатото
2. Животни се инфицираат. Ништо ново. не ми е јасно кој мислеше дека неможе..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205

Тој објасни дека ги замолил танзанските безбедносни сили да го проверат квалитетот на тестовите. Тие случајно собирале примероци не од луѓе туку од папаја, коза и овца. Поточно, примероците содржеле имиња и години на раѓање на вистински лица, па дури ни лабораториските техничари не се сомневале во ништо.

@мкд владе сега како да се заштитиме... ај козјото млеко ќе го згревам повеќе, скоро да зоврие, ама овошје и зеленчук и нив ли ќе треба каша попара. :toe:
Pojma jas nemam, ete ja gospozata od vtori neka si kazi. Sekako sama na sebe nemozi da si lupni negativni pa da ne rizikuvame.
Tuku vidi be interesna rabota. Sve na temata i forumot postena do postena. Niti edna za kurton nema slusnato. Hmmm :cautious:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.646
Поени од реакции
34.852
ice_screenshot_20200511-175619.png ice_screenshot_20200511-175538.jpg

...секој ден ја гледам Вилма Русковска како дава изјава на ТВ, додуше по протокол со носење на заштитна маска, но зошто никој не и’ кажува дека маската ја носи обратно, издолжениот дел е да го покрие носот, а не брадата, затоа нонстоп и паѓа маската додека зборува, не може горниот дел на заштитната маска да биде рамна, од страна да има простор цел прст да се стави, а долниот дел издолжен да го покрие долниот дел на лицето, поарно ич да не ја носи отколуку вака неправилно! :facepalm:
 
Член од
18 август 2021
Мислења
25
Поени од реакции
25
Аплауз за оние кои сеуште носат ракавици и го бришат со влажни марамици лебот или киселата вода од продавница. А и да. И за оние ретардите кои носат сеуште маска на отворено и сами у кола или на трактор.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.646
Поени од реакции
34.852
Аплауз за оние кои сеуште носат ракавици и го бришат со влажни марамици лебот или киселата вода од продавница. А и да. И за оние ретардите кои носат сеуште маска на отворено и сами у кола или на трактор.
meso-svinjetina-mesara-foto-shutterstock-1471035789-968607.jpg а.jpg

...граѓаните, не би требало да носат ракавици во маркети доколку се внимава и не се примени старата навика да се пикне прсти во уста со што тие кои носат ракавиците го „стопираат“ несвесно лижењето на прсти во маркет, но дефинитивно вработените по маркети треба да работаат со заштитни ракавици, а не да фаќаат месни производи со гола рака иако после термички се обработува,

bdceab00-de08-4616-b2ec-af7909a59dce.jpg close-up-man-using-disinfectant_23-2148704949.jpg

... искрено и јас се уште дома ги бришам пакуваните производи од маркет пред да ги наместам и тоа со влажна марамица испрскана со 70% алкохол ја поминувам целосно амбалажата на производите пред да ги внесам во фрижидер, доволно на страна да се посматра како луѓето киваат на производите ги чепкаат сите кутии со прљави раце додека не одберат, а потоа сето тоа да се земе да се однесе дома, а на површината има свешто што не се гледа,

леб.jpg

...инаку денес непакуван фабрички леб не се купува, каде поминуваат безброј раце стискајќи дали е мек, а да не го коментирам транспортот, немаат никаков протокол на достава на прехрамбени продукти, да лебот може и на патос да го возат, па после го местат на сталажа со хартија демек чисто,

leb-od-furna-banskoliev-0.jpg

... си имаше порано „трговачко училиште“ каде идните трговци учеле како се чува, транспортира храната, денес доволно да се види колку време цели палети со сокови, зејтин, вода чекаат на сонце за транспорт на 40С, гледа некој тоа? денес во големи маркети (што остана за помали) нема воопшто правило на редење по сталажи, да варекината ќе се најде на повисока сталажа, а лебот и други пекарски производи на пониски сталажи на ниво на нашите стапала,

leb2-e1588171578327.jpg images.jpgvfu.jpg

... кога ќе се земе во предвид сево ова, како и несовесните граѓани кои киваат, пробуваат со раце, бришат нос, па пак го земаат производот па повторно ќе го вратат на сталажа, денес за време на пандемија со коронавирус сосема е во ред, дома да се изврши дезинфекција со 70% алкохол на производите купени од маркет пред да се сместат производите во фрижидер и кујнските сталажи!

image-131118.jpg

... а за носење маски на отворено, велиш на трактор, ќе ти кажам дека и јас на посебни отворени места каде нема жива душа ја носам маската само на уста, одкога еднашка во лет ми влезе директно во уста-грло некоја бубачка, па нагон на повраќање за да ја исфлам, може да се загуши човек од толку инсекти кои летаат како луди, барем јас така приметив, оти и колку да се трудиш да затвориш уста, пак таа се отвара и оппп, луда бубачка во устата, што знаеш може и тој на трактор со таа цел му се погоди заштитната маска, а не поради коронавирусот!
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.289
Фан факт: истите оние кои им се смејат на фолијашите за алуминиумската фолија не тргаат маска од уста и кога се сами у кола.
Животот е прекрасен!
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
Профил од 2019 година. Активност од јули. Модератори, this seems sus.
Vinda звучи ко оној владимир банираниот
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.687
Поени од реакции
38.873
Фан факт: истите оние кои им се смејат на фолијашите за алуминиумската фолија не тргаат маска од уста и кога се сами у кола.
Животот е прекрасен!
не носам маска у кола бате, само кога сум меѓу луѓе. И тоа KN95 because you never know.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
не носам маска у кола бате, само кога сум меѓу луѓе. И тоа KN95 because you never know.
I ko ke kleckas dva kurtoni klavaj si because you never know :toe:.
P. S stvarno me interesira ako ti ispadni prilika za klecanje dali ke i pobaras sertifikat deka e vakcinirana i ako nema dali ke ja obdies.
Patem receno da te potsetam deka pogolem grev od to nema :neetaka:.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.687
Поени од реакции
38.873
I ko ke kleckas dva kurtoni klavaj si because you never know :toe:.
P. S stvarno me interesira ako ti ispadni prilika za klecanje dali ke i pobaras sertifikat deka e vakcinirana i ako nema dali ke ja obdies.
Patem receno da te potsetam deka pogolem grev od to nema :neetaka:.
ја и реков на @Darling само ПЦР тест, не постар од 2 дена
 

Kajgana Shop

На врв Bottom