Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2015
Мислења
87
Поени од реакции
95
Што би било причината на грчењето на мењачот кога се менува од 1 во 2?
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Imam eden malku neobicen problem so kolata: se slucuva ednas vo godinata da vergla a da ne saka da zapali, od vtora pali odma i posle cela godina nema nikakov problem so palenje, znaci ova se slucuva samo ednas godisno, odnosno ednas na otprilika 1000 palenja, kolata ja imam 5 ipol godini i do sega ova mi se desilo 5-6 pati. Dali nekoj ima bilo kakvo objasnuvanje za ova?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Imam eden malku neobicen problem so kolata: se slucuva ednas vo godinata da vergla a da ne saka da zapali, od vtora pali odma i posle cela godina nema nikakov problem so palenje, znaci ova se slucuva samo ednas godisno, odnosno ednas na otprilika 1000 palenja, kolata ja imam 5 ipol godini i do sega ova mi se desilo 5-6 pati. Dali nekoj ima bilo kakvo objasnuvanje za ova?
зошто не чекаш пумпата за гориво да упали него одма чкрапаш на кључот
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Не прае така цело време, сега пред 2-3 недели почна. Што значи му дошол векот? :)
ако прави на секое, заминат е синхрониот.

ако си возел некогаш ,,Дајц,,.....можиш да менуваш со меѓугас и дупло квачило...нема да грчи....:vozbud:

така се менува на возила кои немаат синхрони

Можи ќе ме прават за мрднат, така јас многу често менувам брзини, поготово од 3-та во 2-ра, и од 4-та во 3-та:pos:
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Тој шо ти рекол дека треба да се смени компјутерот поради климата да го трасниш поуши.
Компресорот можи да губи струја поради лош напон или оштетени жици. Можи и електромагнетните да се изгорени и зато не работи,не уклучва. Тој за да се провери се врзува дирекно на акомулатор.
Мислам дека проверуваше се, ги проверуваше релеите во осигурачите и слично, јас не се разбирам ништо, сепак ќе пробам кај друг електричар.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
pred sekoe palenje cekam 10 sekundi zaradi pumpata taka da ne ke da e do toa
не бери гајле, еднаш у годината ко ниеднаш, лошо е секој ден да ти го прави тоа. Иначе може да бидат свеќици, не е лошо да ги ѕирнеш, исто така акумулаторот ако ти е стар може не држи струја како порано.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Пластична лајсна за над десно предно тркало за Мини Купер можам да најдам негде нова или да барам на старо по огласи?
 
Член од
1 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
173
Дали може полномошно за патување во странство да се извади во недела?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Од која фирма препорачувате филтер за гориво (дизел) ?
И од каде земате во Скопје, а да не се фалш, сакам следен викенд да менувам филтер за гориво, филтер масло, воздух, полен и масло (елф 5/40, ако имате подобра идеја за рено сум отворен за сугестии :)
 
O

onefifty

Гостин
Од која фирма препорачувате филтер за гориво (дизел) ?
И од каде земате во Скопје, а да не се фалш, сакам следен викенд да менувам филтер за гориво, филтер масло, воздух, полен и масло (елф 5/40, ако имате подобра идеја за рено сум отворен за сугестии :)
Истово прашање го имам и јас.
Со татко ми си правиме редовно мал сервис и обично на сите коли до сега им ставав Репсол 10-40 од Макпетрол и сум презадоволен али моментално имам Пежо 407 2.0 ХДИ и користи Total Quartz 9000 5-40 и од кога ја имам земено колата до сега, ни грам нема потрошено па сакам да го ставам истото. Сите ми рекоа да се пазам од кај купувам Тотал бидејќи највеќе го имало фалц.
Помош?
 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Здраво, ми треба автомобил до 6000 еур, ама да има Bluetooth, Навигација и сл . Гледав за таа цена само Сеат Леон нуди ова , дали знаете некој што продава да ми пишете у ПП.
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
459
Поени од реакции
376
Од која фирма препорачувате филтер за гориво (дизел) ?
И од каде земате во Скопје, а да не се фалш, сакам следен викенд да менувам филтер за гориво, филтер масло, воздух, полен и масло (елф 5/40, ако имате подобра идеја за рено сум отворен за сугестии :)
Аутофилтер во Карпош, цени ок, услуга милион пати подобра од останатите десетина продавници за авто делови во коишто сум влегол(мене и ова ми е битно) а за да се поквалитетни само избери подобар произведувач/бренд и тоа е тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom