Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.630
Поени од реакции
5.606
Дај просветли ме со некоја новост што досега ја немам прочитано, како функционира короната!?
Мене ме сака а маж ми не го сака:pos:
Па очигледно треба некој те просветли чим мислиш дека само до имунитетот влијае дали ќе се разболиш или не.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.187
Поени од реакции
21.329
Починатите викаа дека згрешиле што не се вакцинирале? :D

И заеби емоции, емоции не се аргумент. Која е користа од вакцинирање после прележување?
Пред да умрат де. До толку превртување зборови.

А што ште има ако ја прими? Можеби се осеќа посигурно и со тоа добива мирна глава?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.178
Напротив. Денојве во Америка неколку анти-ковидисти починале па викаа згрешиле што не се вакцинирале. После такво искуство не ми е ни најмалце безвезе, му се живее на човекот. Што е проблемот и да има имунитет плус да се вакцинира? Ќе му се деси нешто или?
Nema problem, glupo e i nema logika :toe:.
Barem posovetuvaj go da ja prevriva vodata pred da se napie. Sto e sigurno sigurno e. Mozi nekoj pluknal vo vodovodot.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Зошто е асимптоматски!?
Ајде, одговорот кој ќе биде!?
Секој фаќа исто настинки?
Секој минува исто низ други болештини?
Тоа не е причина за да водиш инает или да убедуваш луѓе да не се вакцинираат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.149
Поени од реакции
25.591
Пред да умрат де. До толку превртување зборови.
Бре, значи имаме такви што се соочиле со смрт и ја осознале вистината, и такви што смртта ги казнила за непослушноста и се покајале.

Тука вакцинација и наука промовирате, или секта некоја?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Секој фаќа исто настинки?
Секој минува исто низ други болештини?
Тоа не е причина за да водиш инает или да убедуваш луѓе да не се вакцинираат.
Не убедувам душо, погрешно си ме разбрал, само прашувам лично за мене, јас нејќам да се вакцинирам, сто пати пишав, страв ми е.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.586
Поени од реакции
34.771
Кластер Карлеуша.
Кластер Шерифович.
Кластер Грашо.
Кластер свадби.
Кластер антивакцинален протест.

Нека ни е со помин.
...кластер забава повод Охридски договор?

тоа го забораваш некако, а е главен причинител и кривец на одложување задве недели на новите мерки кои нема да имат ефект на толку проширена зараза, а за потрошените пари наместо да купат пожарни возила да не коментирам, цццц цццц колку сте неправични и еднонасочни во пишувањето, воопшто не сте неутрални и не ги кажувате работите како се од двете страни,
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.630
Поени од реакции
5.606
А од што зависи, навистина незнам!?
Од многу фактори зависи. Ако беше само имунитетот зар не мислиш дека лесно сите ќе се спревеа со него? Ако стварно си била болна со потешки симптоми знаеш дека не е споредлибо со било кој грип или настинка која до сега си имала. И дали маж ти некад проверил антитела? Може пред тоа го има асимптоматски прележано па затоа дур ти си била болна ништл не му било.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.178
Па очигледно треба некој те просветли чим мислиш дека само до имунитетот влијае дали ќе се разболиш или не.
A od sto, ete prosvetli ne. Konkretno za koronata pravime muabet, kolku da ne lutame sega levo desno.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Не убедувам душо, погрешно си ме разбрал, само прашувам лично за мене, јас нејќам да се вакцинирам, сто пати пишав, страв ми е.
Па не се вакцинирај ако ти е страв.
Ако ја закачиш пак, можеби ќе биде помилослива со тебе оти вирусот знае дека се плашиш од вакцини.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.187
Поени од реакции
21.329
Kakva vrska ima toa deka se sportisti i zdravo se hranat so imun sistem samo ti si znaes? Sigurno i smuti od krastajci redovno piele, izbegavale zacadeni prostorii i sekako planinarele ili trcale po 10 km na den. Ete sigurno ako izlezi virus od krastajca imuni ke bidat, za drugo ne veruvam.
Па предпоставуваме дека млади и здрави луѓе имаат подобар имун систем од стари и дебели? Муабетот ми е, немаш гаранција косел и луѓе со одличен имун систем.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
644
Поени од реакции
1.766
Овие што се ЗА вакцинирање веруваат дека проблемот со вирусот може да се реши со вакцинирање на населението и тоа во што поголем број.
Еве не мора да се вакцинираме, ме интересира овие што се против како би го решиле проблемот поинаку?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.187
Поени од реакции
21.329
Nema problem, glupo e i nema logika :toe:.
Barem posovetuvaj go da ja prevriva vodata pred da se napie. Sto e sigurno sigurno e. Mozi nekoj pluknal vo vodovodot.
Споредба секако еднаква на тоа што едвај кренал глава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom