PayPal (официјална тема)

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.863
Ако е мала сумата и имаш картичка од НЛБ, тогаш отвори словенечки Пејпал, пробај да ја верифицираш картичката и ако помине успешно нека ти ги пратат парите на таа сметка. Потоа повлечи ги во банка и завршена работа.
Ова е добитната комбинација.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Можеби го има ова прашање одговорено но не се снаоѓам баш. Како можам да префрлам пари преку Пејпал? Треба на приватно лице да му платам одредена сума, што треба да направам?

Дали има некој лимит, колку е провизијата пример на 500 евра?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Можеби го има ова прашање одговорено но не се снаоѓам баш. Како можам да префрлам пари преку Пејпал? Треба на приватно лице да му платам одредена сума, што треба да направам?

Дали има некој лимит, колку е провизијата пример на 500 евра?
Prati mi gi mene i ja ke sredam :D .

Zavisi kakov akaunt imas. Ako e verificiran mislam deka nema limit ali transakcija ake bide limitira na nekolku iljadnici evra/dolari/funti zavisi od kade e akauntot.
Ti treba liceto da ima pejpal i samo ja stavas negovata mejl adresa so koja e registriran ili tel broj i prefrlas pari.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Можеби го има ова прашање одговорено но не се снаоѓам баш. Како можам да префрлам пари преку Пејпал? Треба на приватно лице да му платам одредена сума, што треба да направам?

Дали има некој лимит, колку е провизијата пример на 500 евра?
Провизијата е висока, проверено, за $100 $6 помалку ќе добие примачот. А висока е затоа што не можеш да праќаш средства туку можеш само да плаќаш за добра и услуги, има разлика меѓу двете. Примачот ако ги добие средствата од тебе ќе биде означен како Merchant и освен провизија ќе треба и данок да плати зш не е користена опцијата за нормално праќање Family & Friends. Просто немој.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Провизијата е висока, проверено, за $100 $6 помалку ќе добие примачот. А висока е затоа што не можеш да праќаш средства туку можеш само да плаќаш за добра и услуги, има разлика меѓу двете. Примачот ако ги добие средствата од тебе ќе биде означен како Merchant и освен провизија ќе треба и данок да плати зш не е користена опцијата за нормално праќање Family & Friends. Просто немој.
Зошто немој? Би можел јас да средам работа за ова, нема да има никаков проблем.
Имам мершант акаунт повеќе од 10год и го користам секојдневно. Некои од форумот ме и знаат дека вадам (поточно вадев пари од Пејпал).

Друже ако уште не си завршил работа - слободно пиши ми ПП со детали, ќе средеме работа.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Зошто немој? Би можел јас да средам работа за ова, нема да има никаков проблем.
Имам мершант акаунт повеќе од 10год и го користам секојдневно. Некои од форумот ме и знаат дека вадам (поточно вадев пари од Пејпал).

Друже ако уште не си завршил работа - слободно пиши ми ПП со детали, ќе средеме работа.
Зошто - веќе пишав. И зборувам општо, во нормална ситуација човек не е спремен да ризикува на начинот што го имаш во мисла или пак да плаќа провизии за истото. Ако имаш предлог до него прати му ПП, те молам не ме цитирај во сомнителни приватни понуди со нула аргументи зошто моето мислење не чинело.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Провизијата е висока, проверено, за $100 $6 помалку ќе добие примачот. А висока е затоа што не можеш да праќаш средства туку можеш само да плаќаш за добра и услуги, има разлика меѓу двете. Примачот ако ги добие средствата од тебе ќе биде означен како Merchant и освен провизија ќе треба и данок да плати зш не е користена опцијата за нормално праќање Family & Friends. Просто немој.
Ako nema razmena na valuti i prakjas na prijatel ili clen na familija nema provizija. Ako ima razmena na valuti togas se plakja provizija. Bar vaka e na angliskiot koj jas go koristam iako ja go koristam pretezno za plakjanje bidejki imam postojana opcija na 4 rati bez kamata.

No fee (when no currency conversion is involved).
5.00% of the transaction amount - The minimum fee is 0.99 GBP and the maximum fee is 2.99 GBP.

Ako go poznava covekot na koj plakja ja ne gledam nikakov problem zosto ne bi koristel opcija family & friends.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Ako go poznava covekot na koj plakja ja ne gledam nikakov problem zosto ne bi koristel opcija family & friends.
Затоа што опцијата Family & Friends не е достапна за граѓани на нашата држава. Може да се прати само по пат на плаќање за добро/услуга, а тоа повлекува негативни последици како што тогаш објаснив. Ако имаш британско државјанство супер, KaWa гледам ништо не напомнал дека е државјанин на друга држава. А ако немаш британско државјанство а со измама користиш акаунт отворен под друга држава... ќе се согласиш тоа не е нешто што смее да биде препорачано како решение било кому.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Затоа што опцијата Family & Friends не е достапна за граѓани на нашата држава. Може да се прати само по пат на плаќање за добро/услуга, а тоа повлекува негативни последици како што тогаш објаснив. Ако имаш британско државјанство супер, KaWa гледам ништо не напомнал дека е државјанин на друга држава. А ако немаш британско државјанство а со измама користиш акаунт отворен под друга држава... ќе се согласиш тоа не е нешто што смее да биде препорачано како решение било кому.
Ne ti treba drzavjanstvo dovolno e da zivees nekade vo stranstvo.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Ne ti treba drzavjanstvo dovolno e da zivees nekade vo stranstvo.
Убава информација, иако кога за истото ги прашав Пејпал ме укорија. Дури ми рекоа со српско државјанство а со МК адреса не би смеел да го правам тоа што го имам на ум. На крај, освен ако нешто не пропуштам, ретко кој живее во странство а прашува за ПП совет тука, искрено.
 
Член од
18 ноември 2018
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Поради проблем со мојот PC, морав да го форматирам и кога пробав да се најавам на мојот словенски пејпал ми побара верификација на мобилниот телефон (фејк словенски број). Дали има некој искуство со ова и некое чаре за ова ? :)
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Здраво на сите. Поради проблем со мојот PC, морав да го форматирам и кога пробав да се најавам на мојот словенски пејпал ми побара верификација на мобилниот телефон (фејк словенски број). Дали има некој искуство со ова и некое чаре за ова ? :)
Пробај да смениш пасворд и моли се да те најави без број, потоа намести македонски.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
Nemojte da se lazhite so TW. Zakluchuvaat akaunti bez pricina i vi gi zemaat parite.
Имам пријател, живее Франција. Баш пред некое време ми кажуваше за Wise. Прима поголеми суми (15-20к годишно, не од кладење), до сега немал проблем да му затворат или да му земат пари.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.279
Поени од реакции
1.728
Имам пријател, живее Франција. Баш пред некое време ми кажуваше за Wise. Прима поголеми суми (15-20к годишно, не од кладење), до сега немал проблем да му затворат или да му земат пари.
И ние така примивме не беа од кладење за да на 6 души оддеднаш да ни ги затворат без коментар. На френд му вратија нешто од кешот ама скроз сомнителна ситуација. Јас не би ги користел повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom