Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
A vo slucaj da zemes dividenda ke treba da ja prijavis I da platis personalen danok (vednas ili koga ke pravis withdrawal) ili ne?
Мислам дека беше до 10ти следниот месец за тековниот месец. Се пријавува на е-пдд и ти генерираат уплатница
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
da ke treba da ja prijavis vo rok od 2 nedeli akontantivno. bez razlika dali si gi vnel ili ne.
 
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2012
Мислења
427
Поени од реакции
523
Да прашам дали некој има искуство со поврат на данок на дивиденда од држава со која имаме договор за избегнување на двојно оданочување?
Имено, ми беше исплатена дивиденда од НЛБ-Словенија и притоа задржан данок од 27.5%.
- Дали можам да барам поврат на данокот од Словенија, а во Македонија да си платам 10% данок?
 
Член од
19 јули 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Да прашам дали некој има искуство со поврат на данок на дивиденда од држава со која имаме договор за избегнување на двојно оданочување?
Имено, ми беше исплатена дивиденда од НЛБ-Словенија и притоа задржан данок од 27.5%.
- Дали можам да барам поврат на данокот од Словенија, а во Македонија да си платам 10% данок?
Здраво, и мене ме интересира истата проблематика. За НЛБ тука на дното на оваа страница е објаснета процедурата и има линкови го потребните обрасци кои треба да се пополнат и пратат.


Ќе пробам овие денови да поднесам и да видиме дали ќе успееме да извадиме поврат на средствата. За дивиденди за Словенија во оваа табела стои стапка од 15%, како што е и во самиот договор - не сум сигурен дали повратот би бил 17.5% или поверојатно 12.5%.


Ево го и договорот

Ако некој веќе ја има истерано процедурата супер ако може да сподели искуства.
 

BHD

Член од
21 јуни 2021
Мислења
6
Поени од реакции
0
Со најважните според мене берзи Американските нема државата договор за избегнување на двојно оданочување. А и данокот таму е огромен 30%
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Со најважните според мене берзи Американските нема државата договор за избегнување на двојно оданочување. А и данокот таму е огромен 30%
Berzata e Amerikanska, ama kompaniite cesto ne se Amerikanski
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
441
Поени од реакции
723
na edna moja drugarka soprugot, preku ovie for trade, napravi ogromna para kolku sto doznaav od nea,, denot koga naftata vleze vo minus cena barel. so 5000 evra napravi okolu 40 i nesto iljadi evra,,, vika mu se javuva nekoj broker od stip i mu kazuva sto koga da kupi i koga da prodade,, parite gi vadi vo grcija nekako na bankomata nesto i vo makedonija.. i sega si sedi vo kafic i si pravi po nekolku evra na den zavisi od rizikot, ama ziveat kako carevi, bea skroz siromasni sega imaat se sto sakaat,....plaka znam 10 posto mislam prozivija za informaciite.... covekot go znam ne e nekoj mozok poveke treba da si spremen na rizik i da razbiras kolku tolku so programata za trguvanje.... kako sto gi znam niv moze sekoj da napravi para samo treba da se odlucis da go pravis toa.... nekoj so slicno iskustvo dali se isplaka.... gledam ovde poveke se veli za ovie deka se praveri, dali se isplaka da se zafatis so ovoj biznis,,, ovie pred mene ziveat kako carevi... kolku sto izvadiv od zenata..
 
Член од
12 септември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
10
Некој искусен со Call / Put options што трејда има ли овде ?
 
Член од
25 август 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Има ли во МК некоја одредена сума до која приходот не се оданочува?

Во Германија е за самец до 800 евра приход, сакам да продадам едни акции ама приходот би бил малку над 800 евра т.е. ќе треба да платам данок 350 евра. Тука до 800 евра годишно приход ако остваруваше ти го рачунаат како животна заштеда и инвестиција и не ти ги даночнат, над таа сума си плаќаш нормален данок од 40%.

Има ли таква опција во МК за да знам во иднина еден дел од акциите таму да ги тргувам?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Akcijata na BABA izgleda seriozno dobro na ovaa cena, cca. 190$ i forward p/e od okolu 15. Da bese US kompanija ke bese nad 500$ vo momentot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom