Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.144
Како е побрзо, преку Софија или Амбасада во Ск? Во амбасада ми дадоа број за закажување, не се јавив, а прв термин во Софија е 21.02.2022.

Од кој клуб да вадиме потврда? И што документи треба да се носат при интервјуто? Изводи и потврда од клуб или има друго нешто?
Некои уплатници, преводи, заверки, слики, изјава знам требаше, мора се тоа на бугарски да биде напишано? :(

Еве го Нерав, ваљда ова е 100% бугарско?
Прегледај го приврзокот 302568
Таман си, селото е бг 100% и ако немаш промена во презимиња на предокот од тоа село тогаш немаш грижи (нормално роден 1900-1920).

Клубови има два, во бт Маринела (070339536) и во струмица Лазар (+38971239202 Лазар Младенов). Од каде и да вадиш потврда океј е. Јас би вадел од кај Лазар.

Друго, ќе побараш ако најдеш по дома некои стари документи: крштениче, венчаница, воена книшка. Ако имаш уште подобро за тебе или сопругата, ако немаш доволно е ова што ќе го приложиш.

Сите документи (изводи, посмртници и слично) кои ќе ги носиш во БГ ќе ги легализираш т.е. преведиш. Доколку одиш преку амбасада тоа го правиш во самата амбасада, доколку одиш преку Софија (побрза е процедурата во принцип - затоа оди преку Софија) ќе ги легализираш таму на лице место (каде пишува во точка број 2 од објаснувањето на Марин)

Исто, прашај во бг клубот дали ти требаат и др документи освен овие, некоја изјава или слично.
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Mene mi se padna edna gospodja vo godini na intervju. Fina i kulturna. Pocna da me prasuva prasanja, dojde do znaes li nekoi bugarski pisateli. I ja gi redam tie nekolku sto se najpoznati i go spomnuvam Petar D'nov.
Ja pogotiv u slaba tacka :). Kako i site povozrasni zeni ovoj im e "ucitelot" koj pisuva knigi za zdrava ishrana, za duhoven mir i takvi raboti. majkami ima nekolku knigi i sum gi procital. Se zapraivme muabet za covekot i tolku bese moeto intervju. :)
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
23
Здраво на сите,
Од Демекври 2020 бев на финална, сега ми се смени статусот на дополнителна, ми бараат да однесам дополнителни документи. До сега тоа што имам дадено се документи кои се се поврзувам сродрство од прадедо роден во годината што ја бараат они.
Сакам да прашам што дополнителни документи носите кога ќе имате ваков статус за да ми продолжи постапката? Или ова значи дека нема да ми ја продолжат постапката? :/

Фала
 
Член од
3 октомври 2020
Мислења
13
Поени од реакции
10
Здраво на сите,
Од Демекври 2020 бев на финална, сега ми се смени статусот на дополнителна, ми бараат да однесам дополнителни документи. До сега тоа што имам дадено се документи кои се се поврзувам сродрство од прадедо роден во годината што ја бараат они.
Сакам да прашам што дополнителни документи носите кога ќе имате ваков статус за да ми продолжи постапката? Или ова значи дека нема да ми ја продолжат постапката? :/

Фала
Koja data ti se smeni finalna

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
3 октомври 2020
Мислења
13
Поени од реакции
10
11082/2019 интервју 16.04.2019, на финална од прва недела декември 2019, и сеуште истиот статус
Нормални ли се овие?!
Nema ni da mrdne sovetot ne raboti izgleda ne im se raboti

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
Znaci site so bevme 2019 na intervju posle april gospod na pomosh...site na dopolnitelna kje go krkame so isklucok na tie preku roditel i brat/sestra kaj se iznacekavme i ubav shlag na tortata kje ni e ovaj dali kje zemime pasos toa e golem znak prasalnik...imav nadez deka kje zemime pasos sega bas obratno...mi se cini site so se povrzuvame samo so izvodi kje go jajme ni krivi ni dolzni...katastrofa...inace uste sum na finalna od 17 januari 2020 so int 26 juni 2019 ama se spremam na ova promena vo bliska idnina i ne znam so ke se pravi posle toa...i ako licno jas podnesov dopolnitelni dokumenti sofija...sega valjda kje treba pak ili koj znae dali kje ima fajde.

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
 
Член од
3 октомври 2020
Мислења
13
Поени од реакции
10
Znaci site so bevme 2019 na intervju posle april gospod na pomosh...site na dopolnitelna kje go krkame so isklucok na tie preku roditel i brat/sestra kaj se iznacekavme i ubav shlag na tortata kje ni e ovaj dali kje zemime pasos toa e golem znak prasalnik...imav nadez deka kje zemime pasos sega bas obratno...mi se cini site so se povrzuvame samo so izvodi kje go jajme ni krivi ni dolzni...katastrofa...inace uste sum na finalna od 17 januari 2020 so int 26 juni 2019 ama se spremam na ova promena vo bliska idnina i ne znam so ke se pravi posle toa...i ako licno jas podnesov dopolnitelni dokumenti sofija...sega valjda kje treba pak ili koj znae dali kje ima fajde.

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
So isklucok dali ke treba dopolnitelni za preku roditel

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Ова Бугариве се страшна работа... Пред некој ден гледавме термин за закажување на интервју за другарка ми, прв слободен термин беше на 22 август 2022 г. Сега отвараме пак, прв слободен термин има за неколку месеци порано, на 28 јануари 2022. г. Ако отвориме наредната недела, може ќе има термин и за ноември 2021. Сите одат нанапред, само овие се враќаат наназад со датуми за интервју. Лудило...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.144
Ова Бугариве се страшна работа... Пред некој ден гледавме термин за закажување на интервју за другарка ми, прв слободен термин беше на 22 август 2022 г. Сега отвараме пак, прв слободен термин има за неколку месеци порано, на 28 јануари 2022. г. Ако отвориме наредната недела, може ќе има термин и за ноември 2021. Сите одат нанапред, само овие се враќаат наназад со датуми за интервју. Лудило...
Како може да плукаш по некого кој ти овозможил термини да добиеш порано?
Ете тоа не ми е јасно.
Колку за инфо, касните со другарката дебело. Имаше термини со почеток од октомври но ги зафатија луѓе кои најверојатно не се хејтери.

Или лајкаш на хејтерски коментари или сама пишуваш такви, а очигледно е дека вака или така се движат работите кон подобро.
Еден куп укази кои беа заглавени со писма во средец се подигнаа овој период, уште еден куп други се потпишаа и цела година 2018 (која имаше голем број преписки со дополнителна) е исчистена. Финална конечно откочи. Дополнителна *уште една шанса, ја има (иако најавија нејзино укинување и можеа комотно да делат откази како бомбони, но не е така). Крајно и термини дадоа повторно нови и за подигање на указ и за интервју.

Навистина не можам да те сфатам, ова македонците кои чекаат бг пасош се страшна работа!
С Т Р А Ш Н А!
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Како може да плукаш по некого кој ти овозможил термини да добиеш порано?
Ете тоа не ми е јасно.
Колку за инфо, касните со другарката дебело. Имаше термини со почеток од октомври но ги зафатија луѓе кои најверојатно не се хејтери.

Или лајкаш на хејтерски коментари или сама пишуваш такви, а очигледно е дека вака или така се движат работите кон подобро.
Еден куп укази кои беа заглавени со писма во средец се подигнаа овој период, уште еден куп други се потпишаа и цела година 2018 (која имаше голем број преписки со дополнителна) е исчистена. Финална конечно откочи. Дополнителна *уште една шанса, ја има (иако најавија нејзино укинување и можеа комотно да делат откази како бомбони, но не е така). Крајно и термини дадоа повторно нови и за подигање на указ и за интервју.

Навистина не можам да те сфатам, ова македонците кои чекаат бг пасош се страшна работа!
С Т Р А Ш Н А!
sreka e golema sto uste ni davaat drzavjanstva. drugite za narod ne ne racunaat..
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Ќе може ли некој да ми каже што документи комплет треба за новата процедура при Интервју?

Мислам беа по старо изводи, потврда од клуб, изјава мислам требаше на бугарски, потврда за неосудуван и тој тестот негативен за хив и сифилис ли беше или.... И слики требаа 2 мислам, која големина ако некој знае?

И ако има некој контакт од преведувач на документи во Скопје (да е во листата на овластени од БГ Амбасада), па заверка во Амбасада може така?

Исто така Основание што да се одбере од Drop Down листава?
Гражданство Македониа.

111.jpg
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Како може да плукаш по некого кој ти овозможил термини да добиеш порано?
Ете тоа не ми е јасно.
Колку за инфо, касните со другарката дебело. Имаше термини со почеток од октомври но ги зафатија луѓе кои најверојатно не се хејтери.

Или лајкаш на хејтерски коментари или сама пишуваш такви, а очигледно е дека вака или така се движат работите кон подобро.
Еден куп укази кои беа заглавени со писма во средец се подигнаа овој период, уште еден куп други се потпишаа и цела година 2018 (која имаше голем број преписки со дополнителна) е исчистена. Финална конечно откочи. Дополнителна *уште една шанса, ја има (иако најавија нејзино укинување и можеа комотно да делат откази како бомбони, но не е така). Крајно и термини дадоа повторно нови и за подигање на указ и за интервју.

Навистина не можам да те сфатам, ова македонците кои чекаат бг пасош се страшна работа!
С Т Р А Ш Н А!
У реду е, паметњаковиќ. Колку си само желен за расправање, нема член од форумот со кој немаш влезено во конфликт. Его до плафон. За квалификацијата што ми ја залепи, дека сум хејтер, ќе оставам сам да си збориш во празно, нема воопшто да се објаснувам. Премногу е краток животот за да трошам време да се карам.

Во однос на целата ситуација со пасошите- Бугарија овие пасоши не ги дава од што и' е гајле за мене како живеам, туку исклучиво од ЛУКРАТИВНИ причини. Затоа- не и' должам ништо на бугарската држава. Нема да ми го стават лебот во чинија, туку ќе си го испотам газот за него.

Друга работа- процедурата едноставно предолго трае, нема конзистентност и предвидливост во однос на условите под кои се добива државјанството. Тотално несериозна држава и администрација. Процедурата со еден (благ) збор може да се именува како ХАОС. Тргни па застани. Имам фатено едно 3-4 застои и афери. Кој нормален не би бил фрустриран... Ама тебе ти е врв на задоволството да им одиш на луѓето контра. Колку и да не сака човек да се конфронтирана, едноставно провоцираш и со сила го тераш човек да се скара. И минатиот пат така ме обвини дека сум станала на лева нога и бесот сум го исфрлила на тебе, а да ме знаеш лично, јас сум бајче, а не па ли да истурам бес врз некого... Ти си тој што хејта. Им се сипуваш на луѓето дрско и безобразно. Не знам во кој филм си влезен, ама за твое добро би било подобро да излезеш.

А за тоа дали процедурата е убрзана, доволно збори фактот дека луѓе што биле на интервју во април 2019 се' уште се на финална, по две години и три месеци од интервју.

Поздрав и искулирај малку. Никој не е супериорен во однос на другите тука на овој форум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom