Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
Aaa preku kakvo poteklo imas podneseno toa e mnogu od 2018 na finalna uste

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Не јас пријател мој 2017 има за происход поднесено некаде јули 2018 интервју во Софија и дури јануари 2021 му се сменило во финална и сега така стои.
 
Член од
8 август 2020
Мислења
57
Поени од реакции
71
Не јас пријател мој 2017 има за происход поднесено некаде јули 2018 интервју во Софија и дури јануари 2021 му се сменило во финална и сега така стои.
znaci i jas sum istiot period 2017 praevme baranje za proishod koj ni izleze vo 2018 i so toj proishod zakazuvavme inter vo 2019 i cekavme 18 meseci zadolzitelna pa eve od januari cekame finalna a toa brojche shto proveruva 14xxx/2018 ne znaci deka vo 2018 bil na inter... i jas sum brojche 16xxx/2018 ama bev vo 2019 na int
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Вчера бев Софија по указ. Значи платив во пеј пал дуќанче кај лидл блиску до Коста кафе. Веднаш после тоа на закажаниот термин бев заедно со жена ми за указот на децата. И оппппппп не требало заедно со мајката сум можел и сам и САМО ЈАС ВЛЕГОВ ПО УКАЗОТ НЕ ЗАЕДНО СО ЖЕНА МИ. Значи по указ за деца се доаѓа сам не заедно ете од прва рака информација.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Дефинитивно некој да ми одговори бидејќи досега сите грешно одговорија. ТРЕБА ЛИ НОВ ИЗВОД ЗА ЕГН И ЗА СЛОКАЊЕ И ЗОШТО ИМ Е ПОТРЕБЕН АКО ТРЕБА????
Автоматски споено мислење:

Дефинитивно некој да ми одговори бидејќи досега сите грешно одговорија. ТРЕБА ЛИ НОВ ИЗВОД ЗА ЕГН И ЗА СЛИКАЊЕ И ЗОШТО ИМ Е ПОТРЕБЕН АКО ТРЕБА????
 
Член од
10 август 2019
Мислења
98
Поени од реакции
125
Дефинитивно некој да ми одговори бидејќи досега сите грешно одговорија. ТРЕБА ЛИ НОВ ИЗВОД ЗА ЕГН И ЗА СЛОКАЊЕ И ЗОШТО ИМ Е ПОТРЕБЕН АКО ТРЕБА????
Автоматски споено мислење:
Ne treba
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Дефинитивно некој да ми одговори бидејќи досега сите грешно одговорија. ТРЕБА ЛИ НОВ ИЗВОД ЗА ЕГН И ЗА СЛОКАЊЕ И ЗОШТО ИМ Е ПОТРЕБЕН АКО ТРЕБА????
Автоматски споено мислење:
Прво овие објаснувања каде во 5реченици имаш 700големи букви и ни ја потценуваш интелегенцијата не се баш во ред, но за поздравување е информацијата што ја пласираш!

Второ, кој си го платил ти или кој е стручен тука за да ти одговори точно па и уште ЗОШТО им е потребен извод?!

Потребен им е зошто така налага процедурата кога прв пат поднесуваш за сликање во МВР и системот тс аплкацијата во која работи МВР не е поврзана со Министерство за правда и општината туку со Регистерот на население!

МВР во случајов делуваат како последна контролна единица за точните податоци кој се внесени во систем споредбено со оние од изводот на родени/венчани....

така да ако ДЕФИНИТИВНО сакаш точен одговор и точноста на одговорот ќе ти го смени животот и ќе ја најдеш суштината на своето посење... во истата заповедна форма постави им го прашањето кога ќе одиш во МВР дури и можеш да им се повикаш да ти ја покажат интерната процедура и протокол со цел да добиеш дефинитивен точен одговор, а тука ама баш никој не е должен ниту да ти одговори, ниту треба да знае точно да ти одговори...

групата (темата) е направена врз база на искуства да споделиме знаења со цел да си го олесниме патот до пасош во рака, се останато за точност и такви работи можеш врз база на закон до слободен пристап на информации во писмена форма да се обратиш до надлежната институција во БГ и во рок од 30дена ќе ти одговорат и после на тебе и на твојата добра волја останува ако сакаш да ни го споделиш одговорот, можеби тас информација на некој друг ќе му се најде и ќе направиш добро дело за некој!

Имај убав викенд и сфати дека тука сме да си помагаме и помошта најлесно ќе ја добиеш доколку на љубезен и учтив начин ја побараш и ГОЛЕМ ПЛУС ќе биде доколку споделиш и ти некоја информација која би му се нашла на некој како што направи во случајов.

Поздрав


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 март 2020
Мислења
14
Поени од реакции
50
Zdravo sum bil na intervju vo konzulat bitola fevruari nekade 10 pa uste go nemam zemeno brojceto kade mozam da prasam dali e izlezeno
Zdravo sum bil na intervju vo konzulat bitola fevruari nekade 10 pa uste go nemam zemeno brojceto kade mozam da prasam dali e izlezeno
Син ми имаше интервју во битолскиот конзулат на 9 јули оваа година. Му рекоа да се јави после 4-5 месеци за да го кажат бројчето на кое треба да ги следи статусите. Му го дадоа овој број за информации 075/282-724. Пошто интервјуто ти било во фебруари, би требало бројчето да ти е излезено. Провери си и пиши дали го доби бројчето.
Zdravo sum bil na intervju vo konzulat bitola fevruari nekade 10 pa uste go nemam zemeno brojceto kade mozam da prasam dali e izlezeno
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво
Го зедов пред некој ден Указот од Амбасада. Таму ми рекоа дека за месец време ќе ги пратат документите за Бугарија, односно Министерство за правосудие.
Бидејќи имам итна потреба од Бугарскиот пасош, ме интересира.
Дали може да одам во Бугарија и таму директно во општина да одам за да добијам ЕГН со цел да можам да се сликам? Дали може да ја скратам процедурата? Кој може да ми помогне?
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Здраво
Го зедов пред некој ден Указот од Амбасада. Таму ми рекоа дека за месец време ќе ги пратат документите за Бугарија, односно Министерство за правосудие.
Бидејќи имам итна потреба од Бугарскиот пасош, ме интересира.
Дали може да одам во Бугарија и таму директно во општина да одам за да добијам ЕГН со цел да можам да се сликам? Дали може да ја скратам процедурата? Кој може да ми помогне?
Па другар редовно да го пратиш форумот ќе знаеше дека заклучно со петокот беше последен рок за брзо земање пасош и подигање указ без да се закаже во Софија... и муабетов што го прашуваш ти секојдневно го водиме започнувајќи од 31ви мај и само за тоа збориме тука и за ништо друго .... како да се оди софија, како тие што подигнале од амбасада или конзулат да одат да го земат во Софија пак указот (некој на моменти ќе забега и ќе праша кога Укази и зошто нема и повторно се враќаме на тоа да се оди Софија и подигне указ)...и наеднаш вака доаѓаш ти и го актуелизираш прашањево само на еден ден откако се заврши! Браво!

Прво еден месец само ќе им треба (ако не и повеќе сега ради одмори) да ја испратат дипломатската пошта, после откако ќе стигне поштата во МП дур доеш на ред за да те внесат ќе си почекаш сигурно уште 4-5-6-7-8-9-10 и повеќе месеци.... бидејќи тие што подигнале укази од амбасада/конзулат од декември/јан/феб сеуште немаат стигнато писмо од МП во општината во која се пријавиле... (најверојатно следно на тоа ќе работат ама си фаќаат одмори, си нема влада, си се спремаат претцедателски избори во БГ)....

Последна варијанта на која можеш да се крстиш е ако во статусот за проверка ти стои да си закажеш термин, а не ти стои дека ти е испратено во Скопје, закажи термин и правец Софија!

Или пак ако се смилуваат во МП без закажано со јово на ново се платено да одиш и подигнеш Указ и после во општина по матичен, така што матичниот дур ти го изработат ќе го чекаш 7дена, па подигање матичен (повторно идење Софија) па сликање со преспивање и подигање пасош....

само доколку влезеше на темата на почетокот на прошлата недела или претходната недела го поставеше прашањето до петок беше можноста без закажување во МП да одиш и да го подигнеш Указот, а вака... се дур не стигне документацијата од амбасада во МП и од тамо не те внесат системски, џабе ти е одење во општина!

Но давеник и за сламка се фаќа, па ако ти е итно јас да сум на твое место ќе ризикувам и одам во МП без закажано и ќе пробам се само да го имам во рака пасошот што побрзо...
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Па другар редовно да го пратиш форумот ќе знаеше дека заклучно со петокот беше последен рок, и муабетов што го прашуваш ти секојдневно го водиме од 31ви мај и само за тоа збориме тука и за ништо друго .... како да се оди софија, како тие што подигнале од амбасада или конзулат да одат да го земат во Софија пак указот...и наеднаш вака доаѓаш ти и го актуелизираш прашањево само на еден ден откако се заврши! Браво!

Прво еден месец само ќе им треба (ако не и повеќе сега ради одмори) да ја испратат дипломатската пошта, после откако ќе стигне поштата во МП дур доеш на ред за да ре внесат ќе си почекаш сигурно уште 4-5-6-7-8-9-10 и повеќе месеци.... бидејќи тие што подигнале укази од амбасада/конзулат од декември/јан/феб сеуште немаат стигнато писмо од МП во општината во која се пријавиле... (најверојатно следно на тоа ќе работат ама си фаќаат одмори, си нема влада, си се спремаат претцедателски избори во БГ)....

Последна варијанта на која можеш да се крстиш е ако во статусот за проверка ти стои да си закажеш термин, а не ти стои дека ти е испратено во Скопје, закажи термин и правец Софија!

Или пак ако се смилуваат во МП без закажано со јово на ново се платено да одиш и подигнеш Указ и после во општина по матичен, така што матичниот дур ти го изработат ќе го чекаш 7дена, па подигање матичен (повторно идење Софија) па сликање со преспивање и подигање пасош....

само доколку влезеше на темата на почетокот на прошлата недела или претходната недела го поставеше прашањето до петок беше можноста без закажување во МП да одиш и да го подигнеш Указот, а вака... се дур не стигне документацијата од амбасада во МП и од тамо не те внесат системски, џабе ти е одење во општина!

Но давеник и за сламка се фаќа, па ако ти е итно јас да сум на твое место ќе ризикувам и одам во МП без закажано и ќе пробам се само да го имам во рака пасошот што побрзо...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Фала на брзиот одговор, но еве сега ги читам коментарите, и гледам што се случува.
Ќе пробам да одам до МП и со државјанството да пробам
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Па другар редовно да го пратиш форумот ќе знаеше дека заклучно со петокот беше последен рок за брзо земање пасош и подигање указ без да се закаже во Софија... и муабетов што го прашуваш ти секојдневно го водиме започнувајќи од 31ви мај и само за тоа збориме тука и за ништо друго .... како да се оди софија, како тие што подигнале од амбасада или конзулат да одат да го земат во Софија пак указот (некој на моменти ќе забега и ќе праша кога Укази и зошто нема и повторно се враќаме на тоа да се оди Софија и подигне указ)...и наеднаш вака доаѓаш ти и го актуелизираш прашањево само на еден ден откако се заврши! Браво!

Прво еден месец само ќе им треба (ако не и повеќе сега ради одмори) да ја испратат дипломатската пошта, после откако ќе стигне поштата во МП дур доеш на ред за да те внесат ќе си почекаш сигурно уште 4-5-6-7-8-9-10 и повеќе месеци.... бидејќи тие што подигнале укази од амбасада/конзулат од декември/јан/феб сеуште немаат стигнато писмо од МП во општината во која се пријавиле... (најверојатно следно на тоа ќе работат ама си фаќаат одмори, си нема влада, си се спремаат претцедателски избори во БГ)....

Последна варијанта на која можеш да се крстиш е ако во статусот за проверка ти стои да си закажеш термин, а не ти стои дека ти е испратено во Скопје, закажи термин и правец Софија!

Или пак ако се смилуваат во МП без закажано со јово на ново се платено да одиш и подигнеш Указ и после во општина по матичен, така што матичниот дур ти го изработат ќе го чекаш 7дена, па подигање матичен (повторно идење Софија) па сликање со преспивање и подигање пасош....

само доколку влезеше на темата на почетокот на прошлата недела или претходната недела го поставеше прашањето до петок беше можноста без закажување во МП да одиш и да го подигнеш Указот, а вака... се дур не стигне документацијата од амбасада во МП и од тамо не те внесат системски, џабе ти е одење во општина!

Но давеник и за сламка се фаќа, па ако ти е итно јас да сум на твое место ќе ризикувам и одам во МП без закажано и ќе пробам се само да го имам во рака пасошот што побрзо...
Pisma od ambasada njama da stignat do nova godina , a moze i nikogas. 100% dojava nemamime tips koj saka neka uplaka na se so ima
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Bas me interesira sega koga kje pocnat pak so ukazi dali na tie sto bile na intervju vo ambasata kje ima dadat moznost da zakazat podiganje vo Sofija ili automatski kje im prakjaat vo ambasada ukaz.
Ako nema moznost za zakazuvanje termin u Sofija, kje ima pak problem so toa glupite pisma.
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Дали некој знае како оди сега додека да се состави владата, има ли кој да потпишува укази или ќе се чека нова влада?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom