Copa América 2021

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.125
Поени од реакции
20.990

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.837
Ама затоа Аргентина во финалето ќе игра против фудбалска велесила, а Италија против Англија. :D :D :D
Англија моментално има дрим тим за Бразил реално ако гледаме...остај историјата.
 
Член од
7 јануари 2021
Мислења
37
Поени од реакции
68
Англија моментално има дрим тим за Бразил реално ако гледаме...остај историјата.
ahahahah Thiago Silva marquinhos Alex Sandro Neymar firmino Richarlison ederson Alisson Fabinho Casemiro i ostali,koga be vo cela fudbalska istorija imala Anglija dream team sprema brazil abe anglija koga ja imase svojata GOLDEN GENERATION so Lampard Gerrard Beckham I koj se uste ne duri i togas Brazil bese podobar bidejki imase fudbalski bogovi kako ronaldinho i kompanija,jas nemozam da razberam da imas 3000 mislenja na forumov i uste vakvi gluposti da pisuvas
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Campeonato Sudamericano de Fútbol 2021 е најстарото интернационално натпреварување организирано од CONMEBOL и годинава ќе се одржи по 47ми пат. Иако сега ќе си речете нели беше скоро, овие Јужно Американциве не знаат што прават, прво беше Копа 2015, па 2016, па 2019, па 2020, одложено за 2021. Службениот став за овие поместувања од стандардните 3 години пауза, а претходно 2 години помеѓу првенствата, е за да биде во исто време со Еуро, веројатно така мислат дека ќе имаат поголема гледаност (не верувам). Така да наредното ќе се одржи во 2024.
Најстаро ?

КА е најстаро континентално такмичење а не интернационално.

Колку што знам после 2007 го направија на 4 години па сеа се откажаа од тоа и пак на секои 1-2 години.

Конмебол самите го намалуваат значењето на ова такмичење со рандом закажување на КА како ќе им текне, де било да играат во исто време со ЕП (што потреба од тоа кога самите си минираат гледаност), повикување рандом гостински екипи (што мајка бара Катар на КА коа е азиски тим) и ротација на домаќини, заедно со немање квалификации.
Не може да биде иста мотивација коа знаеш дека имаш гарантиран пласман на такмичење него да се потрудат да се квалификуваат таму.

А можат да го направат јако такмичење еднаш на 4 години со квалификации 7 групи по 5 екипи, први две одат на КА, може да се вика Копа Панамерикана, да се укине дното Голд Куп, да не биде во исто време со ЕП пошто не им треба таква конкуренција, голем проблем ако Венецуела или Боливија испаднат во квалификации од Хондурас или САД. Има земји од Конкакаф како Канада или Мексико кои можат да бидат домаќини во секое време.

Наредно ќе било во 2024 повторно во исто време со ЕП :facepalm:
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
354
Поени од реакции
279
ahahahah Thiago Silva marquinhos Alex Sandro Neymar firmino Richarlison ederson Alisson Fabinho Casemiro i ostali,koga be vo cela fudbalska istorija imala Anglija dream team sprema brazil abe anglija koga ja imase svojata GOLDEN GENERATION so Lampard Gerrard Beckham I koj se uste ne duri i togas Brazil bese podobar bidejki imase fudbalski bogovi kako ronaldinho i kompanija,jas nemozam da razberam da imas 3000 mislenja na forumov i uste vakvi gluposti da pisuvas
Освен Нејмар и голманот не знам кој би можел да влези во конкуренција за прв тим во Англија моментално еве и Касемито ама тука ми е дискутабилно.
 
Член од
7 јануари 2021
Мислења
37
Поени од реакции
68
Patot na Argentina do finaleto na Copa i patot na Italija do finaleto na evropsko.. Samo ova..
Kazi nesto za patot na anglija do finaleto preKu SVETSKITE VELESILI SKOTSKA UKRAINA I NOVATA SVETSKA FUDBALSKA VELESILA DANSKA SO MARTIN BRAITHWAITE ABE URUGVAJ CHILE I KOLUMBIJA ZA OVIE SE BOG I BATINA
Автоматски споено мислење:

Освен Нејмар и голманот не знам кој би можел да влези во конкуренција за прв тим во Англија моментално еве и Касемито ама тука ми е дискутабилно.
vo pravo si kaj moze nekoj od brazil da mu zeme mesto vo prv tim na NEKOJ OD TIE VELELEPNI ANGLISKI FUDBALSKI BOGOVI VO IMETO NA GREALISH OD ASTON VILA PHILIPS OD LEEDS koi do pred 9 meseci igraa vtoroligaski fudbal ILI BOGOT NA DEFANZIVATA MAGUIRE,od ovie glupi razmisluvanja i precenuvanja kako sto gi imas ti si patat i samite englezi zatoa I 60 godini nemaat pomirisano titula,eden fabinho casemiro firminho koi do pred godina dena so svoite klubovi izrusija sekakvi rekordi na evropski klupski fudbal ne bi mozele da vlezat vo konkurencija za prviot tim na 'NEKOLKUKRATINIOT EVROPSKI I SVETSKI PRVAK ANGLIJA' A MOZE DA IGRAAT PRVA POSTAVA ZA ANONIMUSOT BRAZIL SPORED STRUCNOTO MISLENJE NA KAJGANSKI FORUMDZIJA ZA KOGO I ALIOSKI OTI IGRA VO PREMIER LIGA E BOG I BATINA ZA JORDI ALBA OD BARSELONA OTI BAJO MOJ AJ NEKA DOJDE MESSI NEKA MU DAE HET TRIK NA STOKE
 
Последно уредено:

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.307
Ај не замарајте може?

Послабо е Копа Америка од Европско. Точно.
Дали потенцијална титула ќе го намали успехот на Меси со Аргентина? Не.

Не е ни работата за Меси овде.

Стварта е што Аргентина не била континентален шампион 28 години.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Kazi nesto za patot na anglija do finaleto preKu SVETSKITE VELESILI SKOTSKA UKRAINA I NOVATA SVETSKA FUDBALSKA VELESILA DANSKA SO MARTIN BRAITHWAITE ABE URUGVAJ CHILE I KOLUMBIJA ZA OVIE SE BOG I BATINA
Автоматски споено мислење:


vo pravo si kaj moze nekoj od brazil da mu zeme mesto vo prv tim na NEKOJ OD TIE VELELEPNI ANGLISKI FUDBALSKI BOGOVI VO IMETO NA GREALISH OD ASTON VILA PHILIPS OD LEEDS koi do pred 9 meseci igraa vtoroligaski fudbal ILI BOGOT NA DEFANZIVATA MAGUIRE,od ovie glupi razmisluvanja i precenuvanja kako sto gi imas ti si patat i samite englezi zatoa I 60 godini nemaat pomirisano titula,eden fabinho casemiro firminho koi do pred godina dena so svoite klubovi izrusija sekakvi rekordi na evropski klupski fudbal ne bi mozele da vlezat vo konkurencija za prviot tim na 'NEKOLKUKRATINIOT EVROPSKI I SVETSKI PRVAK ANGLIJA' A MOZE DA IGRAAT PRVA POSTAVA ZA ANONIMUSOT BRAZIL SPORED STRUCNOTO MISLENJE NA KAJGANSKI FORUMDZIJA ZA KOGO I ALIOSKI OTI IGRA VO PREMIER LIGA E BOG I BATINA ZA JORDI ALBA OD BARSELONA OTI BAJO MOJ AJ NEKA DOJDE MESSI NEKA MU DAE HET TRIK NA STOKE
Koi igraci gi ima pa kolumbia urugvaj pa i cile ne me jebi.. ovie momentalno se na rang na wels, ukraina, ceska ...
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Koi igraci gi ima pa kolumbia urugvaj pa i cile ne me jebi.. ovie momentalno se na rang na wels, ukraina, ceska ...
Средина: Бентакур од Јувентус, Вецино од Интер, Валверде од Реал, напад: Суарез од Атлетико и Кавани од Јунајтед. Одбрана: Годин, Гименез - Атлетико(Каљари), Нандез - Каљари. Понатаму Муриел и Запата, Оспина, Муслера. Секако некој ќе рече играат во селска лига Серија А, но сепак мислам дека се подобри од Велс, Украина, Чешка.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.837
ahahahah Thiago Silva marquinhos Alex Sandro Neymar firmino Richarlison ederson Alisson Fabinho Casemiro i ostali,koga be vo cela fudbalska istorija imala Anglija dream team sprema brazil abe anglija koga ja imase svojata GOLDEN GENERATION so Lampard Gerrard Beckham I koj se uste ne duri i togas Brazil bese podobar bidejki imase fudbalski bogovi kako ronaldinho i kompanija,jas nemozam da razberam da imas 3000 mislenja na forumov i uste vakvi gluposti da pisuvas
Me мрзи да се расправам со ваквите ко тебе...моментално ако одиме играч по играч Англија има поквалитетен тим генерално од Бразил....тоа Golden Generation in the late 2000s е сосема друга тема и не знам зошто ја спомнуваш за да докажиш поента кога не си во право....и сите тие играчи шо ги спомна пола моментално не постојат во клубојте односно лоши сезони имаа и не се во форма и дури спомна остали...кои се тоа остали?..Кутињо?.Артур?..Даглас Коста?..Хесус?...и моментално спомнав не цела историја па за да го спомнуваш тоа "koga be vo cela fudbalska istorija imana Anglija dream team sprema brazil".

И Англичаните сите до еден играат стандардно во нивните клубови во ПЛ и се во форма генерално...затоа пишав моментално.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.505
Поени од реакции
6.136
Каква велесила Бразил побогу, па ним Фред им е главен играч во средина.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.775
Поени од реакции
13.437
19 минута 12 прекршоци и уште неколку стартови. :D
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.779
Поени од реакции
10.547
Ооооооооооооооооооо
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Колку е лош Пакета еј... Мизерија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom