Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
182
Ajde nekoja info ako mozi
Veke nekoe vreme mu imam pusteno dok.na posrednikov da mi zakazi intervju za decava vo bt.uste nisto nemalo
Cekal nekoe brojce ili nz so
Nekoj da ima zakazano za na intervju
Otprilika kolku cekal
Закажи си сама, ама на интервју мораш да ги носиш сите документи. Е сега каде да се преведат и да се легализираат не знам, мене посредник ми го прави тоа, ама интервју за Битола си закажав сам.

Звониш на 058 058 555 и кажуваш "Да ми закажите интервју за Бугарско државјанство", те прашуваат за колку лица, кој град, телефон и ти закажуваат.
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
22
Поени од реакции
23
Дечки денес бев во Софија да поднесам за ЕГН ми кажаа поради тоа што во БГ има избори ќе мора да идам наредна среда по ЕГН и да се сликам.
Поднесов барање за ЕГН
Посредник ми бараше 400 евра да земам пасош, некако ми беше многу скапо зашто веќе имав удостоверение Софија отидов со сопствена кола трошоци
2000 денари ПЦР
2000 ГОРИВО
15 лева винетка
15 лева заверка(легализација) на извод
30 лева за ЕГН такса во општина
10 лева паркинг за кола
Пред општината жив човек немаше
Веднаш бев на ред не чекав ни 30 минути од тие силни Молдавци немаше никој
Ви даваат три листа на едниот се внаса сегашната адреса
На другиот Леге 6
На третиот лист Мајка татко брат сестра
Филозофијата толку

Пробав да и дадам на жената што работеше таму едно 50 евра за да убрзам со ЕГН ми рече дека не може ради тоа што Избори биле Бугарија
Се ми излезе некаде околу 100 евра планирам уште толку некаде до пасош пошто ќе упалам за 8 часа да се среди не можам да одсуствувам од работа
Нека не ве мотаат лево десно двајца од нив ми кажаа дека писмо за мене нема стигнато ЕГН да земат
Указ декември 2020 во Конзулат Скопје подигнат и ми бараа едниот 350 евра другиот 400 за да сределе а кога отидов Софија ми кажаа за една недела ЕГН одете сами за Софија ќе се снајдете се е блиску со тоа што убаво би било да се паркирате на приватен паркинг зашто 4 саати е ограничување тука во центар Укуцајте на навигација Паркинг ул 6 Ти Септември Софија дур идете накај Леге уз пат легализирате извод 3-4 нотари сретнав 10 мин одење има
Паркингот е 2 лева за час но може колата да ви стои цел ден дур вршите работа не чекајте одете Софија сами без посредници
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
100
Поени од реакции
108
Kako znaese deka ti e stignato pismoto vo Sredec? Neli ti posrednik kazuvase deka ne e stignato.
 
Член од
1 јуни 2021
Мислења
13
Поени од реакции
64
Pozdrav,
pošto mi je par ljudi pisalo u inbox pa čisto da podelim svoje iskustvo.

U nedelju uveče smo krenuli za Sofiju. Stigli u 3:30 ispred MP. Tamo je već bilo 40-50 ljudi.
Ujutru je bio haos čekali smo do 13:30.

Danas smo već uzeli eng i slikali se! Pasoš stiže sutra do 15h.

Posrednik me je maksimalno ispoštovao.
Svuda išao sa mnom. Cela procedura iznese oko 400-500 evra sa sve pasošem i ličnom kartom po ubrzanoj proceduri.
Smešteni smo u hotelu Rila cena smeštaja (70leva - 30 evra) za noćenje za 2 osobe.
Hotel je odmah pored Lege 6

Sutra Vam šaljem i slike pasoša!

Hvala svima na informacijama! Sajt je vrhunski i pohvala za admine.
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Decki dali moze da se dobie info od sredec dali e gotov egn, nekoj da ima iskustvo?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Од кој датум се на годишен одмор министерството за правда во Софија?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Dali konzulatot vo BT raboti vo Sabota?
Не, ама јави им се да ти го кажат истото.

075 282 724
047/202-963 лок4
047 202-893 лок4
Fax:
047/202-947

Decki dali moze da se dobie info od sredec dali e gotov egn, nekoj da ima iskustvo?
Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Јави се и прашај пријателе.
1625051618532.png

Од кој датум се на годишен одмор министерството за правда во Софија?
Засега не се.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Не, ама јави им се да ти го кажат истото.

075 282 724
047/202-963 лок4
047 202-893 лок4
Fax:
047/202-947


Јави се и прашај пријателе.
Прегледај го приврзокот 300086


Засега не се.
Тешко дека би можело да кренат на телефон, но доколку одговорат на повикот да не се очекува дека ќе се наиде на одговор. Доколку во горенаведените броеви не се успее да се воспостави повик пробајте и на следниве комуникациски канали со општината... (види слика...) и пожелно е и маил да се прати ;) B3F7A1B0-321C-49E7-93E7-88533798CD4F.jpeg
 
Член од
4 април 2021
Мислења
27
Поени од реакции
62
Вчера бев во Софија по указот. Чекав од 8 до 16.Сите што планирате да идете, бидете порано таму. Во понеделник одам да се сликам.Голема благодарност до сите на форумов, ви посакувам добро здравје и да си ги исполните соништата.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Dali nekoj ima iskustvo so obnovuvanje na pasos vo ambasada vo skopje? Vekje dva meseci cekam, ama mi treba imam planirani sluzbeni patuvanja, dali znaete dali postoi moznost da si go zemam direktno od Bugarija?
 
Член од
4 март 2021
Мислења
56
Поени од реакции
22
Zdravo na site.
Posle golgota vo makedonskite institucii nekako go najdov predokot-prababa mi.
Ama sega trik, nejzinoto prezime vo knigite / umrenicata i vo toa na baba mi se razlikuvaat za edna bukva.
Imal nekoj vakvo iskustvo pri procedurata?
 
Член од
24 декември 2017
Мислења
81
Поени од реакции
117
Zdravo na site.
Posle golgota vo makedonskite institucii nekako go najdov predokot-prababa mi.
Ama sega trik, nejzinoto prezime vo knigite / umrenicata i vo toa na baba mi se razlikuvaat za edna bukva.
Imal nekoj vakvo iskustvo pri procedurata?
Или во институција да го сменат да биде исто или на нотар со двајца сведоци изјава дека се работи за истото лице. Првата опција е посигурна мислам.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Или во институција да го сменат да биде исто или на нотар со двајца сведоци изјава дека се работи за истото лице. Првата опција е посигурна мислам.
@Johtra Volta
Една буква во име/презиме не е никаква пречка и немаш простор за паника, едноставно можеш да ги поднесеш и така како што ти се издадени во моментов! Во секој друг случај можеш да отидеш во таа институција каде ти е издадена посмртницата со цел да ти ја корегираат!

Тоа со двајца сведоци на нотар замина во историјата и повеќе не го земаат за релевантно веќе година дена (може и повеќе)!!! Не се потпирај на информацијата со нотарот нема да ти пројдат тие изјави!

терај вака и нема никаков проблем да е, во случај да излезе проблем навремено ќе те алармираат за приложување на ист таков корегиран документ (2месеци ќе ти дадат рок, само прати си статус)!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom