Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
ako sakate bacete se i vgaz ama pak ste greska. Jas edino prasav dali znae nekoj elektronski kako se vagja dokumentot, ocekuvav iskreno nekoj posrednik ovde da kaze, no i tie izgleda tolku znaat
Бидејќи све знаеш а незнаеш да разбереш што читаш... во линкот каде што си го навел на ти пишува...
В'в вр'зка с промените в Закона за б'лгарското гражданство, в сила от 15.03.2021 година, Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина информира за в'зможността предоставена от Д'ржавна агенција „Архиви“ за обштодост'пна онлајн справка след регистрација на сајта на агенцијата, в рубрика Е-УСЛУГИ https://www.archives.government.bg/
за заинтересовани лица, на които им е необходим документ за доказване на б'лгарски проиход.

значи мора да се регистрираш на сајтот на агенцијата.... и ова што ти го одговорив може ти веќе го знаеше.... сепак никој не е должен да ти даде одговор и да ти го пласира на начин на кој ти очекуваш и сакаш! и биди малко покултурен и внимавај со речникот!!!!
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
ako sakate bacete se i vgaz ama pak ste greska. Jas edino prasav dali znae nekoj elektronski kako se vagja dokumentot, ocekuvav iskreno nekoj posrednik ovde da kaze, no i tie izgleda tolku znaat
Ovde mozes da najdes dokument sto ti treba, da podneses elektronski baranje, bese okolu 10-20 leva, plakas so kartica odnapred... AMA treba da znaes, na primer, ako baras dokument za tvoj predok sto bil vo bugarska vojska za vreme na vojnite, broj na ceta/polk, godinata/godinite vo koi sluzel vojska, kade na koj front bil.... Za dokument od BG egzarhija, isto ti treba tocni informacii, dali od vencavka ili izvod od raganje na tvoite predci, ako se rodeni/vencani vo periodot koga Makedonija e pod bugarska okupacija. Znaci ti treba da imas tocni podatoci za dokumentot sto go baras. E kako sto se prebaruva, sam treba da se snajdes na stranata. Posrednik ne veruvam toa da go pravi za tebe, tesko ke im dojde :sneaky: Mislam deka taka nekako bese, ne e nova stranata, odamna e vo funkcija..ako mozes da najdes bilo kakvi tocni podatoci ili ako imas voena kniska, vencanica, izvod od rodeni vo original od predok, baraj ke najdes, toa ti e kako potvrda deka dokumentot koj eventualno go poseduvas e original, a ne falsifikat. Ako nemas nisto, zaboravi ne se zamaraj, izvadi si izvodi od rodeni/posmrtnici do predok roden pomegu 1900-1920 (godina-dve gore dolu ne treba da e probl3m), prevevedi, legaliziraj i so drugite dokumenti podnesi za drzavjanstvo. Ili trkni do voen arhiv vo Veliko Trnovo pa tamu baraj. Toa e...I ako nekoj ne ti odgovori kako sakas, ne zaboravaj deka site ovde sme da si pomagame koj kolku znae i moze, ne zimame pari za pisenje tuka i ne rabotime u bugarska administracija pa da znaeme se okolu dobivanje bugarsko drzavjanstvo. Ako prasas ubavo, ke ti bide i ubavo odgovoreno, dokolku nekoj znae nesto, a ako skokas mnogu, ne veruvam deka drug pat nekoj ke odvoi od svoeto vreme da ti odgovara na tvoite prasanja. Nema ljutis :sneaky: Pozdrav i Peace.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
@Altair75 Ukoliko nema nikakav stari dokument neka prvo proveri po ovim istoricarima da li je u tom selu uopste bilo Bugara jer ukoliko nije dzaba prevodi i legalizira...
Ako nemalo bugari tamu kaj sto bara, selo, grad....voopsto da ne bara, taka e
.. samo vreme ke izgubi. Sepak mu treba tocni podatoci da ima, barem nesto od tie i da znae sto bara. Plakas, ne e mnogu, i ako pronajdat dokument vo arhivite, ke mu odgovorat na mail i ke mu pratat po posta (kako se dogovorat). Odprilika taka nekako e, ne sum probal, ama ja imam razgleduvano stranata od porano i ne mi vrsi rabota za mene.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Ako nemalo bugari tamu kaj sto bara, selo, grad....voopsto da ne bara, taka e
.. samo vreme ke izgubi. Sepak mu treba tocni podatoci da ima, barem nesto od tie i da znae sto bara. Plakas, ne e mnogu, i ako pronajdat dokument vo arhivite, ke mu odgovorat na mail i ke mu pratat po posta (kako se dogovorat). Odprilika taka nekako e, ne sum probal, ama ja imam razgleduvano stranata od porano i ne mi vrsi rabota za mene.
јас само да се надоврзам за оние кој се идни кој сакаат да аплицираат за државјанство преку просиход а поврзано со нашава конверзација погоре, еве линк каде се проверува дали поредокот каде што е роден преку кој одите со потекло исполнува услови за да биде основа за државјанство....

 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
15
Поени од реакции
42
[QUOTE = "Ivanxxx111, post: 9360164, član: 128565"]
14. januara 2019
[/ CITAT]
Od kada si na polozitelno?
ja sam prepiska br 134*/2019 i jos nista od potpisa..
Автоматски споено мислење:

[QUOTE = "Ivanxxx111, post: 9360164, član: 128565"]
14. januara 2019
[/ CITAT]
od kada si na polozitelno? Ja sam prepiska 134*/2019 i nista od potpisa jos
 
Член од
24 декември 2019
Мислења
13
Поени од реакции
13
Јас го зедов вчера указот(чекав 5 саати, вриеше од Молдовија и Србија), денес се сликав (Чекав 1 пол саат) а во петок ги зимам документите.
Zdravo vrz osnova na termin go podignavte drzavjanstvoto ili?
Mene mi bese potpisan ukazot vo Mart potoa posrednikot podnese molba da mi go ispratat vo Bitola no eve seuste nema nisto Ve molam za sovet sto ponatamu dali da si cekam ili ima nekoj nacin za.pobrzo podignuvanje ba ukazot Vi blagodaram
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Zdravo vrz osnova na termin go podignavte drzavjanstvoto ili?
Mene mi bese potpisan ukazot vo Mart potoa posrednikot podnese molba da mi go ispratat vo Bitola no eve seuste nema nisto Ve molam za sovet sto ponatamu dali da si cekam ili ima nekoj nacin za.pobrzo podignuvanje ba ukazot Vi blagodaram
Klikni na linkot i procitaj...vo ovoj post e se ubavo objasneto i nadrobeno... izvrti gi poslednite 30 strani, ima mnogu kako tebe, ke najdes sto ti treba.


Procitaj isto i ova...

P.S.
Ako ne mozes sama, baraj si go "posrednikot". Ako ne znae i toj za ovaa opcija, otkaci go, natepaj go i neka ti vrati parite, pa najdi si drug "posrednik", samo ako, povtoruvam ne si vo moznost sama da se snajdes. Pozdrav.
 
Член од
24 декември 2019
Мислења
13
Поени од реакции
13
Klikni na linkot i procitaj...vo ovoj post e se ubavo objasneto i nadrobeno... izvrti gi poslednite 30 strani, ima mnogu kako tebe, ke najdes sto ti treba.


Procitaj isto i ova...

P.S.
Ako ne mozes sama, baraj si go "posrednikot". Ako ne znae i toj za ovaa opcija, otkaci go, natepaj go i neka ti vrati parite, pa najdi si drug "posrednik", samo ako, povtoruvam ne si vo moznost sama da se snajdes. Pozdrav.
Vi Blagodaram posle ovoj post najdov objava ke se obidam sama dzabe e posrednikot koga ne znael za ova dzabe I parite ama toa e
 
Член од
17 март 2014
Мислења
11
Поени од реакции
36
Zdravo vrz osnova na termin go podignavte drzavjanstvoto ili?
Mene mi bese potpisan ukazot vo Mart potoa posrednikot podnese molba da mi go ispratat vo Bitola no eve seuste nema nisto Ve molam za sovet sto ponatamu dali da si cekam ili ima nekoj nacin za.pobrzo podignuvanje ba ukazot Vi blagodaram
Немав термин, сите ги примаат. Указот беше пратен во БТ, ама директно од софија го подигнав. Прелистај ги останатите страни и ќе најдеш инфо. Јас во Софија бев 4 дена и се завршив со подигање, сликање и земање на документи.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Ajde nekoja info ako mozi
Veke nekoe vreme mu imam pusteno dok.na posrednikov da mi zakazi intervju za decava vo bt.uste nisto nemalo
Cekal nekoe brojce ili nz so
Nekoj da ima zakazano za na intervju
Otprilika kolku cekal
 

Kajgana Shop

На врв Bottom