Нон-Хетеро сексуалности

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Оф мори мајко, анархија имало.... На телевизија си го слушнала зборов или во средно по марксизам ти кажале што значи?
...така ми дојде спонтано, просветлиме со твоето знаење од било кое ниво на твое образование!
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
...така ми дојде спонтано, просветлиме со твоето знаење од било кое ниво на твое образование!

Ако не те бендиса ова, имаш стотици други написи на македонски и илјадници на англиски.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Ако не те бендиса ова, имаш стотици други написи на македонски и илјадници на англиски.
...така ли објаснуваш со линк, јас те прашав што значи за тебе зборот ,,анархија,, за мене означува степен на безредие, хаос, измешани работи без контрола,
кој е тој бе, Боб Блек роден 1951 да знае за поим анархија, кој е израз уште тој нероден?
... токму тоа сакам да кажам кога нема ,,глава,, во куќа секој ќе тера како сака и таа не опстанува ќе се сруши, хаос, анархија безредие... па да во исти контекс иде испревртени поими како што е хомосексуалноста што не е психолошко растројство, туку виши стадиум на демократски избор на истородни партнер!
...па и Хитлер уште малку ќе испадне херој, ако се гледа од друг агол, како што гледаш и ти!
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
кој е тој бе, Боб Блек роден 1951 да знае за поим анархија, кој е израз уште тој нероден?
Може да ми појасниш што ти значи ова? Кој е нероден? Боб Блек, поимот анархија или нешто трето?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Е, сега има или нема?
Да не одиме оф-топик на таа тема, некои асексуалците ги сметале за сексуална оринетација а некаде биле сметани надвор од сексуално категоризирање, така да нема некој консензус, ги споменав во поглед на имање право на брак и посвајање поради нивната ситуација која ги спречува да имаат потомство. Бидејќи немаат секс и неможат да зачнат/затруднат треба државата да им даде можност за посвајање.
Ако хомосексуални лица поради иста причина им се дава право да посвојат, зошто поради иста причина да не може асексуално лице да посваја?

Освен тоа, зошто човек да нема право да биде во брак со самиот себе? Взаемна согласност + полнолетство = брак.

Либералите се крајно дискриминаторски настроени кон сексуалности кои не се хомосексуализам, дури се против на бисексуалци да им се даде истото право кое го бараат хомосексуалните лица.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Да не одиме оф-топик на таа тема, некои асексуалците ги сметале за сексуална оринетација а некаде биле сметани надвор од сексуално категоризирање, така да нема некој консензус, ги споменав во поглед на имање право на брак и посвајање поради нивната ситуација која ги спречува да имаат потомство. Бидејќи немаат секс и неможат да зачнат/затруднат треба државата да им даде можност за посвајање.
Ако хомосексуални лица поради иста причина им се дава право да посвојат, зошто поради иста причина да не може асексуално лице да посваја?

Освен тоа, зошто човек да нема право да биде во брак со самиот себе? Взаемна согласност + полнолетство = брак.

Либералите се крајно дискриминаторски настроени кон сексуалности кои не се хомосексуализам, дури се против на бисексуалци да им се даде истото право кое го бараат хомосексуалните лица.
Како тоа ќе бидеш во брак сам со себе? Како кога Пантелија цело наследство си го остави себеси?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Како тоа ќе бидеш во брак сам со себе? Како кога Пантелија цело наследство си го остави себеси?
Така, поединецот да го има тоа право.
Не може да се редефинира поимот Брак само и само да одговара на педерастите. Ако се редефинира нек бидат уклучени сите опции (секако уз сосогласност, возраст итн).
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Така, поединецот да го има тоа право.
Не може да се редефинира поимот Брак само и само да одговара на педерастите. Ако се редефинира нек бидат уклучени сите опции (секако уз сосогласност, возраст итн).
Која ќе е разликата меѓу небрак и брак со себеси?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
А, ова си го прочитал негде, си запознал некој што сака брак со себеси? Значителна група на луѓе се или изолирани случаи?
Некоја синапса спука електричен импулс некаде низ главата и така спонтано ми дојде таква мисла :angel:, дека ако се редефинира бракот не би требало да има значење бројот на партнери кои влегуваат во таква институција, па така и бројот еден.
Сега глеам на Гугл, имало многу такви лица, чудото се викало Сологамија

 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Некоја синапса спука електричен импулс некаде низ главата и така спонтано ми дојде таква мисла :angel:, дека ако се редефинира бракот не би требало да има значење бројот на партнери кои влегуваат во таква институција, па така и бројот еден.
Сега глеам на Гугл, имало многу такви лица, чудото се викало Сологамија

Вајс, одличен извор.

Правната логика на вакво нешто е нула. Си тресеш глупости од ракав и свесен си за тоа.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Некоја синапса спука електричен импулс некаде низ главата и така спонтано ми дојде таква мисла :angel:, дека ако се редефинира бракот не би требало да има значење бројот на партнери кои влегуваат во таква институција, па така и бројот еден.
Сега глеам на Гугл, имало многу такви лица, чудото се викало Сологамија

Зарем и таков тренд измислија!?????
Уште сологамија ни треба у Македонија:facepalm:
Отвори тема за ова чудо..бреее, ќе умрев и немаше да знам дека колку технологијата напредува, човекот се повеќе полудува:vozbud::eek:
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Вајс, одличен извор.

Правната логика на вакво нешто е нула. Си тресеш глупости од ракав и свесен си за тоа.
А што му фали на изворот? Жената на видеото е вистинска.

Ете научив нов збор, такви лица постојат и крајно дискриминаторски е да бидат игнорирани од страна на законодавците!

Правна логика бе :D
А каква е правната логика за редефиниција на бракот од заедница на еден маж и една жена кон тоа да биде и заедница на маж-маж и жена-жена и да остане на таа дефиниција (како што бараат либералните)?
Од каде произлегува можна легална рамка за брак меѓу пар истополови лица?
(Знам од каде ама не е важно :) )

Логички силогизам на дело, заклучок извлечен од предлози.

Автоматски споено мислење:

Зарем и таков тренд измислија!?????
Уште сологамија ни треба у Македонија:facepalm:
Отвори тема за ова чудо..бреее, ќе умрев и немаше да знам дека колку технологијата напредува, човекот се повеќе полудува:vozbud::eek:
Ете постоело, случајно ми текна пред некој ден на темава, па со цитативе на членот ај си викам да прогуглам, коа тога во право сум бил, и тоа како постојат :D
Нема потреба за посебна тема, оваа е за сите тие....фриковите.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
А што му фали на изворот? Жената на видеото е вистинска.

Ете научив нов збор, такви лица постојат и крајно дискриминаторски е да бидат игнорирани од страна на законодавците!

Правна логика бе :D
А каква е правната логика за редефиниција на бракот од заедница на еден маж и една жена кон тоа да биде и заедница на маж-маж и жена-жена и да остане на таа дефиниција (како што бараат либералните)?
Од каде произлегува можна легална рамка за брак меѓу пар истополови лица?
(Знам од каде ама не е важно :) )

Логички силогизам на дело, заклучок извлечен од предлози.

Автоматски споено мислење:



Ете постоело, случајно ми текна пред некој ден на темава, па со цитативе на членот ај си викам да прогуглам, коа тога во право сум бил, и тоа како постојат :D
Нема потреба за посебна тема, оваа е за сите тие....фриковите.
Жена-жена е едно прашање, а жена-себеси е сосем друго прашање. Правната логика на првото е иста со жена-маж, две лица се здружуваат во заедница и добиваат нови права и обврски. Жена-себеси нема правна логика пошто не се создава нова заедница и не произлегуваат нови права и обврски. Ако ти се омажиш сам со себеси, што ќе се смени? Алиментација сам себеси ќе си плаќаш? Пензијата ќе ти доаѓа во рајот откако ќе умреш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom