Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Fujitsu za svaki model split klime ima Eurovent sertifikat.Sve je transparentno ništa nije sakriveno.Sad su još više uprostili pretragu za model koji vas zanima pa ljudi mogu da nađu sve što požele vide koliko klima ima snage bilo za grejanje ili hlađenje i na kojim temperaturama.Pogledaš i ako ti odgovara kupiš ili ako ne odgovara ti jednostavno preskočiš taj model ili uopšte ne kupiš Fujitsu nego kupiš Gree klimu na primer.Što se tiče defrosta on demand ili prema želji korisnika tu opciju ima Nocria možda ima i LTCA ali nisam siguran.
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Има ли некоја клима до 27/28000ден што не прави On/Off циклуси на греење?
Да препорачате некој модел?
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
812
Поени од реакции
875
Има ли некоја клима до 27/28000ден што не прави On/Off циклуси на греење?
Да препорачате некој модел?
Midea AG Nordic series MSAGBU-12HRFN8-QRD1GW(GA) / MOX230-12HFN8-QRD6GW KIT ,и за модулација и за минус 20.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.842
Поени од реакции
7.615
Ne postoji klima koja ne pravi on/off cikluse..
Со таа разлика што лоша клима прави он офф циклуси на 600W, а добра клима на 200W.

За жал, тие што се рекламираат спаѓаат во првата група.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Има ли некоја клима до 27/28000ден што не прави On/Off циклуси на греење?
Да препорачате некој модел?
Има клими што прават повеќе или помалку пали/гаси во мод греење, тоа зависи од повеќе фактори а меѓунив еден од најскапите фактори е самата цена на клима уредот.
Пример ќе ти дадам од тошиба шораи еџ 16ка(средна класа) незнае да угасне дали е -5 или +10 или +15 т.е. многу ретко гасне. Програмирана е да врти нонстоп, претпоставувам малку да троши(мерач не сум имал да потврдам) и постепено да ја постигнува зададената температура.
Значи одговорот на тоа прашање барај го во уреди од 50к нагоре
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
812
Поени од реакции
875
Со таа разлика што лоша клима прави он офф циклуси на 600W, а добра клима на 200W.

За жал, тие што се рекламираат спаѓаат во првата група.
Ne postoji Gree klima koja ne pravi on/off cikluse..Тоа му беше поентата.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Aman be čoveče od kade gi čitaš ovie podatoci, ništo ne e točno. Ova po treti pat ti povtoruvam so pritisocive. Eve pak.
R22 max 25 Bara, R407 max 25 Bara, R410 max 45 Bara i R32 max 45 Bara. Na sekoja nadvorešna edinica ima nalepnica so ova i ne tresi ovde zeleni aman.
Aha ušte edna glupost od tebe, biseri samo se redat.... R22 e najneefikasen baš poradi pomalite pritisoci na vtečnuvanje i nedovolno niska T na kondenzacija, R410 ima za 15C poniska T na kondenzacija pa zatoa sobira poveće toplina od okolinata koga se minusni T i poradi toa e poefikasen, a ne R22.... .NO TOA E VEČE TERMODINAMIKA lizgav teren e za tebe.
Pisuva na sekoja klima maks kolku bari moze freonot no koga go montiravme T.S.T so R 410 Freon monterot stavi manometri ja pustivne klimata na 30 stepeni na greenje i digna pritisok do 55 bari na manometar potoa ja namalivme na 16 stepeni pocekavme 20 minuti za da spadne pritisokot i da moze go izvadi manometarot
Taka da pisuva 45 bari no bez prroblem R R410 krena 55 bari
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.842
Поени од реакции
7.615
Ne postoji Gree klima koja ne pravi on/off cikluse..Тоа му беше поентата.
Има еден виц вика:

Македонец се решил да прави банџи џамп, прави скок, удира во земја и умира.
Го наоѓаат продавачот на јажето и му вика, абе го видов Македонец, наш човек, ми побара 32м јаже, јас му дадов 34м, две од мене дека земјак.

Така и овде, задаваш 22 степени, климиве без добар софтвер ти прават 25 степени и тука те убедуваат дека земјаци, за наше добро е.
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Со таа разлика што лоша клима прави он офф циклуси на 600W, а добра клима на 200W.

За жал, тие што се рекламираат спаѓаат во првата група.
Vivax radi na 250w , fujitsu LT radi na 250w , po tebi obe klime spadaju u rang dobre klime ?

Evo jedna od mojih 7 se gasi na +12 na 400w ,što je sad ona koja se gasi na 200w bolja od moje ?..A imam i tu sto se gasi na 200..
Hajde ,ti , ili bilo ko ,da mi objasni..
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Има еден виц вика:

Македонец се решил да прави банџи џамп, прави скок, удира во земја и умира.
Го наоѓаат продавачот на јажето и му вика, абе го видов Македонец, наш човек, ми побара 32м јаже, јас му дадов 34м, две од мене дека земјак.

Така и овде, задаваш 22 степени, климиве без добар софтвер ти прават 25 степени и тука те убедуваат дека земјаци, за наше добро е.
Kolku si vickast, idi na tema vicovi, moja preporaka.
Pozdrav od GREE No.1
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Pisuva na sekoja klima maks kolku bari moze freonot no koga go montiravme T.S.T so R 410 Freon monterot stavi manometri ja pustivne klimata na 30 stepeni na greenje i digna pritisok do 55 bari na manometar potoa ja namalivme na 16 stepeni pocekavme 20 minuti za da spadne pritisokot i da moze go izvadi manometarot
Taka da pisuva 45 bari no bez prroblem R R410 krena 55 bari
Gluposti se toa. Znači na sekoja pišuva max. P=4.3 MPa što e vo bari ili po staro atm= 43 bara. Preku toa kompresorot se pregreva duri do 130 C, možeš jajca da pržiš na nego pa zatoa si e pameten ili isklučuva ili namaluva vrteži i na nadvorešniot ventilator i svoite ako e na greenje.
Zato vi sovetuvam da brkate monteri so manometri. Kako može da izmeri 55 bara? Freonot R410A e ograničen na ovoj pritisok koj go pišuva na nalepnicata isto taka i kompresorot. Tebe ti diga 60 pa i 70 bara, kaj gi čitaš ovie raboti?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Vivax radi na 250w , fujitsu LT radi na 250w , po tebi obe klime spadaju u rang dobre klime ?

Evo jedna od mojih 7 se gasi na +12 na 400w ,što je sad ona koja se gasi na 200w bolja od moje ?..A imam i tu sto se gasi na 200..
Hajde ,ti , ili bilo ko ,da mi objasni..
Cekaj da pitaju mamu i tatu.... Hahahah
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
812
Поени од реакции
875
Има еден виц вика:

Македонец се решил да прави банџи џамп, прави скок, удира во земја и умира.
Го наоѓаат продавачот на јажето и му вика, абе го видов Македонец, наш човек, ми побара 32м јаже, јас му дадов 34м, две од мене дека земјак.

Така и овде, задаваш 22 степени, климиве без добар софтвер ти прават 25 степени и тука те убедуваат дека земјаци, за наше добро е.
Мидеата така работи, зададена 25,во соба 28-29,и спушта на 300 вати,да ја направи собната 25. Модулација на кинески начин хахаха
 

Kajgana Shop

На врв Bottom