Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
3 февруари 2014
Мислења
96
Поени од реакции
193
Zdravo drugari, moeto patesetvie zavrsi, gi zedov pasosot i licnata karta. pocnata procedura vo sofija na 26.07.2017, intervju bitola 10.08.2018( zadolzitelna od 27.11.2018) 12 fevruari objaven ukazot, vcera pasosot podignat i momentalno cekiram karta za Basel. so sreka na site i begajte so pobrzo
Со среќа бато и со арно да се снајдеш во Швајцарија
 
Член од
1 декември 2020
Мислења
36
Поени од реакции
125
Земи провери. Те мрзи?

Да ја пратеше повеќе темава, наместо да ги изнесуваш твоите стравови, ќе знаеше дека во петок послабо објавуваат укази.

Мене ме уплаши сабајле еден комшија во лифтот, а и еднаш се имам уплашено како мал дома сам кога ме оставија.
Од тишина немам гајле (се' уште).

Знам, офтопик. Јеби га.
Vo koe svojstvo se rasevash so drskost, smelost i bezobraznost? Vo uloga na dezhuren redar? Posleden pat ti repliciram poshto gledam deka debatite so tebe se trka bez cel.. Spored toa shto sakash da se dokazhish i pokazhish kako intelektualec i verbalen borec slab si shtom potkleknuvash pred pofalbite shto gi dobivash.. Jas samo za edno bi te pofalil, prv si shto pokazhvash tolkava borbenost i pozhrtvuvanost vo odnos na temata koga edinstveni interesi ti se "pomoshta shto mu ja davash na drugar ti" poshto neli se pretstavi deka za nego chekash..e za razlika od tebe jas za mene chekam i se potam zemajki go vo obzir faktot deka pred prag sum a ushte ne sum potpishan..Ako znaev da proveram dali ima ukaz denes bidi siguren deka ke proverev i nesebichno ke spodelev info so vas, nemashe da chekam na nekoj kako tebe da pobaram pomosh i poddrshka, pa za posle namesto toa da dobivam kritiki i da bidam meta na kompleksi..moeto deneshno prashanje ne beshe off topic..off topic se poeziite i eseite shto gi pishuvash ti na sekoja dobiena pofalba i kritikite upateni kon onie so koi si se "zakosil" poshto vo poslednite nekolku dena iako gledav da namalam na nepotrebnite postovi i da ne ja koristam temata za da delam pravda i da remetam nekoj nevin, naidov na eden kup off topici koi ne bea opomenati od tebe samo zatoa shto ne ti pokazhale stav kako shto ti pokazhav jas.. Deka ke mi zadash naredni udari i ponatamu nesomneno e, ama nitu ke ti odgovoram kako shto i dosega ne ti odgovoriv na nekolku pati shto me spomna, a me spomna ti koj delish pravda ovde i me unakazvash mene kako jas da gi krsham kuknite prava na temata a gi krshish ti so tvoite provokacii upateni kon mene i kon ushte dvajca trojca shto si gi markiral..ushte eden pozdrav do tebe, brkaj si ja rabotata, jas i ponatamu ke si gi postavam prashanjata so koj smetam deka ne gi krsham pravata na chlenovite i namenata na temata, tebe poke ne ti odgovaram a koj misli deka zasluzhvam odgovor neka me pochesti so istiot, isto taka ako na nekoj mozham nekako da mu pomognam ke mu pomognam nesebichno.. pozdrav do site i so sreka ponatamu
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Vo koe svojstvo se rasevash so drskost, smelost i bezobraznost? Vo uloga na dezhuren redar? Posleden pat ti repliciram poshto gledam deka debatite so tebe se trka bez cel.. Spored toa shto sakash da se dokazhish i pokazhish kako intelektualec i verbalen borec slab si shtom potkleknuvash pred pofalbite shto gi dobivash.. Jas samo za edno bi te pofalil, prv si shto pokazhvash tolkava borbenost i pozhrtvuvanost vo odnos na temata koga edinstveni interesi ti se "pomoshta shto mu ja davash na drugar ti" poshto neli se pretstavi deka za nego chekash..e za razlika od tebe jas za mene chekam i se potam zemajki go vo obzir faktot deka pred prag sum a ushte ne sum potpishan..Ako znaev da proveram dali ima ukaz denes bidi siguren deka ke proverev i nesebichno ke spodelev info so vas, nemashe da chekam na nekoj kako tebe da pobaram pomosh i poddrshka, pa za posle namesto toa da dobivam kritiki i da bidam meta na kompleksi..moeto deneshno prashanje ne beshe off topic..off topic se poeziite i eseite shto gi pishuvash ti na sekoja dobiena pofalba i kritikite upateni kon onie so koi si se "zakosil" poshto vo poslednite nekolku dena iako gledav da namalam na nepotrebnite postovi i da ne ja koristam temata za da delam pravda i da remetam nekoj nevin, naidov na eden kup off topici koi ne bea opomenati od tebe samo zatoa shto ne ti pokazhale stav kako shto ti pokazhav jas.. Deka ke mi zadash naredni udari i ponatamu nesomneno e, ama nitu ke ti odgovoram kako shto i dosega ne ti odgovoriv na nekolku pati shto me spomna, a me spomna ti koj delish pravda ovde i me unakazvash mene kako jas da gi krsham kuknite prava na temata a gi krshish ti so tvoite provokacii upateni kon mene i kon ushte dvajca trojca shto si gi markiral..ushte eden pozdrav do tebe, brkaj si ja rabotata, jas i ponatamu ke si gi postavam prashanjata so koj smetam deka ne gi krsham pravata na chlenovite i namenata na temata, tebe poke ne ti odgovaram a koj misli deka zasluzhvam odgovor neka me pochesti so istiot, isto taka ako na nekoj mozham nekako da mu pomognam ke mu pomognam nesebichno.. pozdrav do site i so sreka ponatamu
Ne Se nerviraj te I Ne Se drobite, vcera bese posleden ukaz denes nema, Se nadevame od ponedelnik, Bez NERVOZA, I doza na razbiranje pozz do site I prijaten vikend :)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Vo koe svojstvo se rasevash so drskost, smelost i bezobraznost? Vo uloga na dezhuren redar? Posleden pat ti repliciram poshto gledam deka debatite so tebe se trka bez cel.. Spored toa shto sakash da se dokazhish i pokazhish kako intelektualec i verbalen borec slab si shtom potkleknuvash pred pofalbite shto gi dobivash.. Jas samo za edno bi te pofalil, prv si shto pokazhvash tolkava borbenost i pozhrtvuvanost vo odnos na temata koga edinstveni interesi ti se "pomoshta shto mu ja davash na drugar ti" poshto neli se pretstavi deka za nego chekash..e za razlika od tebe jas za mene chekam i se potam zemajki go vo obzir faktot deka pred prag sum a ushte ne sum potpishan..Ako znaev da proveram dali ima ukaz denes bidi siguren deka ke proverev i nesebichno ke spodelev info so vas, nemashe da chekam na nekoj kako tebe da pobaram pomosh i poddrshka, pa za posle namesto toa da dobivam kritiki i da bidam meta na kompleksi..moeto deneshno prashanje ne beshe off topic..off topic se poeziite i eseite shto gi pishuvash ti na sekoja dobiena pofalba i kritikite upateni kon onie so koi si se "zakosil" poshto vo poslednite nekolku dena iako gledav da namalam na nepotrebnite postovi i da ne ja koristam temata za da delam pravda i da remetam nekoj nevin, naidov na eden kup off topici koi ne bea opomenati od tebe samo zatoa shto ne ti pokazhale stav kako shto ti pokazhav jas.. Deka ke mi zadash naredni udari i ponatamu nesomneno e, ama nitu ke ti odgovoram kako shto i dosega ne ti odgovoriv na nekolku pati shto me spomna, a me spomna ti koj delish pravda ovde i me unakazvash mene kako jas da gi krsham kuknite prava na temata a gi krshish ti so tvoite provokacii upateni kon mene i kon ushte dvajca trojca shto si gi markiral..ushte eden pozdrav do tebe, brkaj si ja rabotata, jas i ponatamu ke si gi postavam prashanjata so koj smetam deka ne gi krsham pravata na chlenovite i namenata na temata, tebe poke ne ti odgovaram a koj misli deka zasluzhvam odgovor neka me pochesti so istiot, isto taka ako na nekoj mozham nekako da mu pomognam ke mu pomognam nesebichno.. pozdrav do site i so sreka ponatamu
Не ти беше мака ова да го напишеш, а мака ти е рандом број да укуцаш тука и да видиш дали има указ?

1624045449014.png

Додека Алтаир објавува секој ден (кога ќе има промени) во ред е - бидејќи некој ја брка работата... кога го нема да објави никој не сака да го испоти газето (ниту пак ти) за да провери дали има или не укази.

Друга работа, ако има укази нема некој да напише на темава?

И после оправдано ти било прашањето. ДА, оправдано ама непотребно и глупаво бидејќи си мрзоволен да видиш.

Исто, бранко погоре.. поставува легитимно прашање ДО КОГА неговиот статус ќе бил на тоа оставен и кога ќе се променел - а истиот е тука доволно долго за да ЗНАЕ дека има линк за проверка на статусите (кој статус колку трае) + тука се списоците на Бибо за тој што е при крај.
И неговото не е офтопик туку е легитимно, тоа што го поставува истото прашање по 20 пати (а ги знае правилата и знае дека со тоа штети некому) нема врска, битно си праша човекот - легитимно.

Не сум се закосил со тебе, премногу лично ги сфаќаш работите... минатиот пат пишуваше глупости од типот да сме се виделе во живо, па не знам што... (за истото можам и да те пријавам во мвр па да плачиш потоа, а можам и да те излупам ако ми се јавеше во инбокс и пак да плачиш) и на крај што ќе добиеше ти од тоа, а што јас?

Не знам како не сфаќаш дека темава СО или БЕЗ модератор е оптеретена од такви постови како твојот. НЕ дека ти не чиниш како човек или дека било кој друг не е во ред, туку постапувате спротивно од тоа што ќе донесе општо добро.

Последните 10-20 страници има објави со укази и објави со тоа КАКО луѓето поминуваат моментално во Софија.
АКО ТИ мислиш дека е побитно што ти е страв зошто сега застанале баш денес во петок и ако мислиш дека и бранко треба по 20 пати истото прашање да го постави до кога му е статусот и кога ќе се промени и како тоа Е ЛЕГИТИМНО, во ред, мисли и поставувај - никој не ти брани.

НО, притоа, не реагирај така гневно и со нервоза кога некој ќе ти речи дај бре човек прибери се, не паничи ќе испадне указ и ќе се оправиш и ти како и сите останати кои чекале на темата.

Сакаш лути се, сакаш пишувај или не пишувај (сеедно тоа), СЕПАК целта е да се има посредена тема... а не да ми реплицираш или да ти реплицирам.

И не си прв што се буниш во овој дел, најверојатно не си и последен.

Посебна нервоза фаќа кога ќе бидеш на недела дена пред указ, на две недели - месец, небитно... сфаќам тоа, ама и ВИЕ што сте на недела дена до указ и небитно колку треба да сфатите дека ТИЕ (како алтаир, бибо и слични) што водат списоци и несебично помагаат не го прават тоа од што се будали или што имаат вишак време туку што сакаат да помогнат, затоа НЕ им одмогнувајте во трудот и оставете ги „да си ја работат работата“.

Почиста тема, полесно до информации. СТО пати се повторуваме за истото и пак на 0.

Како сакаш сфати, ти посакувам среќа, но грешиш.

Ne znae covek dali da se smee ili da place :tapp:
Него му е лесно, тебе и другите ве/не боли главата.

ако си убав не мора, ќе пројдеш на убавина!
Малерозен е, бадијала убавина. :)
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
!!! офтопик у најава !!! :P

Сите сме имале моменти на испади со коментари кога сме пишувале со жешки глави, и на крај секогаш сме сакале да се покажуваме и докажуваме кој сме и што сме и зашто сме и секогаш осудата од било која страна за нашата постапка е присутна од оној кој дошол тука со цел да помогне или да му биде помогнато!

Многу вакви случаеви сме имале и ЕГОТО да го тргнеме на страна и да останеме приземјени!
(секогаш има исклучоци од кажаното)

Не сум цвеќе за мирисање ни јас...
Се надевам сите ја научивме лекцијата...
И во иднина конструктивноста на темата ќе биде наша заедничка цел!

Поучна приказна:

Магарето му рекло на тигарот:
- Тревата е сина.

Тигарот одговорил:
- Не, тревата е зелена!

Избувнал спор и отишле кај лавот, кралот на животните да го реши овој проблем.

Уште не стигнале до местото во шумата каде лавот седел на неговиот престол, магарето од далеку почнало да вика:
- Ваше Височество, нели тревата е сина?

Лавот одговорил:
- Така е, тревата е сина.

Магарето пресреќно, рекло:
- Тигарот не се согласува со мене, ми противречи, се кара и ме нервира, те молам казни го.

Кралот на животните рекол:
- Тигарот е казнет со 5 години молчење.

Магарето цело пресреќно си заминало скокајќи и викајќи:
- Тревата е сина, тревата е сина..

Тигарот ја прифатил казната, но го прашал лавот:
- Височество тревата е зелена, нели?

Лавот му одговорил:
- Да, се согласувам, тревата е навистина зелена.

Тигарот изненаден, го прашува:
- Па зошто тогаш ме казнивте?

Лавот одговорил:
-Не е важно дали тревата е сина или зелена, казната ти е 5 години молчење, заради тоа што такво храбро и интелегентно животно како тебе губи време да се расправа со магариња, па и да дојде на суд кај мене за такво прашање.

Секој нека ја согледа вистината и нека сфати:

Најлошо е да губиш време да се расправаш со некој на кој не му е ни гајле за вистината, туку само за победа на неговите верувања и илузии.

Никогаш не трошете време во расправа во која се смешни аргументите.

Постојат такви кои без разлика колку докази и сведоштва ќе добијат, не можат да разберат, зашто се заслепени од омраза и гордост.

Единствено што сакаат е да бидат во право, иако не се.

Кога незнаењето вика, умот молчи!

Постов немаше тенденциозност кон никого, едноставно доволно е поуката да ја прочитаме (дај боже и да ја применуваме)

Љубов за сите :roker:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Drustvo nekoj da ima zakazano za intervju vo bt
Ili nekoj sto e skoro biden ili ke odi
Da znam otprilika
Za decava prasuvam
 
Член од
22 јуни 2020
Мислења
6
Поени од реакции
7
Luge site sto cekate adresa a ste podignale drzavjanstvo preku ambasada ili konzulat odete odma vo Sofija i zavrsete si rabota. Jas bev preku ambasada cekav 4 ipol meseci za adresa, otidov vo sreda za sofija si podignav povtorno drzavjanstvo i vo cetvrtokot se slikav, zavrsiv rabota So sreka na site
So zdravje i sreka da si go koristis
Sokakov test se vlegva za Bugarija?
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Јас го замолувам јавно @Генерал малку да искулира и да не го тупи толку.

Брат, претеруваш, ова твоето веќе се граничи со шиканирање луѓе. Дај не заебавај, секој ден на различен член делиш памет, кој патем е оф топик пост исто. Твојот "зошто си офтопик" пост напишан за некој друг потоа повлекува уште цела страна филозофии кои ние останатите не сакаме и не сме должни да ги читаме. Секој ден на форумот со некој се караш. Колку и да има логика тоа што го збориш, сепак секојдневното твое изигравање џандар почна да иритира.

Секој ден го следам форумот, трпението ми е одамна потрошено поради предолгата процедура, 4 години од првата средба со посредникот и уште немам завршено работа, и на крај кога ќе видам лични препуцавања меѓу членови кои пополнуваат цели страни, ми се пцуе, искрено.

Олади малку брат. Молим те.

Другарки поздрав.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Јас го замолувам јавно @Генерал малку да искулира и да не го тупи толку.

Брат, претеруваш, ова твоето веќе се граничи со шиканирање луѓе. Дај не заебавај, секој ден на различен член делиш памет, кој патем е оф топик пост исто. Твојот "зошто си офтопик" пост напишан за некој друг потоа повлекува уште цела страна филозофии кои ние останатите не сакаме и не сме должни да ги читаме. Секој ден на форумот со некој се караш. Колку и да има логика тоа што го збориш, сепак секојдневното твое изигравање џандар почна да иритира.

Секој ден го следам форумот, трпението ми е одамна потрошено поради предолгата процедура, 4 години од првата средба со посредникот и уште немам завршено работа, и на крај кога ќе видам лични препуцавања меѓу членови кои пополнуваат цели страни, ми се пцуе, искрено.

Олади малку брат. Молим те.

Другарки поздрав.
Не си во право Марија, ти синакрај со процедурата и ти се јасни работите. На форумов не се само такви како тебе што чекаат инфо дали има указ или не. Од оф топик постови со кои покажуваат колку се среќни или тажни, или нетрпеливи па нагаѓаат кога ќе биде указ, или ги мрзи да погледнат во списокот на бибо форумов се претвора во бескорисен чат. И тие што сакаат да добијат инфо се губат во безброј страни и немајќи можност да најдат потребна информација по сто пати прашуваат исто. Така форумов ја губи идејата да помага на сите. Генерал се обидува тоа да го спречи , и фала му за тоа. А има ли друг начин да се направи тоа за форумов да се врати да ни биде корисен на сите, не само на тие што се на крај со процедурата, освен да се укаже на тие што јазабораваат улогата на форумов. Доколку сите што побрзо почнеме да ги почитуваме упатствата на Генералот набрзо ке нема што да пишува. Поздрав
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Јас го замолувам јавно @Генерал малку да искулира и да не го тупи толку.

Брат, претеруваш, ова твоето веќе се граничи со шиканирање луѓе. Дај не заебавај, секој ден на различен член делиш памет, кој патем е оф топик пост исто. Твојот "зошто си офтопик" пост напишан за некој друг потоа повлекува уште цела страна филозофии кои ние останатите не сакаме и не сме должни да ги читаме. Секој ден на форумот со некој се караш. Колку и да има логика тоа што го збориш, сепак секојдневното твое изигравање џандар почна да иритира.

Секој ден го следам форумот, трпението ми е одамна потрошено поради предолгата процедура, 4 години од првата средба со посредникот и уште немам завршено работа, и на крај кога ќе видам лични препуцавања меѓу членови кои пополнуваат цели страни, ми се пцуе, искрено.

Олади малку брат. Молим те.

Другарки поздрав.
Respekt. Tipot e vlezen u tezok film. Ne moze da kazuva deka pisuvame oftopik koga vo temata mozeme da zboruvame SVE sto e povrzano so bugarsko drzavjanstvo. Ovie negovi esei sto gi pisuva se oftopik i se dur ima budali sto mu aplaudiraat on gordo ke prodolzi so teatarot.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Respekt. Tipot e vlezen u tezok film. Ne moze da kazuva deka pisuvame oftopik koga vo temata mozeme da zboruvame SVE sto e povrzano so bugarsko drzavjanstvo. Ovie negovi esei sto gi pisuva se oftopik i se dur ima budali sto mu aplaudiraat on gordo ke prodolzi so teatarot.
Предлагам да си отворите своја група па да си пишувате СВЕ што сакате во врска со бг државјанство, затоа што форумов не е за СВЕ како што викаш туку само за ПРОЦЕДУРА И ПОТРЕБНА ДОКУМЕНТАЦИЈА. Очигледносте во завлуда во врска со тоа.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Предлагам да си отворите своја група па да си пишувате СВЕ што сакате во врска со бг државјанство, затоа што форумов не е за СВЕ како што викаш туку само за ПРОЦЕДУРА И ПОТРЕБНА ДОКУМЕНТАЦИЈА. Очигледносте во завлуда во врска со тоа.
Pa bukvalno sekoj moj post e povrzan so temata bugarsko drzavjanstvo. Jas ne prasuvam na temata kade se prodavaat eftini piperki ili recepti za gotvenje, taka da nepotrebno pravite tenzii i pravite lugjeto so strav da se izraduvaat, natazat ili prasat nesto na forumot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom