Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.442
Поени од реакции
9.179
А ако целта е да се навредува и едната и другата страна... ако воопшто има страни, е глупо.
Во право си за последното, а понекогаш наидуваме и на ова:

Секој има право на став Дамбс, ама не секој ја има привилегијата да има точен став. :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Во право си за последното, а понекогаш наидуваме и на ова:
Се зависи како го разбираш... „привилегија да имаш точен став“ не значи според мене некој да те ограничува, туку привилегијата да е точен твојот став значи да имаш големо разбирање и искуство дополнително, за нештата за кои расправаш.

Тука, на темава, јас читам само памфлети во стилот „јас сакам светот да е ...“ и тука следуваат мисли... а реалноста е дека има геј луѓе, не се ништо посебни во однос на другите, не се ништо помалку вредни од другите, а ете некои се осудуваат да им калемат болести, па не можело ова не можело она...
Се може... прифатете во животот дека се е можно... зошто да бидеме ние препреката за нечија среќа?
Бидејќи ни се повраќа?
Реков веќе: одете повраќајте во вашите домови, грижејќи се за туѓите животи какви биле.. :)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.442
Поени од реакции
9.179
Повторно си во право!!!

Тука, на темава, јас читам само памфлети во стилот „јас сакам светот да е ...“ и тука следуваат мисли... а реалноста е ...
И јас на темата читам само памфлети од типот, еј луѓенца хехе, супер е гејове, парове и слично... сФе фино, поштено, лепо АМА да не ми дома (кај комшијата ако може).

И така.

п.с. Дамбле беше во право, дискусијата одамна е исцрпена, одиме сега само онака чисто ради спорт со репликиве.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Најубаво е пред да изнапишете било што, да размислите дали може подобро и поубаво да се каже. Нормално, не сте одговорни другиот како ќе разбере, тоа е негова ствар, но, сепак треба да се потруди човек, за љубов зборуваме море хеј :)
А ако целта е да се навредува и едната и другата страна... ако воопшто има страни, е глупо.
Ne zboruvame za ljubov, ne znam od kade dobi takov vpecatok.
A okolu navredite, sega ako gi navreduva vistinata toa voopsto ne e moj problem. Ili ako treba so primer za podobro da sfatis, ako na nekoj slep ne mu kazuvas deka e slep tuku mu pravis filmovi kako toj gleda normalno kako i site drugi, toa ne znaci deka toj ke bidi pomalce slep od prethodno. Napritiv ke si bidi isto slep kako i sto si bese samo sto ke bidi vlezen vo film deka e se vo red so nego i ne mu treba nikakva pripomos i olesnuvanja. Eden den ke posaka i za vozacka da polaga, posto neli ne mu fali nisto, a toj bel konj ne gleda pred nego. I ete ti belja :toe:. A zosto, samo zatoa sto ste go lazele za da ne mu gi povredite custvata namesto da mu ukazete na realnosta kolku i da e surova i neprijatna istata. Deka e slep, da se pomiri i da nauci da zivee so toa.
P. S sekoja slicnost na prikaznata so pederite ne e slucajna, bas naprotiv.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Таа „вистина“ носи војни... не се расфрлајте со вистини...
Повторно си во право!!!

И јас на темата читам само памфлети од типот, еј луѓенца хехе, супер е гејове, парове и слично... сФе фино, поштено, лепо АМА да не ми дома (кај комшијата ако може).
Се сложувам... не реков дека едниот табор е подобар од другиот, само кажав како би требало да се дискутира...

Едно само можам да додадам: кога се работи за човекот, како единка, треба сериозно да се пристапува кон тоа и да се дава помош, таму каде што може и треба...
Не треба да бидеме ние тие, кои што ќе ги ставаат прангите на другите бидејќи имаме „наша вистина за нив“ ниту пак да бидеме ние тие кои ќе прават бучава со истите тие „пранги“...

Човештвото пред се. Другото, доаѓа само по себе... потребно е разбирање. Омраза и одбивност е лесно... најди нешто позитивно во овој свет на искушенија да те видам, е тоа е уметност!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Се зависи како го разбираш... „привилегија да имаш точен став“ не значи според мене некој да те ограничува, туку привилегијата да е точен твојот став значи да имаш големо разбирање и искуство дополнително, за нештата за кои расправаш.

Тука, на темава, јас читам само памфлети во стилот „јас сакам светот да е ...“ и тука следуваат мисли... а реалноста е дека има геј луѓе, не се ништо посебни во однос на другите, не се ништо помалку вредни од другите, а ете некои се осудуваат да им калемат болести, па не можело ова не можело она...
Се може... прифатете во животот дека се е можно... зошто да бидеме ние препреката за нечија среќа?
Бидејќи ни се повраќа?
Реков веќе: одете повраќајте во вашите домови, грижејќи се за туѓите животи какви биле.. :)
Imas tolku mnogu greski( ne pravopisni), toa cudo edno.
Ili ajde vaka. Ajde navikni se deka se moze vo zivotot i deka ne treba da bidis prepreka za nicija srekja, a ne samo koga se raboti za pederite. Sledniot pat koga ke ti se pripovrakja od pedofili, zoofili, nekrifili i uste neznam kolku filiii slobodno povrakjaj si po doma, grizejki se za tugjite zivoti kakvi bile...... :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Imas tolku mnogu greski( ne pravopisni), toa cudo edno.
Ili ajde vaka. Ajde navikni se deka se moze vo zivotot i deka ne treba da bidis prepreka za nicija srekja, a ne samo koga se raboti za pederite. Sledniot pat koga ke ti se pripovrakja od pedofili, zoofili, nekrifili i uste neznam kolku filiii slobodno povrakjaj si po doma, grizejki se za tugjite zivoti kakvi bile...... :)
Секој прави грешки... :)

Јас не познавам зоофили, некрофили и педофили за да ми се лоши од нив... дури и не знам што би правел меѓу такви луѓе, кои не ги разбирам, бидејќи има толку „живо и кревко месо“ за водење љубов!

Она што ме опкружува и има допир со мојот универзум е многу поразлично од овој твој свет што ти ми набројуваш!
Бирај со кого се дружиш, мој совет.

И постојаното поврзување на геј луѓето со сето останато е од злоба и омраза. Ништо друго не гледам од ова... зошто омраза, ти си знаеш. Ако си имал девојка и ти признала дека е геј, не си ја ти направил геј, таа била геј, ти си помогнал да сфати која е и што е! Тоа е добро дело. :)

Геј луѓето сакаат луѓе, живи, здрави, среќни, со кои би го поминале животот заедно... ако тоа им е волја нормално...

Но ти, со твојот ум, сето ова го туркаш во една иста корпа.... зошто? Нема потреба.

Истото го читав со години на подфорумот Религија!
Се беше секта или зло ако не е од двете религии подолгото! И аман со тој став за нештата... не оди тоа така....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Sto ke se sluci? Opsto pedersko osloboditelno vostanie i nivnite devijantni sojuznici protiv normalnite?
Премногу простачки одиш со муабетиве... мислев за „вистината“ на која се повикуваат сите и страдаат сите заради тоа, а таа вистина никако не ја испробале истите тие кои се повикуваат на неа, во нивните животи. за да видат дали реално е нивна вистина како прво, а потоа да ја „продаваат“ на дургите како „апсолутна“.

Многу површно ми влета со муабет...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Јас не познавам зоофили, некрофили и педофили за да ми се лоши од нив... дури и не знам што би правел меѓу такви луѓе, кои не ги разбирам, бидејќи има толку „живо и кревко месо“ за водење љубов!
Ti ako ne poznavas toa po avtomatizam ne znaci deka ne postojat, tuku deka ete ne si imal srekja ili nesrekja da gi sretnis..

И постојаното поврзување на геј луѓето со сето останато е од злоба и омраза.
Bas naprotiv, tie se samo eden mal spektar od paletata na devijacii koi otstapuvaat on normalnata seksualna orientacija. Ne se nisto posebni vo odnos na drugite, kolku i da se trudis da se ubeduvas sam ili da gi ubeduvas drugite ili niv samite. Nisto povekje, nisto pomalce, a najmalce posebni. Ne gledam nikakva pricina niti potreba da gi delite od ostanatite. Nema tuka nikakva zloba ili omraza, tuku cist fakt. Ili za site ili za nikoj.
P. S Tuku kako da osekjam deka vaka malce kako da ti se pripovrakja od ostanatiot del od spektarot na seksualni devijacii. Se nadevam deka si doma pa slobodno ispovrakjaj si se :toe:.
Автоматски споено мислење:

Многу површно ми влета со муабет...
Oti bezveze ti bese, zatoa.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Би било фино да пишуваш кирилица. Заморно е ова латиницава.

Па јас реков веќе дека геј луѓето не се ништо посебно во однос на нас кои сме хетеросексуалци... тука се сложуваме.
Колку што ти и јас сме „болни“ заради ова или она за другите, толку се и геј луѓето „болни“ за тебе и останатите кои не сакаат да постојат геј луѓе...
Едноставно ти не сакаш да има геј луѓе - или да се кријат, како и до сега...
Не може тоа така повеќе... нема криење од тоа кои сме и што сме, и нема бегање од последиците од сето тоа.
И не сме ние тие кои ќе ги спроведуваме последиците на нечии акции... дали се разбираме?

Тоа што за тебе е девијација некој да е геј, исто за мене е девијација некој што е неписмен и нечита книги и не го разбира светот, живее во „стаклено ѕвоно“ и се мора да биде како што е во неговото ѕвоно инаку... да ги отепаме ако не геј луѓето :)

Тоа е таа „вистина“ ти која ја нарекуваш „факт“ и е проблем. Не постои факт или вистина во однос на љубовта, дали ти е јасно тоа?
Постојано дрдорење како се болни геј луѓето, е злобно и не води кон ништо полезно... поболни се луѓето со ограничувањата свои кои ги наметнуваат на другите со навреди отколку геј луѓето. :)

Ако треба да бирам кој да поддржам: дали твоето ограничување и навреди кон другите или геј луѓето, би застанал од страната која се бори да биде иста ко тебе, иако си ограничен, плиток и без разбирање на другоста и различноста од она што ти си...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Истото го читав со години на подфорумот Религија!
Се беше секта или зло ако не е од двете религии подолгото! И аман со тој став за нештата... не оди тоа така....
Za tvoja srekja ili nesrekja voopsto ne sum religiozen, a i ova ne e toj podforum.
Obicno religioznite ljuge se kreacionisti, veruvaat vo visa sila, bog, pojma nemam sto koj sozdal se itn itn. Jas vlecam povekje na kaj evolucionistite i evoluciski gledano homoseksualnosta e slepa granka vo evolucijata, vi se dopagjalo toa ili ne. Nema tuka muabeti na koj e podolg, ednostavno toa e fakt.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Za tvoja srekja ili nesrekja voopsto ne sum religiozen, a i ova ne e toj podforum.
Obicno religioznite ljuge se kreacionisti, veruvaat vo visa sila, bog, pojma nemam sto koj sozdal se itn itn. Jas vlecam povekje na kaj evolucionistite i evoluciski gledano homoseksualnosta e slepa granka vo evolucijata, vi se dopagjalo toa ili ne. Nema tuka muabeti na koj e podolg, ednostavno toa e fakt.
Само споредив дека истото се случува секаде кога некој сака да ограничи некој друг и да го направи „болен“ со тоа што ќе го споредува со нешта кои се далеку од тој човек светлосни години...

Ама што имаш ти со еволуцијата и што е слепа гранка или не во однос на човештвото?
Ти си тој што нечија карма и правец во животот ќе го осудиш и ограничиш да не се случи?
Не можеш да го направиш тоа...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Па јас реков веќе дека геј луѓето не се ништо посебно во однос на нас кои сме хетеросексуалци... тука се сложуваме.
Ne, ne voopsto ne se slozuvame. Jas sosem drugo rekov. Ete i ke ti povtoram.
Homoseksualcite vo nisto ne se posebni od ostanatite seksualni devijacii. Ima golema razlika pomegju toa sto jas go rekov i toa sto ti go velis, taka da daleku od toa deka se slozuvame.
Колку што ти и јас сме „болни“ заради ова или она за другите, толку се и геј луѓето „болни“ за тебе и останатите кои не сакаат да постојат геј луѓе...
Niti ednas nemam receno deka se bolni ili deka e bolest. Mozebi tuka doktorkata konecno ke treba da se vkluci i da dade definicijja za sto e bolest a sto ne. Ako nekoj se rodi bez ekstremiteti, dali toa moze da se definira kako bolest? Imam receno mnogu raboti za niv i nim slicnite, no ne deka e bolest taka da batali tie muabeti, barem ne so mene.

Едноставно ти не сакаш да има геј луѓе - или да се кријат, како и до сега...
Ova ednostavno ne e tocno, neznam od kade ova. Ednostavno smetam deka nema nisto normalno vo homoseksualnosta, niti pak kaj nivnite drugarcinja so drugi seksualni devijacii, ne se nisto posebni od niv i na osnov na toa ne im sleduvaat nikakvi posebni prava niti pak privilegii samo zatoa sto se homoseksualci. Ili na nikoj ili na site posto site tie se izvini vaka na izraz isti kurac drugo pakovanje.
Тоа е таа „вистина“ ти која ја нарекуваш „факт“ и е проблем. Не постои факт или вистина во однос на љубовта, дали ти е јасно тоа?
A dali ti e jasno tebe deka ovde nema vrska ljubovta. Znam deka toa vi e edinstveniot djoker koj go imate vo rakavot i koj navodno ve deli od drugite slicni na vas no za zal ne vi drzi voda argumentot. I sam go znaes toa. Ljubovta pomegju dvajca pederi ne e ekskluzivno pravo samo na pederite. Site mozat da se povikaat na toa. Isto i obostranata soglasnost. Znaci fakt, so ljubov ili bez nea ne ste nisto posebni od ostanatite seksualni devijacii i prema toa ne gledam nikakva niti pricina, uste pomalce potreba da ve razdeluvame od niv i da ve vmetnime kaj normalnite. Za posebni pak prava i privilegii na osnov na vasata devijantnost voopsto i da ne pravime muabet. Ete zadovolete se so toa deka pederlukot ne e kaznivo delo, sto ne mozam da recam za ostanatite vasi kolegi koi ja nemaat taa srekja ili privilegija da ne odgovaraat pred zakonot ili da ne zavrsat vo nekoja druga specijalizirana ustanova samo na osnov na nivnata seksualna orientacija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom