Payoneer (официјална тема)

Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.550
Веќе самиот си имаш одговорено. Ако приливот на пари ти е во USD, тогаш тераш со USD Payoneer, USD mastercard и USD девизна сметка во стопанска.

Парите можеш да ги повлечеш од банкомат со конверзија USD - MKD или да ги повлечеш на девизна сметка во банка без провизии и конверзии, но тогаш ќе треба тие пари да ги пријавиш и да платиш персонален данок.
Ова ме копкаше, фала.

Имам другар кој има отворено пајонир пред 5-6 години. Не му е поврзана со македонска девизна сметка, ниту му побарал некој да ја поврзи пајонирот со девизна. Затоа малце нејасно ми беше.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Нема што да ја поврзиш, терај си со неа за плаќање преку картичка насекаде не ти зема никаков процент, едино ти зема некоја сума од некплку долари ако ја пикнеш во автомат затоа избегавај, ако веќе ти треба кеш извади поголема сума за да не се колиш на секое.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.860
Поени од реакции
7.703
Ова ме копкаше, фала.

Имам другар кој има отворено пајонир пред 5-6 години. Не му е поврзана со македонска девизна сметка, ниту му побарал некој да ја поврзи пајонирот со девизна. Затоа малце нејасно ми беше.
Мора Пајонирот да го поврзиш со сметка во банка, но не мора парите да ги повлекуваш на таа сметка. Инаку нема да ти го активираат акаунтот и нема да ти издадат Мастеркард. Потоа можеш да си ги трошиш од картица без да ги повлекуваш во банка.

Но, ако трошиш многу повеќе отколку што можеш да оправдаш заработени пари, тогаш може да ти влезат во траг и да ти побараат потекло на пари за се што си купил (пример купуваш кола за 50000$ преку Пајонир картица, а никогаш не си повлекол на девизната сметка ни долар).
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.550
Нема што да ја поврзиш, терај си со неа за плаќање преку картичка насекаде не ти зема никаков процент, едино ти зема некоја сума од некплку долари ако ја пикнеш во автомат затоа избегавај, ако веќе ти треба кеш извади поголема сума за да не се колиш на секое.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
Незнам од кога ама ако сакаш да отвориш Пајонир акаунт ти бара сега девизна сметка (Swift Code и IBAN).
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Во Стопанска банка имам и USD и ЕУР девизни сметки. Според вас со која би било најдобро/најпаметно да се регистрирам на Пајонир?
Би ја користел за работна на фивер/апворк.

Да го надополнам прашањето.

Трансакциите на Апворк пример под дифолт се во УСД.
Значи ако го отворам Пајонирот на ЕУР сметкам тогаш. Плаќањето, еднаш конверзија од УСД --> ЕУР на сметката моја, па после ако сакам да вадам од бакомат уште еднаш конверзија, т.е од ЕУР --> МКД.

А ако го отворам на УСД сметка. Плаќање во УСД па во сметка УСД без конверзија. Па од банкомат во МКД само еднаш конверзија.

По оваа логика не би било подобро да го отворам на УСД девизна сметка?
Ако се работи за поголеми суми јас би ги конвертирал во ЕУ зошто е постабилно еврото, доларот осцилира доста.
Од банкомат секогаш ќе ти зима конверзија, освен со ЕУ картичка во земја од ЕУ пример Грција, тогаш само 5еу ти зима банката нема други провизии.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Незнам ова нешто ново, јас кога ја вадев ништо од ова не бараа.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.550
Незнам ова нешто ново, јас кога ја вадев ништо од ова не бараа.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
Да, другар кој има вадено пред 5-6 год не му бараја тогаш сметка. Си заработува и само си ги вади на банкомат. Ни данок ни ѓутуре.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
982
Поени од реакции
1.400
Да, другар кој има вадено пред 5-6 год не му бараја тогаш сметка. Си заработува и само си ги вади на банкомат. Ни данок ни ѓутуре.
Тоа со данокот и не е баш паметно да се одбегнува дури и доколку ја користиш само картицата. Можеш да видиш што се случува во Србија моментално и имзинатава година, две и тамо исто како тука не се плќаше данок па пејонир им ги даде на србите податоците за српските клиенти и државата ги оданочи сите, поради тоа што нели сите имаме обврска да пријавиме данок иако некогаш државата нема можност да ги види трансакциите(таков е законот). Што значи доколку за 2-3 год нашиве ги побараат податоците од мк корисници ке им бидат дадени и ке бидат оданочени сите што не платиле данок, дури и многу веројатно е дека и ке има казни за даночно затајување.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.550
Тоа со данокот и не е баш паметно да се одбегнува дури и доколку ја користиш само картицата. Можеш да видиш што се случува во Србија моментално и имзинатава година, две и тамо исто како тука не се плќаше данок па пејонир им ги даде на србите податоците за српските клиенти и државата ги оданочи сите, поради тоа што нели сите имаме обврска да пријавиме данок иако некогаш државата нема можност да ги види трансакциите(таков е законот). Што значи доколку за 2-3 год нашиве ги побараат податоците од мк корисници ке им бидат дадени и ке бидат оданочени сите што не платиле данок, дури и многу веројатно е дека и ке има казни за даночно затајување.
има по порталите вести за ова?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Не се кажувајте многу кој што и како работи со Пејонир на форумов...со оглед на тоа дека неколку истакнати членови овде јавно говорат дека работат во МВР, има администратори блиски роднини на сегашни и поранешни удбаши, има вработени во УЈП и обвинителства, итн.

Само трн во нога сами може да си ставите...НАЈСЕРИОЗНО ви велам, за кодошење е..ло си мајчето македончето. Да не испаднете поголем криминалец од Соња-ТАТ.
 
Последно уредено:
Член од
23 јули 2019
Мислења
15
Поени од реакции
3
Толку нема некој јунак што работи фриленс а да има понова пајонир карта да ми одговори на 2-3 прашања? :unsure:
Слушај најдобро е УСД пошто како што кажа 2 конверзии имаш со ЕУР курсни разлики ќе те отепаат од земање пари , јас имам друго прашање мојата е УСД кога вадам на банкомат ме отепуваат провизија еве пример на 40.000 денари 1580 денари не е нормално ... тоа ти е исто како 10% персонален данок да плаќам , па да правам трансфер директно на банкарска сметка повеќе ми се исплајќа и пошто е од работа немам потреба од 10% персонален данок да плаќам последно инфо што го добив.
 
Член од
7 март 2014
Мислења
92
Поени од реакции
68
Дали воопшто Payoneer може да се поврзе со НЛБ и како идат провизиите?
Ja ova probuvam sea da napravam, ama mi dava "Amount available for withdrawal is less than allowed minimum" iako sum nad toj minimum, Payoneer support mi vikaat da se javam na bankata, IBAN/Swift sve e tocno, ima nekoj iskustvo so ova? Da se zalam na NLB ili?
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
982
Поени од реакции
1.400
Слушај најдобро е УСД пошто како што кажа 2 конверзии имаш со ЕУР курсни разлики ќе те отепаат од земање пари , јас имам друго прашање мојата е УСД кога вадам на банкомат ме отепуваат провизија еве пример на 40.000 денари 1580 денари не е нормално ... тоа ти е исто како 10% персонален данок да плаќам , па да правам трансфер директно на банкарска сметка повеќе ми се исплајќа и пошто е од работа немам потреба од 10% персонален данок да плаќам последно инфо што го добив.
зависи каква работа, ако ти ги исплаќа македонска фирма не треба ама ако ти ги исплаќа странска фирма тогаш можно е да треба..
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Здраво

Се извинувам доколку истово прашање е поставено.
Дали има некоја опасност (во однос на даноци, или ете да бидиме како на мета на УЈП и сл.), доколку се пазари (употреба на пос терминали) со Payoneer картичката кај нас?

Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom