Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Уште едно прашање, бараат во банка сметка каде такса да се уплати или знаат, и во која банка отидовте? За подигање на Указ во софија....
Кај што завршува МП лево најгоре на улицата од десна страна ќе ти дојде Allianz банка! Нема гужва, одиш директно на Благајна и менуваш еур во левови и само му кажуваш дека сакаш да уплатиш такса за Указ за во МП! 50лева плус 12лева провизија е, дечкото сам се знае!

Друг некој праша! Да работи Деве Баир и можеш со кола преку Паланка и од Ск на картица преку нет купи си винетка
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Кај што завршува МП лево најгоре на улицата од десна страна ќе ти дојде Allianz банка! Нема гужва, одиш директно на Благајна и менуваш еур во левови и само му кажуваш дека сакаш да уплатиш такса за Указ за во МП! 50лева плус 12лева провизија е, дечкото сам се знае!

Друг некој праша! Да работи Деве Баир и можеш со кола преку Паланка и од Ск на картица преку нет купи си винетка
Фала многу!
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
22
Поени од реакции
23
Дечки земав удостоверение Ноември месец пуштив преку Љупчо овој што има книжара до БГ амбасада за ЕГН сеуште немам одговор чекам дваипол месеци.
Некој со слична ситуација колку се чека ЕГН и да ми препорача некој за ЕГН кој би можел да ми среди
Поздрав
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Дечки земав удостоверение Ноември месец пуштив преку Љупчо овој што има книжара до БГ амбасада за ЕГН сеуште немам одговор чекам дваипол месеци.
Некој со слична ситуација колку се чека ЕГН и да ми препорача некој за ЕГН кој би можел да ми среди
Поздрав
preku ambasada go podigna ukazot,posto prvo se ceka adresa pa posle egn,ako sakas posrednik ke yi dam na poraka da ti zavrsi rabota ako ti e iskocena adresa
 
Член од
10 јуни 2021
Мислења
1
Поени од реакции
1
Поздрав пријатели од форумот... би се обратил до лицата кои што земале државјанство од софија по втор пат и би замолил за одговор доколку некој знае ...дали кога го подигнувате државјанството од мп електронски веднаш ви го праќаат удомителното писмо во средец ,потоа дали во средец кога пријавувате за егн плаќањето можи да биди со картичка master или visa или мора да биди во кеш со левови и трето дали изводите кои ви ги преведуваат на бугарски јазик можи да бидат интернационални или мора да бидат обични изводи и колку отприлика чини превод на еден извод.Ви благодарам однапред
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
98
Zdravo decki
Moze li nekoj da mi kaze sto bil sega skoro za pismoto vo sofija i sto ja zavrsil cela postapka do podiganje pasos
Koj e procesot i kolku trosoci ima do vadenje postapka za 3 dena pasos
Fala
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Поздрав пријатели од форумот... би се обратил до лицата кои што земале државјанство од софија по втор пат и би замолил за одговор доколку некој знае ...дали кога го подигнувате државјанството од мп електронски веднаш ви го праќаат удомителното писмо во средец ,потоа дали во средец кога пријавувате за егн плаќањето можи да биди со картичка master или visa или мора да биди во кеш со левови и трето дали изводите кои ви ги преведуваат на бугарски јазик можи да бидат интернационални или мора да бидат обични изводи и колку отприлика чини превод на еден извод.Ви благодарам однапред
Сите одговори се наназад дадени на страните, и дур чекаш некој да ти одговори разлистај ;)
Автоматски споено мислење:

Zdravo decki
Moze li nekoj da mi kaze sto bil sega skoro za pismoto vo sofija i sto ja zavrsil cela postapka do podiganje pasos
Koj e procesot i kolku trosoci ima do vadenje postapka za 3 dena pasos
Fala
прочитај го претходниот одговор и ќе најдеш одговор на сите прашања :)
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
98
Сите одговори се наназад дадени на страните, и дур чекаш некој да ти одговори разлистај ;)
Автоматски споено мислење:


прочитај го претходниот одговор и ќе најдеш одговор на сите прашања :)
Ne pisuva vo posledniot odgovor!!
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Поздрав пријатели од форумот... би се обратил до лицата кои што земале државјанство од софија по втор пат и би замолил за одговор доколку некој знае ...дали кога го подигнувате државјанството од мп електронски веднаш ви го праќаат удомителното писмо во средец ,потоа дали во средец кога пријавувате за егн плаќањето можи да биди со картичка master или visa или мора да биди во кеш со левови и трето дали изводите кои ви ги преведуваат на бугарски јазик можи да бидат интернационални или мора да бидат обични изводи и колку отприлика чини превод на еден извод.Ви благодарам однапред
Zdravo decki
Moze li nekoj da mi kaze sto bil sega skoro za pismoto vo sofija i sto ja zavrsil cela postapka do podiganje pasos
Koj e procesot i kolku trosoci ima do vadenje postapka za 3 dena pasos
Fala
Imam odgovoreno na strana 898 procitajte


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Ne pisuva vo posledniot odgovor!!
Убаво што прочита, следно работи на тоа да го разбереш прочитаното (што пишува)!
Ќе го искористам твојот пост (бидејќи знам дека ќе го прочитаат многу)!

Секој што има еднаш земено Указ или чека да подигне Указ од амбасада и конзулат, особено оние кои чекаат пријава за адреса....

На темава мојот пост на стр. 890 Ви е Оче наш, на стр. 898 постот од @Půtîñöt Ви се 10 Божји заповеди како да постапите у случај некој да неќе да Ви заврши работа!

Не чекајте- ОДЕТЕ! Колку побрзо одите и вадите документи, толку побрзо отварате простор за нови Укази да се објавуваат и нови да имаат пасоши... колку побрзо вадите пасоши во рака ја имате судбината која ќе Ве однесе на друго место и дај боже да Ви го реализира планот по кој сте тргнале!

Корона кризата ќе заврши многу брзо и економиите во Европа ќе закрепнат и доколку го имаш веќе извадено документот ги фаќаш подобрите и полесни и поплатени места! А ако ја чекаш адресата и писмото, кога ќе стигнеш во Европа ќе бидеш гневен на Романецот и Пољакот зошто дошле пред тебе и ќе молиш повеќе да работиш за помалку од другите да те платат.

Одете и успех и храброст на сите!
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
105
Поени од реакции
249
Decki prasanje: moze li da se uspee egn da se izvadi den posle zajavuvanje adresa? Procitav niz nekoj post nanazad deka sega trebalo do edna nedela za toa.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Decki prasanje: moze li da se uspee egn da se izvadi den posle zajavuvanje adresa? Procitav niz nekoj post nanazad deka sega trebalo do edna nedela za toa.
Додека поставуваш прашања на форумот (истите по неколку пати), додека се двоумиш, додека гледаш кој ќе ги чува децата и кој ќе ти оправда отсуство од работа луѓето отидоа и зедоа пасош па УТРЕ можат да заминат во ЕУ.

Немој да се навредиш, извини ако ти напшишав премногу директно, не сакам да те омаловажам туку сакам да ти посочам дека МОРАШ да реагираш ако сакаш да добиеш нешто во животот. Акција-реакција.
Сфати го ова како мотивација и реагирај за свое добро и добро на твоите најблиски.

Да, може да завршиш за еден ден (евентуално два, со спиење).
Избегни понеделник и вторник, оди среда или четврток.
Тоа ти е сублимат од сите членови кои заминаа и се вратија (тоа се нивните искуства напишани на 10 страни наназад).

ТИЕ што не извадија сега ради гужва е заради тоа што не сакаа да ноќеваат па ќе одат во следна прилика, што не значи дека луѓето не вадат ЕГН и дека е блокирано.

Само храбро и со среќа.
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
105
Поени од реакции
249
Додека поставуваш прашања на форумот (истите по неколку пати), додека се двоумиш, додека гледаш кој ќе ги чува децата и кој ќе ти оправда отсуство од работа луѓето отидоа и зедоа пасош па УТРЕ можат да заминат во ЕУ.

Немој да се навредиш, извини ако ти напшишав премногу директно, не сакам да те омаловажам туку сакам да ти посочам дека МОРАШ да реагираш ако сакаш да добиеш нешто во животот. Акција-реакција.
Сфати го ова како мотивација и реагирај за свое добро и добро на твоите најблиски.

Да, може да завршиш за еден ден (евентуално два, со спиење).
Избегни понеделник и вторник, оди среда или четврток.
Тоа ти е сублимат од сите членови кои заминаа и се вратија (тоа се нивните искуства напишани на 10 страни наназад).

ТИЕ што не извадија сега ради гужва е заради тоа што не сакаа да ноќеваат па ќе одат во следна прилика, што не значи дека луѓето не вадат ЕГН и дека е блокирано.

Само храбро и со среќа.
Fala ti mnogu! Nema da ti zemam za zlo, nemam problem so ego. Kje idam cetvrtok, pa me interesirase, zasto imase postovi vo koi bese kazano deka sega cekje ne se zavrsuvalo za dva tri dena, egn se cekalo povekje, zatoa i prasav. Pozdrav!
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Fala ti mnogu! Nema da ti zemam za zlo, nemam problem so ego. Kje idam cetvrtok, pa me interesirase, zasto imase postovi vo koi bese kazano deka sega cekje ne se zavrsuvalo za dva tri dena, egn se cekalo povekje, zatoa i prasav. Pozdrav!
Четврток е паметна опција и да треба да завршиш работа следен ден ќе преспиеш и петок ќе завршиш работа. Така да не губиш.
Препрочитај ги постовите поназад на марин и путинот и организаирај се каде и што ќе се чека, оди, уплаќа.
Среќен пат и напиши како помина за да имаме инфо од сите што одат како се одвиваат работите на терен. Од срце ти посакувам успех.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom