Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Drugari zdravo ,
Deneska da spodelam mng interesno i frapantno patuvanje Skopje-Sofija-Skopje :) zaedno so @miskolo i @vojkan88.

Za sreka nemase mng guzva “deka petok” - okolu 15 luge.
Otidovme so cel da podigneme povtorno ukaz.
Plativme 25€ i cekavme red. Toa tamu e bagra bez komanda, koja nit se tera nit se vodi, toj sto ke resi da odi na ovoj nacin Sofija ( Spremete se psihicki, fizicki, umstveno i drmnete nekoja caska rakija :) ).

Dojdovme na red …..
@miskolo nekako so taa srekna facka zavrsi odma rabota , go podigna ukazot povtorno bez nikakvo maltretiranje. (Coekot e faca gratis )

Dojdov jas na red, vozvisen od situacijata na @miskolo, rekov ke bide odlicno brzo bez mng maltretiranje NO:
Tetkata so plava kosa, pristara zenicka izgleda nema tolku mnogu pcueno od svojata 12 godina pa normalno jas i mojata sreka go dobivme pikadoto :) .
Od ne znam koe koleno do koe koleno iznaredi sekakvi navredo kon mene ( kako makedonskiot narod ne treba da postoi i NE postoi kako Makedonec itn … ) , no za sreka zavrsiv rabota i podignav UKAZ so odgovor deka nemam podignato ukaz vo Skopje i na sekoja nejzina navreda mojot odgovor bese ,Da taka e vo pravo ste .

Sleduva @vojkan88: verojatno vidno iznervirana od mene @vojkan88 go dobi centarot na pikadoto. Bese vraten da se vrati vo 14h poradi istata pricina podignat ukaz vo Bitola. Se vrativme vo 14h i zavrsivme site trojca rabota.

Po podignati ukazi otidovme do sredec i tamu isto taka podnesovme za adresa.

Ona sto sakam da go potenciram e slednovo.
1. Ne cekajte i odite sto pobrzo vo Sofija
2. Nemoze da ne navredat onolku kolku sto nie ja sakame slobodata i out od ovaa vukojebina
3. Sekoj sto ke otide golemi se sansite da zavrsi rabota bidejki tie 25€ na toa sitno i malo bugarce mu znacat mng.

Tolku od mene odlicna druzba deneska, premnogu stres i den so ke go pametis.

Bidete pozdraveni pa sledna nedela odime na slikanje.

Stay strong and have a clear vision for your goals ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
јас го јадев кај таа! Климаксот на најјако и е пуштен... купете чоколадо и дајте и да се заблажат со колегите ќе смири хормон! јас така направив и "красивец, ајде идвај си в општината" на крај ми кажа а пред да и го дадам чоколадото се дереше како земале пасоши а незнаат бугарски.
Ви честитам на сите тројца!
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
јас го јадев кај таа! Климаксот на најјако и е пуштен... купете чоколадо и дајте и да се заблажат со колегите ќе смири хормон! јас така направив и "красивец, ајде идвај си в општината" на крај ми кажа а пред да и го дадам чоколадото се дереше како земале пасоши а незнаат бугарски.
Ви честитам на сите тројца!
Ete uste eden trik vreden sloboda


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
103
Почитувани другари и другарки, дојде денот да си пакувам куферите и веројатно многу време повеќе активен да бидам нема на темава ама понекогаш ќе фрлам око.
Еве вака јас како знаете од 15.12 чекав за ебаната адреса да стигне од конзулатот во Битола до Средец ама ништо. Ја контактирав адвокатката која ми врши цела работа и ми рече дојдо Софија ќе средиме.
Затоа во Средата извадив зелен картон и ПЦР тест и кренав вечерта за Софија, стигнав до граница до 23:30, во Софија стигнав 2:30 и мојата адвокатка беше со мене рече дека во Вторникот и рекла колешка дека даваат потврди за адреси, чекав ред цела вечер око не склопив, чекав прво ред не за улаз туку од десна страна отвори министерството и појдов, полицаецот ми вика за какво? Јас му викам еми за потвдение за адреса а тој ми вика еми денес нема адреси, ја викнав адвокатката праша и вика денеска им текнало нема адреси, ќе пробаме да извадиме дупликат од указ, влегов да чекам од страната на тие шо чекаат указ со датум од 2021, влегов заедно со адвокатката на шалтер и адвокатката и вели за потврди за адреса а службеничката и вика дека тоа било само еден ден пробно имало гужва више нема да даваат така. И адвокатката и вика шо праеме сега а она и вика дојдете после 2 ќе ви извадам пак удостоверение ќе платите пак такса и после тоа ќе пуштам пријава за општина, одете тамо и поднесете за егн, тоа и напраивме, вчера поднесовме за егн околу 16:00 по бг време, спиев тамо, мораше во Хотеч Славјанска беседка го препорачувам не е многу сакп и е на 100м од министерство и од средец 600м. Денес го зедов егнт со сликав по експресна постапка и у понеделник го зеам пасапорто и дим да ме њама. Значи во рака немав никаков термим само пасош, адвокатката ми го даде изводод преведен и легализиран и тоа беше се. Гледам тука има некои ШПЕКУЛАТОРИ дека ако земете пак указ од Софија ќе имате проблем, проблем никаков нема да има и да стигне писмото во Средец вие веке имате адреса во систем, писмото ќе биде фрлено во корпа. Нема да има никаков проблемАко сака некој контакт од адвокатката нека ми пише порака.
На крај БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ ШТО МИ ПОМОГНАЛЕ, ШТО ПОБРЗО СИТЕ ДА СИ ЗЕМЕТЕ ПАСОШОТ И НЕКА Е СРЕЌНО.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Cestitki, so sreka i da si go unovcis pravilno! Fala i za tvojot doprinos na forumov
Автоматски споено мислење:

Почитувани другари и другарки, дојде денот да си пакувам куферите и веројатно многу време повеќе активен да бидам нема на темава ама понекогаш ќе фрлам око.
Еве вака јас како знаете од 15.12 чекав за ебаната адреса да стигне од конзулатот во Битола до Средец ама ништо. Ја контактирав адвокатката која ми врши цела работа и ми рече дојдо Софија ќе средиме.
Затоа во Средата извадив зелен картон и ПЦР тест и кренав вечерта за Софија, стигнав до граница до 23:30, во Софија стигнав 2:30 и мојата адвокатка беше со мене рече дека во Вторникот и рекла колешка дека даваат потврди за адреси, чекав ред цела вечер око не склопив, чекав прво ред не за улаз туку од десна страна отвори министерството и појдов, полицаецот ми вика за какво? Јас му викам еми за потвдение за адреса а тој ми вика еми денес нема адреси, ја викнав адвокатката праша и вика денеска им текнало нема адреси, ќе пробаме да извадиме дупликат од указ, влегов да чекам од страната на тие шо чекаат указ со датум од 2021, влегов заедно со адвокатката на шалтер и адвокатката и вели за потврди за адреса а службеничката и вика дека тоа било само еден ден пробно имало гужва више нема да даваат така. И адвокатката и вика шо праеме сега а она и вика дојдете после 2 ќе ви извадам пак удостоверение ќе платите пак такса и после тоа ќе пуштам пријава за општина, одете тамо и поднесете за егн, тоа и напраивме, вчера поднесовме за егн околу 16:00 по бг време, спиев тамо, мораше во Хотеч Славјанска беседка го препорачувам не е многу сакп и е на 100м од министерство и од средец 600м. Денес го зедов егнт со сликав по експресна постапка и у понеделник го зеам пасапорто и дим да ме њама. Значи во рака немав никаков термим само пасош, адвокатката ми го даде изводод преведен и легализиран и тоа беше се. Гледам тука има некои ШПЕКУЛАТОРИ дека ако земете пак указ од Софија ќе имате проблем, проблем никаков нема да има и да стигне писмото во Средец вие веке имате адреса во систем, писмото ќе биде фрлено во корпа. Нема да има никаков проблемАко сака некој контакт од адвокатката нека ми пише порака.
На крај БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ ШТО МИ ПОМОГНАЛЕ, ШТО ПОБРЗО СИТЕ ДА СИ ЗЕМЕТЕ ПАСОШОТ И НЕКА Е СРЕЌНО.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Cestitki se najubavo mnogu uspeh i fala za nesebicnosta sto ni pomaga na site tuka
 
Член од
19 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Zdravo na site
Me interesira dokolku znaete od kako ke vi izleze ukazot kolko vreme treba da pomine za da se podigne od Sofija?Zosto terminite koi se dostapni online za podignuvanje ukaza se duri narednata godina April 2022(prethodno nema sloboden termin). Vi blagodaram odnapred
 

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Zdravo na site
Me interesira dokolku znaete od kako ke vi izleze ukazot kolko vreme treba da pomine za da se podigne od Sofija?Zosto terminite koi se dostapni online za podignuvanje ukaza se duri narednata godina April 2022(prethodno nema sloboden termin). Vi blagodaram odnapred
Aman be drugar vidi malku stranite nazad edno 500 pati e objasneto vidi nekolku strani nazad ke doznaes.

PS: Odma mozes odi Sofija i zemi go vo ponedelnik spremi izvod na rodeni i vencani


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 март 2020
Мислења
7
Поени од реакции
5
za podignuvanje na ukaz za maloletni deca treba zaedno so zena mi da odime isto kkao na intervjuto ili moze i sam da odam da im go podignam na decata????Odnapred blagodaram za odgovorot
Mi kada smo podizali za decu, bili smo svi zajedno, sa suprugom.

U ministarstvu mi je utisak da ne morate svi, ali u opstini za EGN sam otisao sam, ali su mi trazili da dodju i zena i deca, pa sam ih pozvao.

Sve sam sam radio.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Da, sekoj den za inaet ke pisuvam oftopik, znam deka ti ide na zivci zaso si so slaba psiha. ;)
Сонце! Убаво си правеше пауза и те немаше... па почнаа укази да летаат, ајде има и други што чекаат укази... време е за голем одмор! :angel:
 
Член од
18 октомври 2019
Мислења
47
Поени од реакции
126
Здраво друштво да се надоврзам на коментарот од Mood, Само со кратка констатација.
НЕМОЈТЕ ДА СЕ МИСЛИТЕ И ОДМА ОДЕЊЕ ВО СОФИЈА, ЗАШТО МОЖЕ ДА ТРАЕ КРАТКО ТЕШКИ МИКИ МАУСИ СЕ ОД АДМИНИСТРАЦИЈА.
Поздрав и успех на сите.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Сонце! Убаво си правеше пауза и те немаше... па почнаа укази да летаат, ајде има и други што чекаат укази... време е за голем одмор! :angel:
Lele kolku si vickast.. se pomocav od smeenje lelelelelelle.... kako li ke zaspijam sega.

Aj ti odi zena ti i deteto gledaj si gi, ocigledno malku vreme im posvetuvas so ogled na toa deka 24/7 gi pratis sto ke pisat lugjeto tuka.

Podignat ti e ukaz, so srekja i ti posakuvam edno mrsh od tuka.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Ekipo vcera se slikav za 5 minuti zavrsiv rabota i vo sreda ke mi go pratat pasost i licnata karta ...... Za vozacki prasav posto jas gi imam B,C,E ke moze posle 6 meseci da se preflat do togas so MK ke se sluzime... Pozdrav i imajte ubav den
Ke ti pisev od nekna, ama zaboraviv. Vo vrska so vozackata... Ne znam dali si zapoznaen, no ako si so adresa na Lege 6 nema da mozes da ja prefrlis na bugarska, treba da najdes druga adresa. Da te potsetam, za sekoj slucaj. :) Pozdrav.:pistoldz:
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Lele kolku si vickast.. se pomocav od smeenje lelelelelelle.... kako li ke zaspijam sega.

Aj ti odi zena ti i deteto gledaj si gi, ocigledno malku vreme im posvetuvas so ogled na toa deka 24/7 gi pratis sto ke pisat lugjeto tuka.

Podignat ti e ukaz, so srekja i ti posakuvam edno mrsh od tuka.
Не ти убив никој за да ме мрзиш толку и да ми мешаш најмило! Сепак моето ниво, интелект и капацитет се сосема различни од светот кај што ти живееш! Да си ми жив и здрав и од мене простено ти е :popce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom