Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
14 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
82
Deneska dvapati zvonevme za adresata da prashame I dobivme info deka poveke ne davaat info po telefon za adresite ( tetkata beshe mnogu nekulturna)
E glupaca smrdena, sega zvonev na nekoj doce posrednik bara 300 evra za posreduvanje za zimanje nov ukaz od ministerstvo pa so pasos po reg postapka od 30 dena

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
[/QUOTE]
Denes na https://www.elitesecurity.org/t284057-641-Bugarsko-drzavljanstvo okolu 16 casot eden javi deka e odbien na finalna, no ne dava precizno info dali statusot sega mu e smenet za da se orientirame deka pocnale so promeni na finalna. Zrak nadez :oops:
Ma ko zna kad je taj odbijen.. ljudi se obicno jave na forumima posle dva meseca i pitaju sta da rade...
Mislim da stvarno postoji neki veci problem u vezi komisije.. saznacemo valjda uskoro o cemu se radi...
Ocigledno da nije ni problem u radnicima u ministarstvu jer 7 dana nema ukaza vec i mogli su da azuriraju status finalno, problem je u komisiji.
 
Последно уредено:
Член од
3 декември 2020
Мислења
18
Поени од реакции
45
Samo sto se vrativ of Sofija..Podignat ukaz 200 luge sigurno,4,5 saati cekanje,odneseni dokumenti u Sredec..Slikanje ..od ponedelnik
Автоматски споено мислење:

In zaboraviiv .mislam deka site bea usluzeni u min.za pravosudie i zavrsija rabota
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Zaso ne mi se patuva so moja kola da se matkam a i ne znam tocni lokacii na institucii kako sk parking a nemam mn slobodno vreme zstoa so posrednik


Sent from my SM-G975F using Tapatalk
се ти е пешки и околу!
посредник само ќе те стрижи како овца!
пред МП секад има групи со посредници, застани у ред биди комуникативен и следи ги ко слеп за стап! имаш организиран превоз (фб група/search) со коли или договорете се тука со уште 2-3ца и одите со една кола! прашувај тамо се зошто кој пита не скита!
шемата е следна:
1) од ск се спремаш со: тест за корона, нов извод од матична книга на родени или ако си у брак на венчани, нови слики 2 пасошки формат, напрај си 2-3копии од пасош, испринтај маилот со потврден датум и час на резервација за подигање на указ, стигни/те софија! Имаш банка на секој чекор, смени си евра во левови, уплати си 50лева такса у банката за подигање на указ!
имаш банка на ќошот од МП.
2) После банка ако имаш некој со тебе (посредникот нема да чека ред за тебе, само ќе иде за тебе у банка и превод да носи) пушти го да чека ред а и немора! на кошот од улицата од лева страна ти доаѓа МП одиш 150метра и на плав натпис ти пишуе: легализација превод, влегуваш внатре си го даваш изводот да ти го преведат и се враќаш на опашката да си го чекаш земањето на Указот! (дебелка една ќе видиш на биро)
Завршуваш со тоа идеш го земаш преводот (15евр/30лева) и се упатуваш кога МП ти е од десна страна нагоре по улицата поминуеш паркот и на улицата до крај каде што на лево ти е Starbucks. на 300метри од тас улица во лево ти е општината! (знакот у слика) Пред тоа замоли ги тамо кај што ќе праиш превод само копија да ти напраат и глеј тамо напрај си 2копии од указ!
Идеш и бараш знак ЛЕГЕ улица и одиш на Леге 6! влагаш по скали во општината горе и ќе завршиш работа (може ќе треба да преспиеш, па да се сликаш... тука е битен посредникот за да не чекаш ден ама замоли го тој што ги води тие што ќе чекаат со тебе да ти заврши раб- тамо можеш да најдеш посредници пред МП како на лицитација можеш да си ги бираш!)
3) у близина на МП и општината ти е МВР идеш се сликаш и ако се сликаш денес, утредента по 11часот ти е готов пасосош и л.к)
2021год е имаш интернет изгуглај адреси и нека не ти биде пречка тоа што немаш посредник! добар посредник од уста на уста се дознава, а оној што се рекламира тури му пепел...
да не ја тупам темава, прашај ме у порака за се што не ти е јасно!
терај сам ... не ти треба никој
 

Attachments

Последно уредено:

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Ma ko zna kad je taj odbijen.. ljudi se obicno jave na forumima posle dva meseca i pitaju sta da rade...
Mislim da stvarno postoji neki veci problem u vezi komisije.. saznacemo valjda uskoro o cemu se radi...
Ocigledno da nije ni problem u radnicima u ministarstvu jer 7 dana nema ukaza vec i mogli su da azuriraju status finalno, problem je u komisiji.
[/QUOTE]
I jas mislam deka e vo vrska so komisijata. Ne sakam da go kazam toa, no logicki ako se razmisli, najverojatno e raspustena taa komisija poradi izborite vo Bugarija. Sigurno se smeneti od funkcija nekoi od clenovite na komisija, pa dodeka ne se sostavi nova, pa nema koj da gi razgleduvaa predmetite. Ke ima i izmeni sigurno vo komisijata, bidejki poveke nema da ima clen od DABC, bidejki toa telo poveke ne postoi. Daj boze da ne sum vo pravo, ama moe mislenje e deka e toa. Posle ke mora da ja mrdnat i finalna, ama so kako ke odi koj znae. Od koga sum pocnal so procedura, sekogas mora da ima nekoja zaebancija i zastoj...na koj bilo status:mad:. Sega im dojde malku guzva sto pustija lugeto da si podigat drzavjanstvoto bez termin i vednas zaprea so objavuvanje na ukazi, iako, veruvam deka ima mnogu potpisano od strana na viceprezidentot, ama namerno ne gi objavuvaat zaradi guzvata vo pravosudie so izdavanjeto na drzavjanstvo.
Moj predlog ili molba do onie sto odat za Sofija da podignat drzavjanstvo: prasajte gi uctivo, zamolete gi ako sakate na salter nekoj od sluzbenicite, koga go podigate drzavjanstvoto dali ovoj period raboti sovetot za graganstvo. Mislam deka ke vi odgovorat dokolku znaat, nisto ne gi kosta i ne se tolku losi deckite tamu.;)

Eve koj se clenovi vo sovetot po graganstvo (pretstavitel od DABC poveke nema):


С'вет по гражданството
Председател/и
зам.минист'р на правос'дието
Заместник-председател/и
Членове
представител на МП
представител на МВнР
представител на МВР
представител на МРР
представител на МТСП
представител на МЗ
представител на ДАНС
представител на Д'ржавна агенција за б'лгарите в чужбина
представител на Националното бјуро за териториално убежиште и бежанците
 
Последно уредено:
Член од
8 август 2020
Мислења
57
Поени од реакции
71
Stanuva veke zagrizuvacka sostojbata na ovoj status. Zadolzitelna ja skratija od 19 na 6 meseci, a finalna ja napravija 7
znaci i jas sum zaglaven 5.5.2017 prvi podaeni dokumenti 15.8.2018 proishod
10.06.2019 intervju. 10.1.2021 finalna
i eve si chekam i sekoj den 5 pati otvoram forum i grazdanstvo.... i kako so mozam da vidam nekoj xx.12.2020 bil na int i eve go so ist status kako mojot no toj ke zaglavi na zadolzitelna oti mora nas na da ne cista ako odat so red nie sme... ANAKONDATA KOGA KE GOLTNI PRASE I SE GLEDA KAKO PATUVA DO OPASKATA KADE KE GO SNEMA E NIE 2019 INT SME TOA PRAse
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
се ти е пешки и околу!
посредник само ќе те стрижи како овца!
пред МП секад има групи со посредници, застани у ред биди комуникативен и следи ги ко слеп за стап! имаш организиран превод со коли или договорете се тука со уште 2-3ца и одите со една кола! прашувај тамо се зошто кој пита не скита!
шемата е следна:
1) од ск се спремаш со: тест за корона, нов извод од матична книга на родени или ако си у брак на венчани, нови слики 2 пасошки формат, напрај си 2-3копии од пасош, испринтај маилот со потврден датум и час на резервација за подигање на указ, стигни/те софија! Имаш банка на секој чекор, смени си евра во левови, уплати си 50лева такса у банката за подигање на указ!
имаш банка на ќошот од МП.
2) После банка ако имаш некој со тебе (посредникот нема да чека ред за тебе, само ќе иде за тебе у банка и превод да носи) пуштимго да чека ред а и немора! на кошот од улицата од лева страна ти доаѓа МП одиш 150метра и со плави букви имаш натпис: легализација превод, влегуваш внатре си го даваш изводот фа ти го преведат и се враќаш на опашката да си го чекаш земањето на Указот!
Завршуваш со тоа идеш го земаш преводот (15евр/30лева) и се упатуваш когс МП ти е од десна страна нагоре по улицата.. на 300метри ти е општината! Пред тоа замоли ги тамо кај што ќе праиш превод само копија да ти напраат и глеј тамо напрај си 2копии од указ!
Идеш и бараш знак ЛЕГЕ улица и одиш на Леге 6! влагаш по скали во општината горе и ќе завршиш работа (може ќе треба да преспиеш, па да се сликаш... тука е битен посредникот за да не чекаш ден ама замоли го тој што ги води тие што ќе чекаат со тебе да ти заврши раб- тамо можеш да најдеш посредници пред МП како на лицитација можеш да си ги бираш!)
3) у близина на МП и општината ти е МВР идеш се сликаш и ако се сликаш денес, утредента по 11часот ти е готов пасосош и л.к)
2021год е имаш интернет изгуглај адреси и нека не ти биде пречка тоа што немаш посредник! добар посредник од уста на уста се дознава, с оној што се рекламира тури му пепел...
да не ја тупам темава, прашај ме у порака за се што не ти е јасно!
терај сам ... не ти треба никој
Super objasneto, bravo i fala ti mnogu za informaciite. :) Ako sakas pusti mi i na mene vo poraka toa sto prakase na drugite kako si zavrsil rabota. Ili ova e toa. Mozebi dodeka da dojdam jas na red ke e drugo, ama sekakvo dobro info e dobrodojdeno. Ti blagodaram odnapred.:)
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
@Altair75 Meni je najcudnije od svega sto bas nijedan posrednik ne zna sta se desava i svaki kaze cekaj... kako je moguce da ti posrednici koji su svake nedelje u ministarstvu a neki od njih i licno poznaju radnike tamo, da nijedan ne zna nista. Pa nije Sofija Njujork pa da se ljudi medjusobno ne poznaju.Preko deset godina saradjuju jedni isti posrednici sa jednim istim radnicima...
Mislim da je do sada i baba sera u ministarstvu saznala zasto je stopiran finalni status :D
 
Член од
16 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
103
се ти е пешки и околу!
посредник само ќе те стрижи како овца!
пред МП секад има групи со посредници, застани у ред биди комуникативен и следи ги ко слеп за стап! имаш организиран превоз (фб група/search) со коли или договорете се тука со уште 2-3ца и одите со една кола! прашувај тамо се зошто кој пита не скита!
шемата е следна:
1) од ск се спремаш со: тест за корона, нов извод од матична книга на родени или ако си у брак на венчани, нови слики 2 пасошки формат, напрај си 2-3копии од пасош, испринтај маилот со потврден датум и час на резервација за подигање на указ, стигни/те софија! Имаш банка на секој чекор, смени си евра во левови, уплати си 50лева такса у банката за подигање на указ!
имаш банка на ќошот од МП.
2) После банка ако имаш некој со тебе (посредникот нема да чека ред за тебе, само ќе иде за тебе у банка и превод да носи) пушти го да чека ред а и немора! на кошот од улицата од лева страна ти доаѓа МП одиш 150метра и на плав натпис ти пишуе: легализација превод, влегуваш внатре си го даваш изводот да ти го преведат и се враќаш на опашката да си го чекаш земањето на Указот! (дебелка една ќе видиш на биро)
Завршуваш со тоа идеш го земаш преводот (15евр/30лева) и се упатуваш кога МП ти е од десна страна нагоре по улицата поминуеш паркот и на улицата до крај каде што на лево ти е Starbucks. на 300метри од тас улица во лево ти е општината! (знакот у слика) Пред тоа замоли ги тамо кај што ќе праиш превод само копија да ти напраат и глеј тамо напрај си 2копии од указ!
Идеш и бараш знак ЛЕГЕ улица и одиш на Леге 6! влагаш по скали во општината горе и ќе завршиш работа (може ќе треба да преспиеш, па да се сликаш... тука е битен посредникот за да не чекаш ден ама замоли го тој што ги води тие што ќе чекаат со тебе да ти заврши раб- тамо можеш да најдеш посредници пред МП како на лицитација можеш да си ги бираш!)
3) у близина на МП и општината ти е МВР идеш се сликаш и ако се сликаш денес, утредента по 11часот ти е готов пасосош и л.к)
2021год е имаш интернет изгуглај адреси и нека не ти биде пречка тоа што немаш посредник! добар посредник од уста на уста се дознава, а оној што се рекламира тури му пепел...
да не ја тупам темава, прашај ме у порака за се што не ти е јасно!
терај сам ... не ти треба никој
Fala ti mnogu za detalnite informacii koi mnogu znacat a ne moras da gi spodelis.
Mnogu od ovde crpea informacii, potoa gi snema od koga zedoa ukazi ovie 2 nedeli.
Alal da ti e i sekoe dobro, da si go vidgis airot!
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Fala ti mnogu za detalnite informacii koi mnogu znacat a ne moras da gi spodelis.
Mnogu od ovde crpea informacii, potoa gi snema od koga zedoa ukazi ovie 2 nedeli.
Alal da ti e i sekoe dobro, da si go vidgis airot!
Potpolno si vo pravo za se so kaza .. balkanska rab e toa .. sekoja cest na marin goooolema pomos i blagodaren sum mu , iako mozese da ne kaxe detalno info sepak spodeli .. ne zapocnav bas najdobro so nego ama momceto e iskulirano i mi pomogna ( drug da bese tesko deka ke ja spodeli so mene po sto go ispcuvav za dzabe i mu se izvinuvam javno :) ) marin so zdravje da te sluze pasoso i ti posakuvam se najdobro vo ponatamosniot evropski zivot .. da si mi ziv i zdrav i uste ednas fala
 
Член од
21 декември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
12
Drustvo zdravo. Eve i jas moevo tegobno iskustvo za podiganjeto na drzavjanstvoto od Sofija da go spodelam i unapred vi kazuvam deka ke bide podolg tekstot. Trgnav vcera navecer vo 20:00 poradi policiskiot cas da bidam pred 00:00 nadvor od mk. Stignav vo Sofija vo 01:30 i sekako bev prv na red, no za mnogu kratko vreme redicata se zgolemi za okolu 20 lugje. I sekako do nekade 7 casot nautro pocnuvaa da doagjaat i drugi lugje. Koga pocnaa sabajle so rabota osven tie so redoven termin, prioritet imaa lugjeto so postojano pribivanje i tie sto imaat privremeni licni karti. Imase mnogu lugje a i postepeno doagjaa drugi so sto redicata se zgolemuvase. Duri Vo 10:00 pocnaa da gi vikaat tie sto se za ukaz i seto toa se odvivase po redosled koj kako dosol. Inaku da napomenam deka terminite zakazani za 2022 od meil za vo Sofia ne vazat za preku red, eden decko proba, go vratija, edino da napravi nekoj termin na word za toj den sto ke odi, pa da proba taka, (moe mislenje) znaci detalno gi gledaa datata i casot. Isto taka da napomenam deka jas posle potpisan ukaz go izbrav patot da odam sofija. Konecno posle dolgo visenje na noga zavrsiv rabota i go podignav drzavjanstvoto ali mislam deka i ostanatite zavrsija rabota denes, posto procesot se odvivase brzo i imase okolu 150 - 200 lugje. Vi posakuvam mnogu srekja, sila, istrajnost. Na kraj trudot se isplati. Imajte ubav den!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom