Каде може да се најде најдобриот бургер во Скопје?

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.704
Поени од реакции
19.769
Овие мислам дека се поранешна Рустикана во центар @Ilumious
Ако судиме во квалитетот на Рустикана, не би требало да е лошо.

А Америчкиот Бад тука е уствари Италијански, од Перони. Се наоѓа и по продавници :)
Bud е најевтиното пиво тука.. just saying.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.787
Поени од реакции
17.541
Има некој јадено тука?

Дури и Амерички Bud (пивото) имаат :D
Ја јадев, не е лошо ама бургерите у рустикана ми се боље. А доста ми го испофалија.
Главна мана ми беше лепчето, премногу полно/тешко за бургер од тој тип.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.386
Поени од реакции
22.694
И смрдено, ефтино мелено месо со 80 посто соја трошки.
Бургерите во цел свет се најефтинот ѓубре што човек може да го јаде. Само во рсм се прават култови од такви сендвичари.
pa ne bas... odamna vo svetot koj moze da plati nema gubre u burgerite. jas osekam ogromna razlika koga jadam meleno vo mkd i na primer vo aus. zalosno e sto ima razlika duri i megu mkd i srb kade ocigledno seuste ima dobra eftina skara
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.754
Поени од реакции
12.792
Бургерите во цел свет се најефтинот ѓубре што човек може да го јаде. Само во рсм се прават култови од такви сендвичари.
Не. Нормално ако јадеш во сендвичари ала седмица што си ги нашол на улица, ќе јадеш ѓубре за 5 евра ама си има квалитетни места за бургер секаде во светов. The butcher е прво што ми паѓа на памет, ќе платиш 11+ евра ама ќе добиеш квалитет. Сум го јадел и во амстердам и во берлин и месото е перфекција. Класичен балкански муабет е тој дека бургерот е најсрање храна што можеш да ја јадеш. Кај нас грешат што вработуваат неедуцирани кувари. Језда правењето на бургер е како на лента, ама сепак неможеш да собереш десет копиљаци од маало и да очекуваш дека ќе има стандардизација и постојан квалитет. Една од најголемите грешки е што мислат дека more is better. Ќе го напунат со кашкавали, сланини итн и мислат дела добар е бургерот. Не. Сите состојки треба да бидат во баланс за да се постигне квалитетот кој се бара. Месото не секогаш е проблемот. Голем дел од поскапите сендвичари си фураат квалитетно месо, ама начинот на подготовка, зачините и целата изработка на бургерот им е утната.
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Мешаш стандарди како прво,тоа што викаш ќе платиш 11 евра во Берлин ти е уствари 1/2 или 1/3 од саатница таму, споредено со кај нас тоа е околу 100/150 денари. Како второ не ни вреди да плаќаш сума над 200 денари кога нема никакво квалитетно месо во државата, ако малце разбираш од говедско/јунешко доволно ти е да се испулиш како изгледа она што се носи кај нас и какви исечоци се продават. Цело месо е од увоз од Бразил,Аргентина и Полска и по нешто ситно од наши кланици шо вервај ме поарно да не знаеш од кај иди оти јас знам. Цело е од масивните фарми за млеко кај шо од раѓање ги швркаат со антибиотици и разна хемија, па вештачкп млеко и до крајот на животот се на хемија врзани меѓу решетки со главата и поставени црева за цедење на млекото. Никогаш немаат мускул употребено за да се движат. Кога ќе е некоја готова за пцовисување ја колат и месото оди во локалните ни месари како мик св николе и остало. И 200 и 600 да платиш тој е квалитетот што ќе го добиеш, освен ако сакаш да веруваш во лажги со опашки :)

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.685
Поени од реакции
35.026
Мешаш стандарди како прво,тоа што викаш ќе платиш 11 евра во Берлин ти е уствари 1/2 или 1/3 од саатница таму, споредено со кај нас тоа е околу 100/150 денари. Како второ не ни вреди да плаќаш сума над 200 денари кога нема никакво квалитетно месо во државата, ако малце разбираш од говедско/јунешко доволно ти е да се испулиш како изгледа она што се носи кај нас и какви исечоци се продават. Цело месо е од увоз од Бразил,Аргентина и Полска и по нешто ситно од наши кланици шо вервај ме поарно да не знаеш од кај иди оти јас знам. Цело е од масивните фарми за млеко кај шо од раѓање ги швркаат со антибиотици и разна хемија, па вештачкп млеко и до крајот на животот се на хемија врзани меѓу решетки со главата и поставени црева за цедење на млекото. Никогаш немаат мускул употребено за да се движат. Кога ќе е некоја готова за пцовисување ја колат и месото оди во локалните ни месари како мик св николе и остало. И 200 и 600 да платиш тој е квалитетот што ќе го добиеш, освен ако сакаш да веруваш во лажги со опашки :)

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
За стап плачиме, буша раса оди по 120-150ден за кг ако ја купиш жива на сточен пазар, ти гарантирам дека нема видено ни 10% од лековите што ги колкаат на ова увозното, и пак трчаме да купуваме од маркет.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.225
Поени од реакции
35.848
pa ne bas... odamna vo svetot koj moze da plati nema gubre u burgerite. jas osekam ogromna razlika koga jadam meleno vo mkd i na primer vo aus. zalosno e sto ima razlika duri i megu mkd i srb kade ocigledno seuste ima dobra eftina skara
Да беше само месото :D
Во разговор со германка која работи безбедност и квалитет на храна во Германија а беше во работна посета три недели по сточарски фарми во Македонија, ми кажа дека 90% од произведеното млеко во Македонија нема теорија да добие дозвола да се продава во германски маркети.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.636
Поени од реакции
14.436
Да беше само месото :D
Во разговор со германка која работи безбедност и квалитет на храна во Германија а беше во работна посета три недели по сточарски фарми во Македонија, ми кажа дека 90% од произведеното млеко во Македонија нема теорија да добие дозвола да се продава во германски маркети.
Да да, оти во Лидл млекото е од крави кои пасат додека им свири Моцарт, а ги галат со свилени четки.

Абе што се глупирате, како од Марс да сте паднати. Германката расправала, нека си види прво што јадат и пијат кај нив.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.225
Поени од реакции
35.848
Да да, оти во Лидл млекото е од крави кои пасат додека им свири Моцарт, а ги галат со свилени четки.

Абе што се глупирате, како од Марс да сте паднати. Германката расправала, нека си види прво што јадат и пијат кај нив.
Да кај нас уште моторно уље од стар голф им немаат дадено :D

Иако знам за случаи кај што одредени фармери откупуваат искористено масло од ресторани и пржилници за да ги ранат свињите и пилињата.

Еден од најголемите митови е муабетот за здравата и природна македонска храна, со чест на исклучоци.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.636
Поени од реакции
14.436
Епа добро, не реков дека кај нас ги хранат животните со здрава исхрана, туку нека не изиграваат многу Германците и тука да ни продаваат муда за бубрези, а се дават во вештачка брза храна и секакви глупости по супермаркетите.
90% од нашето млеко немало да се продава кај нив, а они пијат млеко во прав и го купуваат на велико како демек „природно“ млеко од кравите во Швајцарија.
Важи.

Многу ме нервира тој комплекс на виша вредност, а во сопствениот двор имаат поголемо ѓубре на тони и тони.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.685
Поени од реакции
35.026
Да кај нас уште моторно уље од стар голф им немаат дадено :D

Иако знам за случаи кај што одредени фармери откупуваат искористено масло од ресторани и пржилници за да ги ранат свињите и пилињата.

Еден од најголемите митови е муабетот за здравата и природна македонска храна, со чест на исклучоци.
Секакви будали имаш, али има и чисто природно (номадски ги одгледуваат) кое нашите сточари не знаат да го пласираат како grass fed или пак немаат време да се замараат со документација и сертификати.

Мариовско сите сточари што се останати во глобала ги хранат на овој начин, едноставно немаат ни потреба да им даваат друга храна бидејќи има трева во изобилие (останати уште 1-2 фамилии со по 100-150 крави и 400-500 овци, а на времето на истиот атар стока одгледувале 50-60 фамилии).
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.622
Поени од реакции
18.094
Мешаш стандарди како прво,тоа што викаш ќе платиш 11 евра во Берлин ти е уствари 1/2 или 1/3 од саатница таму, споредено со кај нас тоа е околу 100/150 денари. Како второ не ни вреди да плаќаш сума над 200 денари кога нема никакво квалитетно месо во државата, ако малце разбираш од говедско/јунешко доволно ти е да се испулиш како изгледа она што се носи кај нас и какви исечоци се продават. Цело месо е од увоз од Бразил,Аргентина и Полска и по нешто ситно од наши кланици шо вервај ме поарно да не знаеш од кај иди оти јас знам. Цело е од масивните фарми за млеко кај шо од раѓање ги швркаат со антибиотици и разна хемија, па вештачкп млеко и до крајот на животот се на хемија врзани меѓу решетки со главата и поставени црева за цедење на млекото. Никогаш немаат мускул употребено за да се движат. Кога ќе е некоја готова за пцовисување ја колат и месото оди во локалните ни месари како мик св николе и остало. И 200 и 600 да платиш тој е квалитетот што ќе го добиеш, освен ако сакаш да веруваш во лажги со опашки :)

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
Каде? Во Тинекс месото ти е или Агрија или увезено од Србија. Е сега малку е крш што ги дигнале цените. Бут без коска пред месец дена беше 279 ден. килото, сега е 379 ден.
 
M

Macedon1um

Гостин
Каде? Во Тинекс месото ти е или Агрија или увезено од Србија. Е сега малку е крш што ги дигнале цените. Бут без коска пред месец дена беше 279 ден. килото, сега е 379 ден.
Агриа имаат само свинско месо ако не се лажам, а бататит пишуваше за говедско и јунешко

Секакви будали имаш, али има и чисто природно (номадски ги одгледуваат) кое нашите сточари не знаат да го пласираат како grass fed или пак немаат време да се замараат со документација и сертификати.

Мариовско сите сточари што се останати во глобала ги хранат на овој начин, едноставно немаат ни потреба да им даваат друга храна бидејќи има трева во изобилие (останати уште 1-2 фамилии со по 100-150 крави и 400-500 овци, а на времето на истиот атар стока одгледувале 50-60 фамилии).
Тоа е сигурно поквалитетно од било кое др во маркетите, ама од друга страна имаш и фарми со никакви хигиенски услови и несоодветно чување на храната па затоа имаше (веројатно и сега има ама се ќути се пика под тепих) случаи каде што млекото е со поголеми количини на афлатоксини од дозволените
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.636
Поени од реакции
14.436
Индустријализација, тоа е.

Ама некој да убедува дека 90% од млекото што се продава/произведува тука - немало да се продава во Германија... абе ај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom