Потврда за Даночен Резидент

Член од
16 ноември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
5
Од X причини требаше да пополнам потврда за даночен резидент дека бев како Work and Travel во германија (3 месеци), платата беше префрлена на германска сметка.
Дали ке треба да платам определена сума на УЈП поради тоа што бев како Work and travel германија?
Некој велат дека данокот кој го ми го зедоја германија ке треба и мк да го исплатам?
Ако може некој да ми објасни шо е баш Потврдата за Даночен резидент, и шо можам да очекувам (worst case)?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Од X причини требаше да пополнам потврда за даночен резидент дека бев како Work and Travel во германија (3 месеци), платата беше префрлена на германска сметка.
Дали ке треба да платам определена сума на УЈП поради тоа што бев како Work and travel германија?
Некој велат дека данокот кој го ми го зедоја германија ке треба и мк да го исплатам?
Ако може некој да ми објасни шо е баш Потврдата за Даночен резидент, и шо можам да очекувам (worst case)?
Обрати се директно во управа за јавни приходи.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.047
Поени од реакции
13.539
Од X причини требаше да пополнам потврда за даночен резидент дека бев како Work and Travel во германија (3 месеци), платата беше префрлена на германска сметка.
Дали ке треба да платам определена сума на УЈП поради тоа што бев како Work and travel германија?
Некој велат дека данокот кој го ми го зедоја германија ке треба и мк да го исплатам?
Ако може некој да ми објасни шо е баш Потврдата за Даночен резидент, и шо можам да очекувам (worst case)?
ако германија и македонија имаат договор да не се прави дупло оданучување, тогаш ќе ти треба документ од германија да го прикажеш во македпонија дека данок на заработените пари веќе си платил
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
948
Поени од реакции
1.313
Многу веројатно е дека нема да треба да го платиш истиот данок во мк поради договорот за одбегнување на двојно даночење помеѓу мк и германија ( http://www.ujp.gov.mk/mk/plakjanje/category/137 ) сепак мислам дека треба да го пријавиш,
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.007
Не знам за колку пари се работи, ама ако се под 10.000Е, парите во џеб, и помини си граница. Никој нормален нема да земе да проверува дали си заработил пари во Германија или не.

Нашиот закон вика дека ако во случај на пари заработени надвор од Македонија, сакаш да ги пријавиш тука, првин се гледа стапката на таа основица по која си даночен во Германија. Ако во Германија е 10%, а кај нас, на пример 12%, ке мора да си ја платиш разликата од 2%, под услов да нема двојно оданочување.

Ако парите си ги донесеш како кеш тука, никој ништо нема да те праша. Нормално, ке треба и кеш да ги трошиш, и да не ги ставиш на сметка ако се повеќе од 10.000Е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom