Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.878
Поени од реакции
23.771
Аргументот ти е ист како на религиозните зошто сега мајмуните не стануваат луѓе, шахмат атеисти.
Тој народ што живеел тука репресиран, на секои 1000 со високото образование се иселил таму.
Во секој универзум сличен на овој каде постојат приближно исти физички закони мојето објаснувате држи повеќе вода отколку твоето - албанците сакаат да останат Албанци.
Биди искрен со себе но повеќе за другите членови, признај си дека си албанофоб, имаш некое лично искуство и сите ќе те разбираме.
Добро бе што лупеташ? Пиши на албански ќе користам гугл транслејт.
Албанец од Македонија ќе те прими во Словенија, и ќе ти помогни да се снајдиш, Македонец нема.

Имам еден куп примери.
Да и баклави даваат. Еве сега луѓе што ги знам што работат со Албанци кажаа дека за Разаман донеле баклава и почастиле.

Problemot vo tvojot predlog go gledam tokmu vo Dzejson Gjorgiev, ja mislam nashite pobrzo kje se iselat od albancive... kako shto moze da vidime i na forumot... i ovde kje si ostaneme samo jas i ti... kako poslednite shto kje se iselat.

Mozebi zatoa oni diveat po avtobusi, krshat stadioni... da ne motiviraat da se selime? Pa posle samo kje prisvojat prazna teritorija...
Da sum na tvoe mesto kje se preispitam dali AjKjuto na site im e malo... mi mirisa na mastermajnd pozadi taktikava.

Mozebi gresham.
Принципот сила Бога не моли е најпростиот што може да постои и го разбираат и попримитивни форми на животни. Вол кога ора на нива го лупаш со ластегарка да не забегува лево десно него да држи правец. Куче знае дека ако се посере дома ќе игра стапот па не се сере дома.
А за другово не се секирај, или подобро кажано секирај се. Само помини зимно време по селата од Скопје до Охрид навечер. Од стотина куќи 3 светат во секое село, друго е помрачина. Затоа беа и тие притисоци пописи, дијаспори, курчеви карики. Оти колку и да е ниско платена стручноста, пак некои наши се одлучуваат да останат тука. Кај нив е друго. Он нема стручност. Може да пасе овци, да рола донер ќебапи или да реди цигли на скеле. А тие се најниско платените тука и треба да живее како партал. Затоа се збираат 10 души, Швицарска, земаат 40 квадратен стан, немаат проблем да живеат како сардини во конзерва, скелето и арбајт. Или алтернативно, курви, оружје, ероин и пљачка. Ќе му се опулат очите, ќе види некоја паричка и како црева после, еден брат, втор братучед... Се што треба е да се убрза тој процес.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.820
Поени од реакции
26.393
Добро бе што лупеташ? Пиши на албански ќе користам гугл транслејт.


Да и баклави даваат. Еве сега луѓе што ги знам што работат со Албанци кажаа дека за Разаман донеле баклава и почастиле.



Принципот сила Бога не моли е најпростиот што може да постои и го разбираат и попримитивни форми на животни. Вол кога ора на нива го лупаш со ластегарка да не забегува лево десно него да држи правец. Куче знае дека ако се посере дома ќе игра стапот па не се сере дома.
А за другово не се секирај, или подобро кажано секирај се. Само помини зимно време по селата од Скопје до Охрид навечер. Од стотина куќи 3 светат во секое село, друго е помрачина. Затоа беа и тие притисоци пописи, дијаспори, курчеви карики. Оти колку и да е ниско платена стручноста, пак некои наши се одлучуваат да останат тука. Кај нив е друго. Он нема стручност. Може да пасе овци, да рола донер ќебапи или да реди цигли на скеле. А тие се најниско платените тука и треба да живее како партал. Затоа се збираат 10 души, Швицарска, земаат 40 квадратен стан, немаат проблем да живеат како сардини во конзерва, скелето и арбајт. Или алтернативно, курви, оружје, ероин и пљачка. Ќе му се опулат очите, ќе види некоја паричка и како црева после, еден брат, втор братучед... Се што треба е да се убрза тој процес.
Пописот е гас со којшто го пумпаат балонот, затоа се крева толкава фама околу тоа. Поголемиот дел се попишуваат и тука и во Косово, а од нив добар процент фактички се во Швицарска. Поголемиот дел од попишаните ниту знаат дека има попис, ниту ги интересира, други ги попишуваат.. Исто е и за гласање. Во Зајас со стап да ги собираш нема да собереш 300 души од официјални 5000, повеќе од пола од нив не стапнале во селото над 10 години, а сеуште ги има како жители.

Но едноставно е, ордата е организирана, и нема тука што да се прави. Толку колку што се моментално присутни, а според статистика се 10-16%, фактички владеат со државата. Отиди во градска болница, 70% персоналот се они. Отиди во МВР пасош да извадиш исто, отиди било каде, исто. И тоа све на места каде што се работи со странки. Тоа ти дава чувство дека се насекаде, класичен апартхејд. Во нашиот случај, за разлика од на пример Србија, кај што во голема мера им помогна САД, криви сме самите ние. Не викам не, можеби ако запневме и ние, ќе го јадевме, но ние не запнавме и го дадовме она што одвај го стекнавме, на тацна. А нашите дедовци ги оставивме да се превртуваат во гробовите, зошто државата за која лееле реки крв им ја оставивме на поклон на потомците на нивните џелати.

За да се изнајде решение, па и такво какво што прокламираш, мора да има базична организација и пред се некаков концензус во смисла на преќутно одобрување.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.878
Поени од реакции
23.771
Пописот е гас со којшто го пумпаат балонот, затоа се крева толкава фама околу тоа. Поголемиот дел се попишуваат и тука и во Косово, а од нив добар процент фактички се во Швицарска. Поголемиот дел од попишаните ниту знаат дека има попис, ниту ги интересира, други ги попишуваат.. Исто е и за гласање. Во Зајас со стап да ги собираш нема да собереш 300 души од официјални 5000, повеќе од пола од нив не стапнале во селото над 10 години, а сеуште ги има како жители.

Но едноставно е, ордата е организирана, и нема тука што да се прави. Толку колку што се моментално присутни, а според статистика се 10-16%, фактички владеат со државата. Отиди во градска болница, 70% персоналот се они. Отиди во МВР пасош да извадиш исто, отиди било каде, исто. И тоа све на места каде што се работи со странки. Тоа ти дава чувство дека се насекаде, класичен апартхејд. Во нашиот случај, за разлика од на пример Србија, кај што во голема мера им помогна САД, криви сме самите ние. Не викам не, можеби ако запневме и ние, ќе го јадевме, но ние не запнавме и го дадовме она што одвај го стекнавме, на тацна. А нашите дедовци ги оставивме да се превртуваат во гробовите, зошто државата за која лееле реки крв им ја оставивме на поклон на потомците на нивните џелати.

За да се изнајде решение, па и такво какво што прокламираш, мора да има базична организација и пред се некаков концензус во смисла на преќутно одобрување.
Знам, затоа му одговорив на него оти ме праша што јас би превземал кога би можел. Ние сме пред се за најголем ќотек. Вака останува да се надеваме дека како и секогаш друг ќе ни ја завриш работата, во случајот они самите.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.654
Поени од реакции
3.565
Со ставање на човекот на прво место, ама тоа никогаш и никаде не се случило. Уште не сме еволуирале до таму. Сега за сега ќе се трпеме. :D
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.154
Поени од реакции
2.063
За секое "имам другар Албанец, не можеш да го познаеш кога ти збори Македонски" имам илјадници примери на:
  1. Дивеење на орда
  2. Пукање со калаши
  3. Возење брзо каде што не треба
  4. Тепање Македонци само затоа што се Македонци
  5. Убивање на Македонци само затоа што се Македонци
  6. Палење автобус затоа што се затворени убијци
  7. Протестирање против затворање на истите убијци
  8. Протестирање за ослободување на убијци на дете само поради тоа што навивал за Вардар
  9. Палење Македонски знамиња
  10. Ограбување на цркви
  11. Кршење на надгорбни плочи на христијански гробишта
  12. Кршење на спомен плочи на загинати бранители
Процедурално, да те прашам..ова иљадници примери се однесува за секоја точка, или за сите 12 точки???
Оти ова бр 5 ме збуни, стварно иљадници примери за убивање македонци само зошто се македонци, тука додај и едно 20-30% убивање на македонци за други причини, не само затоа пто се македонци. Ако плус калкулираме дека овие иљадници се само ти што ги познаваш, тури му и едно 30-40% што не ги познаваш...хммм бајаги голема бројка!!!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.820
Поени од реакции
26.393
Знам, затоа му одговорив на него оти ме праша што јас би превземал кога би можел. Ние сме пред се за најголем ќотек. Вака останува да се надеваме дека како и секогаш друг ќе ни ја завриш работата, во случајот они самите.
Види, во Илинден тие што потегнале биле 100тина луѓе. Во НОБ исто првоборци биле 100тина луѓе.

Секогаш било тешко да се оди со главата низ ѕид. Но колку и да изгледа тешка ситуацијата, тешка е затоа што луѓето имаат нереална надеж во државата. Ова држава ваква каква што е, е непријател на Македонскиот народ и секој обид да се направи нешто преку неа ќе биде осуден на пропаст. Ситуацијата реално може да се сврти во наша корист многу брзо, цирка 5-10 години. Само треба вистински луѓе, не повеќе од 100тина и добра методологија.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Знам, затоа му одговорив на него оти ме праша што јас би превземал кога би можел. Ние сме пред се за најголем ќотек. Вака останува да се надеваме дека како и секогаш друг ќе ни ја завриш работата, во случајот они самите.
Ili vremeto... mozebi sticajem okolnosti se e kako shto treba....

Iako si ljut sepak so tebe mozeshe nekakov muabet da se napravi.

Ti blagodaram.

Lj.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.338
Поени од реакции
18.210
Види, во Илинден тие што потегнале биле 100тина луѓе. Во НОБ исто првоборци биле 100тина луѓе.

Секогаш било тешко да се оди со главата низ ѕид. Колку и да изгледа тешка ситуацијата, тешка е затоа што луѓето имаат нереална надеж во државата. Ова држава ваква каква што е, е непријател на Македонскиот народ и секој обид да се направи нешто преку неа ќе биде осуден на пропаст. Ситуацијата реално може да се сврти во наша корист многу брзо, цирка 5-10 години. Само треба вистински луѓе, не повеќе од 100тина и добра методологија.
Не знам за 100, ама знам за 10% правило.

10% луѓе прават големи промени, затоа што 80% се неодлучни.

На пример Христијаните во времето на Константин биле 10% од населението на Римската империја.

Ционистите биле многу мал процент од Евреите, некаде 10%.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.820
Поени од реакции
26.393
Не знам за 100, ама знам за 10% правило.

10% луѓе прават големи промени, затоа што 80% се неодлучни.

На пример Христијаните во времето на Константин биле 10% од населението на Римската империја.

Ционистите биле многу мал процент од Евреите, некаде 10%.
Тие 10% ционисти се пионерите, пак тие се вртат околу тие 100тина души. Тие 100тина души се тие што ги иницираат промените.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.878
Поени од реакции
23.771
Види, во Илинден тие што потегнале биле 100тина луѓе. Во НОБ исто првоборци биле 100тина луѓе.

Секогаш било тешко да се оди со главата низ ѕид. Но колку и да изгледа тешка ситуацијата, тешка е затоа што луѓето имаат нереална надеж во државата. Ова држава ваква каква што е, е непријател на Македонскиот народ и секој обид да се направи нешто преку неа ќе биде осуден на пропаст. Ситуацијата реално може да се сврти во наша корист многу брзо, цирка 5-10 години. Само треба вистински луѓе, не повеќе од 100тина и добра методологија.
Тука пак ќе се навратиме на некои постари дискусии, каде што не се согласуваме и каде што јас се обидувам да сум најреален што можам колку и да е болно. А тоа е македонското прашање на коешто ти си пристрасен што е нормална човечка особина. Јас се обидувам да не сум иако не верувам дека ќе постои момент кога ќе кажам дека 100% не сум. Не ми го земај ова за зло или како навреда не ми е тоа поентата.

Македонскиот народ Е македонската држава. Што е држава? Територија+население. Нас не не ебава територијата, земјата природата. Тука сум на иста линија со Џорџ Карлин, се што сакам да кажам е сумирано во видеово:


Викавме уа Бранко, уа Љубчо, уа Никола, сега викаме уа Заев, утре може ќе викаме уа Христијан (иако е тоа рамно на научна фантастика). Јас ти гарантирам дека да живееме и 8 милиони години и да се изгласа закон секој граѓанин на државата да биде премиер по 4 години џабе ќе биде се. Дури и кога редот ќе им дојде на чесните или способните или достоинствените нема да се смени ништо. Он ќе биде премиер, да, ама корупцијата и трулежот во понискиот ешалон нема да може да ги искорени, макар и се донесат најдобрите закони. Ок ќе донесе закон за дрвокрадци, шумската полиција ќе прима мито од нив. Ок ќе се најде некој чесен да ги пријави ќе го поткупат судијата да не ги осуди. Ќе го фатат и судијата, ќе дојде друг на негово место кој нема да вика чекај чесен ќе бидам, него ќе вика од 5-6 позаебани случаеви тука месецов, јас можам да извадам плата од 4 години. За да имаш функционална држава какви што е северот од ЕУ, Норвешка, Канада или слично, треба да имаш народ од кој мнозинството вреднуваат принципи, достоинство и свест за колективно добро над лични материјални интереси. Луѓе кои нема да фрлаат ѓубре во река не заради казна туку затоа што личната морална одговорност им налага така. Ако имаш во државата 1 што фрла ѓубре, а 100 кои се доволни свесни да го соберат, шумата ќе биде чиста. Ако е обратно, сто души ќе фрлаат, а тој едниот колку и да сака нема да може да исчисти се. Така и за се останато.

Тоа е едниот начин како може една држава има ред. Вториот е стапот и диктатурата. Види документарци за Северна Кореа. Влакно нема на улица, стапка на криминал може и најниска во свет. Има причина зошто исламските исеротини од држави се или теократии или воени диктатури или апсолутистички монархии. Таму не може да биде демократија затоа што општествата ќе личат на гетата во Франција, Англија, Германија. Значи само врховен господар кој е и егзекутор, нема што судења, мудења каде што бирократски може да се заташка работата. Крадеш-сечење рака. Колку и да се примитивни и заостанати, кај муслиманите само тие мерки функционираат, со цивилизирани луѓе можеш цивилизирано да се договориш. Еве кај орките, го фатиле дека краде во Норвешка, ќе го бутнат во затвор со 5 ѕвезди, и што, јак кур, види го Дардан како ужива. И некој ќе помисли дека овој ментален склоп вакво нешто ќе го спречи да не дила хорс?


Ние сме некаде измеѓу во таа фаза. Не сме Пакистан, ама и не сме Луксембург. Во менталната свест. И тука ќе останеме во тоа лимбо, во нашиот животен век. Се додека не се формира значителна критична маса, во идеална верзија над 50%, но и со нешто под тоа би било ок за старт. И во Норвешка имаш секакви, нискообразовани, мало ај кју и слично. Ама секој застанува во редот, секој почитува селекција на отпад затоа што 2 грама ти требаат за да сфатиш дека рециклажа е за општото добро. Ако има некои сомнителни закони маса народ излегува и ако треба и насилство жолти елеци и слично. Не седат кафе да пијат. Судијата не прима мито затоа што вика тоа дете згазено на пешачки можеше да биде мое а јас да не бев судија, како ќе ми беше мене убиецот да платеше пари и да беше ослободен?

Знам дека си со најдобри намерни, знам дека си патриот, ти го сфаќам и оптимизмот и верувај ми посреќен од тебе ќе бидам ако за 5-10 години и стотина добри луѓе тргне работата на подобро. Ама нема. Овој народ сега е драстично поразличен од оној од НОБ. Колку и да биле во незавидна позиција, колку и непријателот да бил помоќен, мнозинството останало непокорно, кодошите се егзекутирале, а хероите се славеле. Најголем срам било да работиш против својот народ, или да седиш дома додека твоите комшии се на фронт и гинат за да те ослободат тебе. Џабе е сега се.


Ili vremeto... mozebi sticajem okolnosti se e kako shto treba....

Iako si ljut sepak so tebe mozeshe nekakov muabet da se napravi.

Ti blagodaram.

Lj.
Зошто љут, не знам кај виде такво нешто. Се си е ок.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.820
Поени од реакции
26.393
Тука пак ќе се навратиме на некои постари дискусии, каде што не се согласуваме и каде што јас се обидувам да сум најреален што можам колку и да е болно. А тоа е македонското прашање на коешто ти си пристрасен што е нормална човечка особина. Јас се обидувам да не сум иако не верувам дека ќе постои момент кога ќе кажам дека 100% не сум. Не ми го земај ова за зло или како навреда не ми е тоа поентата.

Македонскиот народ Е македонската држава. Што е држава? Територија+население. Нас не не ебава територијата, земјата придодата. Тука сум на иста линија со Џорџ Карлин се што сакам да кажам е сумирано во видеово


Викавме уа Бранко, уа Љубчо, уа Никола, сега викаме уа Заев, утре може ќе викаме уа Христијан (иако е тоа рамно на научна фантастика). Јас ти гарантирам дека и да живееме и 8 милиони години и да се изгласа закон секој граѓанин на државата ќе биде премиер по 4 години џабе ќе биде се. Дури и кога редот ќе им дојде на чесните или способните или достоинствените нема да се смени ништо. Он ќе биде премиер, да, ама корупцијата и трулежот во понискиот ешалон нема да може да ги искорени, макар и се донесат најдобрите закони. Ок ќе донесе закон за дрвокрадци, шумската полиција ќе прима мито од нив. Ок ќе се најде некој чесен да ги пријави ќе го поткупат судијата да не ги осуди. Ќе го фатат и судијата, ќе дојде друг на негово место кој нема да вика чекај чесен ќе бидам, него ќе вика од 5-6 позаебани случаеви тука месецов, јас можам да извадам плата од 4 години. За да имаш функционална држава какви што е северот од ЕУ, Норвешка, Канада или слично, треба да имаш народ од кој мнозинството вреднуваат принципи, достоинство и свест за колективно добро над лични материјални интереси. Луѓе кои нема да фрлаат ѓубре во река не заради казна туку затоа што личната морална одговорност им налага така. Ако имаш во државата 1 што фрла ѓубре, а 100 кои се доволни свесни да го соберат, шумата ќе биде чиста. Ако е обратно, сто души ќе фрлаат, а тој едниот колку и да сака нема да може да исчисти се. Така и за се останато.

Тоа е едниот начин како може една држава има ред. Вториот е стапот и диктатурата. Види документарци за Северна Кореа. Влакно нема на улица, стапка на криминал може и најниска во свет. Има причина зошто исламските исеротини од држави се или теократии или воени диктатури или апсолутистички монархии. Таму не може да биде демократија затоа што општествата ќе личат на гетата во Франција, Англија, Германија. Значи само врховен господар кој е и егзекутор, нема што судења, мудења каде што бирократски може да се заташка работата. Крадеш-сечење рака. Колку и да се примитивни и заостанати, кај муслиманите само тие мерки функционираат, со цивилизирани луѓе можеш цивилизирано да се договориш. Еве кај орките, го фатиле дека краде во Норвешка, ќе го бутнат во затвор со 5 ѕвезди, и што, јак кур, види го Дардан како ужива. И некој ќе помисли дека овој ментален склоп вакво нешто ќе го спречи да не дила хорс?


Ние сме некаде измеѓу во таа фаза. Не сме Пакистан, ама и не сме Луксембург. Во менталната свест. И тука ќе останеме во тоа лимбо, во нашиот животен век. Се додека не се формира значителна критична маса, во идеална верзија над 50%, но и со нешто под тоа би било ок за старт. И во Норвешка имаш секакви, нискообразовани, мало ај кју и слично. Ама секој застанува во редот, секој почитува селекција на отпад затоа што 2 грама ти требаат за да сфатиш дека рециклажа е за општото добро. Ако има некои сомнителни закони маса народ излегува и ако треба и насилство жолти елеци и слично. Не седат кафе да пијат. Судијата не прима мито затоа што вика тоа дете згазено на пешачки можеше да биде мое а јас да не бев судија, како ќе ми беше мене убиецот да платеше пари и да беше ослободен?
Ова друга тема надолго и нашироко. Незнам зошто мислиш дека не се сложуваме, одприлика сме на иста линија ама на различно ниво на еволуција во политичко-социјална смисла. Јас не гледам на работите да се фер, затоа што живееме во свет за кајшто нашиот народ рекол „кај што има сила нема правдина“. И не верувам дека луѓето доброволно престанале да фрлаат ѓубре, само затоа што се Германци, туку затоа што казните го довеле мајндсетот на ниво на условни рефлекси. За да сватиш... на стража имавме кучиња, кои иако првпат ме гледаа беспрекорно ме слуша што и да му направам, навечер на стража (во едни мирни и добри времиња) можев да си приуштам да прилегнам и ќе легнев едно од кучињата, ќе го покриев со ќебе и го користев како перница. Кучето мрдаше во прв миг кога ќе слушнеше нешто и така јас знаев дека иде некој. Кога го прашав старешината кој ги тренира кучињата, тој ми кажа дека кучињата се такви какви што се родени тука десетици генерации. Они сами се тренираат. Изградиле некакво си однесување сходно на околината, и се спремни животот да го дадат за луѓе кои ги гледаат само 7 дена во животот. Тие исти кучиња во некои други услови, чувани во стан или уличари, ќе имаа сосема различно однесување.

Ништо поразлично не е и кај луѓето. Секој има тенденција да се однесува во рамките на јагмата. Ако кај кучињата се појави едно друго уличарско куче, тоа секако дека ќе се асимилира, но исто така и ќе донесе едно ново правило во однесувањето. Ако дојдат повеќе кучиња, тогаш промената во однесувањето ќе биде подрастична. Па така ако во 80-тите во Бриселското метро можеше да лижеш од ѕидот без видно да ти се промени структурата на страните организми, денеска само да поминеш ќе имаш нагон за повраќање.

Идилично е да веруваш дека „Ама секој застанува во редот, секој почитува селекција на отпад затоа што 2 грама ти требаат за да сфатиш дека рециклажа е за општото добро. Ако има некои сомнителни закони маса народ излегува и ако треба и насилство жолти елеци и слично“ и дека тоа е дел од човековата психа. Да беше тоа дел од човековата психа, немаше да имаме потреба да го праиме муабетов.




Знам дека си со најдобри намерни, знам дека си патриот, ти го сфаќам и оптимизмот и верувај ми посреќен од тебе ќе бидам ако за 5-10 години и стотина добри луѓе тргне работата на подобро. Ама нема. Овој народ сега е драстично поразличен од оној од НОБ. Колку и да биле во незавидна позиција, колку и непријателот да бил помоќен, мнозинството останало непокорно, кодошите се егзекутирале, а хероите се славеле. Најголем срам било да работиш против својот народ, или да седиш дома додека твоите комшии се на фронт и гинат за да те ослободат тебе. Џабе е сега се.
Види, јас не реков дека ние ќе се средиме за 5-10 години, туку ако сега се најдат тие 100тина луѓе, проблемот ќе се среди многу брзо :) Со оптимизмот сме тука негде. Но еве не оди понатаму, туку види го муабетот што го правиме, очекуваме да паднат од небо 100 луѓе. Кога ќе сватиме дека не паѓаат од небо, туку дека тие 100 луѓе треба да сме ние, тогаш ќе е друга работата.

Но секако кажав зошто сеуште не се појавуваат луѓето, најголемиот проблем е тоа што Македонците по инерција сеуште имаат надеж во оваа држава и ја сметаат за своја.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
I Goki od Murtino ne znae za vikipedija, kindl, big beng, fajn tjuning vo univerzumot, string tiori, zakonite na robotikata na Isak Asimov, skalata na Kardashev za stepeni na razvoj na civilizacii..... D Prajm Direktiv... Borgite....


Dali ti imash reshenie kako da doznaat?
Ja imam resenie. Na bratucedceto od Murtino treba da mu se kupe edno kompjuterce i edno rigce so graficki karticki da si kopka bitkoincinja (dodeka si on kopka po bavckickite frencicki i cuscicki).
Pa posle od rigceto toa izarcenite graficki karticki ke i gi prodaeme na Beric i Darling , i tie paricki
posle vtora faza ke go nauceme Goki kako da trguva so kriptencata.
... i ovde kje si ostaneme samo jas i ti... kako poslednite shto kje se iselat.
Ne se sekiraj Ben, i jas i Goki ke ostaneme. Veke krojam plan za kampus u murtino,,,tamu so Goki na imanjeto ke naprame kukjicki od kal, soncevi kolektori, kripta, bitkoincinja...Resenieto e veke tuka, samo da dojdeme do zavrsna faza...istocnio del ke si ostane ostane cista RSM, prasanjeto od temata kje bide zatvoreno, a nie srekjno ke si docekame penzija u kampusite i posle toa site happilly ever after... :ljubove:

бијонс, иди побарај шо сум пишуел на други теми, најди нешто од лична природа и врати се овде да видиме како моеш да го употребиш против мене
Ben be pak ne otrkija deka sme multi juzer! Kako li samo? Izgleda od shamaro na @teneke na Berik mu se probudija nekolku drevni uspieni nevroni i dobi informacija od eterot...

Вака - да даде Господ и тебе да ти се деси исто све него што му се десило. ОК?
Све од нив што попил - сељачизам, јогурт и што и да е.
@ПрофаундлиСтупид dobro e, posle kratko vreme nevronite pak zaspale.
Traj si :свиркам:
ОК, тенеке.
@teneke Ovo se zove pristanak ljubavi.
Gledate li, SE na kraj se zavrsuva so ljubavvv. :love:
 
Последно уредено:

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.436
Поени од реакции
3.696
Најдобар пријател ми е албанец, и можам да ви кажам дека ги знам многу подобро од 99% тука, затоа што секојдневно имам контакт со нив.

Нивниот менталитет е редок во свет, и никад во живот немојте да се залажувате дека станува збор за прост народ, туку напротив, они се многу поспособни од што ги замислувате, и за ова да бидете сигурни. Имаат тотална контрола во три држави во Балканот, и пак ве читам како они биле племе, неспособни, глупи и незнам што...

Да биле глупи, не би биле во ова ситуација во која се наоѓаат моментално.

Албанците тешко дека можат да фејлнат во Балканот, затоа тоа што имаат ептен јака дијаспора, која македонците па и другите народи можат само да ја сонуваат...

Другарот мој има 2 браќа во Швајцарија, он и еден друг негов брат останеле тука живеат, и двајцата имаат сопствени фирми кои го тераат без никаков проблем, недај боже да им притребаат финансии, во секој момент знаат кај можат да се свртат, и не само они, туку и нивните роднини. Знам примери, кога им помогнале и на подалечни роднини да си купаат имот на македонци во Скопје, и после ќе се чудите од каде толку пари...

Македонец надвор од државата кур го боли за своите дома(татко, мајка) дали имаат да јадат а не па да му помогне на свој роден брат, а да не збориме за подалечни роднини.

Менталитето на Македонците е секој за себе, а кај нив е токму спротивното, еден за сите, сите за еден.

Што сакам да кажам е следново, немојте ни да ви падне на памет дека Европа а најмалце УСА ќе смени политика кон нив во догледно време, затоа што они само малце да осетат такво нешто, способни се да ги поткупат сите политичари во тие држави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom