Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Dali nekomu mu stigna pismo vo ophtina Sredec , a pritoa podignal drzavjanstvo dekemvri ?
Deneska dobiv info od posrednikot deka go pocnale Januari... kolku e tocno ke vidime i deka od 24 tuka taka do 5 Januari nemale raboteno taka da nemalo izmegu toj period kolku e tocno ke vidime okolu ovie info sepak sakav da spodelam za Januari..pozz
Сеуште Не
Од 26 Ноември...
I jas nemam nisto ke se javam posle 6 Maj cekam od 15.12 preku BT


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2021
Мислења
5
Поени од реакции
1
Zdravo kakva e procedurata posle podignat ukaz od konzulatot od bt.
Sto treba da se napravi za maticen broj i kolku se ceka ??
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
240
Поени од реакции
905
Здраво нов сум овде и во претходно разгледување на форумов не можев да видам некои да чекат толку многу на овој статус да прашам дали е тоа нормално или ила нешто застој интервују бев Битола 13.08.2020 а бројчето посреднико ми го даде пред недела време. Фала позз
Ne treba da stoj nesto obrazuvana prepiski ili zadolzitelno soglasuvanje ? so e rabotava
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Ne treba da stoj nesto obrazuvana prepiski ili zadolzitelno soglasuvanje ? so e rabotava
Mene mi go dadoa brojceto na 19.03, mi pisuvase deka molbata e primena. Vo obrazuvana prepiska mi se smeni na 29.03. Intervju Sk 03.11

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Последно уредено:

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Zdravo kakva e procedurata posle podignat ukaz od konzulatot od bt.
Sto treba da se napravi za maticen broj i kolku se ceka ??
Procedurata e uplakjas uplatnici za ukazot neznam kolku bea tocno odis u konzulatot go zemas ukazot prijavuvas adresa i cekas pismoto da stigne vo sofija momentalno od 3 do 6 meseci se ceka. Posle otkako ke stigne pismoto imas opcija da se slikas vo sofija da vagjas pcr test i po kakva postapka ke odberes ili da se slikas vo BT konzulatot ama toj proces ne go znam. I neka ne ve mrzi ima search mozes da pobaras na prethodnite strani ima objasneto mnogu pati.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
36
Сеуште Не
Од 26 Ноември...
Decki moeto pismo za adresa konecno stigna vo Bansko. Go cekam od 27 Noemvri. Vcera se javiv, mi rekoa deka treba da popolnam nekoj anketen list so site podatoci, da donesam notarski akt za imot i ke cekam najmnogo nedela dena da se izdade EGN.
 
Член од
17 декември 2020
Мислења
17
Поени од реакции
2
Добар ден би сакала да прашам за вадење на бугарски пасоши
за моите две деца кои се на возраст 6 и 11 години која е процедурата?
Дали може тука во Амбасадата во Скопје да ги поднесам потребните документи и сликање.
Јас сум веќе бугарски државјанин.
 
Член од
11 септември 2020
Мислења
21
Поени од реакции
52
Decki moeto pismo za adresa konecno stigna vo Bansko. Go cekam od 27 Noemvri. Vcera se javiv, mi rekoa deka treba da popolnam nekoj anketen list so site podatoci, da donesam notarski akt za imot i ke cekam najmnogo nedela dena da se izdade EGN.
Jas cekam od 24.11 i vo cetvrtokot se javiv ne bese uste stignato.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom