Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
16 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
160
Дали некој е терал постапка преку амабасада во СК за вадење на државјнаство на деца, ако едниот родител веќе има.
Јас имам закажано во амбасадата во СК во јули, децата се родени пред родителот да земе државјанство.
Дали знае некој која е постапката, кои документи се потребни?

Благодарам на секој одговор.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
Дали некој е терал постапка преку амабасада во СК за вадење на државјнаство на деца, ако едниот родител веќе има.
Јас имам закажано во амбасадата во СК во јули, децата се родени пред родителот да земе државјанство.
Дали знае некој која е постапката, кои документи се потребни?

Благодарам на секој одговор.
Ako ti si bugarin i site rodeni posle tebe se bugari dokolku ne se deklariat poinako!
treba da pondneses baranje i vo zavisnost od toa dali se 14god ili postari si ima proceduri, nivnotk poteeklo do tebe ke se dokazuva... poteklo na bugar po tatko
 
Член од
9 октомври 2020
Мислења
100
Поени од реакции
231
Здраво друштво. Штотуку почина дедо ми (преку кој се поврзувам за потекло со негово крштениче), па ме интересира дали сега треба дополнително да доставам и посмртница со остатокот од документите? Инаку сум на финален преглед.
NE !
So sigurnost ti kazuvam kaj mene tatko mi pocina taka da ne dostaviv nisto prasav i posrednikot rece nema potreba sega cekam potpis, Pozz i bidete zivi i zdravi vie
 
Член од
22 април 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво нов сум овде и во претходно разгледување на форумов не можев да видам некои да чекат толку многу на овој статус да прашам дали е тоа нормално или ила нешто застој интервују бев Битола 13.08.2020 а бројчето посреднико ми го даде пред недела време. Фала позз
 

Attachments

Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Здраво луѓе ! Ставете ме и мене на список !
Интервју во амбасада Скопје на 15.01.2021, а образована преписка на 13.04.2021 нумер 45**/2021
со потврда од БККС-потекло од прадедо

Гледам кај некои им доцнело ливчето за следење на статус или сеуште не го добиле. Вчера ми се јавија од амбасада да си го земам и еве денес го земав :)

Позз !
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Od kade go podigna drzavjanstvoto? Skopje ili Bitola
Od Frankfurt Germania
I'ma I drugi clenovo sto cekaat od Sk
Od kade go podigna drzavjanstvoto? Skopje ili Bitola
Подигнато од Франкфурт Германија на 26/11
Ако го следиш форумот има и други членови што се уште чекаат од Ноември од Скопје или Битола
Мислев дека има некоја улога тоа што е Де. Ама не државјанство ни стаса во исти период како и овие од Скопје и Битола тоа е ќе си чекаме...
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Здраво луѓе ! Ставете ме и мене на список !
Интервју во амбасада Скопје на 15.01.2021, а образована преписка на 13.04.2021 нумер 45**/2021
со потврда од БККС-потекло од прадедо

Гледам кај некои им доцнело ливчето за следење на статус или сеуште не го добиле. Вчера ми се јавија од амбасада да си го земам и еве денес го земав :)

Позз !
Znaci, opet je krenula guzva... vec 4500 ljudi obavilo intervju..
 
Член од
3 септември 2020
Мислења
3
Поени од реакции
1
Дали е намалено времето на чекање од Задолжителна > Финална ?
до скоро на страната на статуси мислам беше +15 месеци , сега е 8
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Здраво друштво. Штотуку почина дедо ми (преку кој се поврзувам за потекло со негово крштениче), па ме интересира дали сега треба дополнително да доставам и посмртница со остатокот од документите? Инаку сум на финален преглед.
Obavezno! I nekrologot prati im go!
 
Член од
24 август 2020
Мислења
62
Поени од реакции
121
@Altair75 bratu, gledam si me spomnal... ne mi bese ich maka koga gledav kako luge so intervju posle mene, vlagaa vo finalno pred mene... si vikav ke mi dojde i mene redot, samo neka vrvi rabotava... i eve sega vo polozitelno gledame deka ustvari rabotite se izramnile... den, dva... tri... pa i 2 nedeli..nemenuvaat nisto vo vaka dolg period... samo neka se dvizi i neka ima uspeh kaj site...
A i te sledam, ko skener si... aj mene sho me sledish i me citiras (mozebi se vodis po mojot br.na prepiska) tuku go ulovi i tipot sto laze za datumi za intervju, za ukazi za statusi...
Bravo za tebe, bravo @Bibo @Bigo @barselona123
Smetam deka se ova seriozni forumdzii i pomagaat na drugite...
Pozitivna kritika za site vas, brakja... fala vi ;)
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
@Altair75 bratu, gledam si me spomnal... ne mi bese ich maka koga gledav kako luge so intervju posle mene, vlagaa vo finalno pred mene... si vikav ke mi dojde i mene redot, samo neka vrvi rabotava... i eve sega vo polozitelno gledame deka ustvari rabotite se izramnile... den, dva... tri... pa i 2 nedeli..nemenuvaat nisto vo vaka dolg period... samo neka se dvizi i neka ima uspeh kaj site...
A i te sledam, ko skener si... aj mene sho me sledish i me citiras (mozebi se vodis po mojot br.na prepiska) tuku go ulovi i tipot sto laze za datumi za intervju, za ukazi za statusi...
Bravo za tebe, bravo @Bibo @Bigo @barselona123
Smetam deka se ova seriozni forumdzii i pomagaat na drugite...
Pozitivna kritika za site vas, brakja... fala vi ;)
Skener is my middle name:ROFLMAO::LOL: Tuka sme, vlegovme u posleden krug, samo da trae pokratko. Malku da odmoram so ovie statistiki i sobiranje na informacii, pa ke pocnam da sledam kako e situacijata so ukazi...znam deka ni e uste epten rano, ama sakam da znam so koe tempo ke odi so potpisuvanje na ukazi, dali ke ja ubrzat rabotata, pa od ovie 8-9 meseci da slevnat na 4-5 ili 6 od polozitelno do ukaz. Sega za sega kako sto citam e nekako mnogu bavno, najverojatno zaradi izborite vo Bugarija. No, gi sledam veke 5-6 godini i sekogas ima varijacii vo vremetraenjeto na promena na statusite, zavisno od mnogu raboti (izbori, aferi so pasosi, promeni na pravila, politika, korona...). Obrazuvana vo finalna nie zaglavivme 19 meseci, pojma neam zosto, a sega kako sto gledam se menuva za 6-7, a od finalna vo polozitelno minavme 5 meseci.... moe mislenje e deka za skoro vreme ke se zgolemi vremeto na cekanje od finalna na polozitelno na okolu 8-9 pa i 10 meseci, posebno za onie prepiski sto vo momentot vleguvaat na finalna, bidejki sovetot za grazdanstvo ke ima golem broj na prepiski natrupano, a ke se zabrza od polozitelno vo ukaz, barem dodeka da zapocnat so pretsedatelskite izbori naesen. Toa e samo moja predpostavka i ne mora da znaci deka ke bide taka, ama nesto osekam deka ke se ubrza rabotata so izdavanje na ukazi...najavija zabrzuvanje (da se nadevame na stvarno ovaj pat) pa ke mora da gi cistat prepiskite sto se na polozitelno, za da moze pobrgu da minat novite aplikacii za bg drzavjanstvo. Ke pokaze vremeto sto kako, dali me biva za prognoza :misticen:Pozdrav i navivame za ukazi sega...so pobrgu i prvo kaj tebe :aplauz::oleee::pijani::pistoldz:
 
Член од
23 април 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdravo nov sum na forumov so novo podignato drzavjanstvo pred nekoj den i e prateno vo bugarija za odobruvanje maticen broj i adresa kolku se ceka ponatamu posto sum nov ne sum upaten ako moze za mala pomos sto ponatamu vi blagodaram mnogu
 
Член од
7 јануари 2021
Мислења
26
Поени од реакции
49
zdravo nov sum na forumov so novo podignato drzavjanstvo pred nekoj den i e prateno vo bugarija za odobruvanje maticen broj i adresa kolku se ceka ponatamu posto sum nov ne sum upaten ako moze za mala pomos sto ponatamu vi blagodaram mnogu
Jas mislam od 3 do 6 meseci . Zavisi kako ke imas sreka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom