Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Fala ti @Altair75 za iscrpniot odgovor. Da se nadevame deka izmenetive pravila sega nema da bidat pricina da se najdeme vo ista situacija kako sto si se nasol minatiit pat. Se nadevam deka togas vo izmenetiot zakon za drzavjanstvo ne bilo navedeno deka tie sto se vo postapka ke odat po stari pravila kako sto e sega navedeno vo posledniov zakon. Pozdrav
Ni jedan zakon ne moze da se tumaci retroaktivno, tako da mi nastavljamo po starom.
Kad su uveli da ne moze preko ujka i daljih rodjaka to nije bilo promena zakona jer je to zakon iz 1999. samo su poceli striktno da ga postuju i odbijaju ljude odjednom.
Isto vazi i za dopunska dokumenta, oduvek su po zakonu trebala dopunska dokumenta samo ih nisu trazili do pre 2 godine.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Ekipo zdravo i od mene
Da se pofalam deka od finalna mi se smeni vo polozitelno... sabajle nemase nisto, eve sega veke e promeneto...
So srekja na site!!!
Ve molam smenete na spisokot... stajte me kaj dzombite, vo polozitelno :)))))
Bas te misleeh od preeska :pijani: Tocno si odat promenite os finalna vo polozitelni po data na intervju... Cestito:pistoldz:
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Ekipo zdravo i od mene
Da se pofalam deka od finalna mi se smeni vo polozitelno... sabajle nemase nisto, eve sega veke e promeneto...
So srekja na site!!!
Ve molam smenete na spisokot... stajte me kaj dzombite, vo polozitelno :)))))
Cestitki brat ajde pobrzo do ukaz
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.469
Поени од реакции
4.622
Здраво, сакам да прашам колку често се дешава од финална да те одбијат?

Мене сега ми се смени статусот во финална, па исто ме интересира колку време трае овој статус. Пишува на водичот 5 месеци но ме интересира вие лично колку сте чекале?

Фала! Среќно на сите :D
 
Член од
23 март 2020
Мислења
30
Поени од реакции
79
Здраво, сакам да прашам колку често се дешава од финална да те одбијат?

Мене сега ми се смени статусот во финална, па исто ме интересира колку време трае овој статус. Пишува на водичот 5 месеци но ме интересира вие лично колку сте чекале?

Фала! Среќно на сите :D
Jas bev na finalna 8 meseci od avgust cekam ukaz.Posledno kaj tie so imase denes promena na polozitelno bea na finalna od noemvri (5-6meseci momentalno).Spored to sho sledam tuka pretezno gi odbivaat tie sto ne odnele vtor pat dokumenti ili dokumentite ne bile orginal ili so dokumenti od braced tetin i sl. Bez da povrzat so nivni predok bugarin.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Drugar dali ti se smeni od finalna vo polozitelno
Da...od denes e na finalna. Do 1-2 april 2019 sto se bile intervju. Narednite promeni treba kaj tebe da se smene, ako ima sovet ovaa nedela, ako ne drugata. Proveruvaj pocesto ovie denovi i pisi koga ke imas promena.
Автоматски споено мислење:

Здраво, сакам да прашам колку често се дешава од финална да те одбијат?

Мене сега ми се смени статусот во финална, па исто ме интересира колку време трае овој статус. Пишува на водичот 5 месеци но ме интересира вие лично колку сте чекале?

Фала! Среќно на сите :D
Po zakonot maksimum cekanje za promena na status od finalna vo polozitelno, pa i od polozitelno vo ukaz e 3 meseci, mnogu retko pokratko, zavisi kolku prepiski ima toj period i od situacijata...izbori, praznici, aferi i slicno. Vo momentot se ceka 5 do 6 meseci za promena od finalna vo polozitelno, a od polozitelno do ukaz mnogu...8-9 pa i 10 meseci...
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Kolko e tocno ova pozdrav


Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
1 декември 2020
Мислења
36
Поени од реакции
125
Jas bev na finalna 8 meseci od avgust cekam ukaz.Posledno kaj tie so imase denes promena na polozitelno bea na finalna od noemvri (5-6meseci momentalno).Spored to sho sledam tuka pretezno gi odbivaat tie sto ne odnele vtor pat dokumenti ili dokumentite ne bile orginal ili so dokumenti od braced tetin i sl. Bez da povrzat so nivni predok bugarin.
Jas na finalna bev samo 5 dena..na 5tiot den mi se smena vo polozhitelno
Автоматски споено мислење:

Jas bev na finalna 8 meseci od avgust cekam ukaz.Posledno kaj tie so imase denes promena na polozitelno bea na finalna od noemvri (5-6meseci momentalno).Spored to sho sledam tuka pretezno gi odbivaat tie sto ne odnele vtor pat dokumenti ili dokumentite ne bile orginal ili so dokumenti od braced tetin i sl. Bez da povrzat so nivni predok bugarin.
Jas na finalna bev samo 5 dena..na 5tiot den mi se smena vo polozhitelno
Автоматски споено мислење:

Jas bev na finalna 8 meseci od avgust cekam ukaz.Posledno kaj tie so imase denes promena na polozitelno bea na finalna od noemvri (5-6meseci momentalno).Spored to sho sledam tuka pretezno gi odbivaat tie sto ne odnele vtor pat dokumenti ili dokumentite ne bile orginal ili so dokumenti od braced tetin i sl. Bez da povrzat so nivni predok bugarin.
Jas na finalna bev samo 5 dena..na 5tiot den mi se smena vo polozhitelno
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.469
Поени од реакции
4.622
Jas bev na finalna 8 meseci od avgust cekam ukaz.Posledno kaj tie so imase denes promena na polozitelno bea na finalna od noemvri (5-6meseci momentalno).Spored to sho sledam tuka pretezno gi odbivaat tie sto ne odnele vtor pat dokumenti ili dokumentite ne bile orginal ili so dokumenti od braced tetin i sl. Bez da povrzat so nivni predok bugarin.
Jas sum so krstenice od dedo mi. Orginalniot dokument go prativ naknadno preku coekov so mi sreduva dokumenti, on vo Sofija zivee. Ajde valjda nema da me odbijat :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom