Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Se slusaat podizacite taka mi kaza majstorot i vika nemoze da se desi nesto i vaka da go vozam sto mislite?
Inc se raboti za 2.0 tdi 140hp
Mozis da go vozis no cim strakat podizacite,utre drugiden na laden motor ke go kasni krevanjeto na masloto i podmackuvanjeto e pomalo taka sto ke zaebi bregasta. Toj motor e so dve bregasti. 200 evra tie se komplet da sredis i so toj sebap mozis da si smenis dihtung na poklopec na motor i rajat.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
2.638
Поени од реакции
1.233
Увозник сум на германско моторно масло . Барам човек/фирма за дистрибуција низ МК . Ако има некој заинтересиран нека ми пише ПП .
Поздрав
 
Член од
30 јули 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Mozis da go vozis no cim strakat podizacite,utre drugiden na laden motor ke go kasni krevanjeto na masloto i podmackuvanjeto e pomalo taka sto ke zaebi bregasta. Toj motor e so dve bregasti. 200 evra tie se komplet da sredis i so toj sebap mozis da si smenis dihtung na poklopec na motor i rajat.
fala na info inc 8v e glava od 1.9
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Дечки изгледа имам проблем, на семафор кога застанав гледам стрелката за температура ми иде горе доле околу 75 степени па застанува. Ставам во брзина да тргнам, додека тргам пак стрелката иде горе доле неколку милиметри.
До сега се нема ова случено, цело време постепено се искачуваше од 60 до 90 степени, сега цело време шета горе доле неколку милиметри при тргање и застанување.
Некој совет или искуство, се работи за Фокус 1.6тдци?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Изгледа дека е лош електричен контакт измеѓу сензорот за температура и таблата со инструменти. Евентуално лоша маса на таблата или на моторот.

Друга опција е дека самиот сензор за температура не е во ред и треба да се смени.
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
54
Поени од реакции
20
Дечки изгледа имам проблем, на семафор кога застанав гледам стрелката за температура ми иде горе доле околу 75 степени па застанува. Ставам во брзина да тргнам, додека тргам пак стрелката иде горе доле неколку милиметри.
До сега се нема ова случено, цело време постепено се искачуваше од 60 до 90 степени, сега цело време шета горе доле неколку милиметри при тргање и застанување.
Некој совет или искуство, се работи за Фокус 1.6тдци?
Го имав истиот проблем на Fiat Punto 1.9 JTD, се среди со промена на сензорот за температура.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Изгледа дека е лош електричен контакт измеѓу сензорот за температура и таблата со инструменти. Евентуално лоша маса на таблата или на моторот.

Друга опција е дека самиот сензор за температура не е во ред и треба да се смени.
Фала ти ќе идам на мајстор да провери. Дали смее да се вози вака низ град деновиве додека да отидам на сервис?

Инаку ја ставив на ОБД2 скенер за дополнително тестирање, нема кодови за грешка ама при тргање и кочење паѓа температурата 2-3степена.
Постигнува работна температура од 82 степени.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Температурата е нормална, е сеа што паѓа и се качува или од сензорот или од лош контакт, лоша маса итн. Едноставен трик кога
ќе почне да да варира температурата, малку подтропни на стаклото од таблата...и види дали ќе има промена на температурата. Ако има тогаш има лош контакт во самата табла.
 
B

Beck's

Гостин
Kupiv 18” felni (predhodno vozev 17). Pa me interesira so kakov profil na gumi treba da idam sea. Si gledav 225 40 18, vase mislenje?

Kola: BMW 320 xdrive


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Ме интересира едно прашање никаде не најдов по интернетот па да се обидам тука.

Дали е можно и има ли некоја процедура да дознаам сопственик на возило по запишана регистарска табличка зашто брзо профуче покрај мене а многу ми е важно.
Ако не може некој тука да ми одговори нека ми пише во ПП.

Фала
Sovet moj licen da ne go baras... Licno iskustvo... Ja vozam mojata tesko bolna majka do drzavna bolnica... Od soboren hram nakaj drzavna patot mi go presece eden i me zastana... Ustvari celiot soobrakaj se blokira... I imav 1minutna borba so niv vo koja sega mojata pocinata majka ednostavno se rasplaka i na cel glas vristese... Mi falat nekoi minuti posle toa od sekjavanjeto....bliski moi rodnini mozea da go najdat sopstvenikot na voziloto ama namerno ne go baraa... Nema da go doznaam ishodot od taa sredba sto po moe trebase da se sluci...ne veruvam deka go baras zaradi toa "profucuvanje" ostavi gi rabotite kako sto se se sega..
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2017
Мислења
412
Поени од реакции
153
Барам совет од поискусните членови на форумов,заинтересиран сум за ваков модел на Мерцедес Ц-Класа,немам многу искуство и познавање,затоа сакам да прашам,Одржавање,предности/мани,ептен скапи делови,Преценето возило т.е Преценет модел,најважното (Дизел или Бензин) зошто дизел....Зошто бензин? Дали е погоден модел на Мерцедес,или има доста промашаи? image merco.jpg
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Мерцедесот тие скапа кола за одржување и ако ја купиш ќе имаш на нејзе доста за менување, зошто сите се по 400 до 500 000 км поминати. Бензин многу тешко ќе најдеш, 99 % се дизел, макар да и бензинците се шинати од возење.

Исто огромен број се удрени па правени, треба очи отворање. Ако си почетник бегај што подалеку од стар мерцедес или бмв, бунар без дно се тие коли за фрлање пари. Тие што се добри примероци (нека се 5 % такви) воопшто не се на продажба, ако некој одржувал таква кола како што треба, тоа кошта, и едноставно не се исплати да ја продаде послем...си ги возат таквите коли, никој не ги продава.
Автоматски споено мислење:

Sovet moj licen da ne go baras... Licno iskustvo... Ja vozam mojata tesko bolna majka do drzavna bolnica... Od soboren hram nakaj drzavna patot mi go presece eden i me zastana... Ustvari celiot soobrakaj se blokira... I imav 1minutna borba so niv vo koja sega mojata pocinata majka ednostavno se rasplaka i na cel glas vristese... Mi falat nekoi minuti posle toa od sekjavanjeto....bliski moi rodnini mozea da go najdat sopstvenikot na voziloto ama namerno ne go baraa... Nema da go doznaam ishodot od taa sredba sto po moe trebase da se sluci...ne veruvam deka go baras zaradi toa "profucuvanje" ostavi gi rabotite kako sto se se sega..

Да се надоврзам за сите што имаат намера да бараат некого или некоја кола...не се силете многу зошто бројот на луѓе кој се возат со огнено и ладно оружје во кола не е мал.

Дали вреди за некоја закачка да те закопаат или да останеш сакат за цел век размислете сами. Дури и најлошото да се случи за пет години тој ќе излезе од затвор, ама вие од гроб нема да излезете никогаш.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom