Фан клуб: РК Пелистер

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.693
imam i jas nekoj oset za rakomet... i kaj vas rabotite ne se sjajni, na tajm out aljusot kako luteranski svestenik propoveda... nikoj ne go slusa... kaj vas e po supliva tikvata od kaj nas...
vie ste klub vo raspagjanje... dali ke bidi ova godina ili drugata pomalce bitno...
kaj nas e jasno tolku ni e cergata... ako daj gospo ke imame sansa...
Климава е работата кај нас, ама некако оди кон подобро. Оваа сезона беше прашање дали ќе опстоиме, ама за нареднава веќе градиме тим. Како замена за Чупиќ е земен Џукиќ кој е одлично засилување. На десен бек е донесен Гурбиндо, ракометар од светскиот крем. Промовиран е и Кудоз на лев бек, а веројатно и Томовски на голманска. Се шпекулира и со други имиња. Со оглед на тоа што сте тивки на пазарот, мене ми личи дека ќе бидеме многу посилни од вас наредна сезона.

Инаку, најтешко е да се оствари првиот успех од ваша позиција, после ќе биде полесно. Прво навивачите имаат нереални очекувања и прават голем притисок за инстант резултати. Тоа значи дека мора да се фрлаат пари дури и за играчи кои не заслужуваат толку. Кога си во позиција на предизвикувач, мора да преплаќаш играчи за да ти дојдат, особено што долги години бевте катастрофа. И тоа преплаќање некогаш има контраефект. Еден пораз и веќе се вративте на муабетите дрка биле дојдени само за кафето, подобро ќе било битолски деца да играат итн. Си бара време, долга стратегија и трпение за преземање на тронот.
Металург се забетонира на прво место, а од нашите неуспеси само менувавме постави хокеарски, додека не му се даде доверба на Вујо на подолг рок. Веспрем колку време напаѓа титуча во ЛШ? Три квалитетни постави имаат па пак ништо. Треба време, поклопување коцки итн.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
452
Поени од реакции
1.193
Климава е работата кај нас, ама некако оди кон подобро. Оваа сезона беше прашање дали ќе опстоиме, ама за нареднава веќе градиме тим. Како замена за Чупиќ е земен Џукиќ кој е одлично засилување. На десен бек е донесен Гурбиндо, ракометар од светскиот крем. Промовиран е и Кудоз на лев бек, а веројатно и Томовски на голманска. Се шпекулира и со други имиња. Со оглед на тоа што сте тивки на пазарот, мене ми личи дека ќе бидеме многу посилни од вас наредна сезона.

Инаку, најтешко е да се оствари првиот успех од ваша позиција, после ќе биде полесно. Прво навивачите имаат нереални очекувања и прават голем притисок за инстант резултати. Тоа значи дека мора да се фрлаат пари дури и за играчи кои не заслужуваат толку. Кога си во позиција на предизвикувач, мора да преплаќаш играчи за да ти дојдат, особено што долги години бевте катастрофа. И тоа преплаќање некогаш има контраефект. Еден пораз и веќе се вративте на муабетите дрка биле дојдени само за кафето, подобро ќе било битолски деца да играат итн. Си бара време, долга стратегија и трпение за преземање на тронот.
Металург се забетонира на прво место, а од нашите неуспеси само менувавме постави хокеарски, додека не му се даде доверба на Вујо на подолг рок. Веспрем колку време напаѓа титуча во ЛШ? Три квалитетни постави имаат па пак ништо. Треба време, поклопување коцки итн.
koj ke vladee so mak rakometot vo slednata era ke resi eden bizaren moment.... imeno dvata gazdi na klubovite se so ednata noga v g.ob...
koj ke se povampiri toj ke vladej narednite nekolku godini...
posle ke vidime nesto novo...
ili kakvi talenti imame mozno i da nemame rakomet...
 
Последно уредено:

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.210
Поени од реакции
4.951
Точен муабет.....
Не вратија во реалноста, искуството си го прај своето, многу утамици со дупло појаки противници, имаат кај нив уште играчи кога ги освоиле титулите во ЛШ.
Сума сумарум, да не летаме многу во облаци, Бабиќ се предај уште во 14 минута на резултат 7:5, кога видов бековска линија Кукуловски, Танковски и Велковски. Другар ти со оваа тројка ни во сала Расадник кај Тинекс Пролет нема да победиш !
Во оваа екипа има неколку играчи само за во Пелистер 2, кога се зедоја Кукуловски, Танковски и Велковски се си мислев се земени за вториот тим, ако сакаш успех во Европа и борба за титула во лигата овие играчи треба да ги нема. Вака само го осакатија и вториот тим, му ги префрлија Кузманоски и Дарио, а тие двајцата во овој тим нема ни 3 минути да изиграат до крај, минутажата овде на 0, а таму си беа сосема доволни за плеј офот.
Танковски ниту за Пелистер игра, ниту за репрезентација, тотален аут и очај е, му треба ресет него, а за тоа мора да се префрли во вториот тим, ако сака, ако не ќе му кажиме патот до петљата и нека фаќа џадето...
Велковски уште за талент за рачуна ? 25 години напрај, една иста финта цел живот, скок од место, лажен шут и до давање до среден или лев бек шо подалеку од голот, низок, никако ама баш никако не ми е надежен дека ќе биди некогаш играч од него.....
Мандалиниќ си е ѕвезда овде, точно е дека најзвучно име, ама другар такви ладила со НБА додавања и асистенции за крила преку цел терен и фрлени топки во аут, треба малце прстот да се клај на глата....
Периќ е топло-ладно играч, непредвидлив, кога е најпотребен, тогаш го нема. Таман ќе изигра 2-3 солидни утакмици, после на 2-3 не постои...

Ни комплетен тим не не спасваше од висок пораз, ни фалат 4 позвучни имиња, ако сакаме нешто плус во ЛЕ и борба за титула со скопјаништана, овој тим е далеку зад нив, до тогаш само ќе се радваме на празно дека ќе му ја земиме титулата, а после утакмицата ќе си пишиме овде требало така, требало вака....
Вината ја гледам кај Бабиќ, не можи на 2 разлика кога губиме да внесиш таква бековска постава, во никој случај, не пак против нив. Не знам шо мисли имаше чоекот, ама голем кикс е на управата продолжувањето на договорот за следните 3 години, ајде да не речам дека човекот нема познавања од ракомет, туку едноставно не можи да го води овој Пелистер, Аљуш со 7 играчи му изигра 57 минути, не е улаф, гледа дека му оди и не гази, ги пушти поискусните од старт и то е то, лесно е да одржуваш предност, лошо е да бркаш....
Единствена светла точка само Чаневски и Граџан, другите не сакам да ве коментирам...

п.с. Пак ќе кажам БабиќУ имаше килави победи против факинг Тримо Требње, на мускули, ние бараме титула овде :facepalm:
Му излегват 5-1 одбрана со Дибиров најнапред, а во поголем дел од сезоната тие играат така и мајсторот не најде решение за таа одбрана на противникот, не знам шо да речам, дајте ми ги Кобетиќ, Темо и Ристо Вујачиќ и уште 2 крила од тука од форумот ќе земам, не го победив Бабиќ еве на !
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.630
Поени од реакции
5.606
imam i jas nekoj oset za rakomet... i kaj vas rabotite ne se sjajni, na tajm out aljusot kako luteranski svestenik propoveda... nikoj ne go slusa... kaj vas e po supliva tikvata od kaj nas...
vie ste klub vo raspagjanje... dali ke bidi ova godina ili drugata pomalce bitno...
kaj nas e jasno tolku ni e cergata... ako daj gospo ke imame sansa...
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.037
Поени од реакции
5.763
koj ke vladee so mak rakometot vo slednata era ke resi eden bizaren moment.... imeno dvata gazdi na klubovite se so ednata noga v g.ob...
koj ke se povampiri toj ke vladej narednite nekolku godini...
posle ke vidime nesto novo...
ili kakvi talenti imame mozno i da nemame rakomet...
Зоран е газда сега, Циле е повлечен скрос
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
1.042
Поени од реакции
687
vcera nemozev da komentiram nisto, mi go krenaja pritisoko vnebo, si legnav.. ama ona drvo Babic, velkovski, tankoski, markovski, ojleski, siiite do eden ve sakam!!! NOSENJE POD HITNO NOVI 4 ZVUCNI IMINJA, KO IMATE DA DAVATE NA FAKING VELKOVSKI ILJADNICI EVRA KE DAJTE USTE 2000 ZA POZVUCEN I KVALITETEN RAKOMETAR SO RENOME A NE SO SKRSENI RACE. SAMO GRADJAN ZASLUZVA DA GO NOSI DRESOT NA PELISTER. I POKJE HENDAWY PUSTANJE ZA REPREZENTACIJA NEEE!!! (OSVEN AKO NEMAME UTAKMICI)
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.705
Поени од реакции
5.670
vcera nemozev da komentiram nisto, mi go krenaja pritisoko vnebo, si legnav.. ama ona drvo Babic, velkovski, tankoski, markovski, ojleski, siiite do eden ve sakam!!! NOSENJE POD HITNO NOVI 4 ZVUCNI IMINJA, KO IMATE DA DAVATE NA FAKING VELKOVSKI ILJADNICI EVRA KE DAJTE USTE 2000 ZA POZVUCEN I KVALITETEN RAKOMETAR SO RENOME A NE SO SKRSENI RACE. SAMO GRADJAN ZASLUZVA DA GO NOSI DRESOT NA PELISTER. I POKJE HENDAWY PUSTANJE ZA REPREZENTACIJA NEEE!!! (OSVEN AKO NEMAME UTAKMICI)
Од сите тие "скопски манекени" што ги наброја само Велковски е од Скопје,ни еден друг. :D
 
Член од
25 август 2019
Мислења
290
Поени од реакции
380
Зоран е газда сега, Циле е повлечен скрос
Epa toj Zoran edno razbiranje so ima od rakomet so da ti kazvam ama bitno ima pari i misli taka e parite igrat na teren ama ete mu objasnaja deka ne se samo parite pomocani vo ovoj svet eban... ;)

NAJUBO E DA SE UKINI SEKAKOV SPORT VO BITOLA, I KE SI PIEME KAFE DOVOLNO E MISLAM.
(PIKADO KE IGRAME OD VREME NA VREME)
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.037
Поени од реакции
5.763
Epa toj Zoran edno razbiranje so ima od rakomet so da ti kazvam ama bitno ima pari i misli taka e parite igrat na teren ama ete mu objasnaja deka ne se samo parite pomocani vo ovoj svet eban... ;)

NAJUBO E DA SE UKINI SEKAKOV SPORT VO BITOLA, I KE SI PIEME KAFE DOVOLNO E MISLAM.
(PIKADO KE IGRAME OD VREME NA VREME)
Па поморонско мислење немам прочитано
@Saber Rider погоре многу убо објасни за то колку времето е фактор во вакви проекти. Едно ми е многу криво, квалитетно не сме толку назад, а изгледавме вчера како 1961 да игра со струга. Многу лош пристап во натпреварот. Перич со 1 гол, Мараш веројатно се повреди со 5 мин игра и без постигнат гол. Крилата отсечени, само стипе и граџан финкционираја и Чаневски првото. Со вегар и кушан во одбрана би било поинаку, и хендави со плус 2,3 одбрани второто. Али шо то е
 
Член од
25 август 2019
Мислења
290
Поени од реакции
380
Па поморонско мислење немам прочитано
@Saber Rider погоре многу убо објасни за то колку времето е фактор во вакви проекти. Едно ми е многу криво, квалитетно не сме толку назад, а изгледавме вчера како 1961 да игра со струга. Многу лош пристап во натпреварот. Перич со 1 гол, Мараш веројатно се повреди со 5 мин игра и без постигнат гол. Крилата отсечени, само стипе и граџан финкционираја и Чаневски првото. Со вегар и кушан во одбрана би било поинаку, и хендави со плус 2,3 одбрани второто. Али шо то е
Izvini so ti go navrediv bogatiot zoran ;)
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Многу нереални очекувања имаше во Битола ( а, и по порталите ) за вчерашната утакмица, како и за целата сезона.
Преку цела сезона вештачки се пумпаше атмосферата, вечно дерби, се врати тензијата итн..
Без се гледа реално шо имаме во своите редови, и шо играчи се купија во Пелистер во преодниот рок.
Можи Вардар не е толку драстично појак од Пелистер, за да ги изрешета нашите звезди како вчера, ама дека се далеку покомпактен состав во моментот, се, макар и со Аљушо на клупата, а толку и треба за да освоиш титула.
Точно е дека многу фалеа Кушан, Хендави и Вегар вчера, ама со онај пристап шо го дозволи вчера Бабиќ и тие немаше да помогнат.
Утакмицата вчера, а и не само вчера и сите гостински утакмици се изгубија заради лошата тактика и пристапот на Бабиќ, на сите гостински утакмици сезонава.
Со таков пристап не можиш да се надеваш на успех. Дечкото е неконстантен, не си на чисто со него, со тие луди тактики и ротации.
Не ме ни чуди шо немаше анганжман подолго време и шо толку брзо заврши со Хрватска репрезентација и шо никој не го побара од таму.
Да не се лажиме, Вардар, макар и ослабен е екипа од ЛШ, со долгодишно искуство, со костур на екипа кој игра подолго време заедно.
Чупиќ, Дибиров, Столе, Калараш, Дисинџер+ Борко ( каков таков за оваа лига е класа ), Гоце Ѓорѓиевски, Кантрагел, Кизиќ не е лош, Гаџа во последно време влезе во форма. изгледа сите ги забораја неговите добри утакмици во Нексе, опасен играч.
Плус го немаше Јотиќ. Овај ако играше + уште 4,5 гола од него ќе сркневме од надвор од 9 метри.
Значи ова се 8,9 салам играчи кои ако ги оставиш немаркирани ќе покажат што знаат, а вчера покажаа.
И то, без десен бек играја, и не се почуствува ништо, цепелини фрлаше Чупиќ, ќе фрла, оти да не фрла? ко најде село без кучиња.
Дисинџер шутерски тренинг, не е од вчера овај, германска школа, во Кил растураше пред повредата, најголем талент во Германија на времето.
Да не го отепаа повредите којзнае кај ќе беше сега. Уште не гледам некој во Германска репка на лев бек шо е подобар од него.
Со кој мислеше Бабиќ да игра на Дисинџер? Со Велковски? ( одамна се чудам, уште ко беше во Металург, не знам шо гледат сите во дечково,па и репрезентацијата го туркат, не ми е јасно )?
За Дисинџер треба не само салам играч на 2ка, шо знај да застани во одбрана, туку и помош или од 3ка, или од истурениот во 5-1 одбраната.
Кај нас ништо, промаја одбраната.. Си најде отворен простор вчера дечкото и си удри, то е задачата на бекот.
Гаџа, на играч шо знај со топка, со техника, со добар шут и брзо исфрлање овие му играт 6-0, и никој не му излегва, и шо се случва?
Иди во дуел со централнатра зона, го лета првиот играч и одма се прај вишок или на пикер или по крило.
Симултанка дечкото вчера, алал нека му е.
Наместо да ја олабат одбраната кај Чупиќ, па да згуснат кај Гаџа и Дисинџер овие нашите си спијат.
Ниту пикер не чуваа, ги отепа Столе.
Бабиќ ги измеша брзините, се изгуби тоталка дечкото.Си рече со Тримо и Татабања игра, во Битола. на мускули ќе победи.
Во гости играш друже, не оди така.
35 гола да примиш е резил, да не беше Чаневски ќе беа сигурно +40, печен е овај резултат за оставка.
Без Вегар одбраната дупло послаба, а и да играше тој, со онај пристап немаше да е нешто поразлично.
Не видов ниту фаул, ниту прекин, ништо, агресивност нула.
Како со РК Голден Арт 77 ( или како и да се викат ) да мислеа дека играт? Чекајте бе, демек звезди сте, заедно со Бабиќ тренерот голем?
Тепале со Татабања дома две утакмици ( на мускули, одвај со молење-колење,) со пола екипа на Татран и сега шо да прајме?Играчите преку ноќ звездите големи?
Демек Вардар ќе се уплаши? Вечното дерби се врати, за дерби треба двајца. Кога било дерби со Вардар во ракомет- 3 сезони од 97ма до 2000, 2001/2002 и во 2004/2005 година:
Сите претходни/идни сезони или ние сме биле прејаки за нив или тие не газеа со + 10 секоја утакмица? Шо дерби е ова?
Дербито со Вардар во ракомет се создаде и пренесе од навивачките трибини во фудбалот.
Од тензијата шо беше присутна на тие фудбалски утакмици помеѓу навивачите.

Охрид поголем отпор даде против Вардар, како и втората екипа, подобро тие да играа, немаше да се избламираат вака.
За одбраната се е кажано, 35 гола кога примаш нема шо да се дискутира, единствено Чаневски се бореше нешто, за џабе.
Нападот беше најголем проблем. Како и на сите гостински утакмици ( освен со Гудме во Данска ).
Каде бе со 7 на 6 пола утакмица, ало Бабиќу, арен си?

Со кој играчи ќе играш 7-6 бе златен? со Танкоски на среден и Маркоски пикер, во комбинација со Велковски?
Танкоски мисли уште во Металург Јуниор игра, кај шо беше најак играч. Не ми е јасно зошто се напрај фама со дечково? Арбитражи, постапки. Шо видоа во овај не знам? Ко небаре за талент ко Лазаров прајме муабет?
Дури да ја фати Танкоски топката и да смисли шо треба да се изигра или ќе напрај чекори, ќе му му падни топката од страв, или пак ќе го залепат во блокот, или да се сврти Маркоски веќе сме примиле гол на празна мрежа.
5-1 зона се пробива со вкрстувања, со промена на позиции на бекови, со утрчување на крило на втор пикер, блок од пикерот за бекот шо ја има топката.
Таа 4ка ( бекови, пикер ) треба да игра блиску, макар и на 9,10 метри, за да се извлечи зоната.
Треба многу трчање, страшно многу,а за ваква игра ти треба постава од барем 4 салам бекови, шо знаат да се движат без топка, а кога ја имаат топката и се отвори простор кога одбраната на противникот маркира друг играч да нападнат на гол директно против играчот кој ги чува.
Ова требаше вчера да го прат Велковски или Стјепановиќ? Танкоски не го сметам.

Овие, пикерот закопан на 6, не се гледа, Стипе дреми на лев бек, вкопан в место, Периќ само мрда, џабе, нема ниту висина, нуту сила сам да пробива, Велковски се губи детето кога има истурена одбрана, а плус не го ни есапат него, зошто знат дека не можи да се крени на шут и да разбие зона.
А, Бабиќу кутриот, си мислеше вчера, ќе пробива со ротации, со мешање на поставата, со Танкоски, Кукулоски, Велковски? Каде бе друже?
Со овие нема ни Бутел во гости да го победат.
Освен Периќ нема ниту еден бек шо има техника и промена на правец, Стипе е еднонасочен играч, шутер, страшен шутер, ама му треба отворен простор, ко ќе го затворат и се губи, а овде нема со кој да игра, и нормално, ќе фрла дијагонали на ќоро до десно крило.
Крилата отсечени тотално, и тие топки шо ќе дојдеа од страв цел гол го промашваја, од пусти страв.

И пак идам на тие исти муабети од порано.
Дека изборот на играчи уште од летото не беше составен ко шо треба, а можеа подобро сигурно.
Не беше се во парите толку, колку во лошиот скаутинг на Бабиќ и на управата.
Со ростер од 4,5 салам играчи во поле ( Стипе, Перич, Кушан, Граџан и Хендави ) не се прај екипа за ЛШ, ниту пак за ЕХФ Куп.
Оваа сезона имаа среќа шо групата во ЕХФ ни се погоди, ја начекавме Татабања во проблеми, една службена на ќоро со РНЛ и поминавме група.
Добри утакмици само со Гудме
Зошто треба уште најмалку 4 ца на исто ниво на останатите позиции, плус резерви кои ќе го задржат квалитетот на игра.
Маџоски и Радовиќ според мене треба да останат, корисни играчи во секој случај, за одбрана.
На десно крило ок е Костески, ама за лево крило треба некој класа играч, Маџоски ја нема та ладнокрвност и техника за да биди прво лево крило.
Кукоски и Вегар за одбрана се ок, како и Чаневски за втор голман.
Исто и Мараш, има потенцијал во детето, ама многу е млад за да се фрли во оган и да се очекува премногу од него. ( добро е шо го продолжија договорот со него ). Исто важи за Кукуловски, прерано го фрлија детето во оган.
Се друго е за бркање.
Џабе пари се фрлат, Стјепановиќ, Гукиќ, Ојле, Танкоски, Маркоски,Велковски и компанија.
Парите шо ги фрлат на овие можи да ги искористат за да се плати еден екстра странец.
Подобро еден екстра играч, шо ќе дава во просек 5-6 гола и ќе има придонес во играта, отколку 7 души шо греат клупи и немаат никаков ефект во играта.
Да земеа со време да напрат едно пребарување низ лигите во Словенија, Романија, да не прајме муабет за Хрватска.
Наместо бек(чиња) ко Велковски, Танкоски и компанија ќе гледавме бекој шо знат да исфрлат топка и да разбијат зона.
Не да му паѓат од страв топките од раце ко ќе го видат Дибиров.


Сега останва, да освојат второ место, да фатат место во СЕХА.
СЕХА Лига и ЕХФ Куп во групи се реален дострел за наредна сезона.

Џабе нека не си прат филмој дека ништо не е изгубено за ЛШ, со ваква игра на гости, побрзо ние ќе се лизниме со Охрид, Пролет на гости.
Овие на нож ќе играт дома со сите, посебно со звезди ко нашите.
Да не прајме муабет за со Металург.
Наместо да летат непотребно во облаци, нека гледат да ја средат играта малку, да не кикснат уште некоја утакмица до крај, па да изгубат и СЕХА, па наместо СЕХА, догодина да си играт Суперлига ( отпочеток ) со РК Ринија, РК Астрион, РК ГОЛДЕН и компанија.

Или ко ќе гледаме реално на работите, без да летаме нереално во облаци, најдобро е догодина, ич нека не фрлат пари за скапи играчи, да не си прат филмој за титули, ЛШ, нека ја средат салата еднаш конечно, таму да се инвестира најмногу. ( ко веќе немат пари за нова сала ).
Зошто и да земеа титула, џабе ќе беше, ко немаш сала кај да играш.
Ете избори има сега, нека притиснат малку, дури се "отворени за соработка" граТските татковци и мајки.:masa:
Да се напрај обид, за постигнување на консензус за изработка на некоја си " В(Ф)изибилити студија,ЗА ЕВРОПСКА САЛА во Битола".:icon_mrgr:
Наместо да се фрлат пари за пропаднати таленти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom