Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 мај 2009
Мислења
175
Поени од реакции
182
Јас поднесов во ДАБЧ, извод, државјанстго, умреница од пра-дедо, и други документи се преведено на Блгарски и нотаризирано. Ми зема €175 од кога ми среди.

Сега за интервјуто само му пратив пасош и ми даде потврда дека е закажано, а без произxод. се иде директно сега на молба, само документите да ти се средени у Софија.
А потврда од здружение? Како се зема таа?
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
187
Поени од реакции
464
Nikoj so sigurnost ne znae koga ke bidne za toa ne sirete dezinformaciii maj ke bilo avgust sreda petok ,da ne ja spiete so jotova
brat kraj mesec mora da dadat izvestaj sto izrabotile u ova tromesecie, taka da ne gubam nadez deka ke pocnat da davaat deneska ili od ponedelnik
 

porchmonkey

Админ
Член од
28 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
35
Јас поднесов во ДАБЧ, извод, државјанстго, умреница од пра-дедо, и други документи се преведено на Блгарски и нотаризирано. Ми зема €175 од кога ми среди.

Сега за интервјуто само му пратив пасош и ми даде потврда дека е закажано, а без произxод. се иде директно сега на молба, само документите да ти се средени у Софија.
kakvo drzavjanstvo si podal? blgarsko od rodnina?
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
brat kraj mesec mora da dadat izvestaj sto izrabotile u ova tromesecie, taka da ne gubam nadez deka ke pocnat da davaat deneska ili od ponedelnik
ama izbori se...kolku znam od ponedelnik ke imaat mini kampanji i online...ne sum siguren deka davaat ukazi za vreme na izbori,iako predsedatelot nema vrska so parlamentarni izbori on moze da si potpisuva ukazi..
 
Член од
4 март 2021
Мислења
56
Поени од реакции
22
Здраво на сите,
Знае ли некој точно кој период се признава за предок.
Негде прочитав 1900-1918, негде 1900-1920.
Некои спомнаа дека може и пред 1900.
Ви благодарам однапред.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Здраво на сите,
Знае ли некој точно кој период се признава за предок.
Негде прочитав 1900-1918, негде 1900-1920.
Некои спомнаа дека може и пред 1900.
Ви благодарам однапред.
Do sada je bilo da rodjak treba da bude rodjen izmedju 1900 i 1918, medjutim to nisu striktno postovali u ministarstvu i prolazili su rodjeni i pre i posle tih godina.
Sada je izmenjen zakon i koliko sam cuo da ce se oformiti komisija pri ministarstvu koja je navodno strucna i sastavljena od istoricara i oni ce odredjivati ko ima poreklo a ko ne.
Znaci sada se ukidaju klubovi kao glavni dokaz za poreklo i niko ne zna kako ce ta komisija odredjivati u buducnosti ko ima poreklo a ko ne i koje godine prolaze a koje ne.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648

Attachments

Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Spodelete informacii vo poraka ne ja tupete temata , sekoe izvestuvanje e nadez za ukaz oset malku
Од скоро сум на форумов а повеќето сте со години наназад.... треба и за нови членови информации а не само за указ и писмо од Средец.... извини. Башка пишуваат за потребни документи за поднесување на пасош

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
18 март 2021
Мислења
6
Поени од реакции
5
Znaci samo izvodite i molba taka? Ili koi dokumenti komplet?
Да, тие изводи и умреници треба да се извадени од пред 6 месеци да се валидни. Ги подаваш и они ти прават превод и потпишуваш документите на нотар на лице место. Треба да знаеш кога и на кое место ти се родени родителите. После посредникот ти поднесува молба и праќаат емаил кога точно треба да се појавиш.
Закачив слика од emailot што го добив. Рачунај мене ми закажаа оваа недела интервју за точно една година, значи новата процедура ќе трае околу година-две додека не добиеш.
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom