Македонска берза

Член од
3 ноември 2020
Мислења
9
Поени од реакции
9
Nekoj ke mu zabrani na Telekom da isplati dividenda?
 
Последно уредено:

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
eve ovie od alkalod ke se snashle nekako za 360den dividenda.
ocekuvano , no drama here.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.300
Поени од реакции
2.360
Можам да се кладам дека злоупотребувајќи доверливи информации, брокери ги имаат контактирано луѓето што имаат огромни депозити по банки, и им предлагале дека е подобро да си купат акции пошо нели така „ќе остварат поголем поврат од годишната камата“. Да има нормално ЈО, НБРМ и КХВ у државата, све тоа досега би требало да отслужува високи затворски казни и имотот да им биде конфискуван!
На што точно мислиш? На какви доверливи информации?
И како ќе знам јас кој има огромни депозити по банки ако сум брокер?
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
На што точно мислиш? На какви доверливи информации?
И како ќе знам јас кој има огромни депозити по банки ако сум брокер?
Site tie raboti mozes da gi obezbedis, ako podmackas tamu kaj sto treba... Toa e nasata cudesna zemja...
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
На што точно мислиш? На какви доверливи информации?
И како ќе знам јас кој има огромни депозити по банки ако сум брокер?
Моја претпоставка е дека брокерите и "агентите" на фондовите незаконски добивале контактни информации за крупни депоненти од банките. Агентот на ВФП со когошто јас разговарав наводно бил некаков директор у една банка, а мене кај него како јагне кај волк (а всушност како тигар кај волк :pos:) ме доведе тип што го запознав при отварање на фирмата. До крајот на разговорот, мислам дека и овој реши да си го продаде уделот у ВФП :lolzz:

Сигурно намерно бираат вакви ликови затоа што имаат контакти со овци за стрижење. Да сум јас член на КХВ, би ги истресол од гаќи сите тие разноразни брокери и агенти што со лажење и манипулирање наоѓаат клиенти за дерење со провизии.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Za drugite fondovi ne znam, ama WFP mi lici mnogu na MLM. Takvi im se i "investiciskite sovetnici" i portfolioto i proviziite.
Zepter, Kirby, Grawe i WFP mi se ista shema, Avstrija, crtanje grafikoni so strelki nagore, dosaduvanje po telefon cel mesec po 3 pati na den, itn itn
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Za drugite fondovi ne znam, ama WFP mi lici mnogu na MLM. Takvi im se i "investiciskite sovetnici" i portfolioto i proviziite.
Zepter, Kirby, Grawe i WFP mi se ista shema, Avstrija, crtanje grafikoni so strelki nagore, dosaduvanje po telefon cel mesec po 3 pati na den, itn itn
Па отприлика така нешто се. Ете во такви го.на и неморал би требал да се валам за да собирам инвеститори доколку отворам фонд.

Ама тоа дури не е ни најлошото, затоа што рајата повеќе има доверба во нивните лажни тврдења него во моите вистински:lolzz: Една обична глупост што некој Хрват тропнал на друг форум се залепила у умот на други локални глуперди коишто веројатно дополнително изеле го.на по други луѓе
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.300
Поени од реакции
2.360
Za drugite fondovi ne znam, ama WFP mi lici mnogu na MLM. Takvi im se i "investiciskite sovetnici" i portfolioto i proviziite.
Zepter, Kirby, Grawe i WFP mi se ista shema, Avstrija, crtanje grafikoni so strelki nagore, dosaduvanje po telefon cel mesec po 3 pati na den, itn itn
И јас сум против секаква форма на MLM. Тоа што го прават и WFP и LYoness треба да се забрани, бидејќи е на штета на клиентите. Само не знам дали може да се забрани, бидејќи и во Англија има неколку компании кои работат на овој принцип, и дури и котираат на LSE.

П.С: @therealgrim како и да е, дури и со најлошата варијанта парите да ги ставиле во WFP е подобро од колку да дремат 8 милијарди евра како депозити по банките.

П.П.С. Секако најлоша варијанта е парите да гиг стави некој во LYoness и да се приклучи на таа секта.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883

Еве една генијална теза (а не е моја) што вреди темелно да се истражи преку докторат по финансии: дали за овие 25 години постоењето на берзата предизвикало поголема општествена штета него корист во државичево? Дали огромните трошоци за основање и одржување на берзата, депозитарот, брокераите, регулаторот што биле претрпени за овие 25 години биле поголеми од општествената корист за инвеститорите и компаниите за вложување и прибирање на капитал преку берза! Дали воопшто заработката остварена преку растот на акциите била поголема од трошоците платени преку провизии?

И ова го кажувам како еден од оние што имале најголема финансиска корист од постоењето на берзата, а поголема едино имале овие реткиве директно пришљамчени да цицаат како крлежов што зема 4.000 евра директорска плата без никакви резултати!
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.300
Поени од реакции
2.360

Еве една генијална теза (а не е моја) што вреди темелно да се истражи преку докторат по финансии: дали за овие 25 години постоењето на берзата предизвикало поголема општествена штета него корист во државичево? Дали огромните трошоци за основање и одржување на берзата, депозитарот, брокераите, регулаторот што биле претрпени за овие 25 години биле поголеми од општествената корист за инвеститорите и компаниите за вложување и прибирање на капитал преку берза! Дали воопшто заработката остварена преку растот на акциите била поголема од трошоците платени преку провизии?

И ова го кажувам како еден од оние што имале најголема финансиска корист од постоењето на берзата, а поголема едино имале овие реткиве директно пришљамчени да цицаат како крлежов што зема 4.000 евра директорска плата без никакви резултати!
Реално ова освен ти, никој друг го немам слушнато или прочитано со вакво размислување. Си има позитивни страни Берзата, тоа што компаниите не ја користат ни како алтернативен, ниту пак како примарен начин на финансирање на своите инвестиции, тоа е од незнаење и си е нивни проблем. Генерално освен таа клапа што инвестираше во лудилото во 2007-08 може да е во некој минус, па дури и тие ако ги чувале акциите до денес сега ќе беа во плус.

П.С: Твојов начин на размислување е како да ја обвиниш постоењето и корисноста на нуклеарната енергија, поради тоа што се случила хаваријата во Чернобил.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Моја претпоставка е дека брокерите и "агентите" на фондовите незаконски добивале контактни информации за крупни депоненти од банките. Агентот на ВФП со когошто јас разговарав наводно бил некаков директор у една банка, а мене кај него како јагне кај волк (а всушност како тигар кај волк :pos:) ме доведе тип што го запознав при отварање на фирмата. До крајот на разговорот, мислам дека и овој реши да си го продаде уделот у ВФП :lolzz:

Сигурно намерно бираат вакви ликови затоа што имаат контакти со овци за стрижење. Да сум јас член на КХВ, би ги истресол од гаќи сите тие разноразни брокери и агенти што со лажење и манипулирање наоѓаат клиенти за дерење со провизии.
Апсолутно е точно ова. Пред 2 години на братучед кои во банка чува 6 цифрени броеви во евра како депозити, неколку дена пред истекување на рочноста му се јавува агент за да го убедува да вложи во фондови. На други блиски луѓе кои се во странство само што си дојдоа и средуваа сметки одма и се јавија за да и закажат средба за презентирање во фондови. И двајцата имаа сметки во иста банка. Сепак дојдоа луѓе од различни фондови, и кажаа од кои луѓе на шалтерите се препорачани (така да веројатно вработените добиваат некоја провизија или привилегии)
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.300
Поени од реакции
2.360
Апсолутно е точно ова. Пред 2 години на братучед кои во банка чува 6 цифрени броеви во евра како депозити, неколку дена пред истекување на рочноста му се јавува агент за да го убедува да вложи во фондови. На други блиски луѓе кои се во странство само што си дојдоа и средуваа сметки одма и се јавија за да и закажат средба за презентирање во фондови. И двајцата имаа сметки во иста банка. Сепак дојдоа луѓе од различни фондови, и кажаа од кои луѓе на шалтерите се препорачани (така да веројатно вработените добиваат некоја провизија или привилегии)
Која Банка?
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Еве јас да пробам да погодам: да не била „една комерцијална банка“? :lolzz: Единствената банка што прибира депозити, а има и инвестициски фондови. Впрочем, многу лесно може да се утврди од која банка биле трансферирани парите за купување удели. Верувам дека така може за само еден ден истрага да се дојде до многу тесен круг луѓе што продавале „лидови“ на инвестициските фондови. Таа КХВ плаче таму да седнат петмина како мене и да го доведат во ред финансискиот пазар!
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ја тоа викам ќе им препродаваш на овци Кока-Кола и Мекдоналдс акции за 5% провизија и 20% процент годишно. Бомбона бизнис...
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Која Банка?
Тие 6 цифри ги чува во друга банка, но беше на разговор за да праша за подобри каматни стапки во "една комерцијална" банка и поентата е дека на едните и се јавија од WVP, а на другите од Илирика. (и тоа замисли професор на факултет, работи како агент....)
Како личен советник на братучедот бев и јас на тој состанок, што би рекол Грим живи жаби плуваше човекот, не знаеше да каже колкав процент на заработка имаат во последните години.
А регионот кај мене го покрива моја блиска личност која е вработена преку банката во делот со инвестициски фондови и таа не беше информирана во тој момент.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom