Попис 2021

Член од
12 јули 2018
Мислења
1.500
Поени од реакции
4.806
Мајмун Муртински од Бугарија успешно се попиша.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.215
Поени од реакции
21.408
Контрола ќе има, барем така треба, физичка со попишувачи на лице место...
Ne znam dali me razbiras. Ako nekoj e tri meseci odsuten ke se popise online, neli. Nema da go najdat doma oti e privremeno nadvor a sepak e zitel. A kako ke znaat dali e privremeno ili trajno odsuten koga skoro kaj site iselenici Makedonska adresa im pisuva vo licnite karti?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Мора да имаат лични карти со живеалиште во Македонија а ако нема, тогаш ќе биде само евидентиран како бројка на Македонец што живее во странство и која етничка припадност е.
Ај, размисли малку.
Ако е така нека го извадат избирачкиот список и нека направат попис. Во тој список се сите кои имаат важечка лична карта или патна исправа.

Не знам дали одлучија да се пишува етничка припадност, ама Македонци не постојат (за жал).
 
Последно уредено од модератор:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.788
Поени од реакции
9.561
Ne znam dali me razbiras. Ako nekoj e tri meseci odsuten ke se popise online, neli. Nema da go najdat doma oti e privremeno nadvor a sepak e zitel. A kako ke znaat dali e privremeno ili trajno odsuten koga skoro kaj site iselenici Makedonska adresa im pisuva vo licnite karti?
Neznam..:toe:
Автоматски споено мислење:

Ај, размисли малку.
Ако е така нека го извадат избирачкиот список и нека направат попис. Во тој список се сите кои имаат важечка лична карта или патна исправа.
Vo toj spisok gi nemaat maloletnite lica I nema grafa za etnicka pripadnost
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.690
Поени од реакции
7.777
Neznam..:toe:
Автоматски споено мислење:


Vo toj spisok gi nemaat maloletnite lica I nema grafa za etnicka pripadnost
Ама ги имаат во МВР. Ова што они го прават со пописов може да го направат со еден малку поголем SQL на базата на МВР и споредба на состојбата на терен забележана од воздушните снимања и документацијата во катастар.

Не само тоа туку ќе се добие 100 пати поголема прецизност на податоците одколку физичко попишување кое ќе го прават полуписмени партиски стаорци. После одредена обработка на податоците од некоја недела ќе се има комплетна детална статистика за апсолутно се. Истите податоци тогаш би можеле да бидат ставени на увид кај населението за сите да проверат во некој рок од да речеме 3-6 месеци дали податоците кои се внесени за нив се точни и ако не се да приложат жалба за да бидат сменети ( или да дојдат физички попишувачи за да бидат верифицирани некој драстични разлики).

Е тоа е статистичка операција. Ова сега ќе бидат 2 месеци хаос и мачење, еве ги веќе почнаа молакање сите да се попишат. За сега молењето е со фино али кога ќе видат дека 50-150к нема да им се попишат како ќе поминува времето ќе стануваат се поочајни и ќе почнат со закани и принуди.

А СДС и ДПНЕ за овој процес се 102.5% координирани. ДПНЕ како нешто се буни а повикува на масовно попишување и се што се планира е некоја партија или организација да повика на бојкот и потоа кога ќе испаднат 30% албанци да ги обвинат истите дека ете заради нив бил толку мал бројот на Македонци. А они да си ги исперат рацете пред работата која ја завршија за Америкачката амбасада и пред идните балистички коалициони партнери.

Нема да ме чуди и Балистичките партии после пописот да бараат фиксен % на пратеници во парламентот независно од бројот на гласови кои ќе ги освојат. Знаат дека овие последни два изборни циклуса никогаш нема повеќе да им се повторат и ќе си бараат они 40 пратеника кои ќе ги освојуваат со по вкупно 180-200 000 гласови, додека останатите партии ќе освојуваат 80 пратеника со по 800-900 гласови и Апартхајд државата ќе биде финиширана и ние ќе станеме црнчугите во сопствената држава.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.831
Поени од реакции
15.760
Neznam..:toe:
Автоматски споено мислење:


Vo toj spisok gi nemaat maloletnite lica I nema grafa za etnicka pripadnost
графи за етничка припадност, вероисповест и јазик кој се зборува дома СЕ ПОТПОЛНО НЕБИТНИ РАБОТИ; право на граѓанинот е ДА НЕ ДАДЕ одговор на тоа прашање
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.790
Поени од реакции
8.100
Нема да ме чуди и Балистичките партии после пописот да бараат фиксен % на пратеници во парламентот независно од бројот на гласови кои ќе ги освојат. Знаат дека овие последни два изборни циклуса никогаш нема повеќе да им се повторат и ќе си бараат они 40 пратеника кои ќе ги освојуваат со по вкупно 180-200 000 гласови, додека останатите партии ќе освојуваат 80 пратеника со по 800-900 гласови и Апартхајд државата ќе биде финиширана и ние ќе станеме црнчугите во сопствената држава.
Исто како во Бурунди. Таму иако Тутсите се 14% од вкупното население, имаат загарантирано 40% oд пратениците во Националното Собрание, додека во Сенатот секоја провинцијa дава по два сенатори, еден Хуту и еден Тутси.


 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Рандом сајт за пиљара нуди поголема безбедност од овој, ама битно Симовски е убеден дека пописот нема да биде фалш ;)
Рандом генерирани имиња и презимиња, рандом генерирани матични броеви, ВПН, еден бот во селениум да ги пика внатре, сигурен сум дека ќе го фатат, ама не знам за што :D
Па дај да направиме бот што се заебеаваме.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.631
Поени од реакции
2.071
Пописот и онака ќе биде нереален и не знам зошто се трошат пари воопшто. Посебно во ваква ситуација, во која сме сега со пандемијата. Системот колабира, тие попис ќе прават. :tapp:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Пописот и онака ќе биде нереален и не знам зошто се трошат пари воопшто. Посебно во ваква ситуација, во која сме сега со пандемијата. Системот колабира, тие попис ќе прават. :tapp:
Затоа што риба у матно се лови....треба ли цело време потсетник што е целта на секоја одлука и закон на оваа влада....
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.831
Поени од реакции
15.760
Како ке се пишете на пописот ////// или \\\\\\?
баш така....а по меѓународно право, право е е на секој граѓанин да НЕ дава податоци за етничка припадност, вероисповест и јазик кој го зборува дома
 

Kajgana Shop

На врв Bottom