Храна за кучиња

Buc

Член од
3 февруари 2021
Мислења
7
Поени од реакции
1
Zdravo, moze li da mi kazete, kako da ja pocnam ishranata na 6 nedelno kokerce, so koja hrana i po kolku pati na den?
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.469
Поени од реакции
4.622
Zdravo, moze li da mi kazete, kako da ja pocnam ishranata na 6 nedelno kokerce, so koja hrana i po kolku pati na den?
Jas imam koker, 6 meseci e, mu davav farmina n&d no smeniv na Purina Pro Plan Losos. Dvete se dobri. Glej da zemes hrana za medium rasa, obicno na sopstvenicive na kokeri so ne razbiraat mnogu im tupnuvaat mini hrana


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 мај 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
Zdravo , treba da zemam kutre za nekoja den amerikanska akita (cekam da isprima vakcini) pa periodot go koristam za svoja edukacija okolu ishranata na ovoj vid na kuce , od forumi , od luge iskustva dojdov do tri tipa na hrana koja e visoko rangirana po tie ultra ,ultra premium , super ultra premium I sl. Pa me interesira I mislenje od vas poiskusnite da mi pomognete da se odlucam za koj vid na hrana da go koristam
Se raboti za Nekmar , Monge I Fitmin , bese vo kombinacija I Royal no mnogumina mi kazaa deka Royal ziveel na stara slava I deka ne e taa hrana ista sto bila pred nekolku godini.
E seg moze da mi predlozite I nekoa druga no da bide izdrzan komntar kako ne bi lutal od hrana na hrana :)
Pozdrav
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Zdravo , treba da zemam kutre za nekoja den amerikanska akita (cekam da isprima vakcini) pa periodot go koristam za svoja edukacija okolu ishranata na ovoj vid na kuce , od forumi , od luge iskustva dojdov do tri tipa na hrana koja e visoko rangirana po tie ultra ,ultra premium , super ultra premium I sl. Pa me interesira I mislenje od vas poiskusnite da mi pomognete da se odlucam za koj vid na hrana da go koristam
Se raboti za Nekmar , Monge I Fitmin , bese vo kombinacija I Royal no mnogumina mi kazaa deka Royal ziveel na stara slava I deka ne e taa hrana ista sto bila pred nekolku godini.
E seg moze da mi predlozite I nekoa druga no da bide izdrzan komntar kako ne bi lutal od hrana na hrana :)
Pozdrav
На темава многу храни се спомнати а ниедна немаш забележано...
Од набројаните лично би ја исклучил Fitmin, Monge има многу варијации и линии. За која конкретно станува збор?
Nekmar делува навистина добро, од каде би ја набавил оваа и по која цена?

Би требало да си одредиш буџет за храна и да се обидеш да го најдеш најдоброто во таа рамка.
Секогаш имај на ум дека ако една храна работи одлично кај некој кај друг може да има сосема спротивен резултат. Делумно ќе се сведе на тоа како кучето ќе ја прифати и ќе реагира на храната.
Не купувај вреќа од 10+Kg додека не ја најдеш таа правата.

На страна еден и два ќе најдеш доста информации во однос на што, како и зашто го има во храната за кучиња.
Побарај совет од таму каде што го земаш кучето за се што треба и не треба да знаеш.
 
Член од
22 мај 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
Da tocno e deka uletav pravo na poslednata strana I ne razgledav nisto od pocetok na temata inse izvinuvam poradi toa , najverojatno vecer koga imam vreme sigurno bi procital poveke.
Neznam zosto fitmin prva ja otfrli tss mi bese kako favorit nekako :)
Za Monge mislev za Monge medium starter super premium so pilesko zosto kutreto samo sto napravi 40 dena , so nego do kaj 3 meseca pa posle so Monge pappy/junior all breed , lamb and rice . Ovie dve preporacani mi se od pet sopovi I najverovajtno bi gi kupil od niv t.e. po kargo ke mi pustat
A za ovaa hrvatskata Nekmar ja najdov na fb I taa isto bi mi ja ispratile po kargo , za nea vidov na internet deka e proizvod od luge koi sto veke imaat odgleduvacnica za amerikanska akita.
Ogranicen sum so poznavanje na seto ova taka da ne zameruvajte
Pozdrav
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Da tocno e deka uletav pravo na poslednata strana I ne razgledav nisto od pocetok na temata inse izvinuvam poradi toa , najverojatno vecer koga imam vreme sigurno bi procital poveke.
Neznam zosto fitmin prva ja otfrli tss mi bese kako favorit nekako :)
Za Monge mislev za Monge medium starter super premium so pilesko zosto kutreto samo sto napravi 40 dena , so nego do kaj 3 meseca pa posle so Monge pappy/junior all breed , lamb and rice . Ovie dve preporacani mi se od pet sopovi I najverovajtno bi gi kupil od niv t.e. po kargo ke mi pustat
A za ovaa hrvatskata Nekmar ja najdov na fb I taa isto bi mi ja ispratile po kargo , za nea vidov na internet deka e proizvod od luge koi sto veke imaat odgleduvacnica za amerikanska akita.
Ogranicen sum so poznavanje na seto ova taka da ne zameruvajte
Pozdrav

Прва храна на мојата кучка беше Монге , ја користев месец , два , после се префрлив на Оријен и Акана , меѓувреме експериментирав со Алева и готвени варијатни за на крај да бидам на Фитмин.
Фитмин мислам дека е супер , во однос на кешот и квалитетот .. Сега за сега мене ми одговара , иако и додавам плус готвена храна , пошто се работи за спортско куче.
За да се запознаеш со сите овие срања треба да експериментираш и да видиш кучето како ќе реагира и развива на различни варијатни ..
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.490
Поени од реакции
4.042
Zdravo , treba da zemam kutre za nekoja den amerikanska akita (cekam da isprima vakcini) pa periodot go koristam za svoja edukacija okolu ishranata na ovoj vid na kuce , od forumi , od luge iskustva dojdov do tri tipa na hrana koja e visoko rangirana po tie ultra ,ultra premium , super ultra premium I sl. Pa me interesira I mislenje od vas poiskusnite da mi pomognete da se odlucam za koj vid na hrana da go koristam
Se raboti za Nekmar , Monge I Fitmin , bese vo kombinacija I Royal no mnogumina mi kazaa deka Royal ziveel na stara slava I deka ne e taa hrana ista sto bila pred nekolku godini.
E seg moze da mi predlozite I nekoa druga no da bide izdrzan komntar kako ne bi lutal od hrana na hrana :)
Pozdrav
Јас имам јапонска акита, мојата јаде Еукануба.
 
Член од
22 мај 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
Fala vi na odgovorite , tesko se dobiva narocito od ovie "pogolemite" ljubiteli na kucinja koi imaat odgleduvacnici kade sto mislejci deka se so pogolemo iskustvo se obrativ kaj nekolkumina no nisto nikoj ni da bekne , najobicni samobendisani trgovci sto mislat deka ako kazat zbor dva neznam kakva tajna ke otkrijat.
Go zemavn kutreto , veke dva dena e kaj mene , kupiv monge starter dve pakovki od po 1.5 kg , taka mi kazaa od prodavnicata za milenici , da bidat mali pakovanja za da ne stot celo vreme otvoreno racunajcj deka I malku jade sega kuceto , e sega ima problem so dzvakanjeto ne moze bas da gi gricka posto e malo samo dva meseca pa taka mu stavam I malku jogurt a ponekogas I pola virsla iseckana , si jade najnormalno a go ranam kako sto mi bese kazano po 4 pati na den ili 150-200 gr dnevno suva hrana.
Po preporaka na veterinarot zosto stanuva zbor za kuce koe brgu raste pocnav da mu davam i kalcium po edno apce nasabajle I navecer.
Pozdrav
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Po preporaka na veterinarot zosto stanuva zbor za kuce koe brgu raste pocnav da mu davam i kalcium po edno apce nasabajle I navecer.
Jas ne se slozuvam so preporakata na tvojot veterinar. Prvo, ako kuceyo se hrani so kvalitetna hrana nema potreba od suplementi. Vtoro, akitata e sredna rasa na kucinja, nemaat takov nagol rast. I da ima, kalciumot e kontraindiciran vo toj slucaj. Prasaj go tvojot veterinar sto e panoostit.
 
Член од
22 мај 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
Jas ne se slozuvam so preporakata na tvojot veterinar. Prvo, ako kuceyo se hrani so kvalitetna hrana nema potreba od suplementi. Vtoro, akitata e sredna rasa na kucinja, nemaat takov nagol rast. I da ima, kalciumot e kontraindiciran vo toj slucaj. Prasaj go tvojot veterinar sto e panoostit.
Vo red tuka sme so razmisluvanjeto , samo sto ne se doobjasniv pregeska , e sega jas sum od vnatresnosta na makedonija , veterinarot kaj mene nema laboratorija za ispituvanje na CA I P vo krvta pa dodeka da odam po drugi gradovi toj mi preporaca da mu davam kalcium barem po edna nedela , pa edna nedela pauza I taka , zemajki vo obzir da ne se pretera vo slucaj ako nema potreba od toa.
Pravevme muabet I za Cefortan kako suplament koj sto bi bilo dobro vo idnina da mu se dava.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Fala vi na odgovorite , tesko se dobiva narocito od ovie "pogolemite" ljubiteli na kucinja koi imaat odgleduvacnici kade sto mislejci deka se so pogolemo iskustvo se obrativ kaj nekolkumina no nisto nikoj ni da bekne , najobicni samobendisani trgovci sto mislat deka ako kazat zbor dva neznam kakva tajna ke otkrijat.
Go zemavn kutreto , veke dva dena e kaj mene , kupiv monge starter dve pakovki od po 1.5 kg , taka mi kazaa od prodavnicata za milenici , da bidat mali pakovanja za da ne stot celo vreme otvoreno racunajcj deka I malku jade sega kuceto , e sega ima problem so dzvakanjeto ne moze bas da gi gricka posto e malo samo dva meseca pa taka mu stavam I malku jogurt a ponekogas I pola virsla iseckana , si jade najnormalno a go ranam kako sto mi bese kazano po 4 pati na den ili 150-200 gr dnevno suva hrana.
Po preporaka na veterinarot zosto stanuva zbor za kuce koe brgu raste pocnav da mu davam i kalcium po edno apce nasabajle I navecer.
Pozdrav

Druzhe, vo upatsvoto mislam deka ti pishuva deka dobro e hranata da ja meshash so malku topla voda... taka nema da ima problem da dzvaka. Kalcium mozhesh da davash minimalno, iako vo hranata ima balansirani vitamini i minerali. Podocna mozhesh Cafortan da zemesh , tie se ok suplementi...
Virshlata ne ti treba za da go namamish za da jade ;) Gledaj so shto poprirodni hrani da go uchish , so zelenchuk i ovoshje .. vidi na net shto mozhesh a shto ne...
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Vo red tuka sme so razmisluvanjeto , samo sto ne se doobjasniv pregeska , e sega jas sum od vnatresnosta na makedonija , veterinarot kaj mene nema laboratorija za ispituvanje na CA I P vo krvta pa dodeka da odam po drugi gradovi toj mi preporaca da mu davam kalcium barem po edna nedela , pa edna nedela pauza I taka , zemajki vo obzir da ne se pretera vo slucaj ako nema potreba od toa.
Pravevme muabet I za Cefortan kako suplament koj sto bi bilo dobro vo idnina da mu se dava.
Nemas potreba da ispituvas kalcium i fosfor. Toa nikoj ne go pravi. Ova sto ti go kazuvam e iskustvo od odgleduvaci koi povekje od 30 godini se vo rasata koja ja cuvam i postojano hranat so dehidrat. Nikogas kalcium ili pak kafortan( vo amerika mislam deka go i nema) nemaat dadeno vo ishranata. A imaat dobri kucinja. Imaj na um deka mozes da go klukas so sto sakas, ama genetikata ima golema uloga vo prikaznata.
 
Член од
22 мај 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
Fala I na dvajcata!
Fala bogu deka na krajot od kraistata genetikata ke si go kaze svoeto , mozebi ne sum strpliv I premnogu se zamaram pa zatoa sakam supermen za edna nedela da go napravam :)
Eve pocnav da citam I za mleko vo prav koe go preporacuvaat do 3 mesec bar ednas vo denot :)
Na kraj ke zaboravev da prasam dali e tocno deka vakcinata za besnilo ne trebalo da se prima do godinata zosto go zapirala rastot I razvivanjeto na kuceto?
Ete i toa gobslusnav denovite :)
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.490
Поени од реакции
4.042
Fala vi na odgovorite , tesko se dobiva narocito od ovie "pogolemite" ljubiteli na kucinja koi imaat odgleduvacnici kade sto mislejci deka se so pogolemo iskustvo se obrativ kaj nekolkumina no nisto nikoj ni da bekne , najobicni samobendisani trgovci sto mislat deka ako kazat zbor dva neznam kakva tajna ke otkrijat.
Go zemavn kutreto , veke dva dena e kaj mene , kupiv monge starter dve pakovki od po 1.5 kg , taka mi kazaa od prodavnicata za milenici , da bidat mali pakovanja za da ne stot celo vreme otvoreno racunajcj deka I malku jade sega kuceto , e sega ima problem so dzvakanjeto ne moze bas da gi gricka posto e malo samo dva meseca pa taka mu stavam I malku jogurt a ponekogas I pola virsla iseckana , si jade najnormalno a go ranam kako sto mi bese kazano po 4 pati na den ili 150-200 gr dnevno suva hrana.
Po preporaka na veterinarot zosto stanuva zbor za kuce koe brgu raste pocnav da mu davam i kalcium po edno apce nasabajle I navecer.
Pozdrav
Мојот совет е од одгледувачницата од каде што ми е земена акитата, од Хрватска.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom