Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
12 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
55
Зошто се ретардирани можеби? Ако рибарот е главната цел, зошто е последен убиен? Зошто тој е само егзекутиран, а децата и мачени? Зошто децата имаат повеќе куршуми во нивните тела (добар дел во екстремитети), а тој има само три?
И мене ми падна чудно тоа. Ако он бил мета зашто последен бил убиен.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.772
Можно ли е бе на било кој што ќе даде некоја теорија да почуствувате сомнеж?
Толку ли е тешко да сфатите дека вистината е таа која ја знаеме сите, дури ми е бедно да ја напишам веќе на темава и да зборуваме за тоа.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Можно ли е бе на било кој што ќе даде некоја теорија да почуствувате сомнеж?
Толку ли е тешко да сфатите дека вистината е таа која ја знаеме сите, дури ми е бедно да ја напишам веќе на темава и да зборуваме за тоа.
Кој е мотивот според тебе....извини не сум баш у тек.
 
M

Macedon1um

Гостин
Сега ако постои јако истражувачко новинарство кај нас. Ќе оди да го бара Борче СтеФковски (братучедот на убиениот рибар) и да истражи дали поседувал земјиште и дали му нуделе пари кои ги одбивал. Ако ништо друго барем до крај ќе ги раскринка сите овие шпекулации.
Да беше оној истражувачки новинар ќе го провереше тоа и пред интервјуто, барем сега лесно може да видат катастарски парцели во чија сопственост се дали се префрлани во последните неколку години и кога точно итн. Васко Ефтов влезен е длабоко во шупакот на ЗЗ како што ми изгледа, сега демек он не бил крив што изјавувал дека има бомби (и он верувал дека имало) туку Фетаи била крива она го минирала и му се одмаздувала оти го растурил СЈО

Кој е мотивот според тебе....извини не сум баш у тек.
Со тоа што убиството е направено ден пред Велики четврток јасна е пораката, радикални структури се во прашање. Не знам зошто @puno и останатите Албанци се прават како да не знаат колку вакви структури постојат во нивни редови, еден куп и беа уапсени само во последните неколку години
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Можно ли е бе на било кој што ќе даде некоја теорија да почуствувате сомнеж?
Толку ли е тешко да сфатите дека вистината е таа која ја знаеме сите, дури ми е бедно да ја напишам веќе на темава и да зборуваме за тоа.
Ретардирани,нема друго објаснување.Се знае многу добро кој и зашто ги уби децата.
 
M

Macedon1um

Гостин
Против која власт е наменето тоа?
Не е направено против власт туку во име на религија, убиени се ќаури и тоа е тоа. Не е чудно што ромите што се нашле како сведоци на местото ги легитимирале и пуштиле, да биле платени убијци да елиминираат некого за имотно правни односи ќе ги убиеле и нив за да нема никакви сведоци
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не е направено против власт туку во име на религија, убиени се ќаури и тоа е тоа. Не е чудно што ромите што се нашле како сведоци на местото ги легитимирале и пуштиле, да биле професионални ангажирани убијци да елиминираат некого за имотно правни односи ќе ги убиеле и нив да нема никакви сведоци
Ја ги гледам резултатите и кој има најголем бенефит од тоа, и прилично е јасно зошто и како.....ама еве, нека било во име на религија :)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.772
Кој е мотивот според тебе....извини не сум баш у тек.
Последен пат пишувам на темава, се до завршното судење, иако за жал и тогаш знам дека ќе нема што да напишам.

Убивање на млади христијани Македонци на голем христијански празник. Убијците се Албанци муслимани и се тие кои беа осудени на доживотна робија. Дали било терористички напад, одмазда за друго убиство каде загинале Албанци муслимани или пак нарачано од некоја западна служба за икс нивни причини, како што се и понатамошна поделба на население, создавање конфликти како во 2001, рушење на влада, манипулирање со овај чин со години, тоа јас не го знам. Ако ме прашуваш мене, ќе кажам ова последново, зошто мислам така не е важно. Важното е дека страдаа 5 луѓе, 5 Македонци, убијците иако се знаат ќе бидат ослободени, иако сите Албанци го знаат тоа сепак се заштитени секогаш од нивните, додека семејствата на загинатите се оставени сами, немале никогаш поддршка од нас како Македонци, со ниту еден протест за барање на правда(освен оној ден по убиството) Важно е што сегашниот премиер(читај резервниот премиер Заев) ги излажа родителите и инидрекно станува еден од монструмите ако не и поголем. Важно е што со години се продава на македонскиот народ приказни како да децата се криви што се убиени, која ќе е следна теорија, дека рибарот ги убил па се самоубил, дека уствари се удавиле па после се пукале сами?

Наместо да побаравме правда за нашите браќа, нас полесно ни е да веруваме во вакви гнасни лаги, наместо да сме храбри и единствени во вакви ситуации ние сме уплашени и седиме на страна. Го гледав вчера интервјуто со Ефтов, луѓето умираат секојдневно, како да не е доволно тоа што ги загубија најмилите па уште и ги убиваме со вакви теории.

Нема што повеќе да кажам на темава, се разочарав длабоко во мојот народ неколку пати, се разочарувам од ден на ден се повеќе од секој Македонец кој не го познавам аи од оние кои ги познаавм.

Вечна им слава на луѓето, барем нека ги остават да почиваат во мир, кога веќе нема судска правда за нив во нивната татковина.
 
Последно уредено:
M

Macedon1um

Гостин
Ја ги гледам резултатите и кој има најголем бенефит од тоа, и прилично е јасно зошто и како.....ама еве, нека било во име на религија :)
Е кој има де најголем бенефит ајде кажи кога веќе толку знаеш ? Во првичен момент можеби Заев и Сдс имаат најголем бенефит бидејки го користеа случајот да манипулираат со Албанците, ама и разгорени меѓуетнички тензии им одговараат на Дпмне и Дуи долгорочно гледано така да поделен е „бенефитот“ тука

Според мене случајов не е за политика, и глупо е што го вмешуваат во истата..
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Е кој има де најголем бенефит ајде кажи кога веќе толку знаеш ? Во првичен момент можеби Заев и Сдс имаат најголем бенефит бидејки го користеа случајот да манипулираат со Албанците, ама и разгорени меѓуетнички тензии им одговараат на Дпмне и Дуи долгорочно гледано така да поделен е „бенефитот“ тука
Еден ден можеби ќе исплива и Куманово 2015 заедно со ова, затоа што беше се тоа со една цел. И ќе знаеме кој стоел позади тоа, само се сим мислам дека ќе биде касно.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Еден ден можеби ќе исплива и Куманово 2015 заедно со ова, затоа што беше се тоа со една цел. И ќе знаеме кој стоел позади тоа, само се сим мислам дека ќе биде касно.
Кој може да стоел, група орли :pos: За куманово искочија и снимки и транскрипти, се виде со која цел дошле тука. Конфликт и борба за територија.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Се возев во една прилика со еден Албанец кој имал брат во Холандија, сфатил два и два..., да не должам со детали, беше револтиран од "неговите власти" овде..., но имаше "просветлена поента", да се собереме сите, да ги ишутираме на клоци и нашите и вашите, да не пуштат да живееме...
Кога би се постигнала сериозна критична, народна свест за геополитичките последици што ги "јадеме" со векови, да тргнеме од Балканов каде што тектонски се судираат "Големите", а не малтретираат сите нас, преку нашиве државни власти–марионети, пропратени со нивната клиентела, јасно е дека би било сосема поинаку...
Дотогаш, апсурдно е да ги коментираме овие трагедии што ги живееме, бај д веј лично се знам со луѓе од семејствата на жртвите, децата..., немам сила да коментирам вакви случаи од обратна перспектива, преболно е да се комбинира со апсурд, изразен преку најгрдите општествени ликови што ги креира актуелната геополитика...
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.252
Се возев во една прилика со еден Албанец кој имал брат во Холандија, сфатил два и два..., да не должам со детали, беше револтиран од "неговите власти" овде..., но имаше "просветлена поента", да се собереме сите, да ги ишутираме на клоци и нашите и вашите, да не пуштат да живееме...
Кога би се постигнала сериозна критична, народна свест за геополитичките последици што ги "јадеме" со векови, да тргнеме од Балканов каде што тектонски се судираат "Големите", а не малтретираат сите нас, преку нашиве државни власти–марионети, пропратени со нивната клиентела, јасно е дека би било сосема поинаку...
Дотогаш, апсурдно е да ги коментираме овие трагедии што ги живееме, бај д веј лично се знам со луѓе од семејствата на жртвите, децата..., немам сила да коментирам вакви случаи од обратна перспектива, преболно е да се комбинира со апсурд, изразен преку најгрдите општествени ликови што ги креира актуелната геополитика...
Ти правел лице, такви во реалноста кај нив не постојат
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.697
Да беше оној истражувачки новинар ќе го провереше тоа и пред интервјуто, барем сега лесно може да видат катастарски парцели во чија сопственост се дали се префрлани во последните неколку години и кога точно итн. Васко Ефтов влезен е длабоко во шупакот на ЗЗ како што ми изгледа, сега демек он не бил крив што изјавувал дека има бомби (и он верувал дека имало) туку Фетаи била крива она го минирала и му се одмаздувала оти го растурил СЈО



Со тоа што убиството е направено ден пред Велики четврток јасна е пораката, радикални структури се во прашање. Не знам зошто @puno и останатите Албанци се прават како да не знаат колку вакви структури постојат во нивни редови, еден куп и беа уапсени само во последните неколку години
Ниту еден од осудените не биле радикализирани исламисти, ниту имале брада.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom