Блам држава

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Сонце ? Одамна требаше да инвестираме во тој дел со оглед на тоа колкав потенцијал = сончеви денови имаме на годишно ниво. Наместо тоа се фрлија на градење на хидроцентрали и ја уништија природата за Ангушевци, Мицковци да полнат џебови со повластени тарифи.

Со ваков воспитан народ само во загуба ќе влезиш со ова.
Разговарав пред неполни 2 години со човек што има инвестирано во фотоволтаици, се жалеше дека намерно му ги кршеле со камења. Да стави стражар нема математика, да не стави стока народ...

Инаку не сум убеден дека со сонце/ветер/вода можеме да го замениме РЕК, особено не со интензивното зголемување на потрошувачка (нагло се префрлаат сите на клими).
Мое мислење е дека не смеат да се водат како засебни туку како еден проект: гасификацијата и барањето на алтернативи за производство на струја.
Првото треба да се форсира максимално за да ја намали потрошувачката, а второто паралелно да се разработи за да можеме да го смениме РЕК.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Близу местото ка
Со ваков воспитан народ само во загуба ќе влезиш со ова.
Разговарав пред неполни 2 години со човек што има инвестирано во фотоволтаици, се жалеше дека намерно му ги кршеле со камења. Да стави стражар нема математика, да не стави стока народ...
Ова тргнав да пишам, ловџии со пушки му ги гаѓале :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
@gjoko-mkd А колкава инвестиција треба за државата да произведува ел. енгерија од сончева светлина? Можи да си го дозволиме таа инвестиција?
Toa nemozat da si go dozvolat mnogu pomoćni državi kako Spanija, Italija...kade da....ima vakvi elektrani, no toa e kako so malo lažiče da hraniš kit ili slon

Nas ni treba golem kombinat....., a ovie malive samo sa ja popolnuvaat razlikata sto se pravi na godisno nivo so prirastot na potrošuvačkata
Site begaat od ogrev na drva i se prefrlaat na klimi...


a toa treba nekoj da go snabdi
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
... уплатен аванс на 10.12.2020 (власта сама си кажа), тогаш зошто чекаме кинески вакцини, каде се уплатените пари? колку е тој аванс за 833 000 вакцини ?!!
као увјек појела муртинска маца :(
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Non sens e poveke da se zboruva za laženjeto na kopitoto

Ako mora tie da se na vlast...neka najdat nekoj posaglam i neka mu gi udrat klocite na partiskite izbori vo Mart-April
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
ЕДИТ....еве колку е атрактивна сончевата енергија..конкретно во моето Кичево

 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.033
Поени од реакции
34.440

Boomer humor. Хе хе хе вмро подоцна. Кај ти текна хе хе хе.

Радо, Маско јогурт помеѓу јогуртите, сутлијаш меѓу десертите, посна сармо помеѓу сармите.

Изгуби се веќе од политичкава сцена, спаси ја државата те преколнувам.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Додека е актуелна Мила да кажам за интервјуто пред 2 дена и претходната дискусија неколку страни поназад ќе ви стане се јасно,
клучната работа е на 40и некоја секунда, овој кога ја најавува на почетокот кажува бевте вицепремиерка за европски прашања во текничката влада... бла бла бла како Тодоров.....


И се е во ред тоа, туку проблемот е што оваа не го поправи водителот, ај викам да видам ја да не сум грешка дека беше на местото на Кочо, отварам гугл и оп
https://vicepremier-ekonomija.gov.mk/?q=node/5
Мила Царовска, Заменик на претседателот на Владата задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори
Оваа ако знаела што функција имала па ете, сигурно си мислела дека е за европски работи и затоа не се многу замарараше за економијата.
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Od kaj ti e informacijava ziti se!?
Автоматски споено мислење:

1612748679114.png
 
Последно уредено:

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.794
Поени од реакции
24.057
Си играле доктор..

 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.451
Поени од реакции
4.555
За греота, не можат вода да се напијат на мира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom