ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
12 мај 2020
Мислења
92
Поени од реакции
56
Немаш искуство? Изработувај покомплексни проекти, па мислам дека посериозно ќе те гледаат фирмите. Лани кога аплицирав и немав што да понудам (освен факултетско предзнаење), многу поинаку ми се водеа интервјуата, а сега со малку побогато портфолио на изработени проекти, многу поразлично ме третираат.
Па имам изработено проекти. Може 5. Ги имам хостирано. Еве имам портал цел направено. И сите ми се во ЦВ ставени. Добро не сите ама еве 2. Сеа правам игра некоја. Симулација на светско првенство. Ама мислам дека не се замараат многу фирмите некако не гледаат што знаеш.
 
Член од
12 мај 2020
Мислења
92
Поени од реакции
56
Абе не е игра баш туку симулација на светко првентсво во фудбал. Групна фаза па нокаут фаза. Нешо ко ФИФА ако си играл и идеш на симулација. Таква игрица правам
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Пазарот е таков, едноставно аутсорсингот е така организиран да нема време/ресурси било кој да се замара со тебе.
Прво за да те спремне како кадар ќе треба да го троши времето на некој што разбира, второ ќе ти дава минимум година дена пари, а скоро и нема да заработува (ќе бидеш екстра товар на колегите да ти проверуваат тоа што правиш), трето сам тешко да те прати да комуницираш со клиент оти ако ти зезнеш може да му го откажат проектот.

Барем со 1 година искуство ќе те гледаат сосема поинаку (а верувај и ти ќе си далеку посигурен во тоа што го работиш).
Јас па мислам дека со џуниорите аутсорсинг фирмите прават најголеми пари. Ги претставуваат како мид на клиентот, лапаат пари, тебе како џуниор ти плаќаат 1/16 од сумата, те пуштаат во оган и твое е да учиш :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Јас па мислам дека со џуниорите аутсорсинг фирмите прават најголеми пари. Ги претставуваат како мид на клиентот, лапаат пари, тебе како џуниор ти плаќаат 1/16 од сумата, те пуштаат во оган и твое е да учиш :D
Сум ги видел овие шеми на „вештачко билдање на CV-a“ од страна на фирмата, али зависи од фирма до фирма и од проект до проект, на крај пак мораш да имаш сениори кои ќе ја тераат работата.

Поентата ми е дека ако дојде голем лоуд на работа, или ако мора да решаваш проблеми за клиентот во реално време мора да знаеш што правиш оти штетата може да биде голема и за фирмата и за тебе.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Сум ги видел овие шеми на „вештачко билдање на CV-a“ од страна на фирмата, али зависи од фирма до фирма и од проект до проект, на крај пак мораш да имаш сениори кои ќе ја тераат работата.

Поентата ми е дека ако дојде голем лоуд на работа, или ако мора да решаваш проблеми за клиентот во реално време мора да знаеш што правиш оти штетата може да биде голема и за фирмата и за тебе.
Нормално, само муабетот ми беше дека ќарот од вака продадените џуниори е многу поголем отколку вработување еден сениор и два мида. Вака ќе земеш еден сениор, еден мид, двајца џуниори кои ќе ги шиткаш ко мид, и сите задоволни.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Кога сме веќе кај "готов производ", фирми, вработувања муабети. Да споделам едно мое искуство при интервјуирање кое го имав во скоро, што во голем дел (секако не негирам дека има кул фирми), ја отсликува состојбата со ИТ индустријата во Македонија во поглед на барање работа и генерален мајндсет на фирми.

Нејсе, поминувам иницијално ејч-ар интервју, чекам таск да ми пратат... што да видам.

Станува збор за џуниор позиција како фул тајм фриленсер... потребни ce 1-2 години искуство.
Плата 700-800 долари како фриленсер, секако без осигурување, пензиско чуда... ништо, 0 !!!!!
Најбитното - рок на испраќање на тасков: 3 дена. Ок, веројатно немаше проблем да праат и за 1-2 дена плус, ама и тоа пак е екстремно.
После ова требаше да следува техничко интервју со lead/senior или CTO, значи уште еден филтер да се помине.

Можеби за некои од вас тасков и не е нешто хардкор... ама за џуниор позиција, мислам дека ова е тотално претерување.
И знаат дечкиве дека имам работен ангажман од 8 саати и ова ќе треба после работа да го сработам и пак даваат 3 дена рок.

Со еден збор, очај.
Explanation

The task is to create a small blog application where users can see a list of recent articles, create/update/delete or see article details.

In order to solve this task, we require the following frameworks to be used: bootstrap (v4.5), angular (v10), with solid knowledge of typescript, SCSS, git. Presentation (design) is up to you, choose layout, typography, and colors.

Featureѕ

# List articles

- Should show a list of articles by page (3 per page),

- Should show article as title, picture, description (less than 200 characters) and date/time when it's created

- Should contain archive by year and inside it, month in which articles are created

- Should contain the action to create a new article

- Should contain the option to delete an existing article (should warn the user before doing so, and on consent, delete it)

- Should contain the action to update an existing article

# Article details

- Should contain title, picture, content, date and time when the article is created,

- Should contain the action to create a new article,

- Should contain the option to delete an existing article (should warn the user before doing so, and on consent, delete it)

- Should contain the action to return on the list of articles

# Edit article

- Should allow the user to edit an existing article,

- Should validate inputs (title - required, more than 3 characters and less than 70, description - required, more than 3 characters and less than 500, picture - required),

- Should return user after update to list of articles,

- Client-side validation messages show bellow inputs,

- Server-side validation messages show above form

# Create article

- Should allow the user to create a new article,

- Should validate inputs (title - required, more than 3 characters and less than 70, description - required, more than 3 characters and less than 500, picture - required),

- Should return the user to a list of articles,

-- Client-side validation messages show bellow inputs,

-- Server-side validation messages show above form

# Tests for edit article component

- Should contain tests for edit component (coverage should be 70%+)

# Tests for article service

- Should contain tests for actions (coverage should be 70%+)

The API

We don’t want you to work with browser localStorage or deal with any back-end technology, so we have created a simple API for you.

This API supports the following methods:
  • GET
  • POST
  • PUT
  • DELETE

# API Authorization

In order to successfully use any of the provided methods it’s necessary that you send one additional header in the format:
Authorization: Bearer YOUR-API-KEY

# GET

We use this method to only get the data from the server. It supports two URLs:
- https://api.webbytechexpert.com/devTest/api.php (get all articles)
- https://api.webbytechexpert.com/devTest/api.php?id=XXX (get specific article where XXX represents article ID)

# POST

We use this method to create articles. Each request must include:
- title
- picture
- description

URL for POST method is https://api.webbytechexpert.com/devTest/api.php

The picture represents a direct link for the image.

# PUT

We use this method to update articles. Each request must include:
- title
- picture
- description

URL for the PUT method is https://api.webbytechexpert.com/devTest/api.php?id=XXX

The picture represents a direct link for the image.

# DELETE

We use this method to delete articles.

URL:
- https://api.webbytechexpert.com/devTest/api.php?id=XXX (delete specific article where XXX represents article ID)

Important

For each feature, please create brach, implement stuff, and merge it with the master, avoid working on the master branch.

NOTE: Harden application for server-side or permission/authorization errors. Use only what you need from frameworks, don't include what's not needed. SCSS should be overridden where possible and in the main style.scss file, not in components. No warnings and lint issues.

BONUS: Provide a link where we can test your application without having to set it all locally
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Кога сме веќе кај "готов производ", фирми, вработувања муабети. Да споделам едно мое искуство при интервјуирање кое го имав во скоро, што во голем дел (секако не негирам дека има кул фирми), ја отсликува состојбата со ИТ индустријата во Македонија во поглед на барање работа и генерален мајндсет на фирми.

Нејсе, поминувам иницијално ејч-ар интервју, чекам таск да ми пратат... што да видам.

Станува збор за џуниор позиција како фул тајм фриленсер... потребни ce 1-2 години искуство.
Плата 700-800 долари како фриленсер, секако без осигурување, пензиско чуда... ништо, 0 !!!!!
Најбитното - рок на испраќање на тасков: 3 дена. Ок, веројатно немаше проблем да праат и за 1-2 дена плус, ама и тоа пак е екстремно.
После ова требаше да следува техничко интервју со lead/senior или CTO, значи уште еден филтер да се помине.

Можеби за некои од вас тасков и не е нешто хардкор... ама за џуниор позиција, мислам дека ова е тотално претерување.
И знаат дечкиве дека имам работен ангажман од 8 саати и ова ќе треба после работа да го сработам и пак даваат 3 дена рок.

Со еден збор, очај.
За човек со фронт енд искуство во енгулар од 1-2 години, таман е задачава. Времето би било таман исто, ако тоа ти е единствена работа. Не зеле во предвид дека најголем дел од кандидатите веќе ќе имаат работа. Платата е смешно ниска.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Излегуваат многу кадри и сега ја буткаат платата. Ценете си го трудот, искуството, знаењето... и имајте на ум дека вашиот труд ќе го препродаваат десетици пати поскапо.

Продавач во Кам зема 24000 плата, + здравствено и пензиско.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
Кога сме веќе кај "готов производ", фирми, вработувања муабети. Да споделам едно мое искуство при интервјуирање кое го имав во скоро, што во голем дел (секако не негирам дека има кул фирми), ја отсликува состојбата со ИТ индустријата во Македонија во поглед на барање работа и генерален мајндсет на фирми.

Нејсе, поминувам иницијално ејч-ар интервју, чекам таск да ми пратат... што да видам.

Станува збор за џуниор позиција како фул тајм фриленсер... потребни ce 1-2 години искуство.
Плата 700-800 долари како фриленсер, секако без осигурување, пензиско чуда... ништо, 0 !!!!!
Најбитното - рок на испраќање на тасков: 3 дена. Ок, веројатно немаше проблем да праат и за 1-2 дена плус, ама и тоа пак е екстремно.
После ова требаше да следува техничко интервју со lead/senior или CTO, значи уште еден филтер да се помине.

Можеби за некои од вас тасков и не е нешто хардкор... ама за џуниор позиција, мислам дека ова е тотално претерување.
И знаат дечкиве дека имам работен ангажман од 8 саати и ова ќе треба после работа да го сработам и пак даваат 3 дена рок.

Со еден збор, очај.
CRUD апликација е, не знам колкав треба да биде рокот? За вакви апликации да направам апи од неколку ресурса со вкупно 20 ендпоинта сум добивал рок 8 саата или ај до утре нека биде. Последно добив рок од недела дена али да импелментирам Two Factor Authentication (иако во таскот не беше нагласено тоа, требаше сам да сфатиш дека тоа се бара) што значи развивање на две апликации... Платата е многу ниска и не би се нафатил, обично прашуваат колку бараш... Ако работиш фриленс не се замарај воопшто со луѓе/фирми од тука, директно со странците комуницирај и поставувај си услови, 10 пати подобро ќе се договориш. Плус ова е полесниот дел од интервјуто и македонскиве фирми генерално немаат тешки интервјуа. Американците се најгнасни за овие работи. Ќе те платат али ќе те искинат со алгоритми и специфични прашања преку video call, за кои во даден момент можеби и нема да го знаеш одговорот.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.253
Поени од реакции
2.237
^ Тројца спомнавте дека плата од ~800 долари е екстремно ниска, па ме заинтересира, не сум имал таква перцепција. За човек со ~2 годишно работно искуство колку би била нето плата (со платени придонеси, пензиско, комплет). Претпоставувам не повеќе од 1000 евра или грешам?
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
CRUD апликација е, не знам колкав треба да биде рокот? За вакви апликации да направам апи од неколку ресурса со вкупно 20 ендпоинта сум добивал рок 8 саата или ај до утре нека биде. Последно добив рок од недела дена али да импелментирам Two Factor Authentication (иако во таскот не беше нагласено тоа, требаше сам да сфатиш дека тоа се бара) што значи развивање на две апликации... Платата е многу ниска и не би се нафатил, обично прашуваат колку бараш... Ако работиш фриленс не се замарај воопшто со луѓе/фирми од тука, директно со странците комуницирај и поставувај си услови, 10 пати подобро ќе се договориш. Плус ова е полесниот дел од интервјуто и македонскиве фирми генерално немаат тешки интервјуа. Американците се најгнасни за овие работи. Ќе те платат али ќе те искинат со алгоритми и специфични прашања преку video call, за кои во даден момент можеби и нема да го знаеш одговорот.
Во поглед на времето, ќе се согласам со @Inglourious Basterd.

Можеби требаше уште од тогаш да им кажам НЕ откако ми го кажаа буџетот за позицијата, ама нејсе, викам ајде да видам што ќе пратат како таск.

Секако дека е смешна платата, тоа е повеќе од јасно.

Само сакав да дадам пример и да споделам искуство, ништо повеќе.

Реков дека на некому ова ќе му се чини почесно/потешко/остварливо/неостварливо, што е нормално нели.

@Jax Rebel ова беше како фриленсер 800$, чисто за ппјаснување.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
^ Тројца спомнавте дека плата од ~800 долари е екстремно ниска, па ме заинтересира, не сум имал таква перцепција. За човек со ~2 годишно работно искуство колку би била нето плата (со платени придонеси, пензиско, комплет). Претпоставувам не повеќе од 1000 евра или грешам?
Значи си кажа 800$ вкупно се, тоа е малку. Нето ќе зема 400 до 500 долара, што е минималец, боље нека проба друга професија ако 20.000-30.000 му се доволно. И чисто се сомневам дека странци ќе бараат џуниори во Македонија, туку посредникот веројатно сакал убава паричка у џеб да стави.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.180
Поени од реакции
14.434
Излегуваат многу кадри и сега ја буткаат платата. Ценете си го трудот, искуството, знаењето... и имајте на ум дека вашиот труд ќе го препродаваат десетици пати поскапо.
Малце глуп муабет, не го разбирам.
Секако дека фирмата мора да има профит, секаде во свет се продава трудот Х пати поскапо отколку што те плаќаат тебе.

Продавач во Кам зема 24000 плата, + здравствено и пензиско.
Колку да биде плата за некој на кој му е прво работно искуство?
Зашто се споредува со општа работа?
Зашто не се земе во предвид потенцијалот за растење и напредување? Како продавач во Кам ќе станеш шеф и ќе земаш колку?

Како почетник за 2-4 години можеш да догураш лесно до мид или сениор (според наши стандарди) позиција со одлична плата
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Јас кога зборев тука дека платите што ги нудат се мали, а по неколку интервјуа, не ми верувавте. Вака е во 99% од фирмите. @jamey jasta Барем ти кажале пред време и не е некоја тешка задача. Веројатно на следното интервју би ти ја „извадиле маста“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom